Diyet Rejim

6 min


Diyet Rejim
Diyet Rejim

Diyet Rejim

Diyet Rejim, diyet ve rejim aynı şey olmamasına rağmen birçok insan ikisini karıştırır ve yanlış beslenme gibi bu konuda da yanılır.

İnsanların diyet rejim arasındaki farklı bilmesi sağlıklı bir yaşama başlamak için öğrenmesi gereken temel bilgiyi de edinmesini sağlar. Bir şeye ulaşmak için başka bir şeyden vazgeçilmesine diyet adı verilir. Yani abur cuburlar, şeker gibi sağlıksız besinlerden vazgeçmenizin diyeti kilo vermek olarak ifade edilir. Bu kilonun ortalama düzeyde korunması, yani sağlıklı beslenmeye devam edilerek yönetilmesi ise, rejimdir.

İnsanlar sağlıklı bir yaşam ve kilo kontrolü için iyi bir diyeti kontrol etmelidir. Bu kontrol sürecinin başarılı biçimde gerçekleştirilmesi için kişiye özel bir beslenme programı ve kalori kaybı hesaplanmaktadır. Her insanın yeterli ve dengeli beslenmesi gerekir. Bu tür beslenmeyen kişiler son derece önemli olan sağlıklı yaşam ve egzersizler konusunda geride kalır. Sonuç olarak şişman ya da obez hale gelerek sağlıksız bireyler haline gelirler.

Rejim ve Diyet Arasındaki Fark

Zayıflamak için diyet yaparsınız ve birçok besinden vazgeçerek bir bedel ödersiniz. Bu bedeli ödemezseniz kilo veremezsiniz. Yani rejim ve diyet arasındaki fark birinin sağlıksız beslenmekten vazgeçmesi, diğerinin de bu süreci yönetmesi olduğudur. Kilo vermek için sağlıklı bir rejim uygulanması, diyet listesine uyulması gerekir dediğimizde zaten farkı açıklamış oluruz. Şeker, un, karbonhidrat ya da abur cubur yememenin diyeti kilo vermektir. Kilo verdikten sonra da bu sağlıklı beslenme düzenini sürdürebilmek ise rejiminizdir.

Her ikisi de farklıdır ama aynı ifadelerle dilimize yerleştiği için insanlar ikisini de kullanılır. Amaç sağlıklı yaşamı sürdürmek olduğunda rejim, kilo vermek olduğunda ise diyeti tercih edersiniz.

Diyet Nedir?

Kilo vermek ya da almak için kişiye özel düzenlenen beslenme listelerine diyet adını veririz. Diyet nedir, neler tüketilmelidir, haftada 5 kilo verdiren diyet gibi birçok sorunun cevabı kişiye özeldir. Çünkü bazı besinler insanların alerjik reaksiyon göstermesine neden olabilir. Mesela ödem ve selülitler konusunda mükemmel bir etkisi olan ananas, alerjisi olan kişiler için bir zehire dönüşebilir. Beslenme şekli ve yaşam alışkanları kadar kişinin yaşam şekline de uygun olması gereken bir plan oluşturulması kişinin diyetidir. Diyetin başarılı olması, kilo vermenin sağlanmasıyla gerçekleşir.

Zayıflamak İçin Diyet Rejim Listesi

Sağlıklı kilo vermeyi amaçlayan ideal bir zayıflama listesi kişinin mümkün olan en az şekilde yemesiyle mümkün oluyor. Sağlıklı besinleri az ve yeterli miktarda tüketmeniz gerekiyor. Birçok internet sitesinde karşımıza çıkan zayıflamak için diyet rejim listesi 1-2 dilim ekmek, 3-5 zeytin gibi ifadelerle oluşturuluyor. Oysa bu doğru bir beslenme şekli değildir. Bazı insanların laktoza alerjisi oluyor ve peynir, kefir, yoğurt gibi süt ürünlerini kullanmaması gerekiyor. Ayrıca 2 dilim ekmek gibi öneriler de doğru değil. Çünkü gluten de birçok insanın kilo vermesini önlüyor.

Porsiyon miktarının ayarlanabileceği birçok gıda abartmamak kaydıyla tüketilebilir. Bunlardan bazılarını listenizin yıldızları olarak kullanabilirsiniz:

– Et ürünleri haşlanmış ya da ızgara
– Tüm yeşil sebzeler
– Pancar suyu, domates suyu
– Zeytin ve hakiki zeytinyağı
– Bakliyat türü gıdalar öğünlerde bir kepçe kadar
– Her türlü salata çeşidi küçük bir kase kadar
– Alerji yoksa kefir, ayran ya da süt
– Meyveler
– Çiğ, kabuğundan çıkarılan kuruyemişler

Rejim Nedir?

Kilo verdikten sonra herhangi bir beslenme rejimi uygulamazsanız verdiğiniz tüm kilolar boşa verilecektir. Rejim nedir dediğimizde, bir beslenme düzenini istikrarlı bir biçimde sürdürmek şeklinde cevap verilebilir. Diyet bir süreliğine rejim ise yaşam boyu sürdürmeniz gereken bir beslenme sistemidir. Düzenli olarak tükettiğiniz birçok ürün rejiminizde belirlenen dozajlarda tercih edilebilir. Diyetin ideal kiloya ulaştıktan sonra sona ermesinin ardından rejim sürecine girebilirsiniz. Mesela gazlı içecekler, hazır meyve suları, içinde glikoz olan tüm içecekler de rejiminiz sürecinde asla tüketmemeniz gereken besinler arasındadır. Diyet için daha fazla hareket ve kilo kaybı hedeflenirken rejim söz konusu olduğunda ise daha rahat davranmak mümkün olur. Ama önemli olan her iki durumda da kilo kontrolünü sağlayacağınız besinleri tüketmeniz olacaktır.

Rejim Listesi Diyet Listesi

İdeal kilosuna ulaşmak isteyen bir insan, öncelikle bir dahiliye uzmanına gidip hormon tetkikleri yaptırmalıdır. Bu tetkiklerden sonra kilo almaya neden olan bir durum olup olmadığının tespit edilmesi gerekir. Eğer tiroid gibi sorunlarınız varsa bu sorunların giderilmesini sağlayabilirsiniz. Kullanacağınız besinlerle birlikte düzenli almanız gereken ilaçları alarak kilo vermek için diyetisyene gidebilirsiniz. Diyetisyen kilonuz ve boyunuza göre ideal kilonuzu hesaplayacak, günlük kalori ihtiyacınıza göre nasıl bir diyete ihtiyacınız olduğunu ortaya çıkaracaktır. Rejim listesi diyet listesi ya da diğer listelerde bulunan birçok yiyeceği hayatınızdan sonsuza kadar çıkarabilirsiniz.

Sabahları sıkı bir kahvaltıyla güne başlamak, size gün içinde ihtiyacınız olan enerjinin büyük bir kısmını verecektir. İyi bir kahvaltı sonrası ihtiyacınız olan ara öğünleri de ekleyerek günlük ihtiyacınıza göre bir beslenme sistemi hazırlayabilirsiniz.

Öğle yemekleri ve ara öğünler ise tamamen kişinin yaşam tarzına göre belirlenmektedir. Bazıları hafif bir kahvaltıyla güne başlayarak sıkı bir öğle yemeği tercih eder. Ancak bu durumda akşam yemeği ve öğle yemeği arasında zaman diliminin hesaplanması gerekir. 12-1 arası öğle yemeği yiyen bir insanın en geç 6-7 gibi akşam yemeği yemesi ve sonrasında meyve de dahil hiçbir şey tüketmemesi gerekir.

Ara öğün olarak akşam 16:00’ya kadar yeşil çay, çay, kahve şekersiz olarak tüketilebilir. Ancak bunların yanında tüketilen şekerli gıdalar, kek, bisküvi türü hazır gıdalar kesinlikle olmamalıdır. Öğle yemeğinde et tercih ederseniz, akşamı salata ve yoğurtla geçirebilirsiniz. Akşam ne kadar hafif yerseniz kilo vermeniz de o kadar hızlı olur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir