İlginizi Çekebilir

SPOR

Hızlı Kilo Verdiren En Önemli 3 Spor

Spor yapmak, takım çalışmasının değerini öğrenmenize, arkadaş edinmenize, stres atmanıza ve eğlenmenize yardımcı olabilir. Ek olarak, spor yapmak, kilo vermenize de yardımcı olabilir. Çünkü spor yaparak kısa sürede kalori yakabilirsiniz.

Hızlı Kilo Verme Yolları (En İyi 3 Spor)

İdeal kiloya ulaşmak ve bunun için kilo vermek birçok kişinin hedefidir. Bu hedefe ulaşabilmek aslında çokta zor değildir. Yapmanız gereken beslenmenizi düzenlemek ve spor yapmaktır. Spor yapmak, hızlı kilo vermek isteyen kişiler için olmazsa olmazdır. Çünkü aldığınız kalorileri yakmanın en basit yolu spor yapmaktır. Birçok kişi en hızlı şekilde kalori yakabileceği spor türünü aramaktadır. Her spor ve antrenmanların etkisi kişiden kişiye farklı etkiler gösterir. Sizde kendinize en doğru antrenman planının hazırlaması için bir uzmana başvurabilirsiniz. Herkesin rahatlıkla yapabileceği ve en fazla kalori harcayabileceğiniz 3 spor:

1. Yüzmek

Listemizin başında gelen yüzme, yüzerken vücuttaki kasların neredeyse tamamının çalışmasından dolayı her uzmanın ilk tavsiyesidir. 1 saatlik yüzme ortalama 650 kalori yakmanızı sağlayacaktır. Yüzme stili olarak kelebek yüzüş en çok kaloriyi yakıyor – saatte 949 kalori kadar. Kurbağalama ve serbest stil ise saatte 863 kaloriye kadar yanabilir.

2. Bisiklet Sürmek

Listemizin 2. sırasında Bisiklet sürmek bulunuyor. Bisiklet sürmek tempolu yürüyüş veya koşmaktan çok daha fazla kalori yaktırmaktadır. Çünkü bisiklet sürerken vücudumuzda çalışan kaslar koştuğumuz zaman çalışan kaslardan çok daha fazladır. 1 saatlik bisiklet sürüşü ortalama 500 kalori yakmanızı sağlayacaktır.

Adult Bicycling web sitesine göre sadece 40 dakikalık bisiklet sürmek 500 kaloriyi yakabilir. Fitness salonlarındaki iç mekan bisiklet dersleri, insanların kilo verme hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için yüksek miktarda kalori yakmak için özel olarak tasarlanmıştır. Bisiklet sürmek bacak bacaklarını ve sırt kaslarını tonlarken, bu aşk kollarını tıraş ederken yardımcı olur. Düzenli bisiklete binme aynı zamanda kardiyovasküler zindeliği büyük ölçüde iyileştirir ve kalp hastalığı riskini azaltır. Yüzmek gibi, düşük etkili bir spor olduğu için bisiklete binmek ve eklem yapmak kolaydır. Bu, sınırlı hareket mesafeniz varsa veya diz problemleriniz varsa bisikleti ideal hale getirir.

3. Koşmak

Koşmak  yapılması en kolay ve etkili kalori yakma aktivitesidir. Ayrıca diğer sporların aksine özel bir ekipman gerektirmeyen bir işlemdir. Bir çok doktor sağlıklı bir yaşam için mutlaka haftada en az 2-3 kez koşmanızı tavsiye eder. Fakat unutulmaması gereken koşarken bilinçli ve planlı olmaktır. Bir insan 1 saatlik hafif tempo koşuda ortalama 450 kalori yapmaktadır. Tempo arttıkça yakılan kalori miktarı da artmaktadır. Örneğin 10km hızında koşmak saatte yaklaşık 1.400 kalori yakarken, 12 km hızında koşmak saatte 1.165 kalori yakar.

İlginizi Çekebilir; 30 Dakikalık Aktiviteler ve Sporla Kaç Kalori Yakılır?

Merhaba, ben Uzm. Dyt. Ayşenur Aköz. Lisans ve yüksek lisans eğitimimi İstanbul Medipol Üniversitesi'nde tamamladım. Bir çok farklı kurumdave farklı alanda staj yapıp, eğitimim sonrasında yetişkin beslenmesi üzerine çalıştım. Bu alanda güncel…

Benzer Makaleler