B2 Vitamini (Riboflavin)

B2 Vitamininin (Riboflavin) enerji metabolizması ve hücre sağlığı üzerindeki etkilerini, hangi besinlerde bulunduğunu ve nasıl tüketilmesi gerektiğini öğrenebileceğiniz kapsamlı bir rehber.
B2 Vitamini (Riboflavin)

B2 Vitamini (Riboflavin) Nedir?

B2 Vitamini, diğer adıyla Riboflavin, enerji metabolizması ve hücre sağlığının korunması için vücudumuzda kritik bir role sahip olan bir vitamindir. Vücutta enerji üretimi ve hücrelerin oksijenle etkileşimi konusunda hayati bir rol oynar. Karbonhidrat ve proteinin enerjiye dönüştürülmesin rol oynayan ilk kez 1933 yılında sütten izole edilen bir vitamin olup alkalilere ve güneş ışığına karşı dayanıksız bir vitamindir.

Ancak, Riboflavin’in tam olarak ne olduğunu, hangi besinlerde bulunduğunu ve sağlığımız üzerindeki etkisini tam olarak biliyor muyuz? Bu makalede, B2 Vitaminini daha iyi anlamanıza yardımcı olacak tüm bilgileri bulabilirsiniz. Bu önemli vitamini daha yakından tanımaya hazır mısınız? Başlayalım!

B2 Vitaminin Faydaları

B2 vitaminin vücutta pek çok organizmanın görevlerini sağlıklı ve düzenli bir şekilde yerine getirmesinde ihtiyacı olan enerjiyi sağlayan bir vitamin olup pek çok faydası vardır.

B2 vitamini faydaları aşağıdaki gibidir:

Sağlıklı Bir Sinir Sistemi

B2 vitaminin sinir ve beyin dokusu üzerinde doğrudan etkisi olan bir vitamindir. Dolayısıyla sağlıklı çalışan ve fonksiyonlarını tam anlamıyla yerine getiren bir sinir sistemi için B2’yi alımınıza dikkat etmeniz gerekmektedir.

Enerji İhtiyacının Karşılanması

B2 vitamini genel olarak vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılaması için protein, karbonhidrat ve yağların moleküllerine parçalayarak ihtiyaç duyulan enerjiyi organizmaya sağlayan bir vitamin olarak görev yapmaktadır.

Antioksidan Etkisi

Antioksidan özellikle vücuttaki zehirli toksin maddelerin atılmasını, vücudun sağlıklı ve dinç yapısını muhafaza edebilmesi için vücudun ihtiyaç duyduğu bir bileşendir. B2 vitamini içerisinde bulunan antioksidan ile hücrelerinizin yenilenmesi, zehir ve toksinlerden arındırılması, sağlıklı ve dinç yapılarını muhafaza etmeleri için gerekli olan bileşeni sağlamaktadır.

Kırmızı Kan Hücrelerinin Oluşması

Kırmızı kan hücrelerinin oluşması için vücudun B2 vitaminine ihtiyacı vardır. B2 vitamini bu hücrelerin oluşması için gerekli olan enerji ve desteği hücrelere sağlamaktadır.

Katarak

B2 vitaminin ne işe yarar sorusuna verebileceğimiz bir diğer cevap da B2 göz sağlığı üzerinde doğrudan doğruya etkisi olan bir vitamin olmasıdır. B2 katarakt oluşumu önleyerek gözün sağlıklı yapısını muhafaza etmesine yardımcı olmaktadır.

Saç ve Cilt Sağlığı

Saç ve cilt yenilenmek, sağlıklı yapılarını korumak için B2 vitaminine ihtiyaç duyarlar. Saçlarınızın ve cildinizin sağlıklı yapılarını muhafaza etmelerine yardımcı olmak için günlük B2 alımınıza özen göstermenizi öneririz.

Bağışıklık Sistemi

B2 vitamini yararları arasında bağışıklık sistemini desteklemesi de yer almaktadır. B2 bağışıklık sistemindeki T hücrelerinin sayısının ideal değerde olmasını sağlayarak hastalıklara karşı korunmanızı ve hastalıkları daha kısa sürede ve kolay şekilde atlatmanız konusunda size yardımcı olmaktadır.

Kanser Riski

Diğer B vitaminleri gibi B2 vitamini de kanser oluşumunu önlemeye yardımcı olan bir özelliğe sahiptir. Gerek içerisindeki antioksidanlar gerek hücrelerin gelişimini ve büyümesini sağlaması için gerekli olan enerjinin hücrelere iletilmesini sağlaması hücrelerin mutasyona uğrayarak kanserli hücre oluşumu görülmesinin önüne geçilmesinde size yardımcı olacaktır.

Vitamin B2 Hangi Besinlerde Bulunur?

B2 vitamini içeren besinler aşağıdaki gibidir:

 • Yumurta
 • Süt ve süt ürünleri (Yoğurt suyuna sarımsı – yeşilimsi renk veren B2 vitaminidir.)
 • Kuru baklagiller
 • Bira mayası

B2 Vitamini Eksikliği

B2 vitamininin eksikliği pek çok kişide görülebilir. Ancak bu vitaminin eksikliği ağırlıklı olarak yaş, beslenme tarzı, kötü alışkanlıklar ve diğer hastalıklar gibi nedenlerle bazı kişilerde daha fazla görülebilir. Bu kişiler şu şekildedir:

 • Yetersiz beslenen kişiler
 • Alkol alışkanlığına sahip olanlar
 • Ülser rahatsızlığı olanlar
 • Yaşı ilerlemiş olan kimseler
 • Yoğun stres altında olan kişiler
 • Emilim bozukluğu görülenler
 • Emzirme ve hamilelik döneminde olan kadınlar
 • Antibiyotik ilaç kullanan kişiler
 • Doğum kontrol ve östrojen ilaçları alan kadınlar

Bu kişilerin B2 vitamine olan ihtiyacı arttıkları için B2 eksikliği bu kişilerde daha yoğun olarak görülmektedir. Eğer siz de bu gruptaysanız B2 alımınıza özen göstermeniz ve günlük almanız gereken B2 vitamininin almanızı öneririz.

Vücudun alması gereken temel vitaminleri almaması bazı rahatsızlıkların tetiklenmesine neden olabilir. Aşağıdaki rahatsızlık ve durumlar B2 vitamini yeterli oranda, uzun süre almadığınız durumlarda gözlemleyebileceğiniz rahatsızlık ve bulgulardır:

Deride Yara

B2 vitamine en çok ihtiyaç duyan vücut kısımlarından birisi de cilttir. B2 vitaminin yetersizliği ciltte yara oluşumuna ve diğer cilt sorunlarının yaşanmasına neden olabilecek bir durumdur.

Ağızla İlgili Rahatsızlıklar

B2 vitaminin ağız sağlığı üzerinde etkili olan bir vitamindir. Bu vitamini gereken düzeyde almamak ağız, dil ve dudakta iltihap ve benzeri rahatsızlıkların görülmesine neden olabilmektedir.

Kilo Kaybı

Araştırmalar B2 vitaminin eksikliği görülen kişilerde kilo kaybı yaşandığını göstermektedir. Bu kilo kaybı bazı ciddi sağlık sorunlarını tetikleyebileceği için hafife alınmaması ve bir an önce B2 vitaminin eksikliğinin giderilmesi yoluyla düzeltilmesi gerekilen bir durumdur.

Göz Problemleri

Göz sağlığına direkt olarak etkisi olan ve katarakt oluşumunu engelleyen B2 vitaminin yeterli düzeyde alınmazsa kaşıntı ve yanma şeklinde göz problemlerine neden olabilir. Gözde görülen bu sorunlar B2 vitaminin eksikliği belirtileri arasındadır.

Bebeğin Gelişimini Olumsuz Etkileme

B2 vitaminin hamile kadınlarda bebeğin anne karnındaki gelişimini olumsuz olarak etkileyebilen bir problemdir. Bebeğinizin gelişiminin ideal şekilde gerçekleşmesini istiyorsanız özellikle gebelik döneminde B2 vitamini tüketimine özen göstermeniz önerilmektedir.

B2 Vitamini Ne Kadar Tüketilmeli?

B2 diğer B vitaminleri ile birlikte almanız etkisini arttıracaktır. B2’yi fazla tüketilmesi B1 ve B6 vitaminlerinin etkisini azaltabileceğinden oran bakımından dengeli olarak tüm B vitaminlerini alabileceğiniz bir ürün tüketebilirsiniz. B2 vitaminin gereken orandan fazla alınması durumunda fazla alınan miktar vücutta depolanmayıp idrar yoluyla atılacaktır. B2 vitaminin kullanımı bakımından B2 tüketim miktarı günlük olarak 1,2 – 1,7 mg arasındadır. Bu düzeyde B2’yi almanız vücudunuzun sağlıklı olmasını ve B2 vitaminin yetersizliğine bağlı olarak görülen sorunların görülmemesini sağlayacaktır.

B Vitaminleri

B vitaminleri, çeşitli metabolik süreçler için gerekli olan ve 8 farklı vitaminden oluşan, suda çözünür vitamin topluluğudur. Bu vitaminlerin çoğu vücut tarafından depolanamaz ve bu sebeple tükettiğimiz gıdalardan veya vitamin takviyelerinden temin etmemiz gereklidir. Tavsiye için doktorunuza veya diyetisyeninize başvurun.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilir

Diyet Zayiflama

Diyet Zayıflama

Beslenme yanlışları nedeniyle diyet zayıflama kelimeleri insanların kafasını

Likopen

Likopen

Güçlü bir antioksidan olan likopen en çok domates, karpuz ve

Takip Et