Connect with us
Protelan Zayıflama Ürünü

VİTAMİN

B2 Vitamini (Riboflavin)

Published

on

B2 Vitamini (Riboflavin)

B2 Vitamini (Riboflavin)

B2 vitamini nedir, hangi besinlerde bulunur, ne işe yarar, eksikliği nelere yol açar gibi sorularınızın cevabına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

B2 Vitamini Nedir?

B2 vitamini nedir diye merak ediyorsanız diğer adıyla riboflavindir. Karbonhidrat ve proteinin enerjiye dönüştürülmesin rol oynayan ilk kez 1933 yılında sütten izole edilen bir vitamin olup alkalilere ve güneş ışığına karşı dayanıksız bir vitamindir.

B2 Vitaminin Faydaları

B2 vitaminin vücutta pek çok organizmanın görevlerini sağlıklı ve düzenli bir şekilde yerine getirmesinde ihtiyacı olan enerjiyi sağlayan bir vitamin olup pek çok faydası vardır.

B2 vitamini faydaları aşağıdaki gibidir:

Sağlıklı Bir Sinir Sistemi

B2 vitaminin sinir ve beyin dokusu üzerinde doğrudan etkisi olan bir vitamindir. Dolayısıyla sağlıklı çalışan ve fonksiyonlarını tam anlamıyla yerine getiren bir sinir sistemi için B2’yi alımınıza dikkat etmeniz gerekmektedir.

Enerji İhtiyacının Karşılanması

B2 vitamini genel olarak vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılaması için protein, karbonhidrat ve yağların moleküllerine parçalayarak ihtiyaç duyulan enerjiyi organizmaya sağlayan bir vitamin olarak görev yapmaktadır.

Antioksidan Etkisi

Antioksidan özellikle vücuttaki zehirli toksin maddelerin atılmasını, vücudun sağlıklı ve dinç yapısını muhafaza edebilmesi için vücudun ihtiyaç duyduğu bir bileşendir. B2 vitamini içerisinde bulunan antioksidan ile hücrelerinizin yenilenmesi, zehir ve toksinlerden arındırılması, sağlıklı ve dinç yapılarını muhafaza etmeleri için gerekli olan bileşeni sağlamaktadır.

Kırmızı Kan Hücrelerinin Oluşması

Kırmızı kan hücrelerinin oluşması için vücudun B2 vitaminine ihtiyacı vardır. B2 vitamini bu hücrelerin oluşması için gerekli olan enerji ve desteği hücrelere sağlamaktadır.

Katarak

B2 vitaminin ne işe yarar sorusuna verebileceğimiz bir diğer cevap da B2 göz sağlığı üzerinde doğrudan doğruya etkisi olan bir vitamin olmasıdır. B2 katarakt oluşumu önleyerek gözün sağlıklı yapısını muhafaza etmesine yardımcı olmaktadır.

Saç ve Cilt Sağlığı

Saç ve cilt yenilenmek, sağlıklı yapılarını korumak için B2 vitaminine ihtiyaç duyarlar. Saçlarınızın ve cildinizin sağlıklı yapılarını muhafaza etmelerine yardımcı olmak için günlük B2 alımınıza özen göstermenizi öneririz.

Bağışıklık Sistemi

B2 vitamini yararları arasında bağışıklık sistemini desteklemesi de yer almaktadır. B2 bağışıklık sistemindeki T hücrelerinin sayısının ideal değerde olmasını sağlayarak hastalıklara karşı korunmanızı ve hastalıkları daha kısa sürede ve kolay şekilde atlatmanız konusunda size yardımcı olmaktadır.

Kanser Riski

Diğer B vitaminleri gibi B2 vitamini de kanser oluşumunu önlemeye yardımcı olan bir özelliğe sahiptir. Gerek içerisindeki antioksidanlar gerek hücrelerin gelişimini ve büyümesini sağlaması için gerekli olan enerjinin hücrelere iletilmesini sağlaması hücrelerin mutasyona uğrayarak kanserli hücre oluşumu görülmesinin önüne geçilmesinde size yardımcı olacaktır.

B2 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B2 vitamini içeren besinler aşağıdaki gibidir:

 • Yumurta
 • Süt ve süt ürünleri (Yoğurt suyuna sarımsı – yeşilimsi renk veren B2 vitaminidir.)
 • Kuru baklagiller
 • Bira mayası

B2 Vitamini Eksikliği

B2 vitamininin eksikliği pek çok kişide görülebilir. Ancak bu vitaminin eksikliği ağırlıklı olarak yaş, beslenme tarzı, kötü alışkanlıklar ve diğer hastalıklar gibi nedenlerle bazı kişilerde daha fazla görülebilir. Bu kişiler şu şekildedir:

 • Yetersiz beslenen kişiler
 • Alkol alışkanlığına sahip olanlar
 • Ülser rahatsızlığı olanlar
 • Yaşı ilerlemiş olan kimseler
 • Yoğun stres altında olan kişiler
 • Emilim bozukluğu görülenler
 • Emzirme ve hamilelik döneminde olan kadınlar
 • Antibiyotik ilaç kullanan kişiler
 • Doğum kontrol ve östrojen ilaçları alan kadınlar

Bu kişilerin B2 vitamine olan ihtiyacı arttıkları için B2 eksikliği bu kişilerde daha yoğun olarak görülmektedir. Eğer siz de bu gruptaysanız B2 alımınıza özen göstermeniz ve günlük almanız gereken B2 vitamininin almanızı öneririz.

B2 Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

Vücudun alması gereken temel vitaminleri almaması bazı rahatsızlıkların tetiklenmesine neden olabilir. Aşağıdaki rahatsızlık ve durumlar B2 vitamini yeterli oranda, uzun süre almadığınız durumlarda gözlemleyebileceğiniz rahatsızlık ve bulgulardır:

Deride Yara

B2 vitamine en çok ihtiyaç duyan vücut kısımlarından birisi de cilttir. B2 vitaminin yetersizliği ciltte yara oluşumuna ve diğer cilt sorunlarının yaşanmasına neden olabilecek bir durumdur.

Ağızla İlgili Rahatsızlıklar

B2 vitaminin ağız sağlığı üzerinde etkili olan bir vitamindir. Bu vitamini gereken düzeyde almamak ağız, dil ve dudakta iltihap ve benzeri rahatsızlıkların görülmesine neden olabilmektedir.

Kilo Kaybı

Araştırmalar B2 vitaminin eksikliği görülen kişilerde kilo kaybı yaşandığını göstermektedir. Bu kilo kaybı bazı ciddi sağlık sorunlarını tetikleyebileceği için hafife alınmaması ve bir an önce B2 vitaminin eksikliğinin giderilmesi yoluyla düzeltilmesi gerekilen bir durumdur.

Göz Problemleri

Göz sağlığına direkt olarak etkisi olan ve katarakt oluşumunu engelleyen B2 vitaminin yeterli düzeyde alınmazsa kaşıntı ve yanma şeklinde göz problemlerine neden olabilir. Gözde görülen bu sorunlar B2 vitaminin eksikliği belirtileri arasındadır.

Bebeğin Gelişimini Olumsuz Etkileme

B2 vitaminin hamile kadınlarda bebeğin anne karnındaki gelişimini olumsuz olarak etkileyebilen bir problemdir. Bebeğinizin gelişiminin ideal şekilde gerçekleşmesini istiyorsanız özellikle gebelik döneminde B2 vitamini tüketimine özen göstermeniz önerilmektedir.

B2 Vitamini Ne Kadar Tüketilmeli?

B2 diğer B vitaminleri ile birlikte almanız etkisini arttıracaktır. B2’yi fazla tüketilmesi B1 ve B6 vitaminlerinin etkisini azaltabileceğinden oran bakımından dengeli olarak tüm B vitaminlerini alabileceğiniz bir ürün tüketebilirsiniz. B2 vitaminin gereken orandan fazla alınması durumunda fazla alınan miktar vücutta depolanmayıp idrar yoluyla atılacaktır. B2 vitaminin kullanımı bakımından B2 tüketim miktarı günlük olarak 1,2 – 1,7 mg arasındadır. Bu düzeyde B2’yi almanız vücudunuzun sağlıklı olmasını ve B2 vitaminin yetersizliğine bağlı olarak görülen sorunların görülmemesini sağlayacaktır.

B Vitaminleri

B vitaminleri, çeşitli metabolik süreçler için gerekli olan ve 8 farklı vitaminden oluşan, suda çözünür vitamin topluluğudur. Bu vitaminlerin çoğu vücut tarafından depolanamaz ve bu sebeple tükettiğimiz gıdalardan veya vitamin takviyelerinden temin etmemiz gereklidir. Tavsiye için doktorunuza veya diyetisyeninize başvurun.

536 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan 1.9 / 5. Oy Sayısı: 8

Çok Şanslısın Senden Önce Kimse Bu Makaleye Puan Vermemiş. İlk SEN OL!

Okumaya Devam Et
Yorumlar İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

VİTAMİN

B6 Vitamini

B6 vitamini nedir ? Diye merak ediyorsanız Bilinen diğer adı “Piridoksin” olan, vücudun sayısız biyolojik fonksiyonunda çok önemli rol oynayan, B grubu vitaminleri arasında yer alan ve suda çözünen bir organik bileşiktir.

Published

on

B6 Vitamini (Pridoksin)

B6 Vitamini Nedir ?

B6 vitamini nedir ? Diye merak ediyorsanız Bilinen diğer adı “Piridoksin” olan, vücudun sayısız biyolojik fonksiyonunda çok önemli rol oynayan, B grubu vitaminleri arasında yer alan ve suda çözünen bir organik bileşiktir.

Formül: C8H11NO3
IUPAC numarası: 4,5-Bis(hydroxymethyl)-2-methylpyridin-3-ol
Molar kütle: 169,18 g/mol
Erime noktası: 159 °C
İçinde çözündüğü madde: Su
ChEBI Kimliği: 16709

B6 Vitamini Özellikleri

B6 vitamini özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Suda çözünen bir vitamin olduğu için yağda çözülen vitaminlere göre çok daha kısa sürede vücuttan atılır.
 • Vücutta depolanmadan idrar ile birlikte dışarı atılan bir vitamindir.
 • Pridoksal 5 – fosfat, pridoksamin, pridioksal gibi türevlere sahip olan bir vitamindir.
 • Özellikle kan akışı ve hareket gibi vücut fonksiyonlarını düzenleyici etkisi ile ön plana çıkan bir vitamindir.
 • Bu vitamine duyulan ihtiyaç yaşa, cinsiyete, kilo gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Ancak gebelik, emzirme gibi dönemlerde ihtiyaç artacaktır.

B6 Vitamininin Faydaları

 • Kalp ve Damar Hastalıkları Riskini Azaltır
 • Beyin Gelişimini Destekler
 • Mutluluk Hormonu Salgılanmasını Tetikler
 • Kansızlığa Karşı Savaşır
 • Eklem ve İskelet Sistemini Destekler
 • Regl Sancılarını Azaltır
 • Astım Ataklarını Azaltır
 • Mide Bulantısını Azaltır
 • Böbrek Taşı Oluşumunu Önler
 • Uykuyu Düzenlemeye Yardımcı Olur

Kalp Damar Hastalıkları

Kan damarlarını koruyucu özellik gösteren ve böylelikle dolaşım sisteminin düzenlenmesini sağlayan bir organik bileşiktir. B6, Omega 3 gibi tansiyon ve kolesterolü düşürür aynı zamanda kalp ve damar hastalıkları oluşma riskini azaltır.

Beyin Gelişimi

Beyin gelişimini destekleyen ve beynin işlevlerini gerçekleştirmesine yardımcı olan bir vitamindir. Özellikle hafıza ile ilgili problemlerin giderilmesinde aktif olarak rol oynayan B6 Alzheimer tedavisinde de etkilidir.

Mutluluk Hormonu

Ruh halinin iyileştirilmesini, depresif moddan çıkılmasını sağlayan B6 seratonin ve norepinefrin hormonlarının üretilmesini sağlayarak konsantrasyonunuzu arttırmanızı ve stresinizi azaltmakta size yardımcı olmaktadır.

Kansızlık

Hemoglobinin oluşmasında önemli rol oynayan B6 anemi belirtilerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Eklem ve İskelet Sistemi

B6 vitamini romatoid artrit gibi eklem iltihaplanması sonucu oluşan rahatsızlıkların belirtilerinin önlenmesinde ve yine bu rahatsızlıklar sonucu meydana gelen ağrıların azalmasında önemli rol oynamaktadır.

Regl Sancıları

Beyinde ağrı yönetiminden sorumlu plan nörotransmitterler üzerinde oldukça etkili olan B6 adet öncesi semptomların ve adete bağlı olarak gelişen ağrıların azalmasını sağlamaktadır.

Astım Atakları

Astım ataklarını azaltan B6 yine bu ataklar esnasında oluşan hırıltıların oluşmasını önleyerek atakları daha hafif atlatma konusunda astım hastalarına yardımcı olmaktadır.

Mide Bulantısı

Bu vitaminin yararları arasında hamilelik sırasında oluşan mide bulantılarını azaltıcı özellik göstermesi de yer almaktadır. Gebelikte oluşan mide bulantılarının önüne geçmek için B6 kullanabilirsiniz.

Böbrek Taşı Oluşumu

Magnezyum ile birlikte alındığı takdirde böbrek taşı oluşumunu engelleme konusunda sizlere yardımcı olan bir organik bileşiktir.

Uykuyu Düzeni

Uyku düzenlenmesinde melatonin hormonu aktif olarak rol oynayan bir hormondur. B6 bu hormonun sentezlenmesinde görevli olduğu için uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır.

B6 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

B6 tüketilmesi gereken miktarda tüketilmez ya da vücutta yeteri miktarda emilmezse B6 vitamini eksikliği ve buna bağlı olarak vücutta birtakım semptomlar görülebilir. Bu semptomlar aşağıdaki gibidir:

 • Psikolojik Gelgitler Yaşanması
 • Kas Ağrıları, Sürekli Yorgunluk
 • Beyin ve Sinir Sisteminde Görülen Rahatsızlıklar
 • Kilo Kaybı
 • Kalp ve Damar Rahatsızlığı Riskinin Artması
 • Eklem Rahatsızlıkları

Psikolojik Gelgitler Yaşanması

Depresyona yatkınlık, duygu durum bozuklukları, ansiyete ve sinirlilik gibi psikolojik problemlerin yaşanması en sık karşılaşılan semptomlardır.

Kas Ağrıları, Sürekli Yorgunluk

Sürekli yorgunluk, enerji düşüklüğü, kas ağrıları, adet ağrısının artması ve anemi gibi sorunlar görülebilir.

Beyin ve Sinir Sisteminde Görülen Rahatsızlıklar

Migrenin pek çok nedeni olsa da B6 eksikliği de migren ve kronik baş ağrısına neden olabilir. Bu bulguların yanı sıra nöropsikiyatrik bozukluklar da ağrıya eşlik edebilir. Aynı zamanda beyin ve sinir fonksiyonlarının yerine getirilememesinden kaynaklanan hafıza zayıflığı ve uyku düzensizlikleri de gözlemlenebilir.

Kilo Kaybı

B6 eksikliği belirtileri arasında iştahsızlık ve iştahsızlığa bağlı zayıflama da görülmektedir. Kilo kaybına özellikle sürekli yorgun hissetme ve baş ağrısı da eşlik ediyorsa B6 eksikliğinin bu semptomlara neden olması olası olacaktır.

Kalp ve Damar Rahatsızlığı Riskinin Artması

Kalp ve kalp damarlarının fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olan bir vitamin olduğu için eksikliği söz konusu olduğunda kalp hastalığı ve damar rahatsızlıkları görülebilir.

Eklem Rahatsızlıkları

Eklem ve iskelet sistemini destekleyen bir vitamindir ve eksikliği durumunda romatoid artrit rahatsızlığı ve diğer iskelet sistemi rahatsızlıkları gözlemlenebilir.

B6 Vitamini İçeren Besinler

B6 içeren pek çok besin kaynağı bulunmaktadır. Ancak bazı besinler diğer besinlere göre çok daha fazla oranda içermektedir. B6 vitamini içeren besinler aşağıdaki gibidir:

 • Fındık
 • Kepekli tahıllar
 • Balık
 • Kurutulmuş baharatlar
 • Ay çiçeği ve susam
 • Antep fıstığı
 • Ciğer
 • Sarımsak

Günlük B6 Vitamini İhtiyacı

B6 vitaminin günlük olarak ne kadar alınması gerektiği kişinin yaşına, cinsiyetine göre değişim göstermektedir. Aşağıda günlük B6 tüketimi konusunda sizlere yardımcı olacak bilgiler sunuyoruz:

 • 0 – 6 ay arası bebeklerin günlük olarak 0,3 mg B6 alması gerekir.
 • 1 – 8 yaş grubundaki çocukların günlük olarak 0,5 – 0,6 mg B6 alması gerekir.
 • 4-16 yaş grubundaki çocukların günlük olarak 0,6 – 1 mg B6 alması gerekmektedir.
 • 14-18 yaş grubundaki erkek ve kadınlarda günlük olarak 1,2 – 1,3 mg B6 alması gerekmektedir.
 • 19 – 50 yaş grubunda yer alan kadınların ve erkeklerin günlük olarak 1.3 mg B6 alması gerekmektedir.
 • 51 yaş üstü kadınların günlük olarak 1,5 mg B6 alması gerekir.
 • 51 yaş üstü erkeklerin günlük olarak 1,7 mg B6 alması gerekir.
 • Hamile kadınların günlük olarak 1,9 mg B6 alması gerekir.
 • Emziren kadınların günlük olarak 2 mg B6 alması gerekir.

Bu oranlarda B6 vitamini kullanımı gerçekleştirirseniz organizmanız uyum içerisinde ve dengeli bir şekilde çalışacaktır ve B6 vitaminin düzenli olarak alınması sizi bu vitaminin eksikliği halinde görülecek rahatsızlıklardan koruyacaktır.

B Vitaminleri

B vitaminleri, çeşitli metabolik süreçler için gerekli olan ve 8 farklı vitaminden oluşan, suda çözünür vitamin topluluğudur. Bu vitaminlerin çoğu vücut tarafından depolanamaz ve bu sebeple tükettiğimiz gıdalardan veya vitamin takviyelerinden temin etmemiz gereklidir. Tavsiye için doktorunuza veya diyetisyeninize başvurun.

439 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan 5 / 5. Oy Sayısı: 1

Çok Şanslısın Senden Önce Kimse Bu Makaleye Puan Vermemiş. İlk SEN OL!

Devamını Göster

Popüler Makaleler