Connect with us

DİYET

Beslenme ve Diyet

Published

on

Beslenme ve Diyet

Beslenme ve Diyet

İnsan sağlığı için en önemli etken tabi ki beslenmedir. Peki, beslenme ve diyet nasıl olmalıdır? Zayıflamak isteyen, kilosunu korumak isteyen kişiler nasıl bir beslenme planı uygulamalıdır?

Gerek diyetisyenler gerekse konusunda uzmanlar, beslenme ve diyet ile alakalı gereken bilgileri olabildiğince açıklamaya çalışıyorlar. Kişilerin sağlığını geri kavuşmasından ziyade var olan sağlığını koruması için de dikkatli olmak gerekiyor. Bunun için yapılması gereken, doğru bir beslenmenin olması. Sizin kendi vücudunuzu tanımanız ve ona göre kilo vermek üzere hareket etmeniz, kilonuzu korumak üzere hareket etmeniz gerekiyor. Bunları dikkate almanız durumunda, kısa süre içinde zayıflamak mümkün olacaktır. Beslenmenin doğru olması ve diyetin size uygun olması ile sağlıklı şekilde fazla kilolarınızdan kurtulabilir, var olan kilonuzu koruyabilirsiniz.

Doğru Beslenme

Kilonun dengede tutulması, fazla kilolardan uzaklaşmak; doğru beslenme ile olacak. Bunun için kişinin doğru beslenmenin nasıl olması gerektiğini bilmesi gerekiyor. Peki, doğru beslenme herkes için değişiyor mu? Kişi, doğru beslenmeyi nasıl sağlar? Bunun için çok sayıda uzman görüşü var. Eğer uzman görüşüne göre hareket ederseniz, kısa süre içinde fazla kilolardan kurtulmanın yolunu bulabilirsiniz. Bu alanda doğru bilinen yanlışları da göz önünde bulundurun. Yanlış olan hususları ortadan kaldırmanız durumunda, doğru beslenme sayesinde kısa süre içinde zayıflamanız mümkün olacaktır.

Su İçmek: Gün içinde ne kadar su içtiğiniz doğru beslenmenin önemli bir kuralıdır. Kişinin su tüketimini minimumda tutması, doğru değildir. Bunun için belirlenmiş olan aralığa göre su tüketimine dikkat edin. Su düzenleyici olduğundan sadece kilo için değil, aynı zamanda cildiniz ve diğer sağlık sorunlarınız için de önleyici olacaktır. Buna dikkat ederek, direkt olarak su içerek doğru şekilde beslenmeyi deyin.

Yemek Saatleri: Doğru şekilde beslenmek isteyen bir kişi, mutlaka yemek saatlerine göre hareket etmeli. Yani belli bir saatin üstünde yemek yemek, yemek yedikten sonra uyumak asla doğru olmaz. Mutlaka doğru şekilde beslenmek için yapılması gereken, yemek saatlerinin belirlendiği şekilde yemek yemek. Akşam saatlerinde yemeğin daha hafif olması da doğru beslenme için şarttır. Bunları göz önünde bulundurarak yemek tüketiminin olmasını sağlayabilirsiniz.

Vitamin Almak: Doğru beslenmede en önemlisi, dengeli vitamin almak olacak. Nasıl mı? Kan değerlerine göre eksik olan vitaminlerin ne olduğu görülür. Bunun için mutlaka kişinin vitamin almak için eksik olduğunu gördüğü vitaminler üzerinden hareket etmesi gerekiyor. Bunu dikkate alarak, direkt olarak doğru beslenmeyi sağlayacaksınız. Doğal yol ile almış olduğunuz vitaminlerin, vitamin eksikliğinizi gidermek için çok daha doğru olduğunu bilmelisiniz.

Yukarıda verilen hususlara göre hareket etmeniz durumunda, doğru beslenmeyi büyük ölçüde gerçekleştirmiş olacaksınız. Yapmanız gereken, kendi vücudunuza göre hareket etmek ve eksik gördüğünüz hususları tamamlamak. Uzman görüşü ve desteği alarak, doğru şekilde beslenebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme

Beslenme dendiğinde, akla ilk gelen sağlığımızı korumak üzere beslenmemize dikkat etmemiz. Son dönemde çokça gündeme gelen sağlıklı şeklide beslenme, çok sayıda kişinin ilgisini çekiyor. Olması gereken, kişinin sağlıklı şekilde beslenmesi için verilen bilgilere göre hareket etmesi. Sağlıklı olmak için elbette tüketilen gıdaların da sağlıklı olması gerekiyor. İşte, sağlıklı beslenme için yapmanız gerekenler…

  • Doğal Besinler: Sağlıklı olmak, sağlıklı besinler tüketerek olur. Bunun için mutlaka doğal olan besinleri tercih edin. Sebze ve meyvelerde doğallık son derece önemli. Sağlığınızı korumak açısından doğal olan meyve ve sebzeleri tercih etmelisiniz.
  • Tuz ve Şeker: Sağlık için tuz ve şekerin tüketimine dikkat etmek gerekiyor. Yani, mutlaka kişilerin vücuduna alacağı tuz ve şeker farklı gıdalardan doğal yolla alınıyor. Bunun için ayrıca tuz ve şeker tüketiminin olması vücut için zararlı olacak. Tüketimin dengeli olmasına dikkat ederek, tuz ve şeker dengenizi ayarlayabilirsiniz.
  • Beslenme Sıklığı: Sağlığınız için beslenmenin aralıklı olması da gerekiyor. Yani gün içinde kaç öğün yemek yediğiniz, kahvaltı öğününe ne kadar önem verdiğiniz sağlığınız için son derece önemli. Sağlıklı şekilde beslenmek istiyorum diyen herkes için bunlara göre hareket etmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Sağlıklı şekilde beslenmenin sağlanması açısından gerekli görülenler verilmiştir. Bunlara göre hareket etmeniz durumunda, sorun yaşamadan zayıflama mümkün olur. Dikkat etmiş olduğunuz hususlar olduğu sürece, beslenmenizin sağlıklı olduğunu göreceksiniz.

Diyette Beslenme

Diyette beslenme elbette zayıflamak üzere olacak. Bunun için de dikkat edilmesi gereken hususlar var. Genel anlamda diyet yaparken beslenmenin, yakılan kalori ile alınan kalorinin hesabının yapılarak hareket edilmesi gerekiyor. Diyette amaç kilo vermek ise mutlaka yaktığınız kalorinin gün içinde aldığınız kaloriden fazla olması gerektiğini söyleyebiliriz. Bunun dışında diyet yaparken amacınız sadece kilonuzu korumak ise yaktığınız kalori ile aldığınız kalorinin aynı olması da yeterli olacaktır.

Diyet Listesi;

Beslenmenizin bir uzman tarafından düzenlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu durumda verilen diyet listesi olacak. Kişinin bu diyet listesi üzerinden hareket etmesi durumunda son derece hızlı şekilde kilo vermesi mümkündür. Diyet listenizin olması aynı zamanda beslenmenizde sağlıklı olmanızı da sağlar. İhtiyacınız olan protein, karbonhidrat ve vitamin vücuda alınacaktır.

Diyet Yaparken Beslenme

Diyet yapan kişinin beslenmesi, elbette belirlenmiş olan listeye göre olur. Bu durumda dikkat edilmesi gereken diyet listesinin uygulanmasıdır. Uygulamaların sorunsuz şekilde gerçekleşmesi durumunda, herhangi bir sorun yaşamadan kilo vereceksiniz. Beslenmenin doğru ve sağlıklı olmasının yanında, diyete uygun olması diyet programının yapılması ile olur.

Diyet yaparken beslenme sizin enerjinizi düşürecek şekilde olmamalıdır. Vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi almanız önemlidir. Bunlara dikkat edilmesi durumunda, diyetinizi yaparak hem zayıflama hem de sağlıklı olma avantajını elde edeceksiniz. Size en uygun olan program üzerinden zayıflamak üzere harekete geçebilirsiniz. Kolay şekilde zayıflamak ve sağlığı korumak bu şekilde olacaktır.

86 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan / 5. Oy Sayısı:

Çok Şanslısın Senden Önce Kimse Bu Makaleye Puan Vermemiş. İlk SEN OL!

Okumaya Devam Et
Advertisement
Yorumlar İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİYET

Kan Şekeri Düşüren 14 Doğal Yol

Published

on

Vücudumuz kandaki şekeri hücrelere yeteri kadar iletemediği zaman kan şekeri yükselir. Bu durum kontrol edilmediğinde, diyabete kadar gidebilir.

2009’da yapılan Türk populasyon araştırmasına göre Türkiye’deki diyabet öncesi bireylerin oranı %28,7 iken %13,7’si ise diyabet teşhisi almıştır.

Kan Şekeri Düşüren 14 Doğal Seçenek

1. Düzenli Egzersiz Yapmak

Düzenli egzersiz yapmak kilo vermeye yardımcı olduğu gibi insülin duyarlılığını da arttırır. İnsülin duyarlılığının artması kandaki glikozun hücrelere daha iyi taşınması demektir. Egzersiz kasların enerji olarak kandaki glikozun kullanılmasına ve kasların kasılmasına yardımcı olur.

Eğer kan şekerinin kontrolünde sorun yaşıyorsanız, düzenli olarak kan şekerinizi ölçmeniz gerekir. Yapılan egzersize göre kan şekerinin aldığı seviyeyi bilmek de önemlidir. Ağırlık kaldırmak, tempolu yürüyüş, koşma, bisiklete binme, yüzme yapılabilecek egzersizler arasındadır.

2. Karbonhidrat Alımını Kontrol Altına Almak

Vücudumuz karbonhidratı yapı taşları olan glikoza kadar parçalar daha sonra insülin hormonu yardımıyla parçalanan glikoz kanla hücrelere girer. Çok fazla karbonhidrat tüketildiğinde veya insülin hormonunun çalışmasında bir sorun olduğunda bu süreç sekmeye uğrar ve kandaki glikoz seviyesi yükselir.

Amerikan Diyabet Derneği (ADA) besin değişimi ve karbonhidrat sayımı ile karbonhidrat alımının kontrol edilebileceğini söylemiştir. Bazı çalışmalar bu yöntemlerin öğünleri doğru bir şekilde planlamada yardımcı olarak kan glikoz seviyesini olumlu yönce etkileyeceğini söylemiştir. Yapılan çalışmalar düşük karbonhidratlı bir beslenme programının kan şekerinin düşmesinde ve ani kan şekeri düşüşlerinin önlenmesinde etkili olduğunu göstermiştir. Dahası düşük karbonhidratlı beslenme  kan şekerini uzun vadede kontrol altında tutmaktadır.

3. Lif Alımını Arttırmak

Lif karbonhidrat sindirimini ve glikozun emilimini yavaşlatır. Bu nedenle kan şekerini kademeli bir şekilde yükseltir. Buna ek olarak tüketilen lifin türü de bu yükselmede etkilidir.

İki tip lif türü vardır, çözülebilen ve çözülemeyen lif. İkisi de önemli olmakla birlikte, çözülemeyen lifin kan şekerinin düşürülmesi üzerinde etkisi vardır. Ek olarak lif bakımından zengin diyet kan şekeri kontrolünü ve sağlayarak Tip-1 diyabetle mücadelede etkilidir.

Sebzeler, meyveler, kuru baklagiller ve tam tahıllar lif bakımından zengin besinlerdir.  Günlük alınması gereken lif miktarı kadınlar için 25 g, erkekler için 38 g’dır.

4. Su İçmek

Gün içerisinde yeteri kadar su içmek, kan glikoz seviyesini sağlıklı sınırlarda tutmaya yardımcı olur. Ek olarak vücudun susuz kalmasını engelleyerek, üre ile birlikte kandaki fazla glikozun böbreklerden atılmasına yardımcı olur.

Düzenli olarak su içmek kanı sulandırır, kandaki glikoz seviyesini düşürerek diyabet riskini azaltır.

Sıvı almak için yapacağınız en iyi tercih sudur. Şekerli ve gazlı içecekler vücudunuzun su ihtiyacını karşılayamadığı gibi kan şekerinin de yükselmesine neden olmaktadır.

5. Porsiyon Kontrolü Yapmak

Porsiyon kontrolü kalori alımında ve buna bağlı olarak kilo vermede etkilidir. Vücut ağırlığını kontrol altında tutmak kan şekerini olması gereken seviyeye getirip, Tip-2 diyabet riskini azaltır.

Porsiyon kontrolü yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Porsiyonları ölçün,
  • Daha küçük tabaklar kullanın,
  • Açık büfe restaurantlardan uzak durun,
  • Etiket okuma alışkanlığı kazanın ve yediklerinizin porsiyonlarını kontrol edin,
  • Beslenme günlüğü tutun.
  • Besinleri iyice çiğneyerek tüketin,

6. Glisemik İndeksi Düşük Besinler Seçmek

Glisemik indeks, karbonhidrat içeren besinlere karşı vücudun kan şekeri yanıtını gösterir. Karbonhidratın miktarı ve çeşidi kan glikoz seviyesinin nasıl etkileyeceğini belirler. Glisemik indeksi düşük besinlerle beslenmek Tip-1 ve Tip-2 diyabet hastalarında uzun vadede kan glikoz seviyesi düşürür.

Besinlerin glisemik indeksi ne kadar önemli olsa da tüketilen karbonhidratın miktarı da önemlidir.

Glisemik indeksi düşük olan besinler; deniz ürünleri, et, yumurta, yulaf, arpa, baklagiller, bazı sebzeler (lahana, karnabahar, brokoli, enginar, kereviz, patlıcan, kabak, biber, salatalık, domates, marul, kuru soğan, taze yeşil fasulye, turp, yer elması, çiğ havuç vb.), bazı meyveler ( kiraz, vişne, erik, greyfurt, şeftali, elma, armut, çilek, böğürtlen, karadut vb.)

7. Stresi Kontrol Altına Almak

Stres kan glikoz seviyenizi etkileyebilir. Glukangon ve kortizol gibi hormonlar stres esnasında salgılanır. Bu hormonlar kan glikoz seviyesini arttırır.

Yapılan bir çalışmaya göre egzersiz, dinlenme ve meditasyon anlamlı bir şekilde stresi azaltarak kan glikoz seviyesini düşürür. Egzersiz ve yoga gibi rahatlatan metotlar kronik diyabet hastalarında stresi azaltarak insülinin salgılanma sorununu azaltır.

8. Kan Şekerinin Ölçümünü Yapmak

Kontrol altında olan, düzen içindedir.

Kan glikozunu düzenli bir şekilde ölçmek, kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Örneğin, bu kontrolleri yapmak öğünlerde ve ilaçlarla düzenleme yapmaya yardımcı olur. Aynı zamanda vücudun belli besinlere karşı verdiği tepki öğrenilmiş olur. Bu nedenle her gün kan şekeriniz ölçüp bir günlük tutmak yararlı olacaktır.

9. Yeteri Kadar Uyumak

Yeteri kadar uyumak vücudun sağlıklı olması için gereklidir. Yeteri kadar uyumamak ve yorgunluk da kan glikoz seviyesinde ve insülin duyarlılığında bozulmalara neden olmaktadır.

Uykusuzluk büyüme hormonunun salımını azaltır ve kortizol seviyesini arttırır. Bu iki hormon da kan glikozunun kontrolünde önemli rol oynar.

Dahası, iyi bir uyku önemlidir. Her gece yeteri kadar uykumuzu almamız gerekir.

10. Krom ve Magnezyumdan Zengin Beslenmek

Kan şekerinin yüksekliği ve diyabet aynı zamanda vitamin ve mineral eksikliğiyle de ilişkilendirilir.

Krom karbonhidrat ve yağ metabolizmasıyla ilişkilidir. Kan glikoz seviyesini kontrol eder ve krom eksikliği karbonhidrat toleransına yol açabilir.

Diyabet hastalarıyla yapılan iki çalışma, kromun uzun vadede kan glikozu üzerinde etkisi olduğu sonucuna varmıştır. Ancak başka bir çalışmada aynı sonuçlar bulunamamıştır.

Yumurta sarısı, tam buğday ürünler, kahve, kabuklu yemişler, brokoli ve et kromdan zengin besinlerdir.

Magnezyum da kan glikoz seviyesinde olumlu etkileri vardır ve magnezyum eksikliği diyabet riskinin artmasıyla ilişkilendirilmektedir.

Yapılan bir çalışmaya göre magnezyum kullananların %47’sinin diyabete yakalanma riski daha azdır.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıllar, balık, bitter çikolata, muz, avokado ve baklagiller magnezyumdan zengindir.

11. Elma Sirkesi Tüketmek

Elma sirkesinin birçok yararı vardır.  karaciğerden glikoz üretimini azaltarak veya glikozun hücrelere girişini arttırarak kan glikozunun düşmesine yardımcı olur. Çalışmalara göre sirke vücudun glikoza karşı yanıtını etkiler ve insülin duyarlılığını geliştirir.

Elma sirkesini beslenme programınıza adapte etmenin en güzel yolu salatalara sos olarak 2 tatlı kaşığı eklemek ile olabilir.

Ancak kan şekerini düşürmek için bir ilaç kullanıyorsanız en doğru olan doktorunuza danışmaktır.

12. Tarçın Tüketmek

Tarçının bilinen birçok yararı vardır. Bunlardan bir tanesi hücresel seviyede insülin direncini azaltarak insülin duyarlılığını arttırır. Çalışmalar tarçının kan şekerini %29 oranında düşürdüğünü göstermektedir.

Tarçın karbonhidratların sindirim yolunda parçalanmasını yavaşlatarak yemekten sonra kan glikozunun yükselmesini kontrol altına alır. Tarçının insülin üzerinde de daha yavaş da olsa benzer bir etkisi vardır.

Tarçının etkili dozu günde 1-6 gram veya 1/2-2 çay kaşığıdır.

Ancak tarçının çok fazla kullanılması tehlikeli olabilir. Dikkatli

13. Çemen Tohumu Tüketmek

Çemen tohumu çok iyi bir çözünebilen lif kaynağıdır ve kan glikozunu kontrol etmede etkilidir.

Yapılan çalışmalarda çemen tohumunun diyabetiklerde kan şekerini düşürmede etkili olduğunu gösterilmektedir. Aynı zamanda açlık glikozunun düşürülmesinde ve glikoz toleransının gelişmesinde yardımcıdır.

Çemen tohumu kolaylıkla ev yapımı hamur işlerine katılabilir ve diyabetin tedavisinde kullanılabilir. Aynı zamanda çemen tohumu unu yapılabilir veya çaylara eklenebilir.

Çemen tohumu diyabetlilerin rahatlıkla kullanabildiği bir ottur. Günlük 2*5 g tüketilmesi önerilir.

14. Kilo Vermek

Sağlıklı bir kiloda olmak tüm hastalıkların en başarılı tedavi yöntemlerindendir. Kilo kontrolü kan şekerini düzene sokar ve diyabete yakalanma riskini azaltır.

Vücut ağırlığındaki %7’lik kayıp diyabete yakalanma riskini %58 oranında azaltır ve ilaçlardan daha etkili bir yöntemdir. Dahası bu düşüş senelerce korunabilir.

Diyabet riski için en önemli faktörlerden biri ve belki de en önemlisi bel kalınlığıdır. Kadınlarda 88,9 cm ve üzeri, erkeklerde ise 101,6 cm ve üzeri insülin direnci gelişiminde, kan şekeri yüksekliği ve tip-2 diyabete yakalanma riski ile ilişkilidir.

Bel kalınlığının istenilen düzeyde olması vücut ağırlığından daha önemlidir.

60 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan 3 / 5. Oy Sayısı: 4

Devamını Göster

Popüler Makaleler