Osteoartrit Diyeti Listesi | Osteoartrit Neden Olan 3 Besin

Osteoartrit Diyeti kireçlenmeyi önleyen sağlıklı besinler içerir daha sağlıklı ve eklem ağrıları olmadan bir yaşam sürmek istiyorsanız Osteoartrit Diyeti adlı yazımıza göz atabilirsiniz
Osteoartrit Diyeti

Osteoartrit Diyeti Nedir ?

Birçok insan diyetlerinde değişiklik yapmanın ağrı, sertlik ve şişlik gibi osteoartrit semptomlarına yardımcı olabileceğini bulur. Osteoartrit, Amerika Birleşik Devletleri’nde 30 milyondan fazla yetişkini etkileyen en yaygın artrit şeklidir . Eklemlerdeki kıkırdak zamanla parçalandığında gelişir. Osteoartrit olduğunda vücuttaki herhangi bir eklemi etkileyebilir, ancak insanlar genellikle dizlerinde, ellerinde, kalçalarında veya omurgalarında fark eder.

Bu makale, osteoartritli insanların diyetlerine hangi gıdaları dahil etmesi ve hangilerinden kaçınmaları gerektiğine bakacaktır. Ayrıca artrit ile ilgili bazı yaygın gıda mitlerini de yakıyoruz.

Diyet Yapmak Osteoartritte Nasıl Yardımcı Olabilir ?

Belirli gıdaların veya besin takviyelerinin osteoartriti tedavi etmesi mümkün değildir, ancak Artrit Vakfı’na göre bazı diyetler insanların semptomlarını iyileştirebilir.

Bazı gıdalar,osteoartrit semptomları azaltmaya yardımcı olabilecek anti-enflamatuar etkilere sahipken, diğer gıdalar bunları güçlendirebilir. Doğru, osteoartrit diyeti aşağıdaki yollarla iyileşmeye yardımcı olabilir:

Osteoartrit Önleyen Diyet Listesi

Osteoartrit Diyeti belirli yiyecekleri dahil etmek kemikleri, kasları ve eklemleri güçlendirebilir ve vücudun iltihap ve hastalıklarla savaşmasına yardımcı olabilir. Osteoartritli insanlar semptomlarını hafifletmek için aşağıdaki sekiz yiyeceği diyetlerinde uygularlarsa faydalı olabilir.

1. Yağlı Balık

Yağlı balıklar çok sayıda sağlıklı omega-3 yağ asidi içerir. Bu çoklu doymamış yağlar, anti-enflamatuar özelliklere sahiptir, bu nedenle osteoartritli insanlara fayda sağlayabilirler.

Osteoartrit diyeti uygulayan osteoartritli insanlar haftada en az bir yağlı balık yiyebilirler . Yağlı balıklar şunları içerir:

  • Sardalya
  • Orkinos
  • Somon
  • Taze ton balığı

Osteoartrit diyeti için illa balık yemek gerekmez balık yememeyi tercih edenler olabilir fakar, balık yağı, kril yağı veya keten tohumu yağı gibi omega-3 içeren takviyeler alabilirler. Osteoartrit diyeti uygularken tükkettiğiniz omega-3 kaynakları arasında chia tohumları, keten tohumu yağı ve ceviz bulunur. Bu gıdalar ayrıca iltihapla savaşmaya da yardımcı olabilir.

2. Yağlar

Yağlı balıklara ek olarak, diğer bazı yağlar iltihabı azaltabilir. Sızma zeytinyağı, osteoartrit diyeti uyguluyorsanız bu yağlar ağrılarınızın azalmasını sağlayabilir. osteoartrit diyeti uygularken avokado ve aspir yağları sağlıklı seçeneklerdir ve aynı zamanda kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir.

3. Süt Ürünleri

Süt, yoğurt ve peynir kalsiyum ve D vitamini bakımından zengindir. Osteoartrit diyeti içerisinde yer alan bu besinler, ağrılı semptomları iyileştirebilen kemik gücünü arttırır. Süt ürünleri ayrıca kas yapmanıza yardımcı olabilecek proteinler içerir. Kilolarını yönetmeyi amaçlayan insanlar az yağlı seçenekleri seçebilirler.

4. Koyu Yapraklı Yeşillikler

Osteoartrit diyeti içerisinde yer alan koyu yapraklı yeşillikler D Vitamini ve stresle mücadele eden fitokimyasallar ve antioksidanlar açısından zengindir. Osteoartrit diyeti uygularken ihtiyacınız olan D vitamini kalsiyum emilimi için gereklidir ve bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olabilir.

Koyu yapraklı yeşillikler şunları içerir:

  • Ispanak
  • Süs lahanası
  • Pazı
  • Kara lahana

5. Brokoli

Osteoartrit diyeti üzerine yapılan araştırmalarda sağlıklı bir besin olan brokoli, araştırmacıların osteoartritin ilerlemesini yavaşlayabileceğine inandıkları sülforafan adı verilen bir bileşik içerir. Bu sebze ayrıca kemik güçlendirici kalsiyumun yanı sıra K ve C vitaminleri bakımından da zengindir.

6. Yeşil çay

Polifenoller, uzmanların iltihabı azaltabileceğine ve kıkırdak hasar oranını yavaşlatabileceğini inandıkları antioksidanlardır . Osteoartrit diyeti uyguluyorsanız yeşil çay hakkında bilmeniz gereken bir şey daha var yeşil çay yüksek düzeyde polifenol içerir.

7. Sarımsak

Osteoartrit diyeti üzerine çalışan bilim adamları, sarımsakta meydana gelen dialil disülfür adı verilen bir bileşiğin, vücuttaki kıkırdağa zarar veren enzimlere karşı çalışabileceğine inanmaktadır.

8. Kuru yemiş

Fındık kalbe iyi gelir ve yüksek seviyelerde kalsiyum, magnezyum , çinko, E vitamini ve lif içerir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren alfa-linolenik asit (ALA) içerirler. Osteoartrit diyeti için yemeniz gereken kuruyemişler sizin için sağlık bakımından oldukça fayda sağlayabilir.

Osteoartrit (Kireçlenmeye) Neden Olan Besinler

1. Şeker

İşlenmiş şekerler, vücutta enflamatuar  işlev gören sitokinlerin salınmasını sağlayabilir. Üreticilerin soda, tatlı çay, aromalı kahveler ve bazı meyve suyu içecekleri de dahil olmak üzere şekerli içeceklere eklediği şekerler, enflamatuar durumları kötüleştirme olasılığı en yüksektir. eğer osteoartrit diyeti uyguluyorsanız bu şekerli besinlerden içeceklerden kesinlikle kaçınmanız gerekmektedir.

2. Doymuş yağ

Pizza ve kırmızı et gibi doymuş yağ oranı yüksek gıdalar, yağ dokusunda iltihaplanmaya neden olabilir. Obezite , kalp hastalığı ve diğer durumların gelişme riskine katkıda bulunmanın yanı sıra , bu artrit iltihaplanmasını daha da kötüleştirebilir.

3. Rafine karbonhidratlar

Beyaz ekmek, beyaz pirinç ve patates cipsi gibi rafine karbonhidratlar, gelişmiş glikasyon sonu (AGE) oksidanların üretimini besler. Bunlar vücuttaki iltihabı uyarabilir. Osteoartrit diyeti uyguluyorsanız bu besinlerden uzak durmanız gerekmektedir.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilir

Omega 11

Omega 11

Omega 11, dünyada pek bilinmeyen fakat bulunduktan sonra bilimsel

PET/CT Nedir?

PET/CT Nedir?

PET/CT Nedir? Positron Emission Tomography (PET) ile bilgisayarlı

Takip Et