Böbrek Kanseri Nedir?

3 min


Böbrek Kanseri Nedir?

Böbrek Kanseri Nedir?

Öncelikle kanseri tanımlayarak başlayalım. Kanser kelime anlamı olarak bir organ veya vücuttaki dokulardaki hücrelerin düzensiz olarak bölünmesi ve çoğalmasıyla ortaya çıkan kötü huylu urlara denir. Vücudumuzun birden fazla bölgesinde görülebilecek olan kanserin bir çeşidi de böbrek kanseridir.

Böbreğin ana işlevi, kanı süzdükten sonra vücuttaki yararsız maddelerden idrar üretmek ve kandaki bazı minerallerin dengelenmesinde önemli rol oynar. Böbrek kanseri, rutin görevlerini yerine getiren vücuttaki hücrelerin çalışılabilir olması ve şekillerini yitirerek anormal derecede büyümesine denir.

Belirtileri Nelerdir?

Böbrek kanseri olan çoğu insanın, kanser ileri seviyeye gelmeden herhangi bir belirti vermez ve erken evreden neredeyse tüm böbrek kanserleri, başka bir hastalık için yapılan MR veya ultrason ile tespit edilir. Düzenli sağlık kontrollerini ihmal eden bireylerde, böbrek kanserleri genel olarak belirlenemez ve uzun yıllar sinsi bir şekilde ilerler ve fark edilmez.

  • Ancak ileri seviye tümörler bazı semptomlara neden olabilir.
  • İdrarda kan
  • Sırt ağrıları
  • Yanlarda veya karında ele gelen yağ bezesi gibi bir kitle
  • Karın ağrısı
  • Aşırı kilo kaybı

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Böbrek kanserinde tedavi süreci bireyler arasında, hastalığın kaçıncı derece olduğuna ve hastanın tıbbi durumuna göre değişebiliyor; tümörün böbrek içerisindeki yeri, hacmi, derecesi ve farklı organlara atıp atmadığı gibi vakadan vakaya değişen bir durumdan söz edilir. Daha büyük tümörlerde, tümörün böbrekte mevcut yerleşim yerine göre cerrahi işlem uygulanmaktadır.

Eğer ur damarlanmaların olduğu merkezde ise böbreğin tamamının alınması önerilir. Ancak ur böbreğin kenarlarına yakın bir yere yerleşmişse parsiyel nefrektomi işlemi yapılarak böbreğin alınması tercih edilebiliyor. Cerrahi için uygun olmayan kimi hastalarda radyo frekans, ablasyon, kriyoterapi gibi yöntemlerle tümörün yok edilmesi de sağlanabilmektedir.

Böbrek Kanseri Evreleri Nelerdir?

  • Evre I. Bu evrede tümör çapı 2 ¾ inç (7 cm) boyutuna kadar çıkabilir. Tümör böbrek içinde sınırlı kalır.
  • Evre II. Evre II böbrek tümörü Evre I tümörden daha büyük çapta olmakla birlikte yine böbrek içinde sınırlı kalır.
  • Evre III. Bu evrede, tümör, böbrek dışındaki çevre hücrelere uzanma gösterir ve yakındaki lenf nodlarına da yayılmış olur.
  • Evre IV. Kanser böbreğin dışına, çok sayıda lenf noduna ya da, kemikler, karaciğer ya da akciğerler gibi vücudun uzak bölgelerine yayılır.

Bu bilgiler öncülüğünde almayı düşündüğünüz herhangi bir tedavinin yararlarını, risklerini ve muhtemel yan etkilerini olmaktadır nu durumu doktorunuzla ayrıntılı bir şekilde görüşmek gerekir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir