İlginizi Çekebilir

SAĞLIKLI YAŞAM

Meditasyonun Faydaları

Meditasyon her geçen gün popülerliği artmaktadır meditasyonun faydaları hakkında her şey hazırladığımız listemizde...

Meditasyon Yapmanın İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir ?

Meditasyon her geçen gün insanlar tarafından uygulanmakta ve popülerliği artmaktadır. Meditasyonun faydaları herkes tarafından kabul görmektedir bu vazgeçilmez bir aktivite haline gelen meditasyonun faydaları nelerdir bunları sizler için araştırdık. Meditasyon, düşüncelerinizi odaklamak ve yönlendirmek için zihninizi eğitmek için alışılmış bir süreçtir. Kendinizin ve çevrenizin farkındalığını artırmak için kullanabilirsiniz. Birçok insan bunu stresi azaltmanın ve konsantrasyon geliştirmenin bir yolu olarak düşünür. İnsanlar ayrıca uygulamayı olumlu bir ruh hali ve görünüm, öz disiplin, sağlıklı uyku düzenleri ve hatta artan ağrı toleransı gibi diğer yararlı alışkanlıklar ve duygular geliştirmek için kullanırlar. Bu yazımızda meditasyonun faydaları hakkında her şeyi sizler için hazırladık.

1. Stresi azaltır

Stres azaltma, insanların meditasyon denemesinin en yaygın nedenlerinden biridir. 3.500’den fazla yetişkini içeren bir çalışma, stres azaltma konusundaki meditasyonun faydalarını inceledi. Normalde, zihinsel ve fiziksel stres artmış stres hormonu kortizol düzeylerine neden olur . Bu, sitokinler adı verilen iltihaplanmayı teşvik eden kimyasalların salınması gibi stresin zararlı etkilerinin çoğunu üretir. Birçok meditasyon stili stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Meditasyon ayrıca stresle tetiklenen tıbbi durumları olan kişilerde semptomları azaltabilir.

2. Kaygıyı kontrol eder

Daha az stres, daha az kaygı anlamına gelir.Örneğin, sekiz haftalık bir farkındalık meditasyonu çalışması, katılımcıların endişelerini azaltmalarına yardımcı oldu. Ayrıca fobiler, sosyal anksiyete, paranoyak düşünceler, obsesif kompulsif davranışlar ve panik ataklar gibi anksiyete bozuklukları semptomlarını azalttı.

Bir başka çalışma, sekiz haftalık bir meditasyon programını tamamladıktan üç yıl sonra 18 gönüllü ile devam etti. Gönüllülerin çoğu düzenli meditasyon yapmaya devam etmiş ve uzun vadede daha düşük kaygı düzeylerini korumuştur. 2.466 katılımcıda yapılan daha geniş bir çalışma, çeşitli farklı meditasyon stratejilerinin kaygı düzeylerini düşürebileceğini göstermiştir. Örneğin, yoganın insanların kaygıyı azaltmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bu muhtemelen hem meditatif uygulamanın hem de fiziksel aktivitenin faydalarından kaynaklanmaktadır. Meditasyon ayrıca yüksek basınçlı çalışma ortamlarında işle ilgili kaygıyı kontrol etmeye yardımcı olabilir. Bir çalışma, bir meditasyon programının bir grup hemşirede kaygıyı azalttığını bulmuştur. Meditasyonun faydaları, sosyal kaygı, fobiler ve obsesif kompulsif davranışlar gibi kaygı ve kaygı ile ilişkili ruh sağlığı sorunlarının azaltılmasına yardımcı olur.

3. Depresyonu Azaltır

Bazı meditasyon biçimleri aynı zamanda gelişmiş bir kendi imajına ve yaşam hakkında daha olumlu bir görünüme yol açabilir. Farkındalık meditasyonu üzerine yapılan iki çalışma, 4.600’den fazla yetişkinde depresyonda azalma olduğunu bulmuştur. Bir çalışma, üç yıl boyunca meditasyon yaparken 18 gönüllü izledi. Çalışma, katılımcıların depresyonda uzun süreli düşüşler yaşadığını bulmuştur. Strese yanıt olarak sitokin adı verilen inflamatuar kimyasallar ruh halini etkileyerek depresyona yol açabilir. Birkaç çalışmanın gözden geçirilmesi, meditasyonun bu enflamatuar kimyasalları azaltarak depresyonu azaltabileceğini düşündürmektedir. Bir başka kontrollü çalışma, dikkat meditasyonu yapan insanların beyinleri ile yapmayanların beyinleri arasındaki elektriksel aktiviteyi karşılaştırdı. Meditasyonun faydaları pozitif düşünme ve iyimserlik ile ilgili alanlarda ölçülebilir değişiklikler göstermiştir.

4. Kişisel Gelişimi Arttırır

Bazı meditasyon formları, kendinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir ve en iyi kendinize dönüşmenize yardımcı olabilir. Meditasyonun faydaları örneğin, kendi kendine sorgulama meditasyonu, kendinizi ve etrafınızdakilerle nasıl ilişki kurduğunuzu daha iyi anlamanıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Diğer formlar, size zararlı veya kendini yenen düşünceleri tanımanızı öğretir. Fikir şu ki, düşünce alışkanlıklarınız hakkında daha fazla farkındalık kazandıkça onları daha yapıcı kalıplara yönlendirebilirsiniz. Meme kanseri ile savaşan 21 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, bir tai chi programına katıldıklarında, morallerini sosyal destek seanslarına göre daha fazla iyileştiğini bulmuştur. Bir başka çalışmada, bir farkındalık meditasyon programı alan 40 kıdemli erkek ve kadın, program için bir bekleme listesine yerleştirilen bir kontrol grubuna kıyasla daha az yalnızlık hissi yaşamıştır. Meditasyonun diğer faydaları deneyimi daha yaratıcı problem çözmeyi geliştirebilir.

5. Dikkat Süresini Uzatır

Odaklanmış meditasyon, dikkat süreniz için ağırlık kaldırma gibidir. Dikkatinizin gücünü ve dayanıklılığını artırmaya yardımcı olur. Odaklanma meditasyonun faydaları Örneğin, bir çalışma sekiz haftalık bir farkındalık meditasyon kursunun etkilerini inceledi ve katılımcıların dikkatlerini yeniden yönlendirme ve sürdürme yeteneklerini geliştirdiğini buldu. Benzer bir çalışma, düzenli olarak farkındalık meditasyonu uygulayan insanların odaklanma konusunda daha yetkinlikte olduğunu göstermiştir.

6. Yaşa Bağlı Bellek Kaybını Azaltabilir

Dikkat ve düşünmenin netleştirilmesi, zihninizi genç tutmanıza yardımcı olabilir. Kirtan Kriya, bir mantrayı veya ilahiyi, düşünceleri odaklamak için parmakların tekrarlayan hareketi ile birleştiren bir meditasyon yöntemidir. Katılımcıların yaşa bağlı hafıza kaybı ile ilgili çoklu çalışmalarda hafıza görevlerini yerine getirme yeteneğini geliştirdi. Ayrıca, 12 çalışmanın gözden geçirilmesi, çoklu meditasyon stillerinin yaşlı gönüllülerde dikkat, hafıza ve zihinsel çabukluğu arttırdığını bulmuştur. Yaşa bağlı normal hafıza kaybıyla mücadeleye ek olarak, meditasyon demans hastalarında hafızayı en azından kısmen iyileştirebilir. Ayrıca demansı olan aile bireylerini  stresin kontrol altına alınmasına ve başa çıkmanın iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

7. Bağımlılıklarla Mücadeleye Yardımcı Olabilir

Meditasyon yoluyla geliştirebileceğiniz zihinsel disiplin, öz kontrolünüzü ve bağımlılık davranışları için tetikleyici farkındalığını artırarak bağımlılıkları kırmanıza yardımcı olabilir. Meditasyonun faydaları araştırmacılar tarafından meditasyonun insanların dikkatlerini yeniden yönlendirmeyi, iradelerini arttırmayı, duygularını ve dürtülerini kontrol etmeyi ve bağımlılık yapıcı davranışlarının arkasındaki nedenleri anlamalarını arttırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. 19 alkoliklere nasıl meditasyon yapılacağını öğreten bir çalışma, eğitimi alan katılımcıların isteklerini ve özlemle ilgili streslerini kontrol etmede daha iyi hale geldiğini buldu.

8. Uykuyu Geliştirir

Nüfusun neredeyse yarısı bir noktada uykusuzluk ile mücadele etmektedir. Bir çalışma, katılımcıları rastgele iki gruptan birine atayarak, farkındalığa dayalı iki meditasyon programını karşılaştırdı. Bir grup meditasyon yaparken diğeri yapmadı. Meditasyonun faydaları konusunda araştırmalara örneğin; Meditasyon yapan katılımcılar, meditasyon yapmayanlara kıyasla daha erken uykuya daldılar ve daha uzun süre uykuda kaldılar. Meditasyonda yetenekli olmak, genellikle uykusuzluğa yol açan yarış veya “kaçak” düşünceleri kontrol etmenize veya yönlendirmenize yardımcı olabilir. Ek olarak, vücudunuzu gevşetmeye, gerginliği serbest bırakmaya ve sizi uykuya dalma olasılığınızın daha huzurlu bir duruma sokmasına yardımcı olabilir.

Uyku Sorunu Çekiyorsanız Uyku Getiren Çaylar Yazımıza Bakabilirsiniz

9. Ağrılarınızın Geçmesine Yardımcı Olur

Acı algınız, ruh halinize bağlıdır ve stresli koşullarda yükselebilir. Örneğin, bir çalışma, katılımcılar ağrılı bir uyaran yaşadıkça beyin aktivitesini gözlemlemek için fonksiyonel MRI tekniklerini kullanmıştır. Bazı katılımcılar dört günlük farkındalık meditasyon eğitiminden geçmişken, diğerleri yapmamıştı. Meditasyon yapan hastalar ağrıyı kontrol ettiği bilinen beyin merkezlerinde artan aktivite göstermiştir. Ayrıca ağrıya daha az duyarlılık bildirdiler. Meditasyonun faydaları araştırmacılar tarafından daha büyük bir çalışmada 3.500 katılımcıda alışılmış meditasyonun etkileri incelendi. Meditasyonun kronik veya aralıklı ağrı şikayetlerinde azalma ile ilişkili olduğu bulundu. Terminal hastalıkları olan hastalarda meditasyonun ek bir meditasyonu çalışması, meditasyonun yaşamın sonunda kronik ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Bu senaryoların her birinde, meditatörler ve meditatör olmayanlar aynı ağrı nedenlerini yaşadılar, ancak meditatörler ağrı ile başa çıkma konusunda daha fazla yetenek gösterdiler ve hatta azalmış bir ağrı hissi yaşadılar.

Yeni Yılda Sağlıklı Yaşam Önerileri Adlı Listemize Bakabilirsiniz

 

Diyetisyenler, bireysel ve daha geniş halk sağlığı düzeyinde diyet ve beslenme sorunlarını değerlendiren, teşhis eden ve tedavi eden nitelikli ve düzenlenmiş sağlık uzmanlarıdır. Diyetsiyenler insanların uygun yaşam tarzı ve yiyecek seçimlerini…

Benzer Makaleler