Dışarıda Kaldığında Bozulmayan Yiyecekler Nelerdir ? Uzun Süre Bozulmayan 22 Sağlıklı Yiyecek

Dışarıda kaldığında bozulmayan yiyecekler uzun süre bozulmadan sağlıklı kalabilen yiyecekler nelerdir her şey hazırladığımız listemizde...6 min


Uzun Süre Bozulmayan 22 Sağlıklı Yiyecek
Uzun Süre Bozulmayan 22 Sağlıklı Yiyecek

Dışarıda Kaldığın da Bozulmayan 22 Sağlıklı Gıda

Bütün doğal gıdalarla ilgili bir sorun, kolayca bozulma eğiliminde olmalarıdır. Bu nedenle, sağlıklı yemek sık sık tatil gezileri ile ilişkilidir. Buzdolabına erişim olmadan seyahat ederken de zor olabilir. Yine de, doğru sıcaklık ve nem koşullarına sahip olduğunuz sürece, birçok sağlıklı gıda bozulmadan uzun süre saklanabilir bu hazırladığımız listemiz de bozulmayan yiyecekler nelerdir ? onları sizler için hazırladık işte bozulmayan yiyecekler.

1. Kuruyemiş

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok seçenekle, fındıklar çok çeşitli sunan harika bir protein , yağ ve lif kaynağıdır. bozulmayan yiyecekler arasında yer alan çoğu fındık türü yaklaşık bir yıl sürer dondurulmuşsa daha uzun süre dayanabilir

2. Konserve etler ve deniz ürünleri

Konserve etler ve deniz ürünleri birçok durumda 2-5 yıl sürebilir. bozulmayan yiyecekler için mükemmel bir protein kaynağıdır ve konserve balık durumunda, omega-3 yağ asitleri.

3. Kuru Tahıllar

Tahıllar kuru tutuldukları ve sıkıca kapatıldıkları sürece tipik olarak yıllarca saklanabilir bu onları bozulmayan yiyecekler arasına yer almalarını sağlar. Glutensiz bir diyet izlemeniz gerekiyorsa , bozulmayan yiyecekler arasında yer alan pirinç, karabuğday ve glutensiz yulaf gibi besinleri düşünün.

4. Bitter Çikolata

Serin ve kuru bir yerde saklanan bitter çikolata , etiketindeki “en iyi” son kullanma tarihini 4-6 ay geçebilir. Mükemmel bir lif, magnezyum ve diğer birçok önemli besin kaynağıdır.

5. Konserve Meyve ve Sebzeler

Fermente edilmiş veya salamura edilmiş konserve meyve ve sebzeler hava geçirmez kaplarda satılmaktadır. Bozulmayan yiyecekler genellikle asidik bir çözelti içinde paketlendikleri için yıllarca sürebilirler. Bozulmayan yiyecekler nelerdir diye bakıyorsanız konserve meyve alırken, çok fazla şeker içermeyen bir çeşit seçtiğinizden emin olun.

6. Kurutulmuş Meyve

Kurutulmuş meyveye lif de dahil olmak üzere çeşitli besinler yüklenir. Bozulmayan yiyecekler bununla birlikte, yüksek şeker ve kalori içeriği nedeniyle sadece dikkatli tüketilmelidir. Bozulmayan yiyecekler arasında yer alır ve dehidrasyon işlemi meyvenin kolayca kalıplaşmasını önler.

7. Hindistan Cevizi Konservesi

Hindistan cevizi sütü doymuş yağ bakımından yüksektir, ancak bu tür yağlar kararlı olma eğilimindedir ve kolayca kokmaz ve bu sayede bozulmayan yiyecekler arasında yer almaktadır. Konserve Hindistan cevizi sütü düzgün bir şekilde kapatıldığında, bir yıldan fazla bir süre bozulmaya karşı dayanıklı olacaktır ve bozulmayan yiyecekler arasında tropikal bir seçenek olmuştur.

8. Kuru Fasulye

Fasulye, uzun vadede depolanması en kolay protein kaynaklarından biridir. Bozulmayan yiyecekler, doğal olarak düşük nem içeriğine sahiptirler ve yıllarca sürebilirler. Bozulmayan yiyecekler ile ilgili ayrıca, fasulye yiyebileceğiniz en besleyici gıdalar arasındadır. Protein, lif ve magnezyum gibi çeşitli önemli minerallerle yüklüdürler bu sayede kuru fasulye bozulmayan yiyecekler arasında yer alır.

9. Kurutulmuş Et

Tıpkı kuru fasulye gibi, yüksek protein seçeneklerine ihtiyacınız varsa bozulmayan yiyeceker için bir seçim olabilir. Hemen hemen her et, hava geçirmez ambalajda saklandığı sürece, bir yıl veya daha uzun süre kurutulabilir veya dehidre edilebilir ve saklanabilir.

10. Protein Tozları

Peynir altı suyu proteini veya vegan seçenekleri de dahil olmak üzere protein tozları , 5 yıla kadar sürebilen depolanması kolay protein kaynaklarıdır bu yüzden bozulmayan yiyecekler arasında yer almaktadırlar.

11. Süt Tozu

Protein tozuna benzer şekilde, süt tozu kolayca saklanır ve daha uzun süre veya 10 yıla kadar sürer dışarıda kaldığında bozulmayan yiyeceklerin arasında yer almasının yanında uzun süre bozulmaması süt tozunu cazip ve tüketilmesi kolay bir gıda haline getirmektedir.

12. Bal

Bal, yüksek şekeri ve şaşırtıcı derecede düşük nem içeriği nedeniyle doğal bir antibiyotiktir.

Bu nedenle, uygun şekilde depolanan bal yıllarca veya daha uzun sürebilir bu sayede bozulmayan yiyecekler arasında yer alır. Aslında, bazı insanlar balın dışarıda kaldığında bozulmayan yiyeceklerin arasında yer almadığına inanmaktadır ama araştırmalar yıllar geçse bile balın bozulmayan yiyecekler arasında yer aldığını tespit etmişlerdir. Bir tatlandırıcı kullanmak istiyorsanız, bal rafine şekerden daha sağlıklıdır. Bununla birlikte, sadece ölçülü olarak tüketilmelidir.

13. Sert Peynir

Sert peynir mumsu bir dış kaplamaya kapatıldığında, dışarıda kaldığında bozulmayan yiyeceklerin arasında en uzun süre dışarıda kalan yiyecek olarak parmakla gösterilebilecek hem sağlıklı hemde sabah kahvaltılarının vazgeçilmez bir besini olan peynir bozulmaya başlamadan önce 25 yıla kadar sürebilir.

14. Ghee

Ghee , yağsız katıların tümünün çıkarıldığı berrak tereyağıdır. Büyük ölçüde doymuş yağlardan oluştuğu için, iyi kapatılmışsa oda sıcaklığında çok uzun sürebilir.

15. Hindistan cevizi yağı

Ghee’ye benzer şekilde, hindistancevizi yağı doymuş yağ açısından yüksektir ve oda sıcaklığında bir rafta yıllarca sürebilir.

Çeşitli sağlık nedenlerinden dolayı saklamak da faydalıdır .

16. Sızma zeytinyağı

Hindistan cevizi yağı gibi zeytinyağı da karanlık ve serin bir yerde saklanırsa bir yıl veya daha uzun süre kalabilir. Ayrıca birçok etkileyici sağlık faydası vardır .

17. Konserve Zeytinler

Zeytin sağlıklı bir yağ kaynağıdır ve uygun şekilde korunursa bir yıldan fazla sağlıklı gıda olarak tüketilebilir.

18. Tohumlar

Birçok tohum türü protein, yağ ve çok miktarda lif sağlar. Biraz çeşitlilik için keten, chia, ayçiçeği ve kabak çekirdeğini deneyin .

19. Sirke

Sirke hafif bir asit olduğundan, mühürlü kaldığı sürece teorik olarak süresiz olarak bozulmadan kalabilirler. Aynı şey serin ve kuru bir yerde saklandığı sürece elma sirkesi için de geçerlidir .

20. Kırmızı Şarap

Çoğu durumda, şaraplar birkaç yıl yaşlandıktan sonra en iyi tada sahiptir. Kırmızı şarap durumunda, ılımlı olarak tüketildiğinde bazı etkileyici sağlık yararları da olabilir. Raf ömrü, şarabın nasıl üretildiğine bağlı olarak değişebilir. Ticari olarak şişelenmiş şarapların çoğu 1-3 yıl raftadır, ancak kaliteli şaraplar genellikle onlarca yıl sürebilir.

21. Tuz

Muhtemelen hiç küfün tuz üzerinde büyüdüğünü görmediniz. Saf tuz , bakteriler için çok elverişsiz bir ortamdır ve asla bozulmaz.

22. Kuru Otlar ve Baharatlar

Tıpkı nem içeriği alınmış diğer bitkiler gibi, kurutulmuş otlar ve baharatlar da uzun süre taşınması veya depolanması için harika yiyeceklerdir.Kuru tutuldukları sürece, genellikle yıllarca sürebilirler.

İlginizi Çekebilir: 1 Haftada 3 Kilo Verdiren Diyet Listesi


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir