Sağlığa Zararlı 5 Besin

A VPN is an essential component of IT security, whether you’re just starting a business or are already up and running. Most business interactions and transactions happen online and VPN
sağlığa zararlı 5 besin

Sağlığa Zararlı 5 Besin Hangileridir?

Herkese merhaba, bugün sizlere uzun süreli tüketildiğinde sağlık üzerinde oldukça zararlı etkileri olan ve tüketmemeniz gereken 5 besinden bahsedeceğim. İyi okumalar dilerim.

1-HAZIR ÇORBA

Hazır çorbaların hazırlaması kolay, lezzeti yüksek ve düşük maliyetli olmasından dolayı günümüzde tüketimi oldukça yaygınlaşan bir besindir.

Ancak hazır çorbalar sağlığı olumsuz anlamda etkilemektedir. Bu zararlı etkinin başlıca nedenlerinden birisi Çin Tuzu dediğimiz mono sodyum glutamat (MSG) olarak bilinen hazır gıdaların çoğuna lezzet algısını arttırmak ve buna bağlı olarak bağımlılık sağlayarak o ürünün daha fazla tüketilmesinin amaçlandığı bir lezzet arttırıcı eklenmektedir.

MSG tüketimini fazla olan kişilerde bağımlılık, obezite, beyin harabiyeti, migren, diyabet ve tiroid fonksiyon bozuklukları daha fazla gözlenmiştir.

Çorbadaki diğer bir sıkıntı ise içeriğindeki yüksek sodyum miktarıdır. Vücuttaki sodyum miktarının artması, kan basıncını yükselterek tansiyon hastası bireylerde olumsuz sonuçlara neden olabileceği unutulmamalıdır.

2-NOODLE

Noodle günümüzde yine hazır çorbalar gibi hazırlaması pratik, maliyeti düşük ve lezzeti yüksek bir ürün olduğu için oldukça popüler olarak tüketilen bir besindir. Noodlelar MSG içermelerinin yanı sıra birçok noodle lif, protein, mineral ve vitamin bakımından oldukça fakir besinler olmasının yanında karbonhidrat, yağ ve sodyum bakımından zengin bir besindir.

Yine yapılan çalışmalarda noodle tüketen bireylerin tüketmeyenlere göre kalp hastalığı, diyabet ve inme riskini arttıran bir durum olan metabolik sendromyn gelişme riskinin arttığı gözlemlenmiştir

3-BULYON

Birçok yemeğin tadını lezzetlendirmek için kullanılan bulyon, günümüzde pratik ve maliyetinin düşük olmasından dolayı oldukça popüler bir ürün haline geldi. Ancak et bulyon tüketimi yüksek olan bireylerde Parkinson, sara, obezite ve Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskinde artış olduğu gözlemlenmiştir. Bu olumsuz etkilerinin nedenleri başında MSG gelmektedir. Özellikle de MSG tüketiminin hamileler üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır.

4-CİPS

Cips, protein, lif, vitamin ve mineral bakımından fakir bir besinken karbonhidrat ve yağ açısından oldukça zengindir. Bu durum yüksek kalorili bir besin olmasına ve kontrolsüz tüketiminde istenmeyen kilo artışlarına sebep olabilmektedir.

Ayrıca cips içerisinde bulunan yüksek sodyum tansiyonu arttırarak kişiyi olumsuz etkileyebilmektedir.

Yine işlenmiş ürünlerde bulunan akrilamid denilen bir çeşit kimyasal kanserojen madde bulunmaktadır ve bu madde kanser gibi sorunlara yol açacağı unutulmamalıdır.

5-KOLA

Dünya genelinde en çok tüketilen asitli içeceklerden birisi olan kola, yüksek oranda asit ve basit şeker içermektedir. İçeriğinde bulunan asit mide duvarının zarar görmesine neden olup ülser, gastrit gibi mide sorunlarına neden olabilmektedir.

Yine içeriğindeki yüksek şeker, kan şekerini ani olarak yükselmesine neden olur ve uzun süre kola tüketimi insülin direncine neden olabilmektedir. Aynı zamanda kolanın içinde fazla miktarda şeker bulunması kolanın enerjisini arttırmakta ve fazla miktarda kalori alımına sebep olmaktadır. Bu durum obeziteye ve çeşitli hastalıklara neden olabileceği unutulmalıdır.

Peki sizler bu besinlerden hangilerini tüketiyorsunuz ? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın

Yorum Yap

İlginizi Çekebilir

Panax Ginseng

Panax Ginseng

Panax Ginseng’i deneyin ve doğal enerjiyi hayatınıza getirin!

Takip Et