Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler Nelerdir ? Kilolarınızdan kurtulmanın yollarından birisi Metabolizmayı hızlandıran besinler hangileri bilmeniz gerek işte hazırladığımız listemiz...5 min


Metabolizmayı Hızlandıran Besinler
Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Metabolizmanızı Artıracak Vücutta Yağ Yakacak En İyi Besinler

Kilo vermek her insanın zorlandığın sorunlardan bir tanesi bazı insanların az yediği halde neden kilo aldığı sorusuna metabolizmanın yavaş olduğu cevabı verilmektedir peki metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir ?. Metabolizmanızın hızlı olması vücudun sahip olduğu yağları yakması ve hızlı bir yağ yakma sürecine girmenizi sağlar.

1. Protein Zengin Gıdalar

Protein Zengini Gıdalar; Et, balık, yumurta, süt ürünleri, baklagiller, kuruyemiş ve tohum gibi protein yönünden zengin besinler , metabolizmanızı hızlandıran besinler birkaç saat boyunca metabolizmayı hızlandırabilir. Bu vücudunuzun besinleri sindirmesi için daha fazla enerji kullanmasını sağlayarak yaparlar. Protein bakımından zengin diyetler ayrıca vücudunuzun kas kütlesini tutmasına yardımcı olarak kilo kaybı sırasında sık görülen metabolizmada ki düşüşü azaltır. Protein ayrıca daha uzun süre daha tok kalmanıza yardımcı olabilir, bu da aşırı yemek yemeyi önleyebilir.

Protein Zengini Besinler

1. Kırmızı et
2. Beyaz et
3. Baklagiller
4. Süt
5. Yumurta
6. Yoğurt
7. Kabak çekirdeği
8. Peynir
9. Badem

2. Demir, Çinko ve Selenyum İçeren Gıdalar

Demir, çinko ve selenyumun her biri vücudunuzun düzgün çalışmasında farklı ancak eşit derecede önemli rol oynar. Bununla birlikte, ortak bir şeyleri vardır: üçünün tümü, metabolizmanızı düzenleyen tiroid bezinizin düzgün çalışması için gereklidir. Araştırmalar demir, çinko veya selenyum açısından çok düşük bir diyetin, tiroid bezinizin yeterli miktarda hormon üretme yeteneğini azaltabileceğini göstermektedir. Bu metabolizmanızı yavaşlatabilir.  Et, deniz ürünleri, baklagiller, fındık ve tohumlar gibi gıdalarla beslenmeye dikkat edin.

3. Biber

Biberlerde bulunan bir kimyasal olan Kapsaisin, yaktığınız kalori ve yağ sayısını artırarak metabolizmayı arttıran besinler arasındadır. Araştırmalar biber için vücudunuzun günde yaklaşık 50 ekstra kalori yakmasına yardımcı olabileceğini bildirmiştir. Ayrıca, kapsaisin, iştah azaltıcı özelliklere sahip olabilir. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, her yemekten hemen önce 2 mg kapsaisin tüketmek, özellikle karbonhidratlardan tüketilen kalori miktarını azalttığı görülmektedir

4. Kahve

Araştırmalar, kahvede bulunan kafeinin metabolizmayı hızlandıran besinler arasında olduğunu ve metabolizmaya yardımcı olabileceğini bildirmiştir % 11’e kadar bildirmiştir. Günde en az 270 mg kafein tüketen veya yaklaşık üç fincan kahveyi içen insanların günde 100 ekstra kalori yaktığını araştırmalar tespit etti.

5. Çay

Araştırmaya göre, çayda bulunan kafein ve kateşinlerin birleşimiyle metabolizmayı hızlandıran besinler olarak sağlığınıza ve yağ yakmanıza fayda sağlar. Özellikle, hem Oolong ve yeşil çay 4-10 göre metabolizmayı arttırabilir. Bu, günlük fazladan 100 kalori yakmanıza neden olabilir. Ek olarak, oolong ve yeşil çaylar vücudunuzun enerji için depolanmış yağları daha etkili kullanmasına yardımcı olarak yağ yakma yeteneğinizi %17’ye kadar artırabilir.

6. Bakliyat ve Tohumlar

Bakliyat ve tohumlu besinler; Mercimek, bezelye, nohut, fasulye ve yer fıstığı gibi baklagiller ve bakliyat, diğer bitki besinlerine kıyasla özellikle protein bakımından yüksektir. Araştırmalar, yüksek protein içeriğinin, vücudunuzun, düşük proteinli yiyeceklere kıyasla, onları sindirmek için daha fazla kalori yakmasını gerektirdiğini göstermektedir. Baklagiller ayrıca , vücudunuzun bağırsaklarınızda yaşayan iyi bakterileri beslemek için kullanabileceği dirençli nişasta ve çözünür lif gibi iyi miktarda diyet lifi içerir. Baklagiller arginin bakımından da yüksektir, karbonhidrat miktarını ve vücudunuzun enerji için yakabileceği yağ miktarını artırabilecek bir amino asittir. Ek olarak, bezelye, fasülye ve mercimek, ayrıca, sindirim sırasında yakılan kalori sayısını artırmaya yardımcı olabilecek önemli miktarda amino asit glutamin içerir.

7. Kakao

Kakao metabolizmayı hızlandıran besinler arasında lezzetli bir besindir. Örneğin, farelerdeki çalışmalar, kakao ve kakao özütlerinin, enerji için yağ kullanımını teşvik eden genlerin ekspresyonunu teşvik edebileceğini buldu. Bu özellikle yüksek yağlı veya yüksek kalorili diyetlerle beslenen farelerde geçerlidir. Bunu yaparken, kakao teorik olarak bazı kalorilerin emilimini azaltarak kilo alımını önlemede rol oynayabilir. Kakaoyu denemek istiyorsanız, ham sürümleri tercih edin, çünkü işleme faydalı bileşiklerin miktarını azaltma eğilimindedir.

8. Elma Sirkesi

Elma Sirkesi metabolizmayı hızlandıran besinler arasındadır. Çeşitli hayvan çalışmaları sirke’nin yakılan yağ miktarını arttırmada özellikle yardımcı olduğunu göstermiştir. Tokluk hissi vermede ve verdirmede yardımcı olur.

9. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı metabolizmayı hızlandıran besinler arasında dikkat çekenler dendir. Hindistan cevizi yağı orta zincirde ki yağ asitlerini içerisinde barındırır. Sağlıksız yağlara göre doğal sağlıklı yağlar geçirir ve metabolizmayı hızlandıran besinler arasında bulunur ve kilo verimini hızlandırır. Vücudun göbek yağını yakmasını sağlar.

10. Su

Su, Vücudun ihtiyacı kadar su içmek metabolizmayı hızlandıran besinler arasında tüketilmesi en kolay ve sağlığınız açısında faydalıdır. Ek olarak, içme suyunun metabolizmayı geçici olarak %24-30 oranında artırabileceği görülmektedir. İçme suyu, metabolizmanızı geçici olarak artırabilir. Ancak, etkiler geçicidir ve bireyler arasında değişebilir.

11. Metabolizmayı Hızlandıran Baharatlar

Bazı baharatların özellikle faydalı metabolizmayı hızlandıran besinler arasında olduğu özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Örneğin, araştırmalar 2 gram zencefil tozunu sıcak suda eritmenin ve bir öğünle içmenin sadece sıcak su içmekten 43 kadar daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bu sıcak zencefil içeceği de açlık seviyesini düşürüyor ve tokluk hissini arttırıyor gibi görünüyor. Zencefil, cennet taneleri ve kırmızı biber, vücudunuzun daha fazla kalori veya yağ yakmasına yardımcı olabilir. Bununla birlikte, etkiler bir kişiden diğerine değişebilir.

 Sağlıklı bir yaşam istiyorsanız Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız Adlı Makalemize Bakabilirsiniz


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir