Doktor Diyet Listesi

6 min


Doktor Diyet Listesi
Doktor Diyet Listesi

Kilo vermenin baş kuralı olan yaktığınızdan daha az kalori almanın yanına kararlı olmayı ve doktor diyet listesi rehberliğinde bu işe kalkmayı da koyabiliriz.

Doktor Diyet Listesi

Hemen herkesin rahatlıkla öğüt verdiği ve konuştuğu zayıflama konusunda doktor diyet listesi olan reçetelere güvenmek sağlığınız için elzemdir. Lütfen kulaktan dolma nasihatlerden ve özellikle kilo vermek için aç kalmak gerek fikrinden uzak durun. Bir ara çok moda olan İsveç diyeti gibi sert rejimler ancak doktor kontrolünde ve sağlık açısından acil kilo verilmesi gerektiği zamanlarda uygulanır. Konunun burasında artık bir efsane haline gelen Ağır Yaşamlar isimli programı ve programın tatlı sert olarak nitelenen doktoru Nowzaradan’ı hatırlamadan olmuyor.

Ağır Yaşayanlar İçinde misiniz?

Söz konusu program 200 kilonun üzerinde olan obezite hastalarını ve onların kilo verme maceralarını anlatıyor. Obezitenin ne kadar yaygınlaştığını ve ne kadar büyük tehlike olduğunu bu program çok iyi örnekliyor. Programdaki kilo vermenin amacı sadece zayıflamak değil, belli bir kilonun altına düşen hastalara mide küçültme ameliyatının yapılabilmesini sağlamak. Doktor Now ancak bunu yapabilen hastaların ameliyatına onay veriyor. Bu operasyon hastalar açısından son kurtuluş olarak görülüyor, çünkü artık yemekten ölmek üzereler. Doktor onlara hem ameliyat öncesi hem de ameliyat sonrası doktor onaylı diyet listesi hazırlıyor.

Genel olarak bakıldığında bildiğiniz sağlıklı zayıflama listelerinin daha sıkı olanları diyebiliriz. Örneğin kahvaltılar pişmiş yulaf ezmesinden veya haşlanmış yumurta, bir dilim yulaf ekmeği ve bir muz ya da yağsız süt ve öğütülmüş keten tohumu gibi besinlerden oluşuyor. Öğle yemekleri biraz tavuk göğsü ve brokoli ile bir dilim tam buğday ekmeği ya da peynir veya ton balığı katılmış Akdeniz salatası ile yapılıyor. Akşam yemeklerinde ızgara hindili bir burger veya fırında kuşkonmazla pişmiş somon ile yanında biraz bezelye, karnabahar ya da ızgara mantar gibi sebzeler yeniyor. Bu ağır bir rejim ama obezite hastaları orada adeta yaşam savaşı veriyorlar. Zaten çoğu yeme saplantısı içindeler.

Doktor ameliyat sonrasındaysa yağsız süt ürünlerini, tam tahıllı besinleri, yeşil sebzeleri öğütlüyor. Şeker, meşrubat, hamur işi, fast food ve kızarmış patates artık hastaların hayatında kesinlikle yok.

Fakat bu çeşit ağır hedefi olmayan sağlıklı diyet listeleri ile aslında herkes zayıflayabilir. Yazımızın başında da dediğimiz gibi normal şartlarda yaktığınızdan daha az kalori alırsanız ve bu süreci yürüyüş gibi ideal bir spor ile desteklerseniz zayıflamamanız için bir neden yoktur. Ve tabii bu konuda yapılacak en iyi uygulama diyetisyen kontrolü altında kilo vermektir.

İdeal Zayıflama Listesi Ne Demektir?

Öncelikle lütfen bir ayda 12 kilo veya 15 kilo gibi vaatler sunan reçetelerden uzak durun. Kendi başınıza yaptığınız şok diyetler sağlığınızı bozar. Kilo vermede en sağlıklı ölçü haftada bir veya bir buçuk kilonun yani ayda dört veya beş kilonun verilebilmesidir. Böylece verilen kilo rejim bırakılınca hızla geri alınmaz, vücudun dengesi de bozulmamış olur. Diyetisyen olarak bildiğimiz beslenme uzmanlarının hedefi de zaten budur. Ve kilo vermeye adapte olan vücut rejim devam ettikçe haftada iki kilodan fazla bile vermeye başlayabilir.

Ayrıca doktor tavsiyeli diyet listesi mutlaka bol su içmeyi de öğütler. Günde en az iki litre su içmeniz sağlığınız açısından gereklidir. En az yarım saatlik yapılan günlük yürüyüşler ise kilo vermenizde size yardımcı olacaktır. (Bu arada yürüyüş yapmayı sadece kilo verme sürecinde değil, bütün hayatınız boyunca sürdürün, doktorların vazgeçilmez sağlıklı yaşam öğütlerinden biri de budur.)

Sağlıklı kilo vermeyi amaçlayan ideal bir zayıflama listesi nasıl oluyor diye sorulduğunda ise;

Kahvaltılarınız – Bir dilim tam buğday ekmeği, bir dilim az yağlı peynir, iki ceviz, şekersiz açık çay veya bitki çayı ile bol domates ve yeşillikten oluşsun.

Öğle yemeği için – Bir kase çok az yağlı sebze çorbası, sadece bir tatlı kaşığı zeytinyağı konmuş yeşil veya çoban salata ve yanına gene az yağlı bir dilim beyaz peynir tercih edin. Bazı yazılarda vicdan çorbası diye bir tarife de rastlayabilirsiniz. Bu zaten çeşitli baharatlarla çok az yağda pişirilmiş sebze çorbasıdır.

Akşam yemeklerinde – küçük bir porsiyon ızgara balığınız ya da tavuk göğsü gibi beyaz etiniz, dört yemek kaşığı zeytinyağında pişmiş sebzeniz ve bir kase salatanız olsun.

Ara Öğünler Olmasa da Olur

Ara öğün denilen atıştırmalıklarınız ise bir meyve, bir avuç kuru üzüm, dört tane kuru kayısı veya içine bir tatlı kaşığı keten tohumu katılmış bir kase yoğurt gibi tek çeşitten oluşsun.

Böylesi bir program ile ayda beş kiloya yakın fazla ağırlığınızı kendinizi zorlamadan kaybedebilirsiniz. Bol su içmeyi yeniden hatırlatalım. Diyet listesi doktor tavsiyesi ile hazırlandığı zaman genel sağlığınızı korumayı da amaçlar.

Bütün bu listeler ayrıntılarda değişiklik gösterebilir. Fakat genel kuralları aşağı yukarı aynıdır. İnsanın alması gereken protein, yağ ve karbonhidrat dengesini günlük olarak sağlamak, kişiyi halsiz ve susuz bırakmamak, metabolizmayı daha hızlı çalıştırmak hepsinin ortak paydasıdır. Bu unsurlar ancak bir uzman, bir diyetisyen ya da bir doktor tarafından düşünülebilir. Komşu teyze veya sınıf arkadaşı size sağlıklı rejim listesi hazırlayamaz.

Ünlü Zayıflama Hikayeleri

İngiliz komedi oyuncusu Lisa Riley’in yaşadıkları bütün anlatılmak istenenlere örnek olabilir. Şişmanlığı yüzünden işini kaybetme tehlikesiyle karşılaşan 41 yaşındaki oyuncu doktor kontrolü altında bir diyet listesi uygulayarak 18 ayda tam 76 kilo vermeyi başarmış bir insan. (Hesaplama sonucu ayda ortalama 4,2 kilo verdiği ortaya çıkıyor ki olması gereken rakamlar da bunlardır.) Artık komedi oyuncusu olmam için şişman olmam gerek düşüncesinin kendini kandırmak olduğunu itiraf ediyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir