Nane Ekstresi

Nane ekstresi nedir diye merak ediyorsanız; nane binlerce yıldır tıbbi amaçlarla kullanılmış oldukça faydalı ve sağlıklı bir bitkidir. Nane ekstresi naneden elde edilen ve mentol içeren, baş kaslarını gevşeten oldukça yoğun ve hoş kokuya sahip bir üründür.
Nane

Nane Ekstresi Nedir?

Nane ekstresi nedir diye merak ediyorsanız; nane binlerce yıldır tıbbi amaçlarla kullanılmış oldukça faydalı ve sağlıklı bir bitkidir. Nane ekstresi naneden elde edilen ve mentol içeren, baş kaslarını gevşeten oldukça yoğun ve hoş kokuya sahip bir üründür.

Nane Ekstresi Faydaları Nelerdir?

Nane ekstresinin ağrılı uyarılara karşı tepki gösteren sinirleri engellediğini Harvard Üniversitesi araştırmacıları keşfetmiştir. Uzun zamandır nanenin ağrı kesici olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bunda nanenin soğutucu ve alandaki kas ve sinirleri gevşeterek ağrıların azalmasını sağlaması özelliği etkili olmuştur. Nanenin ağrıları geçirme dışında pek çok yararı bulunmaktadır. Nane ekstresi faydaları aşağıdaki gibidir:

Mide Spazmları

Nane özellikle mide kaynaklı hastalık ve rahatsızlıklarda mideyi rahatlatan bir bitkidir. Nane gerek çaylar ile gerekse yemeklerde kullanıldığında mide ekşimesi ya da midenin asitlenmesi gibi rahatsızlıkların önüne geçilmektedir. Nane ekstresi mide ekşimesi ya da bulantısı gibi durumlarda tüketildiğinde mide ağrısını ve spazmlarını hafifletici etki gösterecektir.

Baş Ağrıları

Nane yüzlerce yıldır baş ve migren tarzı ağrılar için şakaklara uygulanarak buradan geçen damarların ve sinirlerin uyarılması yolu ile baş ağrılarının hafifletilmesinde kullanılmıştır. Nane ekstresi de yine aynı şekilde baş ağrısına neden olan damar ve sinirlerdeki baskının kaldırılmasını sağlayarak baş ağrısından kurtulunmasını sağlayacaktır.

Kalın Bağırsak Spazmı

Sindirim sisteminden kaynaklanan sorunlar nedeniyle bağırsaklarda spazm görülebilir. Özellikle ishal ve kabızlık gibi durumlarda görülen spazm bağırsakların zarar görmesine ve genişlemesine yol açabileceği gibi aynı zamanda çok yoğun bir ağrıya neden olmaktadır. Bu nedenle bağırsakların rahatlaması ve bağırsak spazmlarının azaltılması için nane ekstresi kullanımı yoluna başvurulabilir.

Bebeklerde Bağırsak Şikayetleri

Bebekler sindirim sistemleri yetişkinler kadar gelişkin olmadığı için belirli bir yaşa kadar hem dışkılama hem de gaz çıkarma konularında zorluk çekebilirler. Özellikle bebekler gaz sancısı dolayısıyla çok uzun süre ağrı ve acı hissedebilir ve ağlayabilir. Nane ekstresi bebeğinizin bağırsak şikayetlerinin giderilmesini, daha rahat bir şekilde kaka ve gaz çıkarabilmesini sağlayarak size yardımcı olacaktır.

Alerji ve Saman Nezlesi

Nane ekstresi nanede bulunan yoğun anti histamin maddeler ile tüketildiği zaman histamin salınımını azaltarak saman nezlesi ve alerjilerin belirtilerinin hafifletilmesini ve atakların daha hafif geçmesini sağlayacaktır.

Kemoterapi Kaynaklı Mide Bulantısı

Kemoterapi sonucu pek çok hastada mide bulantısı görülmektedir. Kemoterapide kullanılan ilaçlar genel olarak iştah, mide bulantısı ve diğer midesel sıkıntılara neden olabilmektedir. Kemoterapi kaynaklı mide bulantıları ve sorunlarının bu kadar fazla olması bu sorunlara karşı doğal bir çözüm alma ihtiyacını doğurmuştur. Bu konuda nane ekstratı kemoterapi kaynaklı mide bulantılarının hafifletilmesini sağladığı gibi hastanın kendisini iştahsız hissetmesini de azaltarak hastanın beslenmesini daha sağlıklı bir şekilde yürütebilmesine olanak sağlar.

Enflamasyon, Öksürük ve Soğuk Algınlığı

Nane ekstresi rahatlatıcı ve gevşetici bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda nefes almayı kolaylaştırıcı özelliklere de münhasırdır. Enflamasyon, öksürük ve soğuk algınlığı gibi durumlarda devreye girerek daha rahat nefes almanızı sağlayacağı gibi bu rahatsızlıklar sonucu nane ekstresi yararları arasında oluşacak belirtilerin azalmasını ve hastalığınızı daha rahat bir şekilde atlatmanız da yer almaktadır.

Stres

Nane ekstresi rahatlatıcı ve gergin kas ve sinirleri gevşetici etkiye sahiptir. Nane ekstresi ile stresli olduğunuz zaman stresinizin azalmasını sağlayabilirsiniz. Günümüzde pek çok psikolojik ve fizyolojik rahatsızlığın stres kaynaklı olduğu düşünüldüğünde stres seviyenizi kontrol altında tutmanız çok önemlidir. Özellikle yoğun bir iş, ev ya da okul hayatınız varsa nane ekstresi stresinizin azalmasına ve kendinizi daha huzurlu, mutlu ve rahat hissetmenizi sağlar.

Enerji

Ekinezya enerji konusunda ne gibi faydaları var diye merak ediyorsanız yorgunluk ve halsizlik durumunda devreye girerek yorgunluk ve halsizlik seviyenizin azalmasını ve kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar. Eğer yoğun bir hayatınız varsa ve eve geldiğiniz zaman ütüm yorgunluğu ve stresi bir kenara bırakıp kendinizle ya da sevdiklerinizde keyifli bir zaman geçirmek istiyorsanız nane ekstresi size bu imkanı sağlayacaktır.

Ağız Kokuları

Nane ekstresinin içerisinde bulunan yoğun mentol ağız kokularının azaltılması konusunda size yardımcı olacaktır. Böylelikle özellikle toplum içinde ağız kokunuzdan dolayı konuşmaya ya da insanlar ile iletişime geçmeye çekinmemeniz sağlanacaktır. Nane ekstresi aynı zamanda eğer ağız kokusu diş ya da boğazdaki iltihap ve bakteriler sebebi sonucu oluşuyorsa bu bakteri ve enfeksiyon ile mücadele ederek ağız kokunuzdan kurtulmanız konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Açlık Arzusunu Azaltıcı Etki

Nanenin iştah kesme özelliği vardır. Özellikle aç olmadığınız halde yemek yeme gibi bir alışkanlığınız varsa nane ekstresi kullanma ile bu sahte yeme krizlerinin önüne geçebilirsiniz. Diyet yapıyorsanız yine açlık krizlerinizi iyi bir şekilde yöneterek sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilir

Panik Atak Nedir? Nasıl Teşhis Edilir? Belirtileri ve Tedavisi

Panik Atak

Panik ataklar, beklenmedik bir anda yaşanabilen, yüksek seviyede

Takip Et