SAĞLIKLI YAŞAM

Yeni Yılda Sağlıklı Yaşam Önerileri

Yeni yılda sağlıklı bir yaşam için hazırladığımız yeni yılda sağlıklı yaşam önerileri adlı listemize bakınız...

2020 Yılına Girerken Sağlıklı Kararlar Alarak Harika Bir Yıl Geçirin

Yeni bir yıl birçok insan için yeni bir başlangıç ​​anlamına gelir. Bazıları için bu, kilo vermek, daha sağlıklı bir diyet uygulamak ve bir egzersiz rutini başlatmak gibi sağlık hedefleri belirlemek anlamına gelir. Bununla birlikte, daha sık olmamakla birlikte, seçilen sağlık ve sağlıklı yaşam kararları son derece kısıtlayıcı ve sürdürülemez ve çoğu insanın kararlarını birkaç hafta içinde vazgeçmesine neden olur. Bu yüzden birçok insan her yıl aynı kararları alıyor. Yeni yılda sağlıklı yaşam önerileri Bu döngüyü kırmak için sadece sağlığı iyileştirmekle kalmayıp aynı zamanda ömür boyu takip edebilecek kararlar listesine sahip olmanıza yarayacaktır.

1. Sağlıklı Gıdalar Tüketin

Genel sağlığı iyileştirmenin en kolay ve sürdürülebilir yollarından biri daha fazla gıda tüketmektir . Sebzeler, meyveler, kabuklu yemişler, tohumlar, kepekli tahıllar ve balıklar dahil olmak üzere tüm yiyecekler, vücudunuzun en uygun düzeyde çalışması için ihtiyaç duyduğu çok sayıda besin içerir. Araştırmalar, tam gıda bazlı bir diyetin uygulanmasının kalp hastalığı risk faktörlerini, vücut ağırlığını ve kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde azaltabileceğini gösterebilmiştir. Yeni yılda sağlıklı yaşam önerileri arasında yemek listenize sevdiğiniz yiyecekleri eklemenizi önermektir sağlıklı meyveler sebzeler sizin için yararlı olacaktır.

2. Çok Hareket Edin

İster yerleşik bir işe sahip olmak ya da sadece hareketsiz olmak olsun, birçok insan olması gerekenden daha fazla oturur. Çok fazla oturmanın sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Aslında, genel mortalite riskinde artışla bağlantılı olabilir. Daha az oturmak için bir çözüm üretmek zor değildir zaman aralıklarıyla hareket etmek yürümek size sağlığınıza iyi gelebilir. İşten eve giderken kısa mesafeleri yürüyerek değerlendirmeyi deneyebilirsiniz yada tatil günlerinizi 1-2 saatlik ara vererek yapabileceğiniz düşük tempolu yürüyüşlere ayırabilirsiniz. Yen yılda sağlıklı yaşam önerileri olarak Örneğin, uzun süre oturma gerektiren bir masa işiniz varsa, öğle yemeğinde 15 dakikalık bir yürüyüşe çıkmak ya da her saatte 5 dakika kalkmak ve yürümek doğru karar olabilir.

3. Şekerli içecekleri kesin

Şekerli içecekler obezite, yağlı karaciğer, kalp hastalığı, insülin direnci riskinin artmasına bağlı olduğunu düşünen akıllı bir fikir ve çocuklar ve yetişkinler hem de boşlukların.Yeni yıla girerken şekerli içecekler gerçekten vazgeçilmez bir unsur ama yeni yılda sağlıklı yaşam önerileri listesinde sizin için bir önerimiz var. Şekerli içeceklerden vazgeçmek gerçekten zor ancak kendi içeceklerinizi kendiniz hazırlayabilirsiniz sevdiğiniz meyvelerden karışım hazırlayıp sağlıklı beslenebilirsiniz.

4. Düzenli Uyku

Uyku, genel sağlığın önemli bir parçasıdır ve uyku yoksunluğu ciddi sonuçlara yol açabilir. Örneğin, uyku eksikliği kilo alımı, kalp hastalığı ve depresyon riskinizi artırabilir. Yeni yılda sağlıklı yaşam önerileri listesinde uyku listenin en önemlileri arasında yer almaktadır. İnsanların yeterince uyumamasının birçok nedeni vardır, bu nedenle uyku miktarını ve kalitesini artırmanın en iyi yollarını belirlemek için programınıza ve yaşam tarzınıza odaklanmak önemlidir. Yatmadan önce ekran süresini kısaltmak, yatak odanızdaki ışık kirliliğini azaltmak, kafeini azaltmak ve makul bir saatte yatmak uyku kalitenizi arttırabilir. Yeni yılda sağlıklı yaşam önerileri arasında yer alan düzenli uyku önerisini bu yıl uygulamak size sağlıklı bir yaşam sağlıklı bir gün geçirmenize neden olabilir.

5. Spor Yapmak

Her yeni yılda, insanlar gelecek yıl aşırı vücut yağını atma umuduyla spor salonlarına, egzersiz stüdyolarına ve çevrimiçi fitness programlarına pahalı üyelikler satın alıyor. Çoğu insan güçlenmeye, kas yapmaya başlasa da, çoğunluk yeni alışkanlıklarını kalıcı bir alışkanlık haline getirmiyor ve yaptıkları spordan çok çabuk vazgeçip satın aldıkları pahalı yıllık üyelikleri iptal edemiyorlar. Yeni yılda sağlıklı yaşam önerileri arasında spor yapmak bu kez tekrar deneyebileceğiniz bir öneri olmalı kendinize ait bir haftalık liste hazırlayın, evde veya spor salonunda belli saat aralıklarında uygulayabileceğiniz egzersizler yaparak vakit geçirebilirsiniz. Örneğin, işten önce yarım saatlik bir yürüyüş, koşu veya bisiklete binmek veya evinize giden bir spor salonunda yüzmek basit ve sürdürülebilir egzersizdir. Yeni yıla girerken hedeflerinize daha gerçekçi yaklaşmak için haftalık bir liste çıkartmak onları uygulamanıza yardımcı olabilir.

6. Kendinize Zaman Ayırın

Kendinize zaman ayırmak bencilik değildir. Aslında, optimal sağlık ve refah için zorunludur. Bu özellikle ebeveynler ve sağlık çalışanları gibi bakıcı rollerde olanlar için geçerlidir çünkü bu tür işlerde çalışan pek  çok insan kendilerine dikkat edemeyebilir çalışma şartlarından dolayı yorgunluktan dolayı kendilerine zaman ayıramayan insanlar psikolojik olarak olumsuz etkilenmektedir. Yoğun programlara ve sınırlı süreye sahip insanlar için, kendi kendine bakmaya karar vermek biraz planlama gerektirebilir. Ancak, zaman yatırımına değer. Yeni yılda sağlıklı yaşam önerileri arasında kendinize zaman ayırmanın ayrıntılı veya zaman alıcı olması gerekmez. Her hafta banyo yapmak, en sevdiğiniz haftalık yoga dersine katılmak, kendiniz için sağlıklı bir yemek hazırlamak, doğada yürüyüşe çıkmak veya fazladan bir saat uyumak anlamına gelebilir.

7. Evde Yemek Yapın

Araştırmalar, evde daha fazla yemek pişiren insanların, hareket halindeyken daha fazla yemek yiyen insanlardan daha iyi diyet kalitesine ve daha az vücut yağına sahip olduğunu gösteriyor. Evde yemek yapmak dışarıda yemek yemekten daha sağlıklıdır ve kendinize zaman ayırmanız keyifli bir vakit geçirmeniz açısından faydalı olacaktır. Aslında, 11.396 yetişkinde yapılan bir araştırma, haftada 5 veya daha fazla ev yapımı yemek yiyenlerin haftada 3 ev pişmiş yemekten daha az yiyenlere kıyasla, aşırı kilolu olma olasılığının% 28 daha az olduğunu bulmuştur. Günde bir yemek yaparak başlayın, sonra evde yemek yemek daha keyifli ve daha sağlıklı olduğunu anlayacaksınız. Yeni yılda sağlıklı yaşam önerileri arasında evde yemek yapmayı sık sık uygularsanız hem maddi hem manevi olarak daha mutlu hissedeceksiniz.

8. Tatil Yapın

Tatil yapmak kısa bile olsa stres seviyeleri üzerinde önemli ve acil olarak olumlu etkilere sahip olabilir ve refahı artırabilir. Yeni yılda, arkadaşlarınızla veya aile üyelerinizle veya kendi başınıza tatil yapmak için bir karar verin.Yeni yılda sağlıklı yaşam önerileri  Her zaman ziyaret etmek istediğiniz bir bölgeye seyahat etmek ya da evde bir staycation planlamak olsun , dinlenmek ve rahatlamak için biraz zaman ayırmak sağlık için önemlidir.

9. Yeni bir hobi deneyin

Yetişkinler yaşları ilerledikçe gençken keyif aldıkları hobilerden ve alışkanlıklardan uzaklaşmışlardır bunun en önemli nedeni iş hayatının yorucu ve çalışma saatlerinin uzun olmasıdır. İnsanlar iş ve ev arasında ki monotonlaşmış hayat biçiminden dolayı psikolojik bunalımlar geçirmektedir bundan kurtulmanın yolu yeni hobiler edinmek farklı şeyler denemekten geçer. Yeni yılda sağlıklı yaşam önerileri arasında yeni hobiler denemek bu yılı farklı geçirmenizi sağlayabilir bunu denemekten kaçınmayın. Bununla birlikte, araştırmalar, sevdiğiniz bir hobiye katılmanın daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olabileceğini gösteriyor.

10. Meditasyonu deneyin

Meditasyon zihinsel refahı arttırmak için kanıta dayalı bir yoldur. Anksiyete veya depresyonu olan insanlar için özellikle yararlı olabilir. Yeni yılda sağlıklı yaşam önerileri  arasında meditasyonu uygulamayı denemek mükemmeldir çünkü meditasyon yapmanın birçok yolu vardır ve size bir meditasyon pratiğine nasıl başlayacağınızı öğreten kitaplar, podcast’ler ve uygulamalar bulmak kolaydır .

11. Telefonda Vakit Geçirmeyi Azaltın

Birçok kişi iş ve eğlence için telefonlarına ve bilgisayarlarına güveniyor. Bununla birlikte, elektronik cihazlara – özellikle sosyal medyaya – çok fazla zaman harcamak, bazı çalışmalarda depresyon, kaygı ve yalnızlık ile bağlantılıdır. Sosyal medyada gezinmek, TV izlemek veya bilgisayar oyunları oynamak için harcadığınız zamanı azaltmak için farklı hobiler edinmelisiniz. Yeni yılda sağlıklı yaşam önerileri arasında telefonda vakit geçirmeyi azaltmayı denerseniz ve farklı hobiler edinmeyi göze alırsanız ruh halinizi arttırmanıza ve üretkenliği arttırmanıza yardımcı olabilir.

12. Dışarıda Zaman Geçirmek

Dışarıda daha fazla zaman geçirmek , stresi azaltarak, ruh halini yükselterek ve hatta kan basıncını düşürerek sağlığı iyileştirebilir. Her gün dışarıda daha fazla zaman geçirmek için bir yeni yılda sağlıklı yaşam önerileri arasında dışarıda zaman geçirmek, nerede yaşarsanız yaşayın, herkesin çoğuna fayda sağlayabilecek sürdürülebilir ve sağlıklı bir hedeftir. Öğle tatilinde dışarıda bir yürüyüş yapmak, hafta sonları yürüyüş yapmak, arkadaşlarla kamp yapmak veya sadece arka bahçenizin veya yerel parkınızın güzelliğine dalmak, doğayı günlük rutininize dahil etmenin tüm yollarıdır.

13. Dişlerinize iyi bakın

Ağız sağlığınızı korumak, ömür boyu sürdürebilen ve sürdürülmesi gereken bir yeni yılda sağlıklı yaşam önerileri arasında yer almaktadır. Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamak ve diş ipi kullanmak dişeti hastalığı ve ağız kokusu gibi oral durumların önlenmesine yardımcı olabilir. Dahası, bazı araştırmalar dişeti hastalığının Alzheimer ve kalp hastalığı gibi ciddi sağlık durumlarıyla ilişkili olabileceğini ve ağız bakımını daha da önemli hale getirdiğini göstermektedir. Düzenli fırçalama ve diş ipi kullanmanın yanı sıra, çoğu diş hekimi yılda en az bir kez muayene ve temizlik önermektedir.

İlginizi Çekebilir: Sağlıklı Meyveler Nelerdir ?

Diyetisyenler, bireysel ve daha geniş halk sağlığı düzeyinde diyet ve beslenme sorunlarını değerlendiren, teşhis eden ve tedavi eden nitelikli ve düzenlenmiş sağlık uzmanlarıdır. Diyetsiyenler insanların uygun yaşam tarzı ve yiyecek seçimlerini…

Mail Listemize Üye Ol

Mail listemize üye olarak sitemizdeki güncellemelerden herkesten önce haberdar olabilirsiniz.

Üye Ol

Bu İçeriğe Tepki Vermelisin

Benzer Makaleler

Yorum Yap