Gıda Bağımlılığı Belirtileri

Gıda bağımlılığı insanların sahip olduğu kiloların nedenleri arasında yer almaktadır gıda bağımlılığı belirtileri nelerdir öğrenmek için her şey hazırladığımız yazımızda...5 min


Gıda Bağımlılığı Belirtileri
Gıda Bağımlılığı Belirtileri

Gıda Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir ?

Gıda bağımlılığı modern yaşam hayatının büyük hastaları arasında yer almaktadır. Tokluk olduğu halde yemek yemeye devam etmek ve yemek isteğini durduramamak insanları bağımlı ve hastalıklı ruh hallerine sokmaktadır ancak gıda bağımlılığı belirtileri sadece yemek yemekle ilişkilendirilemez gıda bağımlılığı belirtileri nelerdir adlı makalemizde belirtileri listeledik.

1. Tok olmanıza rağmen açlık hissi

Tatmin edici, besleyici bir yemek yedikten sonra bile açlık hissinin tekrar oluşması normal değildir. Örneğin, biftek, patates ve sebzelerle bir akşam yemeği yedikten sonra, bazı insanlar tatlı için dondurma isterler. İstek ve açlık aynı şey değildir. Zaten yemiş olmasına veya dolu olmasına rağmen bir şeyler yeme dürtüsü aldığınızda istek oluşur.

Bu oldukça yaygındır ve mutlaka birinin yiyecek bağımlılığı olduğu anlamına gelmez. Çoğu insan istek ister. Ancak, istek çok sık meydana gelirse ve onları tatmin etmek veya görmezden gelmek zorlaşırsa, başka bir şeyin göstergesi olabilirler. Bu istek, enerji veya besin maddelerine duyulan ihtiyaçla ilgili değildir beynin, insanlarda haz hissettiği dürtüde rol oynayan dopamin salgılayan bir şey çağrısında bulunan beyindir.

2. Çok Fazla Yemek

Bazı insanlar için, bir parça çikolata veya tek parça kek diye bir şey yoktur. Bir ısırık 20’ye dönüşür ve bir dilim kek yarım pastaya dönüşür. Bu ya hep ya hiç yaklaşımı her tür bağımlılıkla ortaktır. Gıda bağımlılığı belirtileri gösteren insanlar’da ılımlılık diye bir şey yoktur işe yaramaz. Gıda bağımlılığı belirtileri olan birine sağlıksız yiyecekler yememesini söylemek neredeyse alkolik olan birine ılımlı olarak bira içmemesini söylemek gibidir. Onlar için bu mümkün değil.

3. Tıka Basa Doyana Kadar Yemek

Gıda bağımlılığı belirtileri arasında durmadan yemek yemek en çok dikkat çekici gıda bağımlılığı belirtileri arasında yer almaktadır. gıda bağımlılığı olan biri, dürtü karşılanıncaya kadar yemeyi bırakmayabilir. Daha sonra, midelerinin tamamen doldurulmuş hissettiği kadar çok yediklerini fark edebilirler.

Sağlıklı Meyveler Nelerdir ? Adlı Yazımız İlginizi Çekebilir

4. Suçluluk Hissedip Tekrar Yemek

Sağlıksız yiyeceklerin tüketimi üzerinde kontrol sahibi olmaya çalışmak ve daha sonra dayanamayıp yedikten sonra suçluluk duygusuna yol açabilir bu gıda bağımlılığı belirtileri arasında yer almaktadır. Bir kişi yanlış bir şey yaptığını ya da kendini aldattığını hissedebilir. Bu hoş olmayan duygulara rağmen, gıda bağımlılığı olan bir kişi bu döngüyü tekrarlayacaktır.

5. Bahaneler Uydurmak

Beyin, özellikle bağımlılık konusunda dürtüler konusun da garip bir şey olabilir. Tetikleyici gıdalardan uzak durmaya karar vermek, birisinin kendileri için kurallar oluşturmasına neden olabilir. Ancak, bu kurallara uymak zor olabilir. Bir yemek isteğiyle karşı karşıya kaldığında, gıda bağımlılığı olan biri, kuralların etrafında mantık yürütmenin ve yemek isteğinden vazgeçmenin yollarını bulabilir.

Bu düşünce tarzı, sigarayı bırakmaya çalışan bir kişinin düşüncesine benzeyebilir . Bu kişi, bir paket sigara almazlarsa, sigara içmediklerini düşünebilir. Bununla birlikte, bir arkadaşın paketinden sigara içebilirler.

6. Kural Koymada Tekrarlanan Hatalar

Kural koyup vazgeçmek gıda bağımlılığı belirtileri arasında en çok görülen ve yaşanan olaylardan dır. İnsanlar kendilerini kontrol etmek ile mücadele ederken, genellikle kendileri için kurallar koymaya çalışırlar. Örnekler arasında sadece hafta sonları uyumak, her zaman okuldan hemen sonra ödev yapmak , öğleden sonra belirli bir süre sonra asla kahve içmemek sayılabilir. Çoğu insan için, bu kurallar neredeyse her zaman başarısız olur ve yeme çevresindeki kurallar bir istisna değildir. Örnekler arasında haftada bir hile yemeği veya hile günü ve yalnızca partilerde, doğum günlerinde veya tatillerde abur cubur yemek yer alır.

7. Gizli Yemek Yemek

Kural koyma geçmişi ve tekrarlanan başarısızlıkları olan insanlar genellikle abur cubur tüketimini başkalarından gizlemeye başlar. Gıda bağımlılığı belirtileri arasında en çok görülen, aile üyeleri veya arkadaşlarının yanında yemek yememek ve ya , arabada tek başına ya da gece yattıktan sonra gece geç saatte yalnız yemek yemeyi tercih edebilirler.

8. Fiziksel Hastalıklara Rağmen Vazgeçilmiyor

Hangi yiyecekleri yemeyi seçtiğiniz sağlığınızı önemli ölçüde etkileyebilir. Kısa vadede, abur cubur kilo alımı, akne , ağız kokusu, yorgunluk, kötü diş sağlığı ve diğer yaygın sorunlara yol açabilir. Ömür boyu abur cubur tüketimi obezite, 2 tip diyabet, kalp hastalığı, Alzheimer, demans ve hatta bazı kanser türlerine yol açabilir.

Sağlıksız yiyecekler almalarıyla ilgili bu sorunlardan herhangi birini yaşayan ancak alışkanlıklarını değiştiremeyen birinin muhtemelen yardıma ihtiyacı vardır. Yemek yeme bozukluklarının üstesinden gelmek için genellikle uzman profesyoneller tarafından tasarlanan bir tedavi planı önerilir.

Gıda Bağımlılığı ile ilgili sorun yaşıyorsanız Gıda Bağımlılığı Nasıl Aşılır ve Kilo Vermenin İpuçları Adlı Yazılarımız İlginizi Çekebilir.

 

 

Kaynak: https://www.healthline.com/nutrition/8-symptoms-of-food-addiction#bottom-line


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir