Alerji Nedir Alerji çeşitleri ve Alerji belirtileri Nelerdir?

2 min


Alerji Nedir Alerji çeşitleri ve Alerji belirtileri Nelerdir?

Alerji Nedir Alerji çeşitleri ve Alerji belirtileri Nelerdir?

Alerji, genel anlamda farklı kişiler açısından zararsız olan yabancı maddelerin bazı kişilerde aşırı derecede duyarlılık göstermesi durumudur. Vücut, bağışıklık sisteminin tanımadığı herhangi bir maddeyi yabancı olarak algılar ve kontrol altına almak için harekete geçer. Bazı insanlar birtakım maddelere karşı daha hassas ve duyarlı olabilmektedir.

Buna bağlı olarak alerji, vücudumuzun hava koşullarından, dış ortamdaki maddelerden veya psikolojik birtakım sorunlardan kaynaklı tepki göstermesi durumudur. Alerji, vücudun yabancıya karşı verdiği tepki olarakta tanımlanabilir. Alerjik bir durumla karşılaşıldığında vücut aşırı hassasiyet gösterir.

Alerji Çeşitleri Nelerdir?

  • Alerjik Rinit: Saman nezlesi olarak da bilinir. Burun mukoza kısmında alerjik kaynaklı bir iltihaplanmadır. Genetik olarak geçen alerjik kaynaklı hastalıkların en sık görülenlerindendir. Alerjen maddelerin solunum yoluna yapışmasıyla iltihabi durumları oluşturmasıyla başlar. Genellikle Alerjik yatkınlığı olan bünyede daha sık görülür. Hastalık küçük yaşlarda görülebileceği gibi ileriki yaşlarda da görülebilir. Alerjik rinite sebep olan maddeler ev tozu akarları, polenler, çeşitli kimyasallar, hayvan tüyleri ve küf mantarları gibi en önemli etkenlerdir.
  • Alerjik Astım: Alerjik astım bronşların yani hava yolunun alerjiye yatkın olan bireylerde kronik iltihaplanması durumudur. Hava yollarını yabancı maddeden koruma amaçlı bir savunma mekanizmasıdır. Şunu da belirtmek önemlidir ki bu durumda mikrobik bir şey yoktur. Alerjenle olan etkileşim sonucunda hava yolları aşırı duyarlı hale gelir. Alerjik astım, bir akciğer hastalığı olma özelliği taşır. Astımı tetikleyen durumlar sigara dumanı, polen, ev tozu gibi etken maddelerdir. Bu tetikleyiciler sonucunda bronşlarda kasılma ve daralma ile bronşta kızarıklık, şişlik oluşur. Sonrasında ise nefes darlığı, öksürük, göğüste daralma hissi oluşur.

Alerji Belirtileri Nelerdir?

Alerji belirtileri, kişiden kişiye değişebildiği gibi alerji çeşitlerine göre de farklılık gösterir. Bu konuda vücudumuzu tam olarak bilmemiz, nelere karşı alerji olduğumuzu bilmemiz de fayda vardır. Genel belirtiler kaşıntı, hapşırma, geniz akıntısı, nefes darlığı ve burun akıntısı olsa da bu belirtiler alerjene göre bireyden bireye farklılık gösterir.

Ev tozu, polenler gibi bazı alerjenler alt solunum yolunu etkileyip astım, nefes darlığı ve öksürüğe yol açabilirken üst solunum yolunu da etkileyerek hapşırma ve burun akıntısına da yol açar. Alerjik bünyeler de normal kişilere göre daha hassas cilt, burunda et büyümesi, sinüzit gibi reaksiyonların görülme olasılığı artar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir