Connect with us

Antioksidanlar

Sumak

Sumak, Akdeniz’de yetişen limonumsu ve narin aromalı baharattır. İçinde fazla miktarda C vitamini vardır. Diğer baharatlar arasında en güçlü antioksidan olan fito kimyasal maddeler bulunur.

Sumak

SUMAK Hakkında

Sumak, Akdeniz’de yetişen limonumsu ve narin aromalı baharattır. İçinde fazla miktarda C vitamini vardır. Diğer baharatlar arasında en güçlü antioksidan olan fito kimyasal maddeler bulunur. Anti oksidan gücü 312.400 mol birim ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) değeri vardır. Sumağın yaklaşık %4’ü tanindir. İnsan için faydalı olan, organik asitlerin, miksetin, antosiyanin, kamfur, gallotannik asit, flavonlar, uçucu yağ, tartarik asit, fenolik asit, malik asit, hidrolize taninler, antosiyanin, sitrik asitler, flavonoller ve kersetin gibi mükemmel bir organik asit kaynağıdır. Onun keskin ekşi aroması, yüksek asit içeriği ve meyveli asit, gallik asit, sitrik asit, fumarik asit ve çileklerde bulunan askorbik asit nedeniyle oluşur. Sumakta ayrıca birçok mineral bulunur. Örneğin; potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi. Sumağın mikrop öldürücü özellikleri, Journal of Ethnopharmacology dergisinde yayınlanan bir çalışmada metil gallic acid, ve diğer bileşiklerin varlığına atfedilmiştir. Geleneksel olarak toz haline getirilmiş sumak kabuğu antiseptik olarak da kullanılır.

Sumak Faydaları

Sıkça sorulan sumak ekstresi faydaları nedir sorusunun yanıtı veriliyor. Sunulan bilgiler sayesinde, siz de sumak ekstresi içeriği bulunan ilaçların kullanımının da pek çok fayda elde edecek olduğunuzu bilmelisiniz. Faydaları çok olduğundan, sağlıklı yaşam için doğal içerikli ilaçlar arasından sumak ekstresi olanlarını tercih etmeniz avantajlı olacaktır. Aşağıdan faydalara dair detayları öğrenmeniz mümkündür.

 • Kalp ve damar hastalıklarında tedavilere yardımcı olur.
 • Kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olur.
 • Anti-enflamatuvar (İltihap önleyici) özellikleri vardır.
 • Akciğer hastalıklarına ve bronşitlerde yardımcı olur.
 • Soğuk algınlığında yardımcı olur.
 • Artrit ve kemik kaybının önlenmesine yardımcı olur.
 • Herpes simplex (Uçuk virüsü) virüsünün kontrol edilmesine yardımcı olur.
 • Karaciğer hastalıklarına karşı korur.
 • Diyabet ve Obezite de yardımcı olur.
 • Anne sütünün artmasına yardımcı olur.
 • Adet kramplarına yardımcı olur.
 • Diüretik (idrar artırıcı) özelliklere sahiptir.
 • Mide bulantısı için yararlıdır.
 • Mikrop ve mantar öldürücü etkiye sahiptir.

Enfeksiyonlara Karşı

Sumak baharatlar içindeki en güçlü antioksidandır.

Sumak baharatlar içindeki en güçlü antioksidandır.

Bakıldığında ilk olarak en önemli faydasının eksterenin enfeksiyonlara karşı koruması olduğunu göreceksiniz. Kişinin hastalıklara karşı mücadele etmesinin çok daha koruyucu şekilde olması, enfeksiyonlar karşısında önlem alması ile olacaktır. Bunun için oluşturulmuş olan ilaç içeriklerini kontrol ettiğinizde, doğal içerikler arasında sumak olduğunu da göreceksiniz. En iyi şekilde oluşturulmuş olan içerikler, kişinin mikroplarla savaşmasını sağlar. Bu sayede hastalanması zorlaşır ya da iyileşmesi sürecinin hızlanması sağlanır. Dilerseniz siz de enfeksiyonlara karşı koruma faydasından yararlanmak adına bu içeriğe sahip olan ilaçların kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

Kalp Hastalıkları

Günümüzde çok fazla gündemde olan kalp hastalıkları, aldığınız önlemler ile uzaklaştırılabilir olur. Bunun için bakıldığında kalp hastalıklarından korunmak için içeriğinde sumak olan ilaçları tercih etmeniz uygun olacaktır. Kalbinizin fonksiyonel özelliklerinden ödün verilmemesi, kalp damar tıkanıklığının önüne geçilmesi ve farklı pek çok kalp hastalığının önlenmesi açısından dilerseniz siz de sumağın faydalarından yararlanabilirsiniz. Harici olarak almanız ya da ilaçların içinde almanız önemlidir. Sağlıklı bir tüketimin olması açısından direkt olarak kalp hastalıkların önüne geçilmesi açısından ilaç ekstreleri arasında olan ilaçların kullanımının avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Kullanılması durumunda büyük ölçüde faydalarını göreceksiniz.

Karaciğer

Sadece kalp hastalıklarının önüne geçilmesinde sumak ekstresinin faydası sağlanmıyor. Bunun yanında karaciğerin korunmasında da büyük ölçüde etkili. Bakıldığında içerikte yer alan sumak ekstresi, direkt olarak kişinin karaciğer hastalıklarına karşı savunucu olmasını sağlıyor. Bunun için direkt olarak sumak ekstresinin olduğu ilaçlar sayesinde, karaciğerinizi koruma yoluna gidebilirsiniz. Kullanılan ilaçların iç organlarınıza zarar vermesinin ötesinde, direkt olarak iç organlarınızı destekleyen özelliklerinin olması son derece önemlidir. Bunun için yapılması gereken ise doğal içerikleri olan sağlıklı ilcaların kullanılmasının tercih edilmesidir.

Vajinal Akıntı

Kadınların yaşadığı herhangi bir nedenden ötürü vajinal akıntı sorunu, sumak ile azaltılabiliyor. Elbette bu problemin nedeninin araştırılması ve doktor tarafından kontrol edilmesi önemli. Ancak dönemsel olarak gerçekleşen rutin vajinal akıntılar için önleyici olması faydasından yararlanabilirsiniz. Sizin tüketim biçiminize uygun şekilde almış olduğunuz sumak için bu problemin de önüne geçilmesi söz konusu olabilir. Direkt olarak kullanarak ya da ilaç içeriklerinden alarak, akıntı probleminin azaltılmasını sağlayabilirsiniz.

Regl Düzensizliği

Kadınların yaşadığı problemler arasında reglin düzensiz olması da yer alıyor. Sumak faydaları arasında, yaşanan bu döngünün de düzenli olmasına destek olması yer alıyor. Kişinin günü gününe regl olması ve düzensizliğin ortadan kalkması kullanımı ile mümkün olabilir. Sizin için uygun olan tüketim şekli yanında, kullandığınız ilaçların içeriğinde yer alması hem düzensizliğin önüne geçilmesi hem de varsa ortadan kaldırılması açısından son derece etkili olacaktır. dilerseniz direkt olarak bu anlamda tüketimi sağlayarak, problemin ortadan kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Solunum Hastalıkları

Sıkça yaşanan solum hastalıkları kapsamında da etkili olduğunu söyleyebiliriz. Kullanılan ilaçların aynı zamanda solunum ya da sindirim gibi problemlere yol açmaması açısından direkt olarak hastalıkların ortadan kaldırılması için tercih edebilirsiniz. Sumak faydaları neler sorusunun ilk yanıtları arasında görebileceğiniz solunum hastalıklarına iyi geliyor maddesini unutmayın. Yaşanan astım ve buna benzer hastalıkların karşısında etkili olduğunu bilerek, ona göre hareket edebilirsiniz. İlaç içeriklerinde kullanılan sumak sayesinde direkt olarak solunum hastalıklarına karşı savunucu olacağını bilerek, gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Sindirim Sorunları

Önemli faydaları arasında sindirimi kolaylaştırıyor olması da yer alıyor. Nasıl mı? İçeriği sayesinde direkt olarak bağırsakların çalışmasını sağlıyor. Sonucunda ise kişide var olan sindirim probleminin ortadan kalkması söz konusu oluyor. Sindirim problemi vücutta çok daha farklı problemlere neden olabileceğinden, sindirim sorununun ortadan kaldırılmasının son derece önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bunun için direkt olarak sindirim probleminin önlenmesi için sumağın faydalarını göz önünde bulundurarak hareket edebilirsiniz. Kullanımının harici olması, ilaç içeriklerinden direkt alınması önemli olduğundan buna dikkat ederek tüketiminin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

İdrar Söktürücü

Aynı zamanda tüketilmesi halinde ortaya çıkan faydalar arasında idrar söktürücü özelliğinin olması yer alıyor. İçeriklere eklenmesi durumunda, kişinin idrara çıkması sağlanıyor. Bu şekilde vücut sindirim döngüsünün sağlanması, vücuttan üre ve ürik asitlerin atılması da kolaylaşıyor. Sağlıklı bir vücut için önemli olduğundan, idrara çıkarma özelliğinin son derece önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Yukarıda verilen sumak ekstresi faydaları kapsamında elde edebileceğiniz çok sayıda fayda var. Bunları göz önünde bulundurarak ilaç içerikleri içerisinde sumağın bulunduğu ilaçları tercih edebilirsiniz.

Sumak İle İlgili Bazı Bilimsel Çalışmalar:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4274568
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6031713
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4758048
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4232791
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4269531

Advertisement

Diyetisyenler, bireysel ve daha geniş halk sağlığı düzeyinde diyet ve beslenme sorunlarını değerlendiren, teşhis eden ve tedavi eden nitelikli ve düzenlenmiş sağlık uzmanlarıdır. Diyetsiyenler insanların uygun yaşam tarzı ve yiyecek seçimlerini yapmalarını sağlamak için pratik rehberliğe dönüştürdükleri gıda, sağlık ve hastalık üzerine en güncel halk sağlığı ve bilimsel araştırmaları kullanırlar.

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Son Eklenenler

Troid ve Gluten Troid ve Gluten
Beslenme5 ay ago

Troid ve Gluten

Troid bezinin fonksiyonları, metabolik süreçler, protein sentezi, vücut sıcaklığı ve daha fazlası gibi vücuttaki bir dizi önemli işlevi düzenler. Troid...

Cilt Sağlığına Faydalı Besinler Cilt Dostu Besinler Vitamin ve Mineraller Cilt Sağlığına Faydalı Besinler Cilt Dostu Besinler Vitamin ve Mineraller
Sağlıklı Yaşam5 ay ago

Cilt Dostu Besinler

Cilt sağlığınız için gerekenler, her biri özenle seçilmiş ipuçları ve taktiklerle bir tık ötenizde. Şimdi okuyun ve cilt sağlığınızı en...

Obezite Hangi Hastalıklara Neden Olur? Obezite Hangi Hastalıklara Neden Olur?
Sağlıklı Yaşam5 ay ago

Obezite Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Obezite ve Hastalıklar Bir yemek kültürüne sahip olan toplumumuzda, yemek sadece bir ihtiyaç değil, aynı zamanda bir neşe kaynağı, bir...

Glisemik İndeks ve Glisemik Yük Glisemik İndeks ve Glisemik Yük
Beslenme5 ay ago

Glisemik İndeks (GI)

Glisemik indeks (GI), yiyeceklerin kan şekerini yükseltme yeteneğini ölçen bir sistemdir. Bir besinin glisemik indeksi, o besinin içindeki karbonhidratların kan...

MS (Multipl Skleroz) Hastalığı MS (Multipl Skleroz) Hastalığı
Sağlıklı Yaşam5 ay ago

MS (Multipl Skleroz) Hastalığı

Multipl skleroz (MS), merkezi sinir sistemi olan beyin ve omurilikteki sinir liflerini etkileyen kronik bir hastalıktır. Multipl skleroz, bağışıklık sisteminin...

İnflamatuar Bağırsak Hastalığı İnflamatuar Bağırsak Hastalığı
Sağlıklı Yaşam5 ay ago

İnflamatuar Bağırsak Hastalığı

Yaygın olarak görülen İnflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) otoimmün hastalıklar sınıfında yer alan kronik bir sağlık sorunudur. Ülseratif kolit ve crohn...

İltihaplı Romatizma İltihaplı Romatizma
Sağlıklı Yaşam5 ay ago

Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma) Nedir?

Romatoid artrit, bağışıklık sisteminin vücudun kendi hücrelerine saldırması sonucu oluşan kronik bir enflamatuar hastalıktır. Bu durum, özellikle eklemleri etkiler ve...

Cinsel İsteksizlik Cinsel İsteksizlik
Cinsel Sağlık5 ay ago

Cinsel İsteksizlik

Cinsel isteksizlik, cinsel dürtü eksikliği veya libidoda azalma olarak tanımlanır ve birçok erkek ve kadını etkileyebilir. Cinsel isteksizliğin nedeni fiziksel,...

Penis Eğriliği Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? Penis Eğriliği Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?
Cinsel Sağlık5 ay ago

Penis Eğriliği Nedir?

Penis eğriliği, ereksiyon halinde penisin yana, yukarı veya aşağı doğru bükülmesi durumudur. Bu durum, Peyronie hastalığı olarak da bilinir ve...

Kolesterol Nedir Kolesterol Nedir
Sağlıklı Yaşam6 ay ago

Kolesterol

Bu makale, HDL ve LDL olmak üzere iki farklı kolesterol türünü ve bunların diyabetle olan ilişkisini anlatır. Kolesterol seviyelerinin önemini...

Diyabetik Ketoasidoz Diyabetik Ketoasidoz
Sağlıklı Yaşam6 ay ago

Diyabetik Ketoasidoz

Diyabetik Ketoasidoz (DKA), yüksek kan şekeri seviyeleri ve vücutta asidin birikmesi ile karakterize bir durumdur. Genellikle tip 1 diyabetli kişilerde...

Şeker Hastalığı Diyabet Şeker Hastalığı Diyabet
Sağlıklı Yaşam6 ay ago

Şeker Hastalığı (Diyabet)

Şeker hastalığı (diyabet), vücudun kan şekerini (glikoz) düzgün bir şekilde kullanamadığı bir durumdur. Glikoz, vücudun enerji kaynağıdır ve yiyeceklerden elde...

Panik Atak Nedir? Nasıl Teşhis Edilir? Belirtileri ve Tedavisi Panik Atak Nedir? Nasıl Teşhis Edilir? Belirtileri ve Tedavisi
Sağlıklı Yaşam6 ay ago

Panik Atak

Panik ataklar, beklenmedik bir anda yaşanabilen, yüksek seviyede korku ve rahatsızlık hissiyle karakterize durumlardır. Bu durumlar genellikle belirli bir tehlike...

Messi’nin Diyet ve Antrenman Programı Messi’nin Diyet ve Antrenman Programı
Spor6 ay ago

Messi’nin Diyet ve Antrenman Programı

Lionel Messi, dünya futbolunun gelmiş geçmiş en büyük oyuncularından biri olarak kabul edilir. Ancak, Messi'nin üstün yetenekleri sadece doğuştan gelen...

Futbolcular Neler Yememeli Futbolcular Neler Yememeli
Spor6 ay ago

Futbolcular Neler Yememeli?

Futbolcular Neler Yememeli: İdeal performans için hangi gıdalardan kaçınmanız gerektiğini öğrenin. Futbolcuların diyetinden çıkarılması gereken gıdalar hakkında bilgi edinin ve...

Ezekiel Ekmeği Ezekiel Ekmeği
Diyet6 ay ago

Ezekiel Ekmeği

Ezekiel ekmeği, tam tahıl ve baklagillerin birleşimiyle oluşturulan sağlıklı ve besleyici bir ekmek çeşididir. Yüksek lif, protein ve sağlıklı yağlar...

Veganlık ve vejetaryenlik Veganlık ve vejetaryenlik
Sağlıklı Yaşam6 ay ago

Veganlık ve Vejetaryenlik

Veganlık ve vejetaryenlik, sağlık, etik ve çevre konularında bilinçli beslenme tercihleridir. Bu makalede, veganlık ve vejetaryenliğin faydaları, beslenme önerileri ve...

D Vitamini ve Bağışıklık Sistemi D Vitamini ve Bağışıklık Sistemi
Vitaminler6 ay ago

D Vitamini ve Bağışıklık Sistemi

D vitamini, bağışıklık sistemi üzerinde önemli bir etkiye sahip olan güçlü bir vitamindir. Bağışıklık sistemi hücrelerinin aktivasyonunu artırır, aşırı bağışıklık...

Kalp Sağlığını Destekleyen Besinler Kalp Sağlığını Destekleyen Besinler
Sağlıklı Yaşam6 ay ago

Kalp Sağlığını Destekleyen Besinler

Sağlıklı bir kalp için beslenme çok önemlidir. Bu makalede, kalp sağlığını destekleyen en iyi besinleri keşfedin. Omega-3 yağ asitleri içeren...

En İyi Uyku Alışkanlıkları ve Uykunun Önemi En İyi Uyku Alışkanlıkları ve Uykunun Önemi
Sağlıklı Yaşam6 ay ago

En İyi Uyku Alışkanlıkları ve Uykunun Önemi

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek ve gün içinde enerjik olabilmek için kaliteli bir uyku almak önemlidir. Bu makalede, size en iyi...

Etiketler

Zayiflama.Gen.TR editörleri tarafından hazırlanan bu web sitesindeki bilgiler tıbbi tavsiye yerine geçmemesi gereken bilgileri sağlar. Tıbbi tavsiyeler konusunda uzman sağlık hizmeti sağlayan doktor, kayıtlı diyetisyen, eczacı vb. kişiler tarafından verilmelidir. Diyet, zayıflama veya genel sağlık sorunlarınız hakkında tıbbi desteği konusunda uzman kişilerden almalısınız. Ayrıca sitemizde yayınlanan ürün, hizmet veya kuruluşlar zayiflama.gen.tr tarafından onaylanmaktadır anlamına gelmez. Sitemizi ziyaret eden tüm kullanıcılar bu uyarılarımızı dikkate almış olarak kabul edilir.

© 2023 Zayiflama.GEN.TR. Web Tasarımı SEOLOG SEO Ajansı