Hindistan Cevizi Yağı Kilo Vermede Gerçekten Etkili mi?

5 min


hindistan cevizi yağı
hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, cilt sağlığının korunmasından kan şekerinin düşürülmesine kadar sağlığı olumlu yönde etkileyen bir çok durumla ilişkilendirilmiştir.

Kilo verme de hindistan cevizi yağının vaadleri arasındadır. Bu nedenle bir çok kişi fazla kilolarından kurtulmak için içtikleri kahveye bile hindistan cevizi yağı eklemeye başlamıştır.

Ancak mucizevi olarak adlandırılan bir çok gıda gibi hindistan cevizi yağının da böyle sihirli bir etkisi yoktur.

Hindistan Cevizi Yağı Neden Kilo Verme İle İlişkili?

Hindistan cevizi yağının sağlıklı yağlar kategorisinde olduğu bir gerçek olmasına rağmen kilo vermede ki rolü henüz kesin değildir.

Hindistan Cevizi Yağı ve MCT

Bu yağın kilo vermedeki rolü içerdiği orta zincirli trigliserid (MCT) içeriğinin açlığı azaltmasına dayandırılmıştır.

MCT’ler uzun zincirli trigliseridlerden daha farklı şekilde metabolize olurlar. MCT’ler kaprik, kaprilik, kaproik ve laurik asit içerirler.

Uzun zincirli trigliseridlerin aksine MCT’lerin %95’i kanda çok hızlı emilir ve yakıt olarak hemen kullanılır. MCT’lerin yağ olarak depolanma olasılığı uzun zincirlilere göre daha azdır.

MCT’ler doğal olarak hindistancevizi yağındaki yağın yaklaşık% 50’sini oluştursa da hindistancevizi yağı ve MCT yağı aynı şeyler değildir. Hindistan cevizi yağı% 47,5 laurik asit ve % 8’den az kaprik, kaprilik ve kaproik asitlerden oluşur. Çoğu uzman laurik asidi bir MCT olarak sınıflandırırken, emilim ve metabolizma açısından uzun zincirli trigliserid gibi davranır.

Tokluk Hissi Sağlayabilir

Bu yağ doygunluk hissini arttır ve iştahı dengeler. Araştırmalar yağdan zengin besinlerin düşük yağlı besinlere göre mide hacmini arttırarak doygunluk hissi verdiğini göstermektedir.

Araştırmalar Ne Söylüyor?

Araştırmalar hindistan cevizi yağı tüketiminin; inflamasyonu azaltabileceğini, HDL-kolesterol seviyesini yükseltebileceğini ve insülin hassasiyetini düzenleyebileceğini göstermektedir (1), (2), (3).

MCT yağların kilo vermeye etkisi üzerine bir çok çalışma olsa da bu yağın kilo vermeye etkisi üzerine yapılan çalışmalar sınırlıdır. Yapılan bir çok çalışma MCT tüketiminin tokluk hissini arttırdığı ve  uzun zincirlilerin yerine MCT tüketiminin kilo vermeyi sağladığını göstermektedir (4), (5).

Tokluk Üzerine Etkisi

Yapılan çalışmalar bu yağın açlığı azaltıp, tokluk sağladığı iddasını destekler nitelikte değildir.

Örneğin 15 fazla kilolu kadınla yapılan bir çalışmada, sabah kahvaltıda 25 ml hindistan cevizi yağı tüketen kadınların 4 saat sonraki açlık seviyesi aynı miktarda zeytinyağı tüketen kadınlardan farklı olmadığı görülmüştür (6).

Başka bir çalışmada obezite hastası 15 çocuk 20 gram hindistan cevizi yağı içeren bir öğün sonrasında aynı miktarda mısır yağı içeren öğüne göre daha fazla tokluk hissetmemiştir (7).

Ek olarak, 42 yetişkinde yapılan bir araştırma, hindistan cevizi yağının, yüksek miktarda kaprilik ve kaprik asitlerden oluşan bir MCT yağından anlamlı olarak daha az doygunluk hissi verdiği, ancak bitkisel yağdan biraz daha fazla doygunluk hissi verdiği sonucuna varılmıştır (4).

Kilo Verme Üzerine Etkisi

Pek çok insan, bu yağı tüketmenin fazla vücut yağından kurtulmanın sağlıklı ve etkili bir yolu olduğuna inanırken, bu teoriyi destekleyen çok az kanıt vardır. Bu yağın kilo kaybını artırma potansiyelini araştıran birkaç çalışma umut verici sonuçlar göstermemiştir.

Örneğin, 91 yetişkin üzerinde yapılan 4 haftalık bir çalışmada, günde 50 gram hindistan cevizi yağı, tereyağı veya zeytinyağı tüketen gruplar arasında vücut ağırlıklarında önemli bir fark bulunamamıştır (1).

Bununla birlikte, bazı araştırmalar bu yağın karın bölgesindeki yağlanmayı azaltabileceğini öne sürmektedir. Obezitesi olan 20 yetişkin ile yapılan 4 haftalık bir çalışmada, bu yağdan günlük 2 yemek kaşığı (30 ml) almanın erkek katılımcıların bel çevresini önemli ölçüde azalttığını gözlemlenmiştir (8).

32 yetişkin üzerinde yapılan 8 haftalık bir başka çalışma, günde 2 yemek kaşığı (30 ml) hindistan cevizi yağı almanın kilo kaybını veya kilo alımını etkilemediğini göstermiş ve bu yağın kilonuz üzerinde en iyi ihtimalle nötr bir etkiye sahip olabileceğini düşündürmüştür (9).

Sonuç

Hindistan cevizi yağı, tasvir edildiği gibi kilo vermeyi artıran harika bir bileşen değildir. Yağ kaybını ve tokluk hissini teşvik etme potansiyeli hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekir.

Bununla birlikte, kilo kaybını artırmasa da, dengeli bir diyetin parçası olarak tüketilebilen ve başka birçok amaç için kullanılabilen sağlıklı bir yağdır.

Yine de, tüm yağlar gibi bu yağın da yüksek kalorili olduğuna dikkat etmek önemlidir. İstediğiniz kiloya ulaşmaya çalışırken, kalori alımınızı kontrol altında tutarken yiyeceklerinizin tadını arttırmak için küçük miktarlarda kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak sağlıklı kilo vermek için tek bir bileşene bel bağlamak yerine, sağlıklı bir beslenme düzenini benimsemek ve porsiyon kontrolü sağlamak etkili kilo kaybının anahtarı olacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir