Sumak

Sumak, Akdeniz'de yetişen limonumsu ve narin aromalı baharattır. İçinde fazla miktarda C vitamini vardır. Diğer baharatlar arasında en güçlü antioksidan olan fito kimyasal maddeler bulunur.7 min


Sumak
Sumak

SUMAK Hakkında

Sumak, Akdeniz’de yetişen limonumsu ve narin aromalı baharattır. İçinde fazla miktarda C vitamini vardır. Diğer baharatlar arasında en güçlü antioksidan olan fito kimyasal maddeler bulunur. Anti oksidan gücü 312.400 mol birim ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) değeri vardır. Sumağın yaklaşık %4’ü tanindir. İnsan için faydalı olan, organik asitlerin, miksetin, antosiyanin, kamfur, gallotannik asit, flavonlar, uçucu yağ, tartarik asit, fenolik asit, malik asit, hidrolize taninler, antosiyanin, sitrik asitler, flavonoller ve kersetin gibi mükemmel bir organik asit kaynağıdır. Onun keskin ekşi aroması, yüksek asit içeriği ve meyveli asit, gallik asit, sitrik asit, fumarik asit ve çileklerde bulunan askorbik asit nedeniyle oluşur. Sumakta ayrıca birçok mineral bulunur. Örneğin; potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi. Sumağın mikrop öldürücü özellikleri, Journal of Ethnopharmacology dergisinde yayınlanan bir çalışmada metil gallic acid, ve diğer bileşiklerin varlığına atfedilmiştir. Geleneksel olarak toz haline getirilmiş sumak kabuğu antiseptik olarak da kullanılır.

Sumak Faydaları

Sıkça sorulan sumak ekstresi faydaları nedir sorusunun yanıtı veriliyor. Sunulan bilgiler sayesinde, siz de sumak ekstresi içeriği bulunan ilaçların kullanımının da pek çok fayda elde edecek olduğunuzu bilmelisiniz. Faydaları çok olduğundan, sağlıklı yaşam için doğal içerikli ilaçlar arasından sumak ekstresi olanlarını tercih etmeniz avantajlı olacaktır. Aşağıdan faydalara dair detayları öğrenmeniz mümkündür.

 • Kalp ve damar hastalıklarında tedavilere yardımcı olur.
 • Kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olur.
 • Anti-enflamatuvar (İltihap önleyici) özellikleri vardır.
 • Akciğer hastalıklarına ve bronşitlerde yardımcı olur.
 • Soğuk algınlığında yardımcı olur.
 • Artrit ve kemik kaybının önlenmesine yardımcı olur.
 • Herpes simplex (Uçuk virüsü) virüsünün kontrol edilmesine yardımcı olur.
 • Karaciğer hastalıklarına karşı korur.
 • Diyabet ve Obezite de yardımcı olur.
 • Anne sütünün artmasına yardımcı olur.
 • Adet kramplarına yardımcı olur.
 • Diüretik (idrar artırıcı) özelliklere sahiptir.
 • Mide bulantısı için yararlıdır.
 • Mikrop ve mantar öldürücü etkiye sahiptir.

Enfeksiyonlara Karşı

Sumak baharatlar içindeki en güçlü antioksidandır.
Sumak baharatlar içindeki en güçlü antioksidandır.

Bakıldığında ilk olarak en önemli faydasının eksterenin enfeksiyonlara karşı koruması olduğunu göreceksiniz. Kişinin hastalıklara karşı mücadele etmesinin çok daha koruyucu şekilde olması, enfeksiyonlar karşısında önlem alması ile olacaktır. Bunun için oluşturulmuş olan ilaç içeriklerini kontrol ettiğinizde, doğal içerikler arasında sumak olduğunu da göreceksiniz. En iyi şekilde oluşturulmuş olan içerikler, kişinin mikroplarla savaşmasını sağlar. Bu sayede hastalanması zorlaşır ya da iyileşmesi sürecinin hızlanması sağlanır. Dilerseniz siz de enfeksiyonlara karşı koruma faydasından yararlanmak adına bu içeriğe sahip olan ilaçların kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

Kalp Hastalıkları

Günümüzde çok fazla gündemde olan kalp hastalıkları, aldığınız önlemler ile uzaklaştırılabilir olur. Bunun için bakıldığında kalp hastalıklarından korunmak için içeriğinde sumak olan ilaçları tercih etmeniz uygun olacaktır. Kalbinizin fonksiyonel özelliklerinden ödün verilmemesi, kalp damar tıkanıklığının önüne geçilmesi ve farklı pek çok kalp hastalığının önlenmesi açısından dilerseniz siz de sumağın faydalarından yararlanabilirsiniz. Harici olarak almanız ya da ilaçların içinde almanız önemlidir. Sağlıklı bir tüketimin olması açısından direkt olarak kalp hastalıkların önüne geçilmesi açısından ilaç ekstreleri arasında olan ilaçların kullanımının avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Kullanılması durumunda büyük ölçüde faydalarını göreceksiniz.

Karaciğer

Sadece kalp hastalıklarının önüne geçilmesinde sumak ekstresinin faydası sağlanmıyor. Bunun yanında karaciğerin korunmasında da büyük ölçüde etkili. Bakıldığında içerikte yer alan sumak ekstresi, direkt olarak kişinin karaciğer hastalıklarına karşı savunucu olmasını sağlıyor. Bunun için direkt olarak sumak ekstresinin olduğu ilaçlar sayesinde, karaciğerinizi koruma yoluna gidebilirsiniz. Kullanılan ilaçların iç organlarınıza zarar vermesinin ötesinde, direkt olarak iç organlarınızı destekleyen özelliklerinin olması son derece önemlidir. Bunun için yapılması gereken ise doğal içerikleri olan sağlıklı ilcaların kullanılmasının tercih edilmesidir.

Vajinal Akıntı

Kadınların yaşadığı herhangi bir nedenden ötürü vajinal akıntı sorunu, sumak ile azaltılabiliyor. Elbette bu problemin nedeninin araştırılması ve doktor tarafından kontrol edilmesi önemli. Ancak dönemsel olarak gerçekleşen rutin vajinal akıntılar için önleyici olması faydasından yararlanabilirsiniz. Sizin tüketim biçiminize uygun şekilde almış olduğunuz sumak için bu problemin de önüne geçilmesi söz konusu olabilir. Direkt olarak kullanarak ya da ilaç içeriklerinden alarak, akıntı probleminin azaltılmasını sağlayabilirsiniz.

Regl Düzensizliği

Kadınların yaşadığı problemler arasında reglin düzensiz olması da yer alıyor. Sumak faydaları arasında, yaşanan bu döngünün de düzenli olmasına destek olması yer alıyor. Kişinin günü gününe regl olması ve düzensizliğin ortadan kalkması kullanımı ile mümkün olabilir. Sizin için uygun olan tüketim şekli yanında, kullandığınız ilaçların içeriğinde yer alması hem düzensizliğin önüne geçilmesi hem de varsa ortadan kaldırılması açısından son derece etkili olacaktır. dilerseniz direkt olarak bu anlamda tüketimi sağlayarak, problemin ortadan kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Solunum Hastalıkları

Sıkça yaşanan solum hastalıkları kapsamında da etkili olduğunu söyleyebiliriz. Kullanılan ilaçların aynı zamanda solunum ya da sindirim gibi problemlere yol açmaması açısından direkt olarak hastalıkların ortadan kaldırılması için tercih edebilirsiniz. Sumak faydaları neler sorusunun ilk yanıtları arasında görebileceğiniz solunum hastalıklarına iyi geliyor maddesini unutmayın. Yaşanan astım ve buna benzer hastalıkların karşısında etkili olduğunu bilerek, ona göre hareket edebilirsiniz. İlaç içeriklerinde kullanılan sumak sayesinde direkt olarak solunum hastalıklarına karşı savunucu olacağını bilerek, gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Sindirim Sorunları

Önemli faydaları arasında sindirimi kolaylaştırıyor olması da yer alıyor. Nasıl mı? İçeriği sayesinde direkt olarak bağırsakların çalışmasını sağlıyor. Sonucunda ise kişide var olan sindirim probleminin ortadan kalkması söz konusu oluyor. Sindirim problemi vücutta çok daha farklı problemlere neden olabileceğinden, sindirim sorununun ortadan kaldırılmasının son derece önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bunun için direkt olarak sindirim probleminin önlenmesi için sumağın faydalarını göz önünde bulundurarak hareket edebilirsiniz. Kullanımının harici olması, ilaç içeriklerinden direkt alınması önemli olduğundan buna dikkat ederek tüketiminin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

İdrar Söktürücü

Aynı zamanda tüketilmesi halinde ortaya çıkan faydalar arasında idrar söktürücü özelliğinin olması yer alıyor. İçeriklere eklenmesi durumunda, kişinin idrara çıkması sağlanıyor. Bu şekilde vücut sindirim döngüsünün sağlanması, vücuttan üre ve ürik asitlerin atılması da kolaylaşıyor. Sağlıklı bir vücut için önemli olduğundan, idrara çıkarma özelliğinin son derece önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Yukarıda verilen sumak ekstresi faydaları kapsamında elde edebileceğiniz çok sayıda fayda var. Bunları göz önünde bulundurarak ilaç içerikleri içerisinde sumağın bulunduğu ilaçları tercih edebilirsiniz.

Sumak İle İlgili Bazı Bilimsel Çalışmalar:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4274568
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6031713
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4758048
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4232791
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4269531


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir