Öksürük Nasıl Geçer ? Bebek Öksürüğü İçin Ne Yapmalı ?

Öksürük pek çok hastalığın belirtisi olabilir öksürük nasıl geçer ve doğal tedavi yöntemleri hakkında her şey öksürük nasıl geçer adlı yazımızda hemen bakın..7 min


Öksürük Nasıl Geçer ? Bebek Öksürüğü İçin Ne Yapmalı ?
Öksürük Nasıl Geçer ? Bebek Öksürüğü İçin Ne Yapmalı ?

Öksürük Krizi Nasıl Durdurulur ?

Öksürük, bazı hastalık semptomları arasında yer almaktadır ancak öksürük her zaman hastalık belirtisi anlamına gelmez öksürme durumlarında yapmanız gereken bir kaç farklı yöntem bulunmaktadır öksürük nasıl geçer diye merak ediyorsanız aşağı da sizin için hazırladığımız yazımızdan okuyabilirsiniz.

Öksürük Nasıl Durdurulur Yöntemleri Nelerdir ?

Öksürük, birçok farklı hastalıksal durumunun bir belirtisi olabilir. Bu koşullardan bazıları nispeten zararsızken, diğerleri çok daha şiddetlidir. Öksürük türleri arasında akut ve kronik öksürük türleri bulunmaktadır. Bu öksürük türleri nasıl geçer ve nedenleri nedir öğrenmek oldukça kolaydır fakat öksürüğünüzü uyguladığınız yöntemlere rağmen durduramıyorsanız doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Öksürüğünüz başladığın da öksürük nasıl geçer diye merak ediyorsanız aşağıda ki yöntemleri uygulayabilirsiniz:

 • Bol su içmek
 • Ballı sıcak su yudumlarken
 • Öksürük ilaçları kullanabilirsiniz (Doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Doktor tarafından yazılmış reçeteli ilaçları kullanın)
 • Buharlı duş almak
 • Evde nemlendirici  kullanmak

Boğazda kuruluk veya tahriş nedeniyle birçok öksürük oluşur. Yukarıda listelenen yöntemlerin hepsi, kuruluk ve tahrişin hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Öksürük Doğal Yolla Nasıl Kesilir ?

 1. Ballı Çay

Bazı araştırmalara göre, bal öksürükleri hafifletebilir. Çocuklarda gece öksürük nasıl geçer tedavileri üzerine bir çalışma , koyu bal ile öksürük giderici ilaç dekstrometorfan ve tedavi olmaksızın karşılaştırıldı.

Öksürük nasıl geçer üzerine yapılan araştırmalar da araştırmacılar, balın öksürükten en önemli rahatlamayı sağladığını ve bunu dekstrometorfan izlediğini bildirdi.

Balın dekstrometorfan üzerindeki faydaları küçük olmasına rağmen, ebeveynler bal yönteminin daha başarılı olduğunu söylemektedir. Bal ile öksürük nasıl geçer merak ediyorsanız tarifi şöyle: 2 çay kaşığı ılık su veya bitki çayı ile balı karıştırın. Bu karışımı günde bir veya iki kez yapabilirsiniz. 1 yaşın altındaki çocuklara bal vermeyin .

2. Zencefil

Zencefil , anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu için kuru veya astımlı bir öksürüğü hafifletebilir. Ayrıca bulantı ve ağrıyı hafifletebilir.

Öksürük nasıl geçer üzerine yapılan bir çalışma da, zencefildeki bazı anti-enflamatuar bileşiklerin solunum yollarındaki zarları gevşetebileceğini ve bu da öksürüğü azaltabileceğini düşündürmektedir. Araştırmacılar esas olarak zencefilin insan hücreleri ve hayvanlar üzerindeki etkilerini incelediler, bu yüzden daha fazla araştırma gerekiyor.

3. Buhar

Mukus veya balgam üreten ıslak öksürük, buharla düzelebilir. Sıcak bir duş veya banyo yapın ve banyonun buharla dolmasına izin verin. Semptomlar geçene kadar bu buharda birkaç dakika kalın. Daha sonra soğuması ve dehidrasyonu önlemek için bir bardak su için.

4. Tuzlu Su Gargarası

Bu basit ilaç, boğaz ağrısı ve ıslak öksürük tedavisinde en etkili olanlardan biridir. Tuzlu su, boğazın arkasındaki balgam ve mukusu azaltır ve bu da öksürük ihtiyacını azaltabilir.

Yarım çay kaşığı tuzu eriyene kadar bir bardak ılık suya karıştırın. Gargara için kullanmadan önce çözeltinin biraz soğumasını bekleyin. Karışımı tükürmeden önce boğazın arkasında birkaç dakika bekletin. Öksürük düzelene kadar tuzlu suyla her gün birkaç kez gargara yapın.

Bebek Öksürüğü İçin Ne Yapılmalı ?

Öksürük olan çocuklar ve bebekler bol su içmelidir. Bu, boğazı yatıştırmaya ve öksürüğü en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Çocuğun yatağının yanına buharlaştırıcı veya nemlendirici yerleştirmek gece öksürüğünü hafifletmeye yardımcı olabilir. Öksürük nasıl geçer üzerine yapılan çalışmalar da araştırmacılar 2 yaş altından küçük çocuklara ilaç vermeyi tavsiye etmiyor fakat öksürük nasıl geçer diye merak ediyor ve güvenli bir çözüm arıyorsanız öncelikle doktorunuza danışmalısınız öksürük nasıl geçer sorunuzun cevabını ve bebeğiniz için daha sağlıklı bir yöntemi size sunacaktır.

Öksürük Çeşitleri ve Sebepleri

Birçok farklı sağlık durumu öksürüğe neden olabilir. Nedeni tanımlamak için farklı öksürük türlerini anlamak yardımcı olabilir.

Öksürük nasıl geçer ile ilgili yapılan çalışmalar da farklı öksürük türlerinin aşağıda sınıflandırılmasını yapmıştır. 

 • Akut öksürük: Bu aniden ortaya çıkan ve 3 haftaya kadar süren bir öksürüktür.
 • Subakut öksürük: Bu aniden ortaya çıkan ve yaklaşık 3-8 hafta süren bir öksürüktür.
 • Kronik öksürük : Bu 8 haftadan uzun süren öksürüktür.
 • Üretken öksürük: Bu balgam üreten bir öksürüktür.
 • Kuru öksürük : Bu balgam üretmeyen bir öksürüktür.
 • Gece öksürüğü : Bu sadece geceleri ortaya çıkan öksürüktür.
 • Hemoptizi : Bu, akciğerlerden kan veya kan lekeli mukus öksürmek anlamına gelir.

Kronik Öksürük Neden Olur ?

Aşağıda kronik öksürüğün daha yaygın nedenlerini ve öksürük nasıl geçer hakkında sizler için hazırladığımız yazıda öksürük nasıl geçer sorusu hakkında aradıklarınızı bulabilirsiniz.

Astım Hastalığı

Astım , solunum yollarında iltihaplanmaya ve daralmaya neden olan kronik bir akciğer rahatsızlığıdır. Bu daralma, havanın akciğerlere girip çıkmasını zorlaştırır, bu da solunum güçlüğü ile sonuçlanır.

Astımın tedavisi yok, ancak tedaviler belli vardır genellikle hastalığın tedavisinde etkili olmaktadır. Bununla birlikte, bir kişi durumu iyi kontrol etmezse, aşağıdaki belirtilerle karşılaşabilir:

 • Öksürüklü Uyku
 • Hırıltılı
 • Göğüste sıkı bir his
 • Nefes darlığı

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı

Terimi, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (COPD) , kronik akciğer koşullarının bir gruba karşılık gelir ve akciğer üzerinde oluşmaktadır. KOAH’ta akciğerlerdeki hava yolları iltihaplanır ve kalınlaşır ve gaz alışverişinden sorumlu akciğer dokusu hasar görebilir.

Kronik öksürük ve nefes darlığı KOAH’ın sık görülen semptomlarıdır. KOAH’ın diğer olası belirti ve semptomları şunlardır:

 • Hrıltılı
 • Aşırı mukus üretimi
 • Sık solunum yolu enfeksiyonları
 • Dudakların veya tırnak yataklarının siyanoz
 • Yorgunluk

Öksürük İlaçları

Öksürük insanların sağlıksal sorunlarının belirtisi bazen de ufak bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır yukarıda öksürük nasıl geçer ve öksürüğün türlerini bahsettikten sonra sıra öksürük ilaçlarında. Öksürük ilaçları bazen yan etkiler göstermektedir. Öksürük nasıl geçer sorusunun cevabına hemen ilaç kullanmakla cevap aramayınız yukarıda öksürük nasıl geçer başlığı altında yer alan doğal yöntemleri uyguladıktan sonra öksürüğünüz halen geçmiyorsa doktora görünmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

İlginizi Çekebilir: Kilo veremiyorum

 

 

 

 

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir