Diyetisyen Diyet Listesi

Herkesin derdi olan fazla kiloların verilmesi için kulaktan dolma öğütler yerine işi bilenlere güvenmek ve diyetisyen diyet listesi rehberliğinde zayıflamaya çalışmak çok daha sağlıklıdır.
Diyetisyen Diyet Listesi

Herkesin derdi olan fazla kiloların verilmesi için kulaktan dolma öğütler yerine işi bilenlere güvenmek ve diyetisyen diyet listesi rehberliğinde zayıflamaya çalışmak çok daha sağlıklıdır.

Diyetisyen Diyet Listesi

Bu konuda internette bulabileceğiniz ve uzmanlarca hazırlandığı söylenen diyetisyen diyet listesi bile herkese uymayabilir. Bu çeşit zayıflama reçetelerinden onlarca çeşidi hayatımızın baş danışmanı olan internette göreceksiniz. Her birindeki haftalık besin listelerinin birbirine benzediğini de fark edeceksiniz. Fakat bu konudaki yazıların ortak olduğu temel görüşler de vardır. Rejiminize başlamadan bu ortak görüşleri anlayarak okumanız yararlı olacaktır.

Zayıflamada Temel Kurallar

Bu görüşler içinde öncelikle elbette kararlı olmak geliyor. Sağlığınız açısından gerekli bir karar aldınız, şimdi sıra uygulamaya geldi. Ama kendinize ulaşılacak hedefler koyun. Ayda 15 kilo verdiren diyet gibi şok uygulamalardan vazgeçmenizi özellikle rica ediyoruz. Çok ciddi sağlık problemleri olanlar dışında diyetisyenler hiçbir zaman böylesi şok rejim listelerini insanın önüne koymazlar. Onlar bilirler ki hızla verilen kilo çok daha hızla geri alınabilir. Sağlıklı bir diyetisyen onaylı diyet listesi şok uygulamaları kapsamaz.

Üç temel besin grubu olan protein, yağ ve karbonhidrat alımının dengelenmesi (böylece halsizlik çekilmemesi), her kişinin farklı bir metabolizmaya sahip olduğu ve gene önemli olanın bu metabolizmanın hızlandırılması olduğunu diyetisyenler bilirler. Hatta bazen diyete başlanmadan önce kan tahlili yapılması bile istenir. Programı günlük yarım saatlik yürüyüşlerle desteklemek ve bol bol su içmek de zayıflamanın temel kuralları içindedir.

Murat Topoğlu Diyet Listesi

Sağlıklı kilo verme programları içinde Murat Topoğlu diyet listesini de bulabilirsiniz. Dr. Murat Topoğlu akupunktur tedavisi konusunda 35 yıldan fazla uzman olan bir hekimdir ve sağlıklı yaşam önerileri ile tanınmaktadır. Doğal tedaviler de ilgi alanları içindedir. Kendisinin bahar diyeti olarak bilinen Murat Topoğlu diyet listesi bugün kilo verme konusunda en çok güvenilen reçeteler arasında başta gelir. Çünkü yukarıda saydığımız sağlıklı diyet kurallarının tümüne uygundur ve sonuç verdirmektedir. Bu listeyi program dışına çıkmamak yani kaçamak yapmamak kuralını hatırlatarak bir kez daha paylaşmak isteriz.

Dr. Murat Topoğlu’nun Sağlıklı Bahar Diyeti

Öğün atlamadan yapılması gereken bu listede sabah kahvaltıları bir dilim tam buğday ekmeği, 4 zeytin, 3 çay kaşığı kaliteli bir bal, bol domates ve maydanoz ile şekersiz çay veya bitki çaylarından oluşuyor. Bunun yerine yarım yağlı bir kase sütün içine üç çorba kaşığı müsli atarak da kahvaltı yapabilirsiniz. Dönüşümlü yapmak da mümkündür.

Öğlenleri bir tatlı kaşığı zeytinyağı ile pişirilmiş bir tabak sebze yemeği öneriliyor. Kereviz, ıspanak, pırasa, pazı pişirebileceğiniz sebzeler arasındadır. Fakat yemeklere lütfen pirinç ve patates koymayın. Öğle yemekleri ayrıca bir kase salata ve bir kase sebze çorbası ile destekleniyor. Tarhana çorbası da seçenekleriniz içindedir. Salatanın da çok az yağlı ve az tuzlu olacağını belirtmeye gerek yok.

Akşam  Yemekleri Çok Önemli

Dr. Murat Topoğlu’nun sağlıklı bahar diyeti içinde akşam yemekleri haşlama veya ızgara biçiminde pişirilmiş avuç içi büyüklüğünde beyaz veya kırmızı et, bir kase salata ve bir kase yoğurttan oluşuyor. Öğle ve akşam yemeklerini yer değiştirebilirsiniz. Üç litreye yakın su içmek tüm diyetlerde olduğu gibi bu diyettede çok yararlı olacaktır. Sağlıklı diyet listeleri içinde mutlaka yer alan ara öğünler ise bahar diyeti içinde meyve yenerek karşılanıyor. Bir meyveyi bir porsiyon sayıyor ve ana öğünlerin arasında günde iki porsiyon taze meyve tüketiyorsunuz.

Gördüğünüz gibi sağlıklı bir diyet listesi kişiyi aç bırakmayı hedeflemez. Aksine açlık çekmemek zayıflama programlarının önemli konusudur. Çünkü aç kalan metabolizma yağ depolamaya meyillidir. Ve hiçbir diyet programından ilk üç günde sonuç beklemeyin. Sağlıklı zayıflamada önce vücut biraz direnir. Ama yeni beslenme programına alışınca da kilolar gitmeye başlanır. Bu bahar diyetini de gündelik yürüyüşler ile desteklemek, hatta yapılabiliyorsa aerobik benzeri hafif egzersizler yapmak çok daha iyi sonuçlar verecektir.

Sağlıklı Diyet – Sağlıklı Beslenme

Diyetisyen ile diyet listesi konusunda hazırlanmış örneklerin aynı zamanda sağlıklı beslenme konusunda verilen beslenme listeleri olduğunu da fark ettiniz mi? Aslında sadece zayıflama amaçlı değil, sağlıklı yaşamak için de bu listeleri baz alabilirsiniz.

Şekerden, tuzdan, tatlılardan, hamur işlerinden, kızartmalardan, hazır işlenmiş ve paketlenmiş gıdalardan, kolalı içeceklerden, abur cuburdan uzak durmak, zeytinyağı kullanmaya özen göstermek, günlük yürüyüşlere devam etmek, egzersiz yapılan hareketli bir yaşam tarzına geçmek sadece zayıflama reçetelerinin değil, aynı zamanda sağlıklı beslenme konusunun da temel kuralları içindedir.

Böyle bir aşamaya geçerseniz zaten verdiğiniz kiloları da bir daha geri almazsınız. Bu açıdan bakıldığında Dr. Murat Topoğlu sağlıklı bahar diyeti içinde yazılanlar hayatınızın sağlıklı beslenme programı olabilir.

Kilo Vermenin Yaratacağı Psikolojik Etkiler

Zayıflamak için yapılması gerekenler konusuna ağırlık veren bu yazıda kilo vermenin yaratacağı psikolojik etkilerden bahsetmek de denge yaratacaktır. Eğer kilo vermeyi başarırsanız öncelikle kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Nefes darlığı, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, sürekli çekilen halsizlik, terleme gibi sorunlara karşı alınması gereken en büyük önlemi almış oldunuz.

Artık aynaya baktığınız zaman kendinize kızmayacaksınız. İstediğiniz şeyleri giyeceksiniz, sürekli bol giyerek basenleri ve göbeği kapamak zorunda değilsiniz. Çok daha iyi uyuyacak ve çok daha iyi dinlenmiş kalkacaksınız.

En önemlisi çevrenizin size karşı gösterdiği tavır değişikliği olacak. Tombul ve şişko gibi nefretlik kelimeler duymayacaksınız. Aksine herkes bu başarınızdan ötürü size gıpta ile bakacak. Siz karar verip zayıflamayı başarmış, iradeli bir kişisiniz. Bunun sizde yaratacağı güven duygusuna paha biçilemez.

Bütün bunları yaşamak zor değildir. Yeter ki bir an önce kilo vereyim diye kendinizi aç bırakmayın, kararlı olun ve diyetisyen ile diyet listesi programlarını kabul edin.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilir

Zolax Nedir? Neden Nasıl Kullanılır? Mantar İlacı Zolax

Zolax

Mantar enfeksiyonları, sık karşılaşılan ve rahatsız edici sağlık

Takip Et