Ketojenik Diyet

Ketojenik diyet de karbonhidrat miktarı düşüktür. Yağlardan ve protein bakımından zengin bir diyet programıdır. Peki bu ketojenik diyeti nasıl yapılır? 3 min


Ketojenik Diyet Rehberi
Ketojenik Diyet Nedir? Nasıl Yapılır?

Ketojenik Diyet Nedir ?

Ketojenik diyet de karbonhidrat miktarı düşüktür. Yağlardan ve protein bakımından zengin bir diyet programıdır. Günlük yaşantımızda uyguladığımız diğer diyet programlarında karbonhidrat içeriği daha yoğundur. Ketojenik diyet ülkemizde ve dünyada daha çok kanser hastalarında kullanılmasının en büyük nedeni karbonhidratı sınırlamasıdır. Günlük karbonhidrat maksimum 50 gram olmalıdır. Vücudumuzda bunun dışındaki enerji ihtiyacı daha çok faydalı yağlı ve proteinli besinler’den karşılanır.

Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır?

Ketojenik diyette ana amaç günlük karbonhidrat miktarını maksimum 50 gram da tutarak fazla miktarda faydalı yağ ve protein ile düzenli beslenmektir.

Ketojenik diyette en başta omega 3 yağları şiddetle önerilir. Ayrıca omega 3 kanser hücrelerinin vücutta gelişimini engeller. Diğer bir yağ olan Omega 6 yağından ise uzak durmak gerekir. Omega 6 yağı vücutta iltihap oranını fazlaca yükselttiğinden ketojenik diyet uygulanırken bu tür zararlı yağlardan uzak durmak gerekir.

Değerli vitamin kaynakları içeren kenevir tohumu yağı ile keten tohumu yağı gibi zengin omega 3 kaynaklarını tüketilebilirsiniz. Bahsettiğimiz zararlı yağlardan olan omega 6 ise ay çiçek yağında olduğundan bu çok kullanılan yağı tüketmemek gerekir. Ayrıca zeytin yağı ve hindistan cevizi yağı da zengin vitaminler içerdiği için tüketilebilir.

Ketojenik Beslenme

Keto diyeti ve beslenme programında ağırlıklı olarak zengin yağ ve protein değeri taşıyan besinler tüketilmelidir. Omega 3 bakımından zengin ringa ile ton balığı, somon balığı tercih edilebilir. Ayrıca protein kaynağı olarak da diğer besinler kırmızı et ile beyaz et daha çok tavsiyemiz beyaz et tercih edilmelidir.

Unutmayın ketojenik diyette karbonhidrat ciddi bir şekilde sınırlı tutulacağı için kompleks karbonhidratlar belirli aralıklarla alınmalıdır. Rafine karbonhidrat kaynaklarından ise uzak durmak gerekir. Özelikle makarna, un, pirinç ve tuz, şeker gibi besinleri kesinlikle tüketmemek gerekir.

Diyet programının tam anlamıyla faydalı olması için öncelikle tatlılardan ve çikolatalardan mutlaka uzak durmak gerekir. Ve diyete süt harici diğer süt ürünleri de eklenebilir örneğin tam yağlı peynir ile yoğurt sık bir şekilde tüketilebilir. Önemli bir içecek olan süt ise şeker içerdiğinden ketojenik beslenme de tercih edilmemesinin nedenidir.

Ketojenik Diyet Piramidi

Ketojenik Diyetin Faydaları

Bazı araştırmalar ketojenik diyetlerin kalp hastalığı riskini azaltmanıza yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Diğer çalışmalar, çok düşük karbonhidratlı diyetlerin metabolik sendrom, insülin direnci ve tip 2 diyabet hastalarına yardımcı olduğunu göstermektedir. Araştırmacılar ayrıca bu diyetlerin akne, kanser, polikistik over sendromu (PKOS) ve Alzheimer, Parkinson ve Lou Gehrig hastalığı gibi sinir sistemi hastalıkları üzerindeki etkilerini inceliyorlar.

 

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir