Bromelain (Bromelan)

Bromelain nedir diye merak ediyorsanız bu bileşen esasında ananasta bulunan protein sindiren enzimlerin karışımıdır. Bromelain başta sindirim ve enflamasyonun giderilmesi olmak üzere pek çok faydası olan yardımcı bir enzimdir.
Bromelan

Bromelain (Bromelan) Nedir?

Bromelain nedir diye merak ediyorsanız bu bileşen esasında ananasta bulunan protein sindiren enzimlerin karışımıdır. Bromelain başta sindirim ve enflamasyonun giderilmesi olmak üzere pek çok faydası olan yardımcı bir enzimdir.

Bromelain (Bromelan) Faydaları

Bromelain (Bromelan) faydaları aşağıdaki gibidir:

Sindirim Sistemi

Bromelain enzimi bromelan A ve B olarak bilinen ananasın proteolitik enzimlerinin karışımı olduğundan protein ayrıştırıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı bir enzim özelliğine haizdir. Bromelan enzimi etten alınan proteinlerin vücut tarafından kullanılabilir hale gelmesini sağlamaktadır.

Mide Rahatsızlıkları

Aynı zamanda Bromelain  enzimi lipaz ve amilaz gibi diğer enzimler ile birlikte kullanıldığında mide ekşimesi ve mide rahatsızlığın semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olur. Eğer midenizde bu tarz sıkıntılar varsa Bromelan enzimi bulguların seyreltilmesini sağlayarak sizlere yardımcı olacaktır.

İltihapların Giderilmesi

Bromelain enzimi aynı zamanda herhangi bir enfeksiyon ya da fiziksel zedelenme sonucu iltihaplanma meydana gelirse bu iltihaplanmanın giderilmesini sağlayacak yardımcı etkiyi gösterecektir.

İnflamasyon, Yanma ve Ağrı

Yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bulguların ışığında Bromelain enzimi aynı zamanda spor yaralanmaları, fiziksel yaralanmalar, operasyon sonucu meydana gelen ödemler gibi problemlerde yanma, inflamasyon ve ağrıyı azaltıcı etki göstermekte ve zedelenmiş olan dokuların iyileşme süresini azaltmakta; iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Virüs ve Bakterileri Öldürme

Bu konuda hayvanlar üzerinde çalışmalar yapıldığı için ve insanlar üzerinde araştırma yapılmadığı için kesin bir şey söylemek çok doğru olmayacaktır. Ancak yapılan deneyler sonucu elde edilen bulgulara göre Bromelan takviyesi bazı virüs ve bakterileri öldürme konusunda etkili olabilecektir. Ancak söylediğimiz gibi elde edilen bulgular kesinlik kazanmadığı için bir olasılık söz konusu olacaktır.

Damarlarındaki Pıhtılaşma

Özellikle beslenme alışkanlıklarının kötü olması ya da başka sebeplerden dolayı damarlarda tıkanma ve pıhtı oluşumu gözlemlenebilir. Bu konuda kan damarlarında depolanan ve kanın dolaşımını azaltan fibrinlerin parçalanmasını sağlayan Bromelan dolaşımın tekrar hızlanması konusunda yardımcı olacaktır.

Kan İnceltici Etki

Bromelain kan inceltici etkiye sahip olan bir enzimdir. Fazla trombosit yapışkanlığını önleyici özellik gösterir.

Kansere Karşı Etkisi

Avusturyalı bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre ananasta bulunan Bromelain enziminin kansere karşı etkili olabileceği yönünde bulgular elde edilmiştir. Bromelan enzimi immün sisteminin modülasyonunu, trombosit kümeleşmesinin azalmasını ve fibrin yıkılmasını sağladığı için hücre yüzeyinde proteinlerin iyileştirilmesinde olumlu etkiye sahiptir. Aynı zamanda Bromelan kolajen yıkımını katalize etme potansiyeli ile metastaz ihtimalini ortadan kaldırmaktadır.

Solunum Yolu Rahatsızlıkları

Yapılan bazı araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre ananas hapı olarak da bilinen Bromelain enzimi astım, bronşit ve anjin gibi rahatsızlıkların olumsuz etki ve belirtilerinin azaltılabilmesini sağlamaktadır.

Osteoartrit Ağrıları

Yapılan bir araştırma sonucuna göre Bromelan osteoartrit ile ilişkili ağrıların azalmasında bazı anti inflamatuar (steroid olmayan) ilaçlar kadar etkili olmuştur. Dolayısıyla Bromelain osteoartrit ağrılarını hafifletebileceği yönünde bir çıkarım yapılabilir ancak kuşkusuz bu konuda daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç vardır.

Lenf Ödemi

Almanya Sağlık Bakanlığı E Komisyonu (bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu olan komisyon) tarafından bromelain enziminin lenf ödemine karşı kullanılabileceği belirtilmiştir.

Selülit Sorununa Karşı Etkisi

Bromelain enzimi yağ hücrelerinin çevresini saran deforme olmuş kolajen dokuyu parçalayıcı özellik gösterdiği ve böylelikle yağların depolanmasını önlediği için selülit sorununa karşı yararlı olabilir.

Bağışıklık Sistemi

Bromelain enzimi bağışıklık sistemini koruyan ve vücut direncinin güçlenmesini sağlayan bir enzim olarak görev yapmaktadır. Dolayısıyla hastalıklara yakalanmamak ve yorgunluğa bağlı olarak gelişebilecek rahatsızlıkların önlenmesinde bromelain oldukça etkili olacaktır. Araştırmalar Bromelain hapı kullanmanın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve yıl içerisinde yakalanılan hastalık yüzdesini düşürdüğünü göstermektedir.

Bazı İlaçların Emilimi

Bromelain enzimi başta kemoterapi, antibiyotik ve bazı kan basıncı ilaçları olmak üzere bazı ilaçların emilimini arttırarak tedavinin başarı yüzdesini arttırabilmektedir.

Adet Ağrılarını Hafifletir

Bromelain enziminin adet ağrılarını azaltıcı etkisi vardır. Ancak bromelain kan seyreltici olduğu için kanamanın çoğalmasına da neden olabileceği yönünde bazı görüşler mevcuttur.

Alerjik Semptomlar

Bromelain kullanımı alerjik reaksiyonların azaltılmasında kullanılabilir. Böylelikle mevsimsel, gıdaya bağlı ya da farklı nedenlerle oluşan hastalık ve rahatsızlıkların etkilerinin azalmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilir

Distoni

Distoni

Distoni Distoni hastalığını kısaca hareket bozukluğu olarak adlandırabiliriz.

Kinoa

Kinoa, son yıllarda sağlıklı beslenme dünyasında neden bu

Takip Et