Connect with us
Protelan Zayıflama Ürünü

ZAYIFLAMA

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler Nelerdir ? Kilolarınızdan kurtulmanın yollarından birisi Metabolizmayı hızlandıran besinler hangileri bilmeniz gerek işte hazırladığımız listemiz…

Published

on

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Metabolizmanızı Artıracak Vücutta Yağ Yakacak En İyi Besinler

Kilo vermek her insanın zorlandığın sorunlardan bir tanesi bazı insanların az yediği halde neden kilo aldığı sorusuna metabolizmanın yavaş olduğu cevabı verilmektedir peki metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir ?. Metabolizmanızın hızlı olması vücudun sahip olduğu yağları yakması ve hızlı bir yağ yakma sürecine girmenizi sağlar.

1. Protein Zengin Gıdalar

Protein Zengini Gıdalar; Et, balık, yumurta, süt ürünleri, baklagiller, kuruyemiş ve tohum gibi protein yönünden zengin besinler , metabolizmanızı hızlandıran besinler birkaç saat boyunca metabolizmayı hızlandırabilir. Bu vücudunuzun besinleri sindirmesi için daha fazla enerji kullanmasını sağlayarak yaparlar. Protein bakımından zengin diyetler ayrıca vücudunuzun kas kütlesini tutmasına yardımcı olarak kilo kaybı sırasında sık görülen metabolizmada ki düşüşü azaltır. Protein ayrıca daha uzun süre daha tok kalmanıza yardımcı olabilir, bu da aşırı yemek yemeyi önleyebilir.

Protein Zengini Besinler

1. Kırmızı et
2. Beyaz et
3. Baklagiller
4. Süt
5. Yumurta
6. Yoğurt
7. Kabak çekirdeği
8. Peynir
9. Badem

2. Demir, Çinko ve Selenyum İçeren Gıdalar

Demir, çinko ve selenyumun her biri vücudunuzun düzgün çalışmasında farklı ancak eşit derecede önemli rol oynar. Bununla birlikte, ortak bir şeyleri vardır: üçünün tümü, metabolizmanızı düzenleyen tiroid bezinizin düzgün çalışması için gereklidir. Araştırmalar demir, çinko veya selenyum açısından çok düşük bir diyetin, tiroid bezinizin yeterli miktarda hormon üretme yeteneğini azaltabileceğini göstermektedir. Bu metabolizmanızı yavaşlatabilir.  Et, deniz ürünleri, baklagiller, fındık ve tohumlar gibi gıdalarla beslenmeye dikkat edin.

3. Biber

Biberlerde bulunan bir kimyasal olan Kapsaisin, yaktığınız kalori ve yağ sayısını artırarak metabolizmayı arttıran besinler arasındadır. Araştırmalar biber için vücudunuzun günde yaklaşık 50 ekstra kalori yakmasına yardımcı olabileceğini bildirmiştir. Ayrıca, kapsaisin, iştah azaltıcı özelliklere sahip olabilir. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, her yemekten hemen önce 2 mg kapsaisin tüketmek, özellikle karbonhidratlardan tüketilen kalori miktarını azalttığı görülmektedir

4. Kahve

Araştırmalar, kahvede bulunan kafeinin metabolizmayı hızlandıran besinler arasında olduğunu ve metabolizmaya yardımcı olabileceğini bildirmiştir % 11’e kadar bildirmiştir. Günde en az 270 mg kafein tüketen veya yaklaşık üç fincan kahveyi içen insanların günde 100 ekstra kalori yaktığını araştırmalar tespit etti.

5. Çay

Araştırmaya göre, çayda bulunan kafein ve kateşinlerin birleşimiyle metabolizmayı hızlandıran besinler olarak sağlığınıza ve yağ yakmanıza fayda sağlar. Özellikle, hem Oolong ve yeşil çay 4-10 göre metabolizmayı arttırabilir. Bu, günlük fazladan 100 kalori yakmanıza neden olabilir. Ek olarak, oolong ve yeşil çaylar vücudunuzun enerji için depolanmış yağları daha etkili kullanmasına yardımcı olarak yağ yakma yeteneğinizi %17’ye kadar artırabilir.

6. Bakliyat ve Tohumlar

Bakliyat ve tohumlu besinler; Mercimek, bezelye, nohut, fasulye ve yer fıstığı gibi baklagiller ve bakliyat, diğer bitki besinlerine kıyasla özellikle protein bakımından yüksektir. Araştırmalar, yüksek protein içeriğinin, vücudunuzun, düşük proteinli yiyeceklere kıyasla, onları sindirmek için daha fazla kalori yakmasını gerektirdiğini göstermektedir. Baklagiller ayrıca , vücudunuzun bağırsaklarınızda yaşayan iyi bakterileri beslemek için kullanabileceği dirençli nişasta ve çözünür lif gibi iyi miktarda diyet lifi içerir. Baklagiller arginin bakımından da yüksektir, karbonhidrat miktarını ve vücudunuzun enerji için yakabileceği yağ miktarını artırabilecek bir amino asittir. Ek olarak, bezelye, fasülye ve mercimek, ayrıca, sindirim sırasında yakılan kalori sayısını artırmaya yardımcı olabilecek önemli miktarda amino asit glutamin içerir.

7. Kakao

Kakao metabolizmayı hızlandıran besinler arasında lezzetli bir besindir. Örneğin, farelerdeki çalışmalar, kakao ve kakao özütlerinin, enerji için yağ kullanımını teşvik eden genlerin ekspresyonunu teşvik edebileceğini buldu. Bu özellikle yüksek yağlı veya yüksek kalorili diyetlerle beslenen farelerde geçerlidir. Bunu yaparken, kakao teorik olarak bazı kalorilerin emilimini azaltarak kilo alımını önlemede rol oynayabilir. Kakaoyu denemek istiyorsanız, ham sürümleri tercih edin, çünkü işleme faydalı bileşiklerin miktarını azaltma eğilimindedir.

8. Elma Sirkesi

Elma Sirkesi metabolizmayı hızlandıran besinler arasındadır. Çeşitli hayvan çalışmaları sirke’nin yakılan yağ miktarını arttırmada özellikle yardımcı olduğunu göstermiştir. Tokluk hissi vermede ve verdirmede yardımcı olur.

9. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı metabolizmayı hızlandıran besinler arasında dikkat çekenler dendir. Hindistan cevizi yağı orta zincirde ki yağ asitlerini içerisinde barındırır. Sağlıksız yağlara göre doğal sağlıklı yağlar geçirir ve metabolizmayı hızlandıran besinler arasında bulunur ve kilo verimini hızlandırır. Vücudun göbek yağını yakmasını sağlar.

10. Su

Su, Vücudun ihtiyacı kadar su içmek metabolizmayı hızlandıran besinler arasında tüketilmesi en kolay ve sağlığınız açısında faydalıdır. Ek olarak, içme suyunun metabolizmayı geçici olarak %24-30 oranında artırabileceği görülmektedir. İçme suyu, metabolizmanızı geçici olarak artırabilir. Ancak, etkiler geçicidir ve bireyler arasında değişebilir.

11. Metabolizmayı Hızlandıran Baharatlar

Bazı baharatların özellikle faydalı metabolizmayı hızlandıran besinler arasında olduğu özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Örneğin, araştırmalar 2 gram zencefil tozunu sıcak suda eritmenin ve bir öğünle içmenin sadece sıcak su içmekten 43 kadar daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bu sıcak zencefil içeceği de açlık seviyesini düşürüyor ve tokluk hissini arttırıyor gibi görünüyor. Zencefil, cennet taneleri ve kırmızı biber, vücudunuzun daha fazla kalori veya yağ yakmasına yardımcı olabilir. Bununla birlikte, etkiler bir kişiden diğerine değişebilir.

 Sağlıklı bir yaşam istiyorsanız Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız Adlı Makalemize Bakabilirsiniz

187 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan 1 / 5. Oy Sayısı: 1

Çok Şanslısın Senden Önce Kimse Bu Makaleye Puan Vermemiş. İlk SEN OL!

Okumaya Devam Et
Yorumlar İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ZAYIFLAMA

Kilo Veren Ünlüler

Kimi projeleri için aldığı kiloları vermiş olsa da bir çok ünlü sağlık için ideal kilolarına erişebildi. Zayıflayan ünlüler arasında 90 kilodan fazla kilo veren de var 45 kilo verende. İşte zayıflayan ünlülerden sizin için seçtiklerimizden bazıları…

Published

on

Kilo Veren Ünlüler

Zayıflayan Ünlüler Görenleri Şaşırtıyor

Yıllardır tanıdığımız oyuncu ve ünlülerin kilolu hallerinden birden bire zayıflaması, görenlerin ağzını açık bıraktı. Kimi projeleri için aldığı kiloları vermiş olsa da bir çok ünlü sağlık için ideal kilolarına erişebildi. Zayıflayan ünlüler arasında 90 kilodan fazla kilo veren de var 45 kilo verende. İşte zayıflayan ünlülerden sizin için seçtiklerimizden bazıları…

FUAT ERGİN

Ünlü rapçi Fuat Ergin kilo veren ünlüler kervanına en son katılan kişi olarak listemizin başında. Almanya da mide ameliyatı olan ve 153 kilo dan 90 kiloya düşen Fuat Ergin, böylelikle 63 kilo vermiş oldu. Ergin kilo verdikten sonra yaptığı açıklamalar da kilolu insanların sağlığına dikkat etmesi gerektiğini, kendisinin de kilo verdikten sonra sağlığına kavuştuğunu belirtti.

Fuat Ergin’in Çıkardığı Albümler

 • 1999: Hassickdir
 • 2001: Hassickdir 2
 • 2002: Bonobo 1 Panzer
 • 2002: Hassickdir 3
 • 2003: Rapüstad (Killa Hakan ile ortak albüm)
 • 2005: Her Ayın Elemanı
 • 2009: Kalbüm
 • 2019: Omurga 1, Omurga 2

Ünlü rapçi Fuat Ergin kilo veren ünlüler

ŞEYLA HALİS

Ünlü oyuncu Şeyla Halis, Mimar Sinan Üniversitesi, Devlet Konservatuvarı, Piyano Bölümü’nden mezun olduktan sonra, eğitimini Müjdat Gezen Sanat Merkezi, Tiyatro Bölümünde tamamladı. Dormen Tiyatrosu, Tiyatro Kılçık gibi çeşitli tiyatro topluluklarında görev yaptıktan sonra 1999 yılından itibaren kamera karşısına geçerek sinema ve dizi filmlerde oynadı. Sanatçı ayrıca, çeşitli reklam filmlerinde ve televizyon programlarında oyunculuk ve sunuculuk yaptı. Cennet mahallesi ve avlu dizilerin den tanıdığımız ünlü oyuncu kilo veren ünlüler listesinde yer alıyor. Şeyla Halis 1 yıl da tam 40 kilo verdi ve görenleri çok şaşırtan ünlüler arasında.

Şeyla Halis 1 yıl da tam 40 kilo verdi

Şeyla Halis 1 yıl da tam 40 kilo verdi

 

Şeyla Halis’in Rol Aldığı Yapımlar

 • 1994 – 1995 Beyaz Elbise (Oyun müziği)
 • 1995 – 1996 Prometheus
 • 1996 – 1997 Nazım Hikmet Vatan Haini? (Yön. asist.)
 • 1997 – 1998 Atları da Vururlar
 • 1997 – 1998 Düşler Ülkesi
 • 1997 – 1998 Hababam Sınıfı
 • 1999 – 2000 Fil Hamdi
 • 2000 – 2001 Oz Büyücüsü
 • 2000 – 2001 Lysistrata
 • 2001 – 2002 Takanlar Ve Takılanlar
 • 2002 – 2003 Bak Şu İşe
 • 2003 – 2004 Bak Şu İşe 2
 • 2004 – 2005 Ayşegül Hindistan’da
 • 2005 – 2006 Ayşegül Hindistan’da 2

 

PELİN ÖZTEKİN

Ünlü tiyatrocu Rasim Öztekin’in kızı olarak tanıdığımız ve Çok güzel hareketler bunlar ile televizyon da tanıdığımız Pelin Öztekin İlk tanıdığımız andan itibaren kilolu görüntüsüyle akıllara kazınmıştı ama kilo verdikten sonra görenleri şaşırttı pelin öztekin 20 mart 2014 tarihin de mide ameliyatı geçirdi 6 ayda 153 kilo dan 100 kiloya düşen pelin öztekin 2015 yılına gelindiğin de şubat ayın da 25 kilo daha verip 75 kiloya indi. Toplam da 3.5 yıl da 86 kilo verip 67 kiloya indi ve şimdi pelin öztekin verdiği kilolarla görenleri şaşırtıyor.

Kilo Veren Ünlüler Kimler ?

Kilo Veren Ünlüler Kimler ?

Oynadığı Diziler

 • Aşk Ağlatır 2019
 • NagehanKoca Koca Yalanlar 2018
 • CananYuvamdaki Düşman 2018
 • NilHayat Şarkısı 2016 – 2017
 • Zeynep Zeyrek ile Çeyrek 2015
 • Semanur Sınıf 2008
 • Çok Güzel Hareketler Bunlar 2008
 • Hayat Bilgisi 2003
 • DemetBir Demet Tiyatro 1997

AHMET MÜMTAZ TAYLAN

Ahmet Mümtaz Taylan Kısa sürede verdiği kilolarla hayranlarının dikkatini çekti verdiği kilolar ve yaşadığı gözle izlenebilir değişimin sebebi ve nasıl olduğunun nedeni 8-18 diyeti ile 15 kilo verdi.

 

Kilo veren ünlüler

Kilo veren ünlüler

Rol aldığı dizi filmler

 • Alef : Settar – (2020)
 • Halka : Cemal Sandıkçı – (2019)
 • İnsanlık Suçu : Sami Gökdemir – (2018)
 • Hayat Sırları : Mustafa – (2017)
 • Saruhan : (2016)
 • Hayat Şarkısı : Bayram Cevher – (2016)
 • Çırağan Baskını (2014)
 • Güzel Köylü : Hüsnü Alkan (2014)
 • Cinayet : Serdar Akar – (2014)
 • Ben de Özledim : Onur Ünlü – (2013)
 • İşler Güçler : Selçuk Aydemir – (2012) (Konuk Oyuncu)
 • Kötü Yol : Nisan Akman – 2012
 • Behzat Ç : Serdar Akar – 2011
 • Leyla ile Mecnun : Onur Ünlü – (2010 – 2013)
 • Ateşe Yürümek : Cankat Ergin – (2010)
 • Son Bahar : Nihat Durak – (2008)
 • Hayat Apartmanı : Hüdaverdi Yavuz\Atilla Cengiz – (2007)
 • Başımın Belası : Tuğba German – (2007)
 • Ezo Gelin : Uluç Bayraktar – (2006)
 • Daha Neler : Birkan Uz – (2006)
 • Kınalı Kuzular : Tunç Davut – (2006)
 • Avrupa Yakası : Jale Atabey – 2006

Ümit Erdim

Hayat bilgisi ve pek çok televizyon programları ve filmlerden tanıdığımız Ümit Erdim 45 Kilo verdi mide ameliyatı olan ümit erdim sahip olduğu kiloları hızlıca verdikten sonra şimdi ki görüntüsü takipçileri tarafından dikkat çekti ümit erdim mide ameliyatı olduktan sonra 69 kiloya düştü daha önceden kilo vermem organik diye belirtmişti tekrardan kilo almaya başladığın da mide ameliyatı yaptırıp kilolarından kurtuldu.

 

Ümit Erdim

Ümit Erdim

Rol Aldığı Yapımlar

Oynadığı Diziler

 • Böyle mi Olacaktı? (Konuk) 1997
 • Hayat Bilgisi (Var Mısın Arif) Kanal D – Show TV 2003 – 2006
 • Gönül (Cemali) Kanal D 2006
 • Selena (Zülfikar Yıldız) atv 2006 – 2009
 • Adanalı (Konuk) atv 2008 – 2009
 • Teyzanne (Damperli) Star TV 2009
 • Benzemez Kimse Sana Star TV 2012
 • Doksanlar atv 2013
 • Kapanmadan Kazan (Konuk) atv 2013
 • Şefim (Konuk) atv 2013
 • Doksanlar atv 2013
 • Benzemez Kimse Sana (Juri Üyesi) Star TV 2015
 • Şampiyon 2019-

Sinema

 • Can Tertip – 2015 (Şakir Tahta)
 • Kan Kardeşler – 2016 (Şakir)
 • Bücür – 2018
 • Kim Daha Mutlu – 2019
 • Sunduğu programlar

 

Yeşim Ceren Bozoğlu

Televizyon dizilerinden tanıdığımız Yeşim Ceren Bozoğlu tam 52 kilo verdi mide ameliyatı geçiren yeşim ceren boğzlu kilo veren ünlüler arasında dikkat çekmekte mide ameliyatı olduktan sonra kilo veren bozoğlu şunları söyledi; ”Ben şu an kendimi 23 yaşımda hissediyorum, ama bunu sadece kilo ile bağlamıyorum.” diyen Bozoğlu, ”Hayatımı daha iyi yönettiğimi düşünüyorum. Kendimi daha pozitif, daha dişi hissediyorum. 110 kilodan 58 kiloya düştüm, toplamda 52 kilo verdim.” şeklinde konuştu.

 

Yeşim Ceren Bozoğlu

Yeşim Ceren Bozoğlu 52 KİLO VERDİKTEN SONRA ŞAŞIRTTI

Rol Aldığı Yapımlar 

 • Yüzleşme – 2019 – Zümrüt Karaca
 • Kalbimdeki Deniz – 2016-2018 – Fikriye Yılmaz
 • O Hayat Benim – 2014-2015 – Nuran
 • Güldür Güldür Show – 2013 – Oya
 • Bebek İşi – 2013 (Rahşan)
 • Aldırma Gönül – 2013 – Petek Esrik
 • Elde Var Hayat: Sınav – 2012 – Müdür muavini Zehra Öğretmen (Konuk oyuncu) [1]
 • Ateşin Düştüğü Yer – 2012
 • Elde Var Hayat – 2011 – Müdür muavini Zehra Öğretmen
 • Canım Babam – 2011 – Alev
 • Geniş Aile – 2009-2011 – Sevim
 • Bahtı Kara – 2009
 • Yüreğine Sor – 2009
 • Deli Deli Olma – 2008
 • Kirpi – 2008 – Dilarasu
 • Kısık Ateşte 15 Dakika – 2006
 • Eve Dönüş – 2006
 • Polis – 2006
 • Doktorlar – 2006 – Fikret Eralp

 

Çiçek Dilligil

Kilo veren ünlüler arasında yer alan çiçek dilligil 5 ayda 24 kilo vererek dikkat çekti diğer ünlüler gibi hayranları onun verdiği kiloların nedenini ve nasıl kilo verdiğini merak etti kilo verme nedeni çeşitli hastalıklar dan dolayı sağlıksal sorunlar yaşayan dilligil bunun nedeninin sahip olduğu kilolar olduğunu öğrenince kilo vermenin sağlığı açısından faydalı olucağına karar verdi diyet yaparak 22 kilo verdiğini belirtti şimdi verdiği kilolardan dolayı sağlıklı olduğunu ekledi..

Kilo Veren Ünlüler

Çiçek Dilligil 5 ay da 24 KİLO VERDİ

Rol Aldığı Yapımlar

 • Sil Baştan – 2014
 • Harem (dizi) – 2012
 • Balıketi – 2006
 • Avrupa Yakası – 2004
 • Çaylak – 2003
 • Aşk Olsun – 2003
 • Kuzenlerim – 2002
 • Babamı Arıyorum – 1997
 • Baskül Ailesi – 1997
 • Eltiler – 1997
 • Yüzleşme – 1996
 • Çılgın Bediş – 19
54 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan 5 / 5. Oy Sayısı: 1

Çok Şanslısın Senden Önce Kimse Bu Makaleye Puan Vermemiş. İlk SEN OL!

Devamını Göster

Popüler Makaleler