İlginizi Çekebilir

DİYET

Aralıklı Oruç

 Aralıklı Oruç Nedir ?

Herkese merhaba. Bugün size benim de danışanlarıma uyguladığım aralıklı oruçtan bahsetmek istiyorum.

Aralıklı Oruç

Aralıklı oruç (IF), özellikle dini ortamlarda kullanılmasına rağmen, kısmen ‘Hızlı Diyet’ gibi popüler diyetlerden ötürü günümüzde ilgi gören yeme rejimidir. Aralıklı açlık, birbirini takip eden yeme tokluk ve açlık prensiplerini içermiş olan bir beslenme biçimine dayanır.

Oruç kelimesi pek çok bireye Müslümanların Ramazan ayında tuttukları orucu çağrıştırsa da arasında belirli farklar bulunur. Ramazan orucu, şafaktan gün batımına kadar aç ve susuz kalmayı içermektedir. Ayrıca sıvı alımı, sigara ve ilaç kullanımı da yasaktır. Mevsime ve ülkenin coğrafi konumuna göre değişmekte olan oruç tutma süresi 11 ila 22 saat arasında değişebilir. Aralıklı oruç ise, enerji alımına “izin verilen” zamanları kısıtlayarak günlük veya haftalık yemek sıklığını azaltır.

 

Aralık Oruç Türleri

IF’nin üç ana varyasyonu vardır;

1)Zaman Kısıtlı Beslenme (TRF),

2)Alternatif Gün Orucu (ADF)

3) 5:2 Yöntemi (IF 5:2)

 

1)Zaman Kısıtlı Beslenme (TRF)

Zaman kısıtlı beslenme, besin alımının her gün 8 saat veya daha az zaman dilimi ile kısıtlandığı bir beslenme düzenini temsil eder. Zaman kısıtlı beslenme tipik olarak her 24 saatte 16 saatlik bir açlık periyodu ve 8 saatlik bir beslenme periyodunu içermektedir. Bu beslenme düzeni sirkadiyen saatleri etkileyerek metabolik işlevleri de düzenlemektedir.

 

2) Alternatif Gün Orucu (ADF)

Alternatif gün orucu, 24 saat boyunca gıda alımı ve 24 saat tam oruç gününden oluşur, ancak toplam enerji alımı sınırlı değildir. Alternatif gün orucunun insülin duyarlılığını yol açtığı belirtilmiştir. Aynı zamanda obezite ve diğer metabolik bozukluların tedavisinde etkili olduğu bildirilmiştir.

 

3) 5:2 Yöntemi (IF 5:2)

5:2 yöntemi ister haftanın iki günü oruç tutma, diğer günler ise beslenme alışkanlığına devam etme yöntemidir.

 

Aralıklı Orucun Yararları

Aralıklı orucun sağlık üzerine etkileri birçok çalışmada kanıtlanmıştır.

  • Sirkadiyen ritmi (uyku – uyanma döngüsü) düzenleme,
  • Sağlıklı bir mikrobiyota,
  • Bağırsak iltihabını azaltmak,
  • Bağırsak fonksiyonunu iyileştirmek,
  • Kardiyovasküler hastalıkları azaltmak,
  • Oksidatif strese karşı dirençi artırmak gibi pek çok yararı bulunmaktadır.

Aralıklı Orucun Zararları

Aralıklı oruç bireyin beslenme alışkanlığını değiştirebilir ve bu sebeple endişelere neden olabilir. Aile ile yemek yeme isteğini yerine getiremeyebilir. Bu sebeple oruç günlerini ve saatlerini bireyin günlük alışkanlıklarına göre ayarlamak önemli olacaktır.

 

 

Herkese merhaba. Ben Diyetisyen İlayda Tokaç. 2022 yılında Haliç Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden derece ile mezun oldum. İnsanlara şifa olmak istediğim için diyetisyen olmak istedim. Mesleğimi severek seçtim ve zevkle okudum. Mezun oluncaya…

Benzer Makaleler