Kategoriler: SAĞLIKLI YAŞAM

Selülit Nasıl Oluşur? Selülit Oluşum Aşamaları

Paylaş

Selülit Nasıl Oluşur?

Makale İçeriği

Selülit hangi aşamalardan geçer? Selülitin oluşmasını sağlayan faktörler nelerdir? Selülit oluşumu hakkında bilinmesi gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Selülit, deri portakal görünümü oluşana kadar fark edilmeyen bir kozmetik sorundur. İlk oluşum deri altında meydana geldiğinden dolayı bir çok bayan selülit sorunu olduğunu maalesef fark etmez.

Selülit Oluşum Aşamaları

1. Aşama

Selülit derinin dermis tabakasında başladığından dolayı kişiler tarafından görünmez. Dermis tabakasında bulunan damarlarda parçalanma başlar ve sonrasında kılcal damarların ölmesi ile cilt ihtiyaç duyduğu besinleri alamamaya başlar. Bundan sonraki aşamada derideki su dışarı sızmaya başlar. Sızma arttıkça deri altındaki yağ hücreleri büyümeye ve bir araya toplanmaya başlar. Bu aşamada bile deri üstünde selülitle ilgili herhangi bir belirti görünmez.

2. Aşama

Selülitin bir sonraki aşamasında dermis tabakasındaki kayıp dahada ilerlemiştir. Bazı bölgelerde kan akışı olmasına rağmen diğer kalan bölgelerde kan dolaşımı neredeyse bitmiş durumdadır. İlk aşamada büyümeye başlayan yağ hücreleri ise daha büyüyerek kılcal damarları iyice sıkıştırmaya devam eder. Yağların büyümesi, kılcal damarların sıkışarak yok olması ve bunların sonucu olarak derinin besinsiz ve kalması döngüsü selülit oluşumunu iyice hızlandırır. Bu aşamaya gelen deri gözle görülür bir değişim olmasa da sıkıştırma testi uygulayarak oluşan selülit “portakal kabuğu görünümü” gözle tespit edilebilmektedir. Selülite karşı herhangi bir çabası olmayan kişilerin bu aşamada spor, selülit kremi gibi yollarla selülit tedavisine başlamaları uygun olacaktır. Unutmayın ki her sorunda olduğu gibi erken tanı ve müdahale selülit oluşmasını engellemekte faydalı olacaktır.

3. Aşama

Üçüncü aşamada ciltteki kalite kaybı artık metabolizmayı etkilemeye başlamıştır ve buna bağlı olarak vücudun kendini onarma kabiliyetide azalır. Dermisin tabakasında ister istemez incelmeye başlar ve ciltteki yağ hücrelerin etrafında katı ve sert (septum) oluşmaya başlar. Bu aşamada cilde dışarıdan bakıldığında portakal görünümü gözle görülebilir hale gelmiştir.

4. Aşama

Dördüncü ve son aşamada deri altındaki dermiste oluşan çıkıntılar çok rahat bir şekilde dışarıdan görülebilmektedir. Deri altında oluşan yağ topçuklarıda proteinle çevrelenmiş ve sertlikler elle dokunulduğunda hissedilebilmektedir. Ciltte olması gereken sıkılıkta azalmış buna bağlı olan sarkmalarda gözle görülüp hissedilebilmektedir. Bazı kişilerde bu durum ağrılı bile olabilmektedir. Selülit (Portakal görünümü) sürekli gözle görülebilir durumdadır.

Selülit Oluşmasına Sebep Olan Nedenler

 • Kilo alıp verme
 • Yanlış beslenme ( Özellikle tuzlu, yağlı ve karbonhidrat ağırlıklı beslenme)
 • Hormonal nedenler (Selülit özellikle kadınlarda 20 yaşından sonra %90 oranda %10 erkeklerde gözükür. Bayanlardaki özellikle Östrojen hormonu yağların cilt altında toplanmasını sağlar.)
 • Hareketsizlik (kan ve lenf dolaşımı yeterli çalışmaz. Kaslarda yetersizlik te varsa hücreler arası mesafede yağlar birikir. Sonuçta oluşan ödem de hücre fonksiyonunu bozar
 • Kalıtımsal nedenler (Genetik)
 • Tiroit az çalışmasında
 • Dolaşım bozukluklarda
 • Doğum kontrol ve diğer hormon ilaçları kullananlarda
 • Karaciğer fonksiyon yetersizliklerinde
 • Alkol ve sigara kullanımı
 • Dar kıyafetler giyinmek(korse dar pantolon ve iç çamaşırı)
 • Metabolizmanın az çalışması
 • Yetersiz su tüketimi
 • İnsülin direncinin yüksekliği
 • Doğum kontrol hapları
 • Karaciğer bozukluklarında
 • Hamilelik

Selülit özellikle bayanlarda kalça, bacak, üst kol altı, karın ve bel yanlarında oluşur. Selülit genellikle bayanlarda ergenlik dönemi olan 15-18 yaşlarında başlar. Sadece şişman insanlarda değil zayıf ve normal kiloda olan bayanlarda da olabilir.

Son Eklenen Yazılar

Ozon Terapisi Nedir?Ozon Terapisi Nedir?

Ozon Terapisi Nedir?

Ozon terapisi, ozon gazının hastalıkların tedavisinde kullanıldığı alternatif tıp yöntemidir. Ozon, oksijen gazının bir formudur.…

% Gün Önce
Mezoterapi Nedir? Ne için Kullanılır?Mezoterapi Nedir? Ne için Kullanılır?

Mezoterapi Nedir? Ne için Kullanılır?

Mezoterapi ağrı hissini azaltma veya kozmetik amaçla kullanılan bir yöntemdir. Mezoterapi, derinin üst veya daha…

% Gün Önce
Aralıklı Açlık DiyetiAralıklı Açlık Diyeti

Aralıklı Açlık Diyeti

Aralıklı açlık diyeti son zamanlarda popülerliği artan bir beslenme düzenidir. Bu beslenme düzeni kilo vermek,…

% Gün Önce
Tüp Bebek Başarı Oranı Hesaplama AracıTüp Bebek Başarı Oranı Hesaplama Aracı

Tüp Bebek Başarı Oranı Hesaplama Aracı

Tüp Bebek Başarı Oranınızı Hesaplayabilirsiniz! Tüp bebek tedavisi, dünya genelinde çocuk sahibi olmakta zorluk çeken…

% Gün Önce
Bağışıklığı Güçlendiren BesinlerBağışıklığı Güçlendiren Besinler

Bağışıklığı Güçlendiren Besinler

Bağışıklığı Güçlendiren Besinler Bağışıklığı güçlendiren besinler ile beslenmek hastalıklardan korunmak için oldukça önemlidir. Eğer grip,…

% Gün Önce
Virüsünden Koruyan ÇaylarVirüsünden Koruyan Çaylar

Virüsünden Koruyan Çaylar

Virüslerden ve hastalıklardan korunmak için basit bir yöntem olan virüslerden koruyan çaylar listemize göz atarak…

% Gün Önce