Biotin İçeren Besinler Nelerdir ? Biotin Zengini 10 Gıda

4 min


Biotin İçeren Besinler Nelerdir ? Biotin Zengini 10 Gıda
Biotin İçeren Besinler Nelerdir ? Biotin Zengini 10 Gıda

Biotin Açısından Zengin Gıdalar Nelerdir ?

Biotin, vücudunuzun yiyecekleri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olan bir B vitaminidir. H vitamini veya B7 vitamini olarak da adlandırılır, göz, saç, cilt ve beyin fonksiyonu için önemlidir. Biotin içeren besinler karaciğer sağlığınız için faydalı olabilir. Biotin suda çözünen bir vitamindir, yani vücudunuzda depolamaz. Sonuç olarak, biotin içeren besinleri düzenli olarak tüketmeniz gerekmektedir. Biotin eksikliği çok sık rastlanan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır sağlık uzmanları biotin içeren besinleri tüketmenin faydalı olacağından bahsetmektedir.

1. Yumurta sarısı

Sabah kahvaltılarında sıklıkla tükettiğimiz yumurtalar, biotin içeren besinler arasında yer almaktadır. Yumurtalar B vitaminleri, protein, demir ve fosfor ile doludur. Biotin içeren besinler arasında yer alan yumurtalar içerisindeki sarı kısımı biotin açısından zengindir.

2. Baklagiller

Bezelye, fasulye ve mercimek gibi baklagiller protein, lif ve çok sayıda mikro besin maddesi bakımından yüksektir bu yüzden biotin içeren besinler arasında yer alırlar. Bu kategorideki en zengin biotin kaynaklarından bazıları fıstık ve soya fasulyesidir. Baklagiller den beslenmek biotin ihtiyacınızı karşılamanız için faydalo olabilir biotin içeren besinler listesinde yer alan gıdalar sizin sağlıklı bir yaşam sürmeniz içinde yardımcı olabilir.

Biotin İçeren Besinler Nelerdir ? Biotin Zengini 10 Gıda
Biotin İçeren Besinler Nelerdir ? Biotin Zengini 10 Gıda

3. Kuruyemiş ve Tohumlar

Fındık ve tohumlar iyi bir lif, doymamış yağ ve protein kaynağıdır. Çoğu da biotin sağlar, ancak miktar türe göre değişir  Biotin içeren besinler oldukça sağlıklı olmalarının yanın da lezzetli ve keyif veren gıdalardır. Kabuklu yemişler ve tohumlar çiğ olarak alınabilir, salatalara eklenebilir, makarna yemeklerine ve kızartmalara karıştırılabilir veya ev yapımı fındık ve tohum ezmelerine karıştırılabilir.

4. Karaciğer

Bazı etler, özellikle karaciğer, biotin içeren besinler arasında yer almaktadır. Vücudunuzun biotininin çoğu karaciğerinizde depolandığından, bu biyolojik olarak mantıklıdır.

Pişmiş tavuk karaciğeri daha zengin bir kaynaktır biotin içeren besinler arasında yer alan karaciğer akşam yemeklerinde lezzetli olabilir. Karaciğeri yemeklerinize eklemenin pek çok yöntemi bulunmaktadır biotin içeren besinler arasında yer alan bu sağlıklı yiyecek hamburger, makarna, dürüm gibi farklı şekillerde hazırlanabilir.

5. Tatlı Patatesler

Tatlı patatesler vitaminler, mineraller, lifler ve karotenoid antioksidanlarla doludur tatlı patatesler bu yüzden biotin içeren besinler arasında yer almaktadır. Ayrıca biotinin en iyi sebze kaynaklarından biridir. Tatlı patatesler yumuşayana kadar pişirilebilir veya mikrodalgada pişirilebilir. Ayrıca soyun, kaynatın ve ezin veya ev yapımı sebzeli bir hamburger yapabilirsiniz tatlı patatesler biyotin içeren besinler arasında yer alıyor olması tüketilmesi kolay bir besin olduğunun gerçeğidir çünkü patatesleri hamburger salata gibi pek çok yemeğin yanında yiyebilirsiniz.

6. Mantarlar

Mantar, bol miktarda biotin de dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları sunan besin açısından zengin biyotin içeren besinler arasında yer almaktadır.  Aslında, yüksek biyotin içeriği onları vahşi doğada parazitlerden ve yırtıcılardan korur.

Konserve mantarlar erişte üzerinde, ev yapımı pizzaların üzerinde , soslarda kullanılabilir soteli yemekler içinde kullababilirsiniz mantarlar biyotin içeren besinler arasında yer alıyor olması pek çok farklı yemekte mantar kullanmanızı ve biotin alımınızı kolaylaştırmaktadır.

7. Muz

Muz, dünya çapında en popüler meyvelerden biridir. muz biyotin içeren besinler den olmasının yanında kendi içerisinde pek çok besin değeri yüksek vitamini taşımaktadır. Muz tek başına yenilebilir ancak biyotin içeren besinler den beslenmek oldukça kolay çünkü muz salata ve yemeklere eklenebilir hatta tatlılara da eklenebilir.

8. Brokoli

Brokoli , lif, kalsiyum ve A ve C vitaminleri ile dolu olduğu için besin değeri en yoğun sebzelerden biridir. biyotin içeren  besinler arasında yer alan brokoli çocuklar tarafından sevilmeyebilir ancak lezzetli bir yemeğin yanında çocuklara brokoli servis edebilirsiniz zamanla bunu sevdirebilirsiniz.

9. Avokado

Avokado en iyi folat ve doymamış yağ kaynağı olarak bilinir, ancak biyotin içeren besinler arasında yer alması da unutulmaması gereken bir ayrıntı olarak karşımıza çıkmaktadır.  Avokado çiğ yenebilir ve ya yemeklerinize eklenebilir.

İlginizi Çekebilir: Öksürük Nasıl Geçer ? Bebek Öksürüğü İçin Ne Yapmalı ?

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir