Kolik Bebek

2 min


Kolik Bebek

Kolik Bebek

Bebeklerimiz dünyaya geldikleri ilk andan itibaren anne sütü almaya başlar. Annemizin her türlü ruh hali ve yediği içtiği her şey bebeğe etki eder. Çoğu bebek gaz sancı çekmeye başlar. Bu sancı bebeğe acı verdiği için çok ağlar bunu önlemek için bebeğiniz sizi emdikten sonra gaz çıkarması için bıkmadan usanmadan uğraşmalısınız. İnanın çıkardıkları gaz ne kadar büyük olursa olsun yeterli gelmiyor.

Bebeğinizin Kolik Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Bebeğiniz doğumdan sonra düzenli besleniyor ve uyuyorsa gazını çıkartıyor ve rahatsa sorun yok demektir. Ama 1 ayın sonunda çocukta değişmeler olmaya başlar. Her zamankinden farklı ve yüksek sesle bir yeri acıyor gibi ağlamaya başlar. Anne baba ne yapsa bebek sakinleşmez. Bu ağlama krizleri 3 saatten fazla aralıksız devam edebilir.

Her gün aynı saatlerde başlar ve bebek yorulunca, gaz çıkarınca veya şişini yapınca biter ve derin bir uykuya geçer. Sizde iyi dinlenmelisiniz. Uykunuzu almalı ve yemek yemeyi unutmamalısınız. Asla sigara, kahve, alkol gibi bebek için zararı çok olan şeyleri kullanmayın. İki çocuğumda da kolik sorunu yaşadığım için ne kadar zor ve yıpratıcı durum olduğunu biliyorum. Aile üyelerinin yardımlarına her zamankinden daha fazla ihtiyacınız olacaktır.

Peki, Nasıl Geçer

  • ​​​​​​ Bebeğiniz her gün aynı saatte aynı acı ile ağlıyorsa ertesi gün ağlama saati gelmeden1 saat öncesinde bebeğinizi sakinleştirmeye çalışın.
  • Ilık su ile banyo yaptırın
  • Bebeğiniz için kullandığınız masaj yağı ile uzun bir masaj yapın
  • Ayaklarından başlayıp yukarı doğru masaj yapmaya devam edin
  • Sakinleştirici müzikler dinletin
  • Elektrik süpürgesi, saç kurutma makinesi sesi veya İnternetten bulabileceğiniz müzikler de olur.
  • Annenin de sakin bir gün geçirmiş olması önemli

Ne Zaman Geçer?

Bu durumun ne zaman geçeceği bebeğin durumuna bağlıdır. Belli bir zamanı yok 6 da sürebilir daha uzunda sürebilir. Bebeğin ağlamaları mutlaka dikkate alınmalıdır. Bu durum çok tehlikeli olabilir bebeğe başka şekillerde de zarar verebilir. Örneğin göbek fıtığı, ses kısıklığı gibi sorunlara sebep olabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir