Akciğer Kanseri Nedir?

2 min


Akciğer Kanseri Nedir?

Akciğer Kanseri Nedir?

Sigaranın başı çektiği etkenlerden biri olan akciğer kanseri, kansere bağlı ölümlerde en başta yer alıyor. Ancak erken evrede yakalandığında hastalarda tedavi ve iyileşme şansı yükseliyor. Akciğer kanseri temel olarak normal akciğer dokusundan olan hücre yapılarının ihtiyaç ve kontrolleri dışında kendilerini çoğaltarak akciğer içinde bir kitle oluşması ile başlıyor.

Oluşan bu kitle ilk olarak bulunduğu ortamda büyümekte, daha ileri aşamalarda da çevresindeki dokulara veyahut dolaşım yoluyla yakın olmayan organlara yayılarak hasara yol açmaktadır. Akciğer kanseri diğer kanserlere oranla oldukça yaygın bir kanser türüdür. Mevcut tüm kanserlerin yüzde 12-16’sının, kansere bağlı ölümlerde ise yüzde 17-28’inin nedenini oluşturduğu tıp insanları tarafından bilinmektedir. Üstelik bu durum, hem kadın hem de erkeklerde de kansere bağlı ölümlerde ilk sırada yer alıyor.

Akciğer Kanserinin Belirtileri

  • Akciğer kanserinin öncelikli belirtileri arasında yer aldığı bilinen öksürük, genellikle başka nedenlere bağlı olduğu düşünüldüğünden yeterince önemsenmemektedir. Oysaki iki ve daha çok haftadan uzun süren, giderek şiddetini arttıran ve nedeni hiç belirlenemeyen inatçı olarak tabir edilen öksürük, akciğer kanserinin temel belirtisi olarak karşımıza çıktığı söylenir. Bunun yanı sıra balgam sırasında kan görülmesi veya balgam renginin ise kahverengi olması da akciğer kanserinde ciddi belirtiler olarak söylenebilir.
  • Pek çok nedene bağlı olarak kaynaklanabilen göğüs ağrısı da, akciğer kanserinin ana belirtileri arasında yer alıyor. Göğüs ağrısı kişinin derin bir nefes alırken, öksürme sırasında şiddetleniyorsa zaman kaybetmeden sağlık kuruluşlarına başvurması önerilmektedir.
  • Nefes darlığı ve hırıltılı bir şekilde soluma gibi belirtiler akciğer kanserinde tüm evrelerinde ortaya çıkabilmektedir. Sinsi ve derinden gelişen akciğer kanserinin ciddi bir göstergesi olan nefes darlığı, toplumumuzca gerektiği şekilde önemsenmiyor. Daha çok yaşlı ve kilolu kişiler nefes darlığını yaşlarının ileri olmasına bağlarken, genç kişiler de işlerinin yoğun olmasından ötürü sağlık kuruluşlarına gitmeyi ihmal etmektedirler. Fakat akciğer kanserinde ve diğer birçok kanser türünde erken tanının hayati öneme sahip olduğunun unutulmaması gerekmektedir.
  • Özellikle aktif ve uzun süre sigara içen kişiler, iştahsızlığı da olursa mutlaka bir doktora danışmalıdır öğütü tıp aleminde yaygın bir görüştür. Nedeni belirlenemeyen ve anlaşılamayan kilo kaybı da akciğer kanserinin ciddi ve önemli belirtileri arasında yer aldığından asla ve asla ihmal edilmemesi gereklidir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir