LaughSurprised
SAĞLIKLI YAŞAM

Nar ve Kanser İlişkisi

Nar ve kanser ilişkisi konusuna başlamadan önce nar meyvesi hakkında biraz bilgi vermekte fayda var. Nar (Punica granatum: Punicaceae) eski çağlardan beri bilinen bir meyvedir.

Nar Nedir? Faydaları Nelerdir?

Nar ve kanser ilişkisi konusuna başlamadan önce nar meyvesi hakkında biraz bilgi vermekte fayda var. Nar (Punica granatum: Punicaceae) eski çağlardan beri bilinen, taze olarak tüketilebildiği gibi, meyve suyuna, meyve suyu konsantresine, reçele, araba ve liköre işlenebilen, çeşitli gıdalara renk verici ve tatlandırıcı olarak katılan ve içerdiği biyoaktif bileşenler sayesinde,  yüzyıllardan beri halk arasında uygulanan, geleneksel tedavi yöntemlerinde kullanılan bir meyvedir. Nar, tarih boyunca birçok dinlerde kutsal bir meyve olarak kabul edilmiştir.

Narın kısımlarının her biri farklı farmakolojik aktivite göstermektedir. Örneğin, suyu ve meyve kabuğu potansiyel antioksidan özelliğe sahiptir. Bunlara ek olarak, çekirdek ya da zayıf östrojenik aktivite göstererek menapozal semptomların tedavisinde etkilidir. Ayrıca narın, tümör hücrelerinin çoğalmasını ve invazyonunu baslayarak anti-kanserojen aktiviteye sahip olduğu gösterilmiştir.

Türkiye’de yetiştirilen farklı meyvelerin (elma, ayva, üzüm, armut ve nar) antioksidan aktivitelerini belirlemek üzere yapılan bir çalışmada, narın (% 62.7) en yüksek antioksidan aktiviteye sahip olduğu, bunu ayva (% 60.4), üzüm (% 26.6), elma (% 25.7) ve armutun (% 13.7) izlediği belirlenmiştir.

Nar Kanserle Nasıl Savaşır ?

Kanserin gelişmesini önlemenin yanı sıra, klinik öncesi çalışmalarda nar, mevcut kanser hücrelerinin büyümesini engellemeye ve  yayılmalarını önlemeye yardımcı olan birçok etki göstermiştir. Bu etkiler nelerdir ve nar kanserle nasıl şavaşır? Bunu biraz daha açalım.

Hücre Döngüsünü Bloke Etme

Nar, bir kanser hücresinin bölünme yeteneğini kapatabilir, hücre döngüsüyle (hücrenin büyüme paterni) ilgili birden fazla geni etkileyerek büyümesini sınırlayabilir. Bununla birlikte, sağlıklı hücrelerin normal şekilde bölünmesini engellemez. Hücre ölümünü indükleme: Nardaki bileşikler doğrudan apoptozu (Programlanmış hücre ölümü) indükleyerek kanser hücrelerinin ölmesine neden olur.

Kanseri Besleyen Yeni Kan Damarlarının Durdurulması

Anjiyogenez, yeni kan damarlarının oluşumudur. Kanser hücreleri, büyümelerini bol miktarda kan kaynağı ile desteklemek için yeni kan damarlarına ihtiyaç duyarlar. Nar, tümörlerde yeni kan damarlarının oluşumunu sınırlayan anjiyogenez ile ilgili büyüme faktörlerini bloke eder. Birlikte ele alındığında, narda bulunan çeşitli bileşikler, kanseri önlemek ve bu hastalıklı hücrelere gelişimlerinin ve büyümelerinin birçok adımında saldırarak yayılmasını azaltmak için özel olarak hazırlanmış gibi görünmektedir.

Narın Kansere Karşı Faydaları

Nar ve Hipertansiyon

Nar suyunun, oksidatif stres ve kanda bulunan bazı biyoaktif maddeleri inhibe ederek kan basıncını azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca narın, kan basıncının düşürülmesinde rolü olan potasyum, kalsiyum ve magnezyumun da zengin kaynağı olmasının etkili olduğu belirtilmiştir.

Nar ve Obezite

Yapılan çalışmalarda nar yaprağı ekstraktının bol miktarda tannin içermesi ve güçlü lipid düşürücü etkisiyle serum trigliseritlerini azaltmış ve intestinal ya emilimini inhibe etmiştir. Nar yaprağı ekstraktının yüksek yağlı diyetle beslenen obez farelerde iştahı da önemli oranda azalttığı gösterilmiştir.

Nar ve Deri Kanseri

Yapılan bir araştırmada, deriye nar ekstraktı sürülmesinin, deri tümörlerine karşı koruyucu olabileceği rapor edilmiştir. Narın içerdiği polifenol ve antosiyanidinler güçlü serbest radikal yakalayıcılarıdır. Karsinojenik ajanlara maruz kalmadan önce, deriye 2 mg nar ekstraktı uygulandığında, nar ile tedavi edilen farelere göre kontrol grubu farelerde 16 haftada tümör insidansı 3 kat daha yüksek bulunmuştur.

Nar ve Prostat Kanseri

Prostat Spesifik Antijen (PSA), hasta bireylerde prostat kanserin gidi inin izlenmesinde serumda klinik tanı göstergesidir. Narın önemli bile enleri olan ellajik asit, kaffeik asit, luteolin ve puninik asitin (in vitro) önemli oranda PC-3 prostat kanser hücrelerinin yayılmasını inhibe ettiği bulunmuştur.

Yapılan bir çalışmada narın içerisinde bulunun ellajik asit ve sentezlenen urolithinlerin insanda prostat kanserli hücrelerin büyümesini engellediği tespit edilmiştir. Güçlü antioksidan ve antienflamatuvar etkiye sahip olan nar suyunun kanser aktivitesini baskıladığı yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur. Nar suyunun sahip olduğu antioksidanların antikanserojen özellik gösterdi ine, fitoöstrojenlerin de bu etkiye katkısa sağlayabileceğine inanılmaktadır. Nar çekirdeklerinin de fitoöstrojen aktivitesi gösterdiği bilinmektedir. Ayrıca nar suyu tüketiminin hiçbir ciddi yan etkisi bulunmamaktadır.

Nar ve Meme Kanseri

Fermente nar suyundaki polifenollerin, insanda meme kanseri üzerinde antikanser etkileri görülmüştür. Ayrıca meme kanserine karşı nar çekirdek yağı polifenollere göre daha koruyucu bulunmuştur. Araştırmalar, narın meme kanseri hücre büyümesini önleyebileceğini, kanser hücresi ölümüne neden olabileceğini, iltihabı engelleyebileceğini ve meme kanseri hücrelerinin yayılma potansiyelini azaltabileceğini göstermektedir.

Nar ve Kolon Kanseri

Narın yapısında bulunan ellagitanninler emilmeden kolona ulaşmakta ve kolonda insan mikroflorası tarafından ellagic asite dönüşmektedir. Yapılan çalışmada diyet ellagitanninlerinin antikarsinojenik etkisinin, esas olarak hidroliz ürünlerin ellajik asite bağlı olabileceği belirtilmiştir. Ellajik asit hücresel yolla kolon kanser hücrelerinin ölümüne destek vermektedir.

Nar ve Sinir Sistemi

Yapılan bir çalışmada nar suyu ile tedavi edilen farelerde daha hızlı öğrenme yeteneği olduğu görülmüştür.

Nar Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Varfarin (Coumadin®, Jantoven®) gibi kan inceltici kullanıyorsanız sağlık uzmanınızla konuşun. Nar suyu kanama riskinizi artırabilir. Nar suyundaki şeker oranından dolayı diyabetli hastaların nar suyu tüketirken dikkatli olmalarında da fayda vardır.

İlginizi Çekebilir: Kahve ve Kanser İlişkisi

Dyt. Özlem Mutlu

Online Diyet Danışmanlığı DM'den iletişime geçebilirsiniz. [email protected] Bilimsel Araştırmalar Bilimsel Öneriler

Mail Listemize Üye Ol

Mail listemize üye olarak sitemizdeki güncellemelerden herkesten önce haberdar olabilirsiniz.

Üye Ol

Bu İçeriğe Tepki Vermelisin

Benzer Makaleler

Yorum Yap