Connect with us

VİTAMİN

A Vitamini

Published

on

A Vitamini

A Vitamini Nedir? 

Özellikle hastalıkların önlenmesine yardımcı olmaları nedeniyle tercih edilen A vitamini birçok farklı durumun düzelmesine karşı da etkili olabilmektedir. Birçok farklı hastalığın önlenmesine yardımcı olan A-Vitamini sayesinde sağlığınızın düzelmesine de yardımcı olabilirsiniz. Günümüz teknolojik gelişmelerin ışığında yapılan birçok araştırma ve çalışma sayesinde farklı hastalık durumlarının önlenmesi ya da iyileştirilmesi için uygulanacak yöntemler belirlenebilmektedir. Yapılan incelemeler ışığında tedavi yöntemlerinin yanı sıra uygulanabilecek olan besin takviyelerinin de daha etkili olarak yapılabilmesine imkan sağlanmaktadır. Direkt olarak besinlerden alınabileceği gibi vitaminlerin daha kolay alınabilmesi için gıda takviyelerinin kullanılmaları özellikle son dönemlerde oldukça yaygındır.

A vitamini, büyüme ve gelişme, hücre tanıma, görme, bağışıklık fonksiyonu ve üreme için gerekli olan temel bir vitamindir. Yağda çözülen güçlü bir antioksidan olan A vitamini vücudumuzda hormon gibi hareket etmektedir. İki çeşit A vitamini bulunur. Bunlardan ilki esas olarak hayvansal ürünlerden gelen aktif A vitamini diğer bir adıyla Retinol ile ilgilidir. İkincisi ise bir beta-karoten olan ve bitkilerden gelerek vücuttaki Retinol’a dönüştürülen A vitamini türüdür.

A Vitamininin Faydaları Nelerdir?

Birçok farklı vitaminin bulunduğu ve her birinin farklı özellikleri olduğu düşünülecek olursa bunların içinden en yararlı olanlarından “A vitamini ne işe yarar?” sorusunun cevabını sizlere yazımızda vermeye çalışacağız. A vitamini genel olarak kemik, doku, diş ve cildin korunması konusunda oldukça etkili olmasının yanı sıra göz sağlığı için de ayrıca önemlidir. Doğada hayvansal gıdaların içerisinde bulunmasının yanı sıra aynı zamanda havuç gibi bazı bitkilerde de bulunmaktadır. A vitamini aynı zamanda proteine de dönüşebildiği için kemiklerin yapısının korunması ve kemiklerin güçlenmeleri için oldukça faydalıdır. Bunlarla birlikte A vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olarak vücutta oluşan enfeksiyonların ve hastalıkların önlenmelerine yardımcı olabilmektedir. Cildin parlamasına ve saçların daha canlanmalarına da yardımcı olabilmektedir.

A vitamini sağlıklı görme, nörolojik fonksiyon, kemik sağlığını iyileştirme, böbrek taşları önleme, kas büyümesini arttırma, akne riskini azaltma, kanseri önleme, sağlıklı ciltler, bağışıklık sistemi, hücre büyümesi ve daha fazlası için çok önemli bir rol oynamaktadır. A vitamini – tüm antioksidanlar gibi – serbest radikallerle mücadele yoluyla iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

A vitamini çok çeşitli vücut fonksiyonlarını etkilediğinden, bir eksiklik çeşitli sorunlara yol açabilir.

A vitamini birçok gıdada doğal olarak bulunur. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli yiyecekleri yiyerek tavsiye edilen günlük A vitamini ihtiyacınıza karşılayabilirsiniz.

 • Sığır karaciğeri ve diğer sakatat organ etleri (Ancak unutmayın ki bu yiyecekler kolesterolü yükseltir. Bu sebeple yediğiniz miktarı sınırlayın).
 • Somon gibi bazı balık türleri.
 • Yeşil yapraklı sebzeler ve brokoli, havuç ve kabak gibi diğer yeşil, turuncu ve sarı sebzeler.
 • Meyveler, kavun, kayısı ve mango.
 • Süt ürünleri.
 • Takviyeli kahvaltı gevrekleri.

Bilim adamları sağlığını nasıl etkilediğini anlamak için A vitamini üzerinde çalışıyorlar. İşte bu araştırmanın gösterdiği bazı örnekler.

Kanser
Beta-karoten içeren çok fazla yiyecek tüketen kişilerin akciğer kanseri veya prostat kanseri gibi belirli türden kanser risklerine yakalanma ihtimali daha düşük olabilir. Ancak bugüne kadar yapılan çalışmalar, A vitamini veya beta karoten takviyelerinin kanserin önlenmesine yardımcı olabileceğini ya da bu hastalıktan ölme olasılığını azaltabileceğini göstermemiştir. Aslında, çalışmalar yüksek dozlarda beta-karoten takviyesi alan sigara içicilerin akciğer kanseri riskinde artış olduğunu göstermektedir .

Yaşa bağlı makule dejenerasyonu
Yaşa bağlı makule de jenerasyonu (AMD) veya insan yaşı olarak merkezi görme kaybı, yaşlılarda görme kaybının en yaygın nedenlerinden biridir.

Kızamık
A vitamini eksikliği olan çocuklarda kızamık olduğunda hastalık daha şiddetlidir. Bu çocuklarda yüksek dozda A vitamini takviyesi almak kızamıktan kaynaklanan ateş ve ishali azaltabilir.

Ne tür A Vitamini Takviyeleri Mevcuttur?

A vitamini, genellikle retinil asetat veya retinil palmitat (önceden oluşturulmuş A vitamini), beta-karoten (provitamin A) veya önceden oluşturulmuş ve provitamin A’nın bir kombinasyonu şeklinde, besin takviyelerinde mevcuttur. Naturbes Vitasmin multi-vitamin,multi-mineral,multi-antioksidan takviyesi A vitamini içerir.

Günlük A Vitamini İhtiyacı Ne Kadardır?

Çoğu insan, yedikleri gıdalardan yeterli A vitamini alır ve A vitamini eksikliği nadir görülür. Aşağıdaki durumlarda A vitamini almakta sıkıntılar yaşanabilmektedir.

 • Yeni doğan prematüre bebekler.
 • Gelişmekte olan ülkelerde bebekler, küçük çocuklar, hamile kadınlar ve emziren kadınlar.
 • Kistik fibrozisli insanlar .

A Vitamini Eksikliğinde Neler Olur?

Bir çok gelişmekte olan ülkede yaygın olmasına rağmen, A vitamini eksikliği ülkemizde nadirdir. Küçük çocuklarda ve gebe kadınlarda A vitamini eksikliğinin en sık görülen belirtisi kseroftalmi olarak adlandırılan göz rahatsızlığıdır. Kseroftalmi, düşük ışıkta görememe sorunudur ve tedavi edilmezse körlüğe kadar gidebilmektedir.

A vitamini zararlı olabilir mi?

Evet, bazı A vitamini türlerinin yüksek alımı zararlı olabilir. Çok önceden hazırlanmış A vitamini almak baş dönmesine, mide bulantısına, baş ağrısına, komaya ve hatta ölüme neden olabilir. Hamilelerde önceden oluşturulan A vitamini alımının yüksek olması da bebeklerinde doğum kusurlarına neden olabilir. Hamile olabilecek kadınlar yüksek dozda A vitamini takviyesi almamalıdır.

Yüksek miktarda beta-karoten veya başka türden bir provitamin A tüketmek, cildi sarı-turuncuya çevirebilir, ancak bu durum zararsızdır. Yüksek beta-karoten alımları, doğum kusurlarına ya da çok fazla önceden oluşturulmuş A vitamininin neden olduğu diğer ciddi etkilere neden olmaz.

A vitaminin günlük üst sınırlar aşağıda listelenmiştir. Bu seviyeler, bir doktorun bakımı altında tıbbi nedenlerle A vitamini alan kişiler için geçerli değildir. Beta karoten ve diğer A vitamini formları için üst limitler oluşturulmamıştır.

Yaşa Göre alınması gereken A Vitamini Üst Limitleri;

Alınacak olan A vitaminlerinin dozları yaşlara ve vücut durumlarına göre değişiklik göstermektedir. Yapılacak olan tetkiklerle birlikte vücudun ihtiyacı olan vitamin durumları tespit edilebileceği gibi genel olarak yaşlara göre ihtiyaç duyulacak A vitamini dozlarına bakacak olursak:

12 aya kadar doğum 2.000 IU
1-3 yaş arası çocuklar 2.000 IU
4-8 yaş arası çocuklar 3000 IU
9-13 yaş arası çocuklar 5,667 IU
Gençler 14-18 yıl 9,333 IU
19 yaş ve üstü yetişkinler 10.000 IU

Normal şartlar altında alınması gereken dozlar bu şekilde olabileceği gibi ayrıca doktor tavsiyesi mutlaka alınmalıdır. Vücuttaki farklı etkileri de göz önüne alınacak olursa yapılacak işlemlerden önce mutlaka gerekli tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

Diğer bütün vitaminler de olduğu gibi A vitaminde de vücutta eksiklikleri istenmeyen durumların ve hastalıkların yaşanmaları karşılaşılan olumsuz durumlar arasında yer almaktadır. Olumsuz etkilerinin anlaşılması üzerine yapılacak olan tetkiklerden günlük olarak alınması gereken dozlar tespit edilebilecek ve buna göre bir tedavi uygulanabilecektir. Siz de yaşadığınız A vitamini eksiği olması durumunda mutlaka doğru tedaviyi almalısınız.

121 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan / 5. Oy Sayısı:

Çok Şanslısın Senden Önce Kimse Bu Makaleye Puan Vermemiş. İlk SEN OL!

Okumaya Devam Et
Advertisement
Yorumlar İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

VİTAMİN

B6 Vitamini

B6 vitamini nedir ? Diye merak ediyorsanız Bilinen diğer adı “Piridoksin” olan, vücudun sayısız biyolojik fonksiyonunda çok önemli rol oynayan, B grubu vitaminleri arasında yer alan ve suda çözünen bir organik bileşiktir.

Published

on

B6 Vitamini (Pridoksin)

B6 Vitamini Nedir ?

B6 vitamini nedir ? Diye merak ediyorsanız Bilinen diğer adı “Piridoksin” olan, vücudun sayısız biyolojik fonksiyonunda çok önemli rol oynayan, B grubu vitaminleri arasında yer alan ve suda çözünen bir organik bileşiktir.

Formül: C8H11NO3
IUPAC numarası: 4,5-Bis(hydroxymethyl)-2-methylpyridin-3-ol
Molar kütle: 169,18 g/mol
Erime noktası: 159 °C
İçinde çözündüğü madde: Su
ChEBI Kimliği: 16709

B6 Vitamini Özellikleri

B6 vitamini özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Suda çözünen bir vitamin olduğu için yağda çözülen vitaminlere göre çok daha kısa sürede vücuttan atılır.
 • Vücutta depolanmadan idrar ile birlikte dışarı atılan bir vitamindir.
 • Pridoksal 5 – fosfat, pridoksamin, pridioksal gibi türevlere sahip olan bir vitamindir.
 • Özellikle kan akışı ve hareket gibi vücut fonksiyonlarını düzenleyici etkisi ile ön plana çıkan bir vitamindir.
 • Bu vitamine duyulan ihtiyaç yaşa, cinsiyete, kilo gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Ancak gebelik, emzirme gibi dönemlerde ihtiyaç artacaktır.

B6 Vitamininin Faydaları

 • Kalp ve Damar Hastalıkları Riskini Azaltır
 • Beyin Gelişimini Destekler
 • Mutluluk Hormonu Salgılanmasını Tetikler
 • Kansızlığa Karşı Savaşır
 • Eklem ve İskelet Sistemini Destekler
 • Regl Sancılarını Azaltır
 • Astım Ataklarını Azaltır
 • Mide Bulantısını Azaltır
 • Böbrek Taşı Oluşumunu Önler
 • Uykuyu Düzenlemeye Yardımcı Olur

Kalp Damar Hastalıkları

Kan damarlarını koruyucu özellik gösteren ve böylelikle dolaşım sisteminin düzenlenmesini sağlayan bir organik bileşiktir. B6, Omega 3 gibi tansiyon ve kolesterolü düşürür aynı zamanda kalp ve damar hastalıkları oluşma riskini azaltır.

Beyin Gelişimi

Beyin gelişimini destekleyen ve beynin işlevlerini gerçekleştirmesine yardımcı olan bir vitamindir. Özellikle hafıza ile ilgili problemlerin giderilmesinde aktif olarak rol oynayan B6 Alzheimer tedavisinde de etkilidir.

Mutluluk Hormonu

Ruh halinin iyileştirilmesini, depresif moddan çıkılmasını sağlayan B6 seratonin ve norepinefrin hormonlarının üretilmesini sağlayarak konsantrasyonunuzu arttırmanızı ve stresinizi azaltmakta size yardımcı olmaktadır.

Kansızlık

Hemoglobinin oluşmasında önemli rol oynayan B6 anemi belirtilerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Eklem ve İskelet Sistemi

B6 vitamini romatoid artrit gibi eklem iltihaplanması sonucu oluşan rahatsızlıkların belirtilerinin önlenmesinde ve yine bu rahatsızlıklar sonucu meydana gelen ağrıların azalmasında önemli rol oynamaktadır.

Regl Sancıları

Beyinde ağrı yönetiminden sorumlu plan nörotransmitterler üzerinde oldukça etkili olan B6 adet öncesi semptomların ve adete bağlı olarak gelişen ağrıların azalmasını sağlamaktadır.

Astım Atakları

Astım ataklarını azaltan B6 yine bu ataklar esnasında oluşan hırıltıların oluşmasını önleyerek atakları daha hafif atlatma konusunda astım hastalarına yardımcı olmaktadır.

Mide Bulantısı

Bu vitaminin yararları arasında hamilelik sırasında oluşan mide bulantılarını azaltıcı özellik göstermesi de yer almaktadır. Gebelikte oluşan mide bulantılarının önüne geçmek için B6 kullanabilirsiniz.

Böbrek Taşı Oluşumu

Magnezyum ile birlikte alındığı takdirde böbrek taşı oluşumunu engelleme konusunda sizlere yardımcı olan bir organik bileşiktir.

Uykuyu Düzeni

Uyku düzenlenmesinde melatonin hormonu aktif olarak rol oynayan bir hormondur. B6 bu hormonun sentezlenmesinde görevli olduğu için uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır.

B6 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

B6 tüketilmesi gereken miktarda tüketilmez ya da vücutta yeteri miktarda emilmezse B6 vitamini eksikliği ve buna bağlı olarak vücutta birtakım semptomlar görülebilir. Bu semptomlar aşağıdaki gibidir:

 • Psikolojik Gelgitler Yaşanması
 • Kas Ağrıları, Sürekli Yorgunluk
 • Beyin ve Sinir Sisteminde Görülen Rahatsızlıklar
 • Kilo Kaybı
 • Kalp ve Damar Rahatsızlığı Riskinin Artması
 • Eklem Rahatsızlıkları

Psikolojik Gelgitler Yaşanması

Depresyona yatkınlık, duygu durum bozuklukları, ansiyete ve sinirlilik gibi psikolojik problemlerin yaşanması en sık karşılaşılan semptomlardır.

Kas Ağrıları, Sürekli Yorgunluk

Sürekli yorgunluk, enerji düşüklüğü, kas ağrıları, adet ağrısının artması ve anemi gibi sorunlar görülebilir.

Beyin ve Sinir Sisteminde Görülen Rahatsızlıklar

Migrenin pek çok nedeni olsa da B6 eksikliği de migren ve kronik baş ağrısına neden olabilir. Bu bulguların yanı sıra nöropsikiyatrik bozukluklar da ağrıya eşlik edebilir. Aynı zamanda beyin ve sinir fonksiyonlarının yerine getirilememesinden kaynaklanan hafıza zayıflığı ve uyku düzensizlikleri de gözlemlenebilir.

Kilo Kaybı

B6 eksikliği belirtileri arasında iştahsızlık ve iştahsızlığa bağlı zayıflama da görülmektedir. Kilo kaybına özellikle sürekli yorgun hissetme ve baş ağrısı da eşlik ediyorsa B6 eksikliğinin bu semptomlara neden olması olası olacaktır.

Kalp ve Damar Rahatsızlığı Riskinin Artması

Kalp ve kalp damarlarının fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olan bir vitamin olduğu için eksikliği söz konusu olduğunda kalp hastalığı ve damar rahatsızlıkları görülebilir.

Eklem Rahatsızlıkları

Eklem ve iskelet sistemini destekleyen bir vitamindir ve eksikliği durumunda romatoid artrit rahatsızlığı ve diğer iskelet sistemi rahatsızlıkları gözlemlenebilir.

B6 Vitamini İçeren Besinler

B6 içeren pek çok besin kaynağı bulunmaktadır. Ancak bazı besinler diğer besinlere göre çok daha fazla oranda içermektedir. B6 vitamini içeren besinler aşağıdaki gibidir:

 • Fındık
 • Kepekli tahıllar
 • Balık
 • Kurutulmuş baharatlar
 • Ay çiçeği ve susam
 • Antep fıstığı
 • Ciğer
 • Sarımsak

Günlük B6 Vitamini İhtiyacı

B6 vitaminin günlük olarak ne kadar alınması gerektiği kişinin yaşına, cinsiyetine göre değişim göstermektedir. Aşağıda günlük B6 tüketimi konusunda sizlere yardımcı olacak bilgiler sunuyoruz:

 • 0 – 6 ay arası bebeklerin günlük olarak 0,3 mg B6 alması gerekir.
 • 1 – 8 yaş grubundaki çocukların günlük olarak 0,5 – 0,6 mg B6 alması gerekir.
 • 4-16 yaş grubundaki çocukların günlük olarak 0,6 – 1 mg B6 alması gerekmektedir.
 • 14-18 yaş grubundaki erkek ve kadınlarda günlük olarak 1,2 – 1,3 mg B6 alması gerekmektedir.
 • 19 – 50 yaş grubunda yer alan kadınların ve erkeklerin günlük olarak 1.3 mg B6 alması gerekmektedir.
 • 51 yaş üstü kadınların günlük olarak 1,5 mg B6 alması gerekir.
 • 51 yaş üstü erkeklerin günlük olarak 1,7 mg B6 alması gerekir.
 • Hamile kadınların günlük olarak 1,9 mg B6 alması gerekir.
 • Emziren kadınların günlük olarak 2 mg B6 alması gerekir.

Bu oranlarda B6 vitamini kullanımı gerçekleştirirseniz organizmanız uyum içerisinde ve dengeli bir şekilde çalışacaktır ve B6 vitaminin düzenli olarak alınması sizi bu vitaminin eksikliği halinde görülecek rahatsızlıklardan koruyacaktır.

B Vitaminleri

B vitaminleri, çeşitli metabolik süreçler için gerekli olan ve 8 farklı vitaminden oluşan, suda çözünür vitamin topluluğudur. Bu vitaminlerin çoğu vücut tarafından depolanamaz ve bu sebeple tükettiğimiz gıdalardan veya vitamin takviyelerinden temin etmemiz gereklidir. Tavsiye için doktorunuza veya diyetisyeninize başvurun.

374 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan 5 / 5. Oy Sayısı: 1

Devamını Göster

Popüler Makaleler