Connect with us
Protelan Zayıflama Ürünü

SELÜLİT

Selülit Nasıl Oluşur? Selülit Oluşumu

Published

on

Selülit Nasıl Oluşur?

Selülit Oluşumu

Selülit hangi aşamalardan geçer? Selülitin oluşmasını sağlayan faktörler nelerdir? Selülit oluşumu hakkında bilinmesi gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Selülit, deri portakal görünümü oluşana kadar fark edilmeyen bir kozmetik sorundur. İlk oluşum deri altında meydana geldiğinden dolayı bir çok bayan selülit sorunu olduğunu maalesef fark etmez.

Selülit Oluşumu 1. Aşama

Selülit derinin dermis tabakasında başladığından dolayı kişiler tarafından görünmez. Dermis tabakasında bulunan damarlarda parçalanma başlar ve sonrasında kılcal damarların ölmesi ile cilt ihtiyaç duyduğu besinleri alamamaya başlar. Bundan sonraki aşamada derideki su dışarı sızmaya başlar. Sızma arttıkça deri altındaki yağ hücreleri büyümeye ve bir araya toplanmaya başlar. Bu aşamada bile deri üstünde selülitle ilgili herhangi bir belirti görünmez.

Selülit Oluşumunda 2. Aşama

Selülitin bir sonraki aşamasında dermis tabakasındaki kayıp dahada ilerlemiştir. Bazı bölgelerde kan akışı olmasına rağmen diğer kalan bölgelerde kan dolaşımı neredeyse bitmiş durumdadır. İlk aşamada büyümeye başlayan yağ hücreleri ise daha büyüyerek kılcal damarları iyice sıkıştırmaya devam eder. Yağların büyümesi, kılcal damarların sıkışarak yok olması ve bunların sonucu olarak derinin besinsiz ve kalması döngüsü selülit oluşumunu iyice hızlandırır. Bu aşamaya gelen deri gözle görülür bir değişim olmasa da sıkıştırma testi uygulayarak oluşan selülit “portakal kabuğu görünümü” gözle tespit edilebilmektedir. Selülite karşı herhangi bir çabası olmayan kişilerin bu aşamada spor, selülit kremi gibi yollarla selülit tedavisine başlamaları uygun olacaktır. Unutmayın ki her sorunda olduğu gibi erken tanı ve müdahale selülit oluşmasını engellemekte faydalı olacaktır.

Selülit Oluşumunda 3. Aşama

Üçüncü aşamada ciltteki kalite kaybı artık metabolizmayı etkilemeye başlamıştır ve buna bağlı olarak vücudun kendini onarma kabiliyetide azalır. Dermisin tabakasıda ister istemez incelmeye başlar ve ciltteki yağ hücrelerin etrafında katı ve sert (septum) oluşmaya başlar. Bu aşamada cilde dışarıdan bakıldığında portakal görünümü gözle görülebilir hale gelmiştir.

Selülit Oluşumunda 4. Aşama

Dördüncü ve son aşamada deri altındaki dermiste oluşan çıkıntılar çok rahat bir şekilde dışarıdan görülebilmektedir. Deri altında oluşan yağ topçuklarıda proteinle çevrelenmiş ve sertlikler elle dokunulduğunda hissedilebilmektedir. Ciltte olması gereken sıkılıkta azalmış buna bağlı olan sarkmalarda gözle görülüp hissedilebilmektedir. Bazı kişilerde bu durum ağrılı bile olabilmektedir. Selülit (Portakal görünümü) sürekli gözle görülebilir durumdadır.

Selülit Oluşmasına Sebep Olan Nedenler

 • Kilo alıp verme
 • Yanlış beslenme ( Özellikle tuzlu, yağlı ve karbonhidrat ağırlıklı beslenme)
 • Hormonal nedenler (Selülit özellikle kadınlarda 20 yaşından sonra %90 oranda %10 erkeklerde gözükür. Bayanlardaki özellikle Östrojen hormonu yağların cilt altında toplanmasını sağlar.)
 • Hareketsizlik (kan ve lenf dolaşımı yeterli çalışmaz. Kaslarda yetersizlik te varsa hücreler arası mesafede yağlar birikir. Sonuçta oluşan ödem de hücre fonksiyonunu bozar
 • Kalıtımsal nedenler (Genetik)
 • Tiroit az çalışmasında
 • Dolaşım bozukluklarda
 • Doğum kontrol ve diğer hormon ilaçları kullananlarda
 • Karaciğer fonksiyon yetersizliklerinde
 • Alkol ve sigara kullanımı
 • Dar kıyafetler giyinmek(korse dar pantolon ve iç çamaşırı)
 • Metabolizmanın az çalışması
 • Yetersiz su tüketimi
 • İnsülin direncinin yüksekliği
 • Doğum kontrol hapları
 • Karaciğer bozukluklarında
 • Hamilelik

Selülit özellikle bayanlarda kalça, bacak, üst kol altı, karın ve bel yanlarında oluşur. Selülit genellikle bayanlarda ergenlik dönemi olan 15-18 yaşlarında başlar. Sadece şişman insanlarda değil zayıf ve normal kiloda olan bayanlarda da olabilir.

Evde selülit tedavisinde; metabolizmanın hızlandırılmasına yardımcı, deri altı kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı, antioksidan özelliğe sahip, hücre arasındaki kolejinin artmasın yardımcı ve böylece vücuttaki ödemin ve toksin maddelerin dışarı atılmasını yardımcı Naturbes Liposlimmer kullanabilirsiniz.

İsterseniz Selülit Nedir? sayfamızı ziyaret ederek selülit hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

127 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan 0 / 5. Oy Sayısı: 0

Çok Şanslısın Senden Önce Kimse Bu Makaleye Puan Vermemiş. İlk SEN OL!

Okumaya Devam Et
Yorumlar İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SELÜLİT

Selülit Nedir?

Published

on

Selülit Nedir? Öncelikle selülit bir hastalık değil kozmetik bir sorundur.

Selülit

Öncelikle selülit nedir? Sorusuna selülitin bir hastalık değil kozmetik bir sorun olduğunu söyleyerek başlamak gerekiyor. Selülit deri altında biriken yağların düzensiz veya aşırı birikmesi ile oluşan erkeklerde oluşabildiği gibi en çok bayanlarda gözüken bir dolaşım bozukluğudur. En çok bayanlarda özellikle bacak, kol, kalça bölgelerinde oluşan selülit, derinin portakal kabuğu görünümünü almasına sebep olur. Daha teknik bir açıklama ile selülit, deri altındaki lenf ve kan dolaşımının bozulmasıyla yağ hücrelerinin küçük adacıklar halinde toplanması (fibrotik bağlar yağ hücrelerini hapseder) ve bağ dokusunun da bozulmasıyla portakal kabuğu gibi gözükmesine denir.

20 yaşından büyük bayanların %90’ında görülen selülit sorunu çoğu bayan için bir baş belasıdır. Selülitin birçok nedeni olmasına karşın en önemli nedenleri, genetik, hızlı kilo alıp verme, şişmanlık, hareketsizlik,varis oluşumu,dolaşım sisteminde sorunlar,inflamasyon,hipotiroid,kabızlık, yanlış beslenme, hormonal ve hormon ilaçlarıdır. Selülitin kilolu kadınlarda olduğu gibi genel bir kanı olsa da bu çok yanlıştır çünkü zayıf kadınlarda da selülit sorununa çok sık karşılaşılmaktadır.

Selülit genellikle bayanlarda ergenlik dönemi olan 15-18 yaşlarında başlar.

Evde selülit tedavisinde; metabolizmanın hızlandırılmasına yardımcı, deri altı kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı, antioksidan özelliğe sahip, hücre arasındaki kolejinin artmasın yardımcı ve böylece vücuttaki ödemin ve toksin maddelerin dışarı atılmasını yardımcı selülit kremi kullanabilirsiniz.

Selülit Tedavisi?

Zaten bir hastalık olmayan selülit insan sağlığı açısından tehlikeli bir durum değildir. Sadece estetik açısından kötü bir görünüm teşkil ettiğinden dolayı bir çok bayan estetiksel olarak anti selülit kremi veya farklı yollar ile selülitten kurtulmak ister.

Selülitlerin % 100 belirgin bir tedavisi yoktur. Tam anlamıyla selülitin sıfırlanması maalesef hiçbir tedaviyle mümkün olamamaktadır. Ancak selülit görünümün azaltılmasında ülkemizde ve dünyada uygulanan bazı yöntemler başlıca:

 1. Mezoterapi
 2. Radyo frekans
 3. Diyet (tuzsuz beslenme, şekerden karbonhidrattan ve yağdan uzak durmak)
 4. Egzersiz ve düzenli spor
 5. Alkol ve sigaradan uzak durmak
 6. Bol su tüketimi
 7. Bol sebze ve lifli gıdalar tüketmek
 8. Vücudumuzu sıkan her türlü kıyafetlerden uzak durmak
 9. Vücut bakım kremleri

Selülit Tedavisinde Beslenme

Selülit tedavisi alıyorsanız veya selülit oluşumunu önlemek istiyorsanız beslenme desteğine başvurmalısınız. Dengeli ve doğru bir beslenme size yardımcı olacaktır. Doğru beslenme ve diyet yanında mutlaka egzersiz yapmalısınız. Haftada en az üç gün yapacağınız 40-50 dakikalık yürüyüşler tedavinize fayda sağlayacaktır.Beslenme aşamasında yapmanız gerekenler;

 • Rafine şeker, tatlı ve şekerli gıdaların tüketimini azaltmalı,mümküse uzak durmalıyız. Bunların yerine meyve tercih edilmeli.
 • Alkol, sigara ve kafein tüketimi sınırlandırılmalıdır.
 • Fazla tuz tüketimi vücutta su tutumuna neden olur, bu da dolaşım sistemini ve toksin atımını olumsuz etkiler. Doğru miktarda tuz tüketilmelidir.
 • Doğru miktarda ve sağlıklı yağları tüketin. Vücutta oluşacak inflamasyonlar selülit oluşumuna neden olabildiğinden Omega-3 yağ asitleri inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.
 • C vitamini kollajen dokuya destek olur. Beslenmenize c vitamininden zengin besinler eklemelisiniz.
 • Bol sıvı tüketimi ile vücudunuzun sıvı dengesini korumalısınız.
 • Antioksidandan zengin bir beslenme düzeni oluşturmalısınız. Bunun için düzenli meyve sebze tüketiniz.
 • Yeşil çay ödem attırıcı etkisi ile tedavinize destek olacaktır. Günde iki kupadan fazla tüketmemelisiniz.
183 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan 0 / 5. Oy Sayısı: 0

Çok Şanslısın Senden Önce Kimse Bu Makaleye Puan Vermemiş. İlk SEN OL!

Devamını Göster

Popüler Makaleler