Kene Isırması ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Nedir?

2 min


Kene Isırması ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Nedir?

Kene Isırması ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Nedir?

Bir zamanların korkulu rüyası olan, piknik ya da çim keyfimizi elimizden alan kırım kongo kanamalı ateşi nedir? Kene nedir? Kene ısırması nedir? Kırım kongo kanamalı ateşi belirtileri nelerdir? Yazımızın devamında bu soruların yanıtları yer alıyor.

Kene Nedir?

Keneler ayaklarında ki vantuzlar sayesinde deriye rahatça yapışarak kan emilimi yapabilirler. Kene eklembacaklılar sınıfından bir böcek türüdür. Keneler asalak böcek türüdür. İlkbahar ya da yaz aylarında daha sık görülen kenelere nisan ayında oldukça sık rastlanır. Keneler sıcakkanlı hayvan ve insanların kanını emerek beslenmektedir. Çoğu vaka da zararsız olan kene ısırığı bazı durumlarda alerji ya da farklı durumlar nedeniyle ölüme neden olabilmektedir.

Kene Isırığı Nedir?

Keneler vücutta genellikle sıcak ve nemli yerleri tercih ederler. Bu yerler genellikle koltuk altı, kasık bölgesi ya da kafa gibi yoğun kıl bulunan yerleri tercih ederler. Uygun bölge bulunduğunda cilde kolayca yapışır ve kan emmeye başlarlar. Keneler ısırdıktan sonra kişiye bağlı olarak kalmaya devam ederler. Kan emdikten sonra vücudu terk etmezler. Kan emme sırasında tükürük bezlerinden salgılanan zehirli maddeler insan sinir sisteminde ağır hasarlara neden olabilmektedir.

Kene Isırığının Belirtileri Nelerdir?

Kene ısırıklarının belirlenmeleri oldukça kolaydır. Çünkü kene vücudu ısırdıktan sonra 10 gün kadar cilde bağlı kalabilirler. Zehirsiz kene ısırıkları genellikle zararsızdır.

Bazı durum ve kişilerde,

  • Reflekslerin zayıflaması
  • Reflekslerin kaybolması,
  • Kas güçsüzlüğü,
  • Isırılan bölgede ağrı,
  • Bölgede şişlik,
  • Bölge de yanma hissi,
  • Bölgede döküntüler,
  • Bölgede kabarcıklar meydana gelebilir.

Önemli olan keneyi doğru şekilde vücuttan ayırmaktır. Yapılan yanlış kene çıkarma işlemi ciddi sağlık sorunlarına hatta ölüme sebebiyet verebilir.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Nedir?

Kene ısırması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalıkla birlikte kişide ateş, kas ağrısı, baş ağrısı, halsizlik, bulantı, kusma, iştahsızlık, ishal, ağır vakalarda kanama ve tedavi edilmeyen vakalarda ise ölümler görülebilir. Hastalığın ölüm olasılığı Türkiye’de yüzde 5 oranlarındadır. Hastalıkta önemli olan kene tarafından ısırılmış ya da yukarıda ki belirtileri gösteriyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizdir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir