Uyku Getiren Çaylar

Uyku Getiren Çaylar Nelerdir ? Uyku Düzeni bozukluğu şikayetleriniz varsa Uyku Getiren Çaylar ve uyku getiren içecekler uyku sorununuza yardımcı olacak..
Uyku Getiren Çaylar

Uyumanıza Yardımcı Olacak Bitkisel Çaylar

İyi bir gece uykusu genellikle sağlığın önemli bir bileşeni olarak ön plana çıkmaktadır uyku gün içerisinde sizi sağlıklı kılan temel ihtiyaçlardan birisidir. Uzmanlar, 18-60 yaşları arasındaki yetişkinlerin her gece en az 7-9 saat uyumasını tavsiye etmektedir. Çok az veya çok fazla uyku, artan depresyon, diyabet, kalp hastalığı ve hatta ölüm riski ile ilişkilidir. Ancak her gece en az 7 saat uyku her zaman kolay olmuyor. İşte bunun için uyku gerçekten sağlığınız için önemlidir Uyku Getiren Çaylar size sağlıklı bir uyku ve keyifli bir içecek olacaktır işte uyku getiren çaylar.

1. Lavanta Çayı

Lavanta aromalı ve yatıştırıcı kokusuyla sık sık lağvedilen bir bitkidir. Antik çağda, Yunanlılar ve Romalılar sık ​​sık banyolara lavanta eklerdi ve sakinleştirici etkisinden tarih kitaplarında bahsedilirdi, uyku getiren çaylar olarak’da bahsedilir. Lavanta çayı, çiçekli bitkinin küçük mor tomurcuklarından yapılır.

Aslen Akdeniz bölgesine özgü, ama artık dünya çapında yetiştiriliyor. Birçok insan rahatlamak , sinirlerini yatıştırmak ve uyku getiren çaylar olduğu için lavanta çayı içmekte. Araştırmalar lavantanın insanlarda kaygıyı azaltabileceğini ve uyku kalitesini artırabileceğini göstermiştir.

Lavanta uyku kalitesini artırdığına dair sınırlı kanıt bulunmasına rağmen, rahatlatıcı aroması gevşemenize yardımcı olabilir ve uykuya dalmanızı kolaylaştırabilir.

2. Papatya Çayı

Yıllardır papatya çayı , iltihabı steresi ve kaygıyı azaltmak ve uykusuzluğu tedavi etmek için doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

Aslında, papatya genellikle hafif bir sakinleştirici veya uyku getirici çaylar arasında kabul edilir.Uyku getiren çaylar olarak’da bilinir. Sakinleştirici etkileri, papatya çayı içinde bolca bulunan apigenin adı verilen bir antioksidan ile ilişkilendirilebilir. Apigenin, beyninizdeki kaygıyı azaltabilecek ve uykuyu başlatabilecek belirli reseptörlere bağlanır.

Araştırmalarda: Huzurevinde yaşayan 60 kişiden oluşan bir çalışma, günde 400 mg papatya özü alanların, almayanlardan önemli ölçüde daha iyi uyku kalitesine sahip olduğunu tespit etti. Papatya uyku getiren çaylar arasında en bilindik ve en doğruluğu kanıtlanmış uyku getiren çaylar arasındadır.

3. Limon Otu Çayı

Limon otu nane ailesine aittir ve tüm dünyada bulunur. Aromaterapide kullanılmak üzere sıklıkla özüt şeklinde satılırken, limon otu yaprakları da çay yapmak için kurutulur. Bu narenciye kokulu, aromatik bitki orta çağlardan beri stresi azaltmak ve uykuyu iyileştirmek için kullanılmıştır.Eğer uyku problemlerini kronik olarak yaşarsanız, yatmadan önce limonlu balsam çayını yudumlamak yardımcı olabilir.

Kanıtlar, balsamın farelerde GABA seviyelerini arttırdığını ve bu da balsamın yatıştırıcı gibi davranabileceğini gösterir.uyku getiren çaylar arasında olması araştırmacılar tarafından desteklenmiştir. Ayrıca, küçük bir insan çalışmasında, katılımcılar 15 gün boyunca günde 600 mg limon otu ekstresi aldıktan sonra uykusuzluk semptomlarında% 42 azalma olduğunu gösterdi. Bununla birlikte, çalışma bir kontrol grubu içermemiş, sonuçları sorgulamaya çağırmıştır (17 Güvenilir Kaynak).

4. Manolya Çayı (Manolya Kabuğu)

Manolya Çayı yaklaşık 100 milyon yıldan beri yaşayan bir çiçekli bitkidir. Manolya çayı çoğunlukla bitkinin kabuğundan yapılır, fakat aynı zamanda kurutulmuş tomurcuk ve saplardan oluşur. Geleneksel olarak, manolya, Çin tıbbında, karın rahatsızlığı, uyku getiren çaylar ve burun tıkanıklığı, stres gibi çeşitli semptomları hafifletmek için kullanılmıştır. Şimdi kaygı karşıtı ve yatıştırıcı etkileri ile dünya çapında kabul görüyor. Sakinleştirici etkisi büyük olasılıkla, manolya bitkisinin saplarında, çiçeklerinde ve kabuğunda bol miktarda bulunan honokiol bileşiğine atfedilir.

5. Nane çayı

Resmen Lamiaceae olarak bilinen nane ailesinin bitkileri, mutfak kullanımları için iyi bilinmektedir. Bu, kullanımlarında güçlü ve çok yönlü görünen nane içerir. Uyku getiren çaylar olarak nane çayı insanların uyku sağlığına yardımcı olmaktadır. Nane geleneksel tıpta yıllardır kullanılmaktadır. Çayın antiviral, antimikrobiyal ve hatta anti alerjik özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır. Nane ayrıca hazımsızlık ve irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi gastrointestinal (GI) koşullara da yardımcı olabilir

Nane Ekstresi Adlı Yazımıza Bakabilirsiniz

6. Kediotu Çayı

Kediotu tatlı kokulu pembe veya beyaz çiçekler açan çok yıllık bir bitkidir ve hanımeli ailesinin bir parçasıdır. Ashwagandha’ya benzer şekilde, kediotu bitkisinin kökü, uykuyu teşvik ettiği ve uykusuzluğu giderdiği bilinen bir şifalı bitki olarak kullanılır uyku getirici çaylar arasında her zaman yerini bulan bu çay sağlıksal olarak’da faydalıdır. Özellikle menopozal kadınlarda uykusuzluğu hafifletmek ve uyku kalitesini arttırmak içinde işe yarıyor.

Uyku Getiren İçecekler

Uyku Getiren Çaylar listemizde kendinize uygun uyku getiren çaylar’dan bulamadıysanız hem tatlı hemde hazırlanması kolay olan uyku getiren içecekler adlı listemize bakabilirsiniz. Uyku getiren çaylar ve uyku getiren içecekler hem size sağlıklı bir uyku düzeni hemde sağlıklı bir yaşam sağlar.

1. Badem Sütü

Badem, sağlıklı lif, vitamin ve minerallerle dolu ağaç fındıklarıdır. Badem sütü , bademleri suyla karıştırarak ve daha sonra hamuru süzerek yapılan inek sütüne kremsi, cevizli bir alternatiftir. Bütün badem uyku kalitesini artırabilir. Badem veya susam tohumlarından yapılan menekşe yağı, geleneksel İran tıbbında uykusuzluk tedavisi için bile yıllarca kullanılmaktadır.

Kronik uykusuzluğu olan 75 kişiden birinde yapılan bir çalışmada katılımcılar, 30 gün boyunca gece boyunca ya mor ya da saf badem yağı 3 intranazal damla kendiliğinden uyguladıktan sonra uyku kalitesinde önemli gelişmeler olduğunu bildirdi. Badem sütünün tamamı bademden yapıldığı göz önüne alındığında, fındık alerjisi olan kişiler badem sütünden ve bununla yapılan ürünlerden kaçınmalıdır.

2. Altın Süt

Yalnız ılık sütün geceleri daha iyi uyumana yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar var. Altın süt sadece ılık sütün uykuya yardımcı olma potansiyelini kullanmaz, aynı zamanda tumeric ile övünür.

Süt melatoninin öncüsü triptofan içerdiğinden melatonin seviyesinin artmasına yardımcı olabilir. Melatonin, vücudunuzun uyku-uyanıklık döngüsünü düzenleyen birincil hormondur.

Bu arada, zerdeçal, uyku yoksunluğunun bazı etkilerini hafifletebilen, enflamasyonu azaltan ve anksiyete ve depresyon belirtilerini güvenle tedavi edebilen bileşik kurkumin bakımından zengindir. Altın sütündeki bileşenlerin her birinin genellikle güvenli olduğu kabul edilir. Yine de, mide asidini azaltmak ve diyabeti yönetmek için kan sulandırıcıları ve ilaçlar da dahil olmak üzere belirli ilaçları alan kişilerin zerdeçal ve zencefil ile dikkatli davranmaları gereki

3. Ilık Süt

iyi bir gece uykusu için ılık süt geçmişten günümüze herkes tarafından önerilen bir uyku getirici çaylar ve uyku getirici içecekler arasındadır. Çünkü süt triptofan içeriyor. Triptofan doğal olarak mutluluk ve iyilik için bilinen bir nörotransmiter olan serotonini arttırır. Ayrıca, serotonin uyku düzenleyici hormon melatoninin bir öncüsüdür. Basitçe söylemek gerekirse, triptofan, melatonin seviyelerini yükselten serotonin seviyelerini arttırır. Melatonin, uykuyu teşvik edebilir. Uyku düzeni bozukluğunu düzenleyebilir ve sizi uykuya teşvik etmekle kalmaz sağlığınız açısından da fayda sağlar.

4. Vişne Suyu

Kiraz, çeşide bağlı olarak aroma bakımından çeşitlilik gösteren taş meyvelerdir. Tatlı veya ekşi olabilirler ve sarı, kırmızı ve mor gibi farklı renklerde büyüyebilirler. Mükemmel bir turta dolgusu yapmakla yetinmekle kalmaz, aynı zamanda daha iyi uyku getirici de dahil olmak üzere çok sayıda sağlık yararı sağlarlar. Kirazlar çok iyi bir triptofan ve melatonin kaynağıdır. Günde 2 bardak (480 ml) vişne suyu içmek, melatonin seviyenizi artırabilir ve genel olarak uykunuzu iyileştirebilir.

Uyku Getiren Çaylar Listemizi Beğendiyseniz Kilo Verdiren Yağ Yakan En Etkili 7 Çay Listemize Bakın

 

Kaynaklar:

https://www.healthline.com/nutrition/drinks-that-help-you-sleep#The-bottom-line

https://www.healthline.com/nutrition/teas-that-help-you-sleep#3

Yorum Yap

İlginizi Çekebilir

Bitkisel Diyet

Bitkisel Diyet

Diyet yapmak isteyen kişilerin seçenekleri arasında bitkisel diyette

Anjiyo Nedir?

Anjiyo Nedir?

Anjiyo Nedir? Anjiyografi, damar hastalığı olan kişilerin kan

Yulaf Diyeti

Yulaf Diyeti

yulaf diyeti nedir? Nasıl yapılır? Gerçekten olumlu sonuç

Takip Et