Connect with us
Protelan Zayıflama Ürünü

ANTİOKSİDANLAR

Astaksantin Nedir? Nelerde Bulunur?

Astaksantin, deniz canlılarının yanı sıra alabalık, mikro alg, maya ve karideslerde oluşan bir karotenoid pigmenttir. Bir antioksidan olması sağlık açısından bir çok yararı olduğu söylenmektedir.

Published

on

Astaksantin

Astaksantin Hakkında

Astaksantin, deniz canlılarının yanı sıra alabalık, mikro alg, maya ve karideslerde oluşan bir karotenoid pigmenttir. En yaygın olarak Pasifik somon balığında bulunur ve balığa pembemsi rengini veren şeydir. Bir antioksidan olması sağlık açısından bir çok yararı olduğu söylenmektedir. Daha sağlıklı bir cilt, vücut direnci, kalp sağlığı, eklem ağrısı ve hatta kanser tedavisinde bir geleceği olabileceği düşünülmektedir. Kan akışını iyileştirmek, sigara içenler ve fazla kilolu kişilerde oksidatif stresi azaltmak gibi konularda yapılan karşılaştırma çalışmalarında Astaksantin ve diğer karotenoidler serbest radikallere karşı en yüksek antioksidan aktivitesi gösterdiğini göstermiştir. (Kaynak)

Astaksantin, genellikle doğada bulunan en güçlü antioksidanlardan biri olarak ünlenmesi nedeniyle ‘karotenoidlerin kralı’ olarak adlandırılır. Bu madde özel bir öneme sahiptir çünkü asla bir oksidan haline dönüşmez . Bu, vücutta hiçbir zaman zararlı oksidasyona neden olamayacağı ve sağlıkla ilgili faydalar ve performans için mükemmel olacağı anlamına gelir.

Astaksantin Nedir?

Astaksantin, karotenoidler adı verilen bir kimyasal gruba ait olan kırmızımsı bir pigmenttir. Bazı alglerde doğal olarak oluşur ve somon, alabalık, ıstakoz, karides ve diğer deniz ürünlerinde pembe veya kırmızı renge neden olur. Astaksantin, insanlarda ve hayvanlarda sağlığını iyileştirebilen güçlü ve güvenli bir anti-inflamatuardır. Astaksantin, yaygın anti-enflamatuarların ve ağrı kesicilerin zararlı yan etkileri olmaksızın, kaynağındaki inflamasyonu azalttığı kanıtlanmıştır.

Formülü: C40H52O4
Molar kütlesi: 596,841 g/mol
IUPAC numarası: (6S)-6-Hydroxy-3-[(1E,3E,5E,7E,9E,11E,13E,15E,17E)-18-[(4S)-4-hydroxy-2,6,6-trimethyl-3-oxo-1-cyclohexenyl]-3,7,12,16-tetramethyloctadeca-1,3,5,7,9,11,13,15,17-nonaenyl]-2,4,4-trimethyl-1-cyclohex-2-enone
Erime noktası: 216 °C
Kaynama noktası: 774 °C
Sınıflandırma: Karotenoid

En Güçlü Antioksidan

Astaksantin, dünyadaki en süper antioksidanlardan biridir ve doğamızda bulunan en güçlü karotenoiddir. Dünyanın bilinen en güçlü ikinci antioksidandır. Astaksantin (Astaxanthin) 2.822.200 mol ORAC (anti oksidan gücü) birim değerine sahiptir. Kırmızı bir pigmenttir ve karotenoid ailesine aittir. Avantajı Vit C’den 6.000 kat daha güçlüdür ve Vit E’den 550 kat daha güçlüdür. Bu uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeyi arzu edenlerin vücutlarında yeterli miktarda astaksantin bulunması gerektiği anlamına gelir. Astaksantin, steroide eşdeğer TNF-α düzeylerinin azaltılması, karaciğer enzimlerinin ve karaciğer histolojik hasarının azaltılması, kolesterol düzeylerinin düşmesi, yüksek trigliseritlerin azaltılması, aterom oluşumunun azalması, enflamatuar aracılı hastalık modellerinde etkinlik göstermiştir. okside-LDL seviyeleri, kanamada artma olmaksızın kan pıhtısı oluşumunda azalma ve deneysel olarak indüklenen miyokard enfarktüsünü takiben miyokardiyal doku hasarında azalma.

Astaksantin içeren 1,200’den fazla akran gözden geçirilmiş makale, önde gelen bilimsel dergilerde yayınlanmıştır.

Güneş yanığına karşı korunmak, kırışıklıkları azaltmak ve diğer kozmetik yararları için doğrudan cilde uygulanır. Yemeklerde somon, yengeç, karides, tavuk ve yumurta üretimi için renklendirme olarak kullanılır.  Tarımda yumurta üreten tavuklar için bir besin takviyesi olarak kullanılır.

Astaksantin Nelerde Bulunur?

Astaksantin hangi besinlerde bulunur sorusunun cevabı aslında basittir. Kırmızı renge sahip pigmentler olan;

Astaksantin Nelerde Bulunur?

Astaksantin Nelerde Bulunur?

  1. Yosun
  2. Kırmızı Alabalık
  3. Istakoz
  4. Yengeç
  5. Karides
  6. Yumurta Sarısı
  7. Mikroskobik algler

Astaksantin’in 17 Faydası

1- Beyin Sağlığı

Beyin sağlığına yardımcı olup hafızayı artırır. Beyin felci dediğimiz inmelere engel olur. Beyin toksinlerini azaltır. Alzheimer ve bunama karşıtıdır. Parkinson hastalığının belirtilerini azaltır.

2- Kalp ve Damar

Kalp ve damar hastalıklarına karşı korur. Özellikle kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

3- Cilt Sağlığı

Cilt sağlığına yardımcı olur. Özellikle cildin elastikiyetin artmasında etkisi büyüktür. Astaksantin kolejinin azalmasına ve deri kalınlaşmasına engel olması güneş ultraviyole ışınlarına maruz kalan cildimizi koruyarak kırışıklıkları önler. Astaksantin güneşin neden olduğu deri hasarını azaltabilir. 9 hafta boyunca ağız yoluyla astaksantin almak, “UV” ışınları denilen güneş ışınlarının neden olduğu kızarıklık ve cildin nem kaybını azaltır.  İlk araştırmalar, ağız yoluyla astaksantin almanın cildin ne kadar hızlı geri döndüğünü (elastikiyet) artırdığını ve orta yaşlı kadınlarda ve erkeklerde ince çizgileri ve kırışıklıkları azalttığını göstermektedir. Aynı zamanda ciltte nem içeriğini iyileştirir gibi görünüyor. Diğer araştırmalar, astaksantinin ağız yoluyla alınmasının, günde iki kez yüze astaksantin krem ​​sürülmesiyle birlikte, cilt kırışıklıklarının görünümünü iyileştirdiğini göstermektedir.

4- Saç Sağlığı

Saç diplerini güçlendirerek saçların dökülmesini önlemeye yardımcı olur.

5- İltihaplanma

Enflamasyon’u (İltihabı) azaltır
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30243665

6- Kas Sağlığı

Vücut kaslarının gelişmesine yardımcı olur. Özellikle spor yapanlarda kas yorgunluğunun ve ağrılarının azalmasına yardımcı olur.

7- Göz Sağlığı

Göz sağlığı için lutein gibi astaksantin de çok önemlidir. Gözün bakteri iltihaplarına karşı koruyucudur. Özelliklede keskin görmeyi sağlayan gözün makula bölümünü ayrıca retina kısmını korur. Retina bir kısmı zarar gördüğünde AMD oluşur. Erken yapılan araştırmalar, ağız yoluyla astaksantin, lutein, zeaksantin, E vitamini, C vitamini, çinko ve bakır içeren bir ürünün, AMD’li kişilerde retinanın merkezinde hasarı arttırdığını göstermektedir. Retina dış bölgelerinde hasarı artırmaz.

8- Cinsel Sağlık

Astaksantinin sperm sayısını etkilediği bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30296601

9- Damar Sağlığı

Kan akışını hızlandırır, dolayısıyla damar içinde kollesterol plaklarının oluşmasını engellemeye yardımcıdır.

10- Kanser

Kansere karşı korur ve onunla mücadele eder. Özellikle göğüs, bağırsak, prostat ve deri kanserleri için bilimsel çalışmalar vardır.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16211266

11- Eklem Sağlığı

Eklem sağlığına çok iyi gelir. Kıkırdakların yıpranmasını önlemeye yardımcı olur.

12- Bağışıklık Sistemi

Bağışıklığın en güçlü yardımcılarındandır. Çünkü Astaksantin bilinen dünyanın 2. en güçlü antioksidanı dır. Hücre arasında oluşan toksinlerin atımını hızlandırır.

13- Karaciğer Sağlığı

Karaciğerin en önemli yardımcılarındandır. Karaciğer yağlanmasını azaltıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca alkole bağlı olmayan karaciğer iltihaplanmasını azaltır.

14- Kolestrol

LDL, kolesterol ve Trigliseridlerin düşmesine yardımcı olur.

15- Şeker Hastalığı

Pankreasta insülin üreten hücreleri koruyarak şeker hastalığında (Tip2 diyabet) çok yardımcıdır.

16- Mide Sağlığı

Astaksantin mide ülserine karşı koruyucu etki sağlar.

17- Menopoz Dönemi

İlk araştırmalar, astaksantin, D3 vitamini, likopen ve turunçgil biyoflavonoidlerini içeren bir ürünün günlük olarak sıcak basması, eklem ağrısı, morarma ve mesane problemleri gibi menopoz semptomlarını azalttığını göstermektedir.

Astaksantin Kırmızı Pigmentler

Astaksantin Kırmızı Pigmentler

 

Astaksantin Yan Etkileri

Astaksantin, gıdada bulunan miktarlarda tüketildiğinde güvenlidir. Ek olarak ağız yoluyla alındığında OLASI GÜVENLİDİR. 12 haftaya kadar günde 4 ila 40 mg veya 6 ay boyunca günde 12 mg dozlarda kendi başına güvenle kullanılmıştır. Diğer karotenoidler, vitaminler ve minerallerle birlikte günde 4 mg’da 12 aya kadar güvenle kullanılır. Astaxanthin yan etkileri artmış bağırsak hareketlerini ve kırmızı dışkı rengini içerebilir. Yüksek dozda astaxanthin, mide ağrısına neden olabilir. Hamilelik ve emzirme sırasında kullanımı hakkında yeterli bilgi yoktur. Güvenli tarafta kalın ve kullanımından kaçının.

Uygun doz, kullanıcının yaşı, sağlığı ve diğer bazı koşullar gibi birkaç faktöre bağlıdır. Ancak şu an için uygun bir doz aralığını belirlemek için yeterli bilimsel çalışma maalesef yoktur. Doğal ürünlerin her zaman mutlaka güvenli olmadığını ve dozajların önemli olabileceğini unutmamakta fayda vardır. Ürün etiketlerinde ilgili talimatları takip ettiğinizden emin olun ve kullanmadan önce eczacınıza veya doktorunuza veya diğer sağlık profesyonellerine danışın.

Astaksantin’in Tarihi

Astaksantin Bileşen

Astaksantin Bileşen

1938 yılında organik kimyacı Richard Kuhn astaksantin’i keşfetti ya da daha doğrusu teşhis etti. Bir ıstakozdan elde ettiği pigmentleri incelerken bulan Kuhn, daha geniş araştırma eğilimlerine yönelmek için neredeyse ilk karotenoidi yaptı. Kuhn, astaksantinin hayvanların sağlığını iyileştirme eğiliminde olduğunu fark etti ve bu onu araştırmalarında daha ileriye gitmesi için itti. Kuhn’un çalışmalarından günümüze binlerce bilimsel araştırma yapıldı ve halen insanlar bu ilginç karotenoid üzerinde çalışmaya devam ediyorlar. Astaksantin, daha geniş araştırma topluluğu tarafından incelenen en eski karotenoidlerden biridir.

Daha önce astaksantin yeyip yemediğinizi merak ediyorsanız eğer kırmızımsı renkli bir su ürünü tükettiyseniz, onu zaten diyetinizin bir parçası haline getirmişsiniz demektir. Ek gıda olarak kullanılmaya başlanması çok olmadı.

Richard Kuhn

Richard Kuhn

Richard Kuhn; 3 Aralık 1900 tarihinde Viyana’da doğdu 1900. Babası Richard Clemens Kuhn, bir mühendis ve “Hofrat” idi; annesi Angelika Rodler, ilkokullarda öğretmenlik yaptı. “Gymnasium” da (gramer okulu) eğitim gördü. Viyana Üniversitesinde ve daha sonra R. Willstätter yönetiminde Münih’te kimya eğitimi aldı . 1922 yılında Über Spezifität der Enzyme (enzimlerin özgüllüğü üzerine) tezini tamamladıktan sonra derecesini (D.Ph.) aldı. Kuhn, yirmi yıl boyunca, karotenoidlerin kimyasal yapısı ile ilgili olarak büyük ilgi gösterdiği çift bağları içeren bileşikleri araştırdı. Bunların sekiz yeni türünü keşfetti ve analiz edebildi. Aynı zamanda B2 vitamini ve antidermatit B6 vitamini üzerinde önemli çalışmalar yaptı . Bu önemli alandaki çalışmaları için Kuhn, 1938’de Nobel Kimya Ödülü’nü aldı.

 

Yapılan bilimsel çalışmalardan bazıları;
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3083660/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5525019/
http://www.nutritionaloutlook.com/herbs-botanicals/science-behind-astaxanthin
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21984399

331 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan 5 / 5. Oy Sayısı: 4

Çok Şanslısın Senden Önce Kimse Bu Makaleye Puan Vermemiş. İlk SEN OL!

Okumaya Devam Et
Yorumlar İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANTİOKSİDANLAR

Antioksidanlar

Published

on

Antioksidanlar

Antioksidan

Vücudumuzdaki hücreler, farklı enfeksiyonlar ve mikropların oluşturduğu türlü tehditlerle karşı karşıya kalır. Bir başka önemli tehdit, serbest radikaller adı verilen kötü kimyasallardan gelmektedir. Bu serbest radikaller hücrelere zarar verebilirler. Hücrelerimizde aynı bedenimiz gibi çalışırlar. Hücre yaşamına devam edebilmek için besin almalıdır ve aldığı bu besinleri enerjiye çevirdikten sonra besinden kalan artıkları hücre dışına bırakır. İşte bu hücre dışına atılan atıklar serbest radikallerdir. Hücrenin dışkısı veya çöpü gibi düşünebilirsiniz. Serbest radikaller hücre atıkları dışında yediklerimiz, soluduğumuz hava ile de vücüdumuzda oluşur.

Serbest radikaller birçok şekil, boyut ve kimyasal konfigürasyona sahiptir ve DNA dizisinde kodlanmış talimatları bile değiştirebilirler. Bir arter duvarında sıkışıp kalması durumunda düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL, bazen kötü kolesterol olarak da adlandırılır) molekülü yapabilirler. Ya da hücrenin zarını değiştirir, hücreye giren şeyin akışını değiştirir ve onu besinsiz bırakarak hücrenin ölümüne yol açabilir.

Peki bu serbest radikallere karşı vücut kendini nasıl savunacak? Asla savunmasız değiliz. Bu acımasız saldırı için vücudumuz serbest radikalleri yok eden vücuttan atan moleküller oluşturuyor. Ayrıca serbest radikal savaşçıları da yiyeceklerden alıyoruz. Bu serbest radikaller ile savaşıp onları yok eden, vücuttan dışarı atan savaşcılara “antioksidan” denir. Antioksidanlara süpürücü, temizlikçi, çöpçü gibi anlaşılır isimlerde takılmaktadır.

Antioksidan, olarak görev yapan yüzlerce madde olmasına karşın en tanıdık olanlar C vitamini , E vitamini , p-karoten mineralleri, selenyum, astaksantin, koenzim Q10 ve manganezdir. Fakat bunlar dışında ülkemizde çok tüketilen ve bir çok kişinin tüketmesine rağmen antioksidan olarak faydasını bilmediği, sumak, karanfil, nane, tarçın, ekinezya, yeşil çay dünyanın en güçlü antioksidanları listesinde başlardadırlar.

Antioksidanları Görevleri

Antioksidan olarak görev yapan maddeler konusunda genel bir yanılgı vardır. Bu yanılgı her antioksidanın aynı görevi yaptığı düşünülür, fakat böyle değildir. Çünkü antioksidan terimi kimyasal bir terimdir ve maddelerin birbiriyle etkileşimi sonucu farklı görevlere sahip antioksidanlar oluşmaktadır. Bir başka büyük yanlış anlama, antioksidanların birbiriyle değiştirilebilir olmasıdır. Her birinin kendine özgü kimyasal davranışları ve biyolojik özellikleri vardır. Her biri farklı madde (veya madde ailesi) ile biraz farklı roller oynayan, ayrıntılı ağların parçaları olarak gelişmektedirler. Bu, tek bir maddenin tüm kalabalığın işini yapamayacağı anlamına gelir. Antioksidanı şavaşçı bir kuvvet olarak düşünürsek bu kuvvet içinde aynı düşman ile savaşan fakat farklı yollar ve taktikler ile ilerleyen savaşçılar vardır. Bu savaşçılar gıdalardan aldığımız antioksidan içeriğidir. Bir savaşta tüm bu birliklere ihtiyaç olduğunu unutmamak gerekir.

Bilim adamları 1990’larda, atardamar tıkanıklığının aterosklerozunun erken dönemlerinde serbest radikallerin hasar verdiğini anlamaya başladılar ve bunun üzerine arttırılan bilimsel çalışmalar sonucu serbest radikalleri kanser, görme kaybı ve diğer birçok kronik rahatsızlığa katkıda bulunabileceğini ortaya koydular. Bazı çalışmalar, antioksidanca zengin meyve ve sebze alımının düşük olduğu kişilerde bu kronik durumların daha çok görüldüğünü göstermiştir. Klinik deneyler, tekli maddelerin, özellikle beta karoten ve E vitamininin kalp hastalığına, kansere ve benzerlerine karşı silah olarak etkisini test etmeye başladı.

Astaksantin

Astaksantin, karotenoidler adı verilen bir kimyasal gruba ait olan kırmızımsı bir pigmenttir. Bazı alglerde doğal olarak oluşur ve somon, alabalık, ıstakoz, karides ve diğer deniz ürünlerinde pembe veya kırmızı renge neden olur. Astaksantin sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Lutein

Altı yıllık bir çalışma olan Age-Related Eye Disease Study (AREDS), Katarakt hastalık riski yüksek olan kişilerde C vitamini, E vitamini, beta-karoten ve çinko kombinasyonunun ileri yaşla ilişkili maküler dejenerasyon gelişimine karşı koruma sağladığını buldu. Ispanak ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzelerde bulunan doğal olarak meydana gelen bir karotenoid olan Lutein, aynı zamanda görüşü koruyabilir. Bununla birlikte, yaşa bağlı maküler dejenerasyon için lutein desteğinin nispeten kısa denemeleri çelişkili bulgular vermiştir. AREDS takviyesi rejiminin ve lutein, zeaksantin ve balık yağının yeni bir denemesi devam etmektedir. Bu deneme antioksidanlar ve maküler dejenerasyon hakkında daha kesin bilgiler verebilir.

E Vitamini

Bu antioksidan yağda depolanır (yağda çözünür olarak da bilinir). Hücre duvarlarındaki yağlara saldıran serbest radikallerle savaşır. Ayrıca LDL kolesterolün atardamarlarınızı sertleştirebilecek bir form haline gelmesini (doktorunuz okside olabilir diyebilir) ve kardiyovasküler hastalığa yol açabilir. E Vitamini

E Vitamini Nereden Alınır: Tam tahıllar, bitkisel yağlar (zeytin, ayçiçeği, kanola), fındık ve yeşil yapraklı sebzeler.

C Vitamini

C Vitamini ayrıca askorbik asit olarak da bilinir, suda çözünür. Mide, akciğer ve sindirim sistemi kanserlerini önlemeye yardımcı olabilir.

Nereden alınır: Yeşil sebzeler, domatesler ve turunçgiller portakal ve greyfurt gibi. Çiğ gıdaları seçin çünkü pişirme işlemi gıdalardaki c vitaminini yok edebilir.

Beta Karoten

Yağda çözünen bir karotenoiddir (sebzeler ve meyvelerdeki sarı, turuncu ve kırmızı pigmentlerdir). Vücut onu retinole çevirir, bu da görmeye yardımcı olur. Direkt gıdalardan alınması en iyisidir.

Nereden alınır: Meyveler, tahıllar, havuç, kabak, ıspanak ve diğer yeşil sebzeler.

Likopen

Bu karotenoid, prostat, akciğer ve meme kanserine karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Nereden alınır: Pişmiş ve işlenmiş domatesler likopen için iyi ve yaygın bir kaynaktır. Makarnalarınızda domates sosu olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Domateslerin ısıtılması vücudunuzun likopeni emmesini kolaylaştırır. Vücudunuzun bu besin maddelerini kullanmasına yardımcı olmak için biraz zeytinyağı yağı ekleyin.

Selenyum

Toprakta ve suda bulunan bu mineral, tiroidinizin çalışmasına yardımcı olur. Araştırma, özellikle akciğer, kolon ve prostat kanserine karşı korunmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Çok fazla alınması durumunda sindirim problemlerine, saç ve tırnak kaybına ve hatta karaciğerin sirozuna yol açabilir.

Nereden alınır: Hububat, soğan, sarımsak, fındık, soya fasulyesi, deniz ürünleri, et ve karaciğer.

Flavonoidler

Bilim adamları, meyve ve sebzelerde bulunan bu antioksidanların 4000’den fazlasını biliyorlar. Her bitki farklı bir flavonoid kombinasyonu içerir. Kalp hastalığı, kanser, artrit, yaşlanma, katarakt, hafıza kaybı, felç, iltihap ve enfeksiyona karşı korunmaya yardımcı olabilirler.

Bunları nereden alırsınız: Yeşil çay, üzüm, kırmızı şarap, elma, çikolata ve meyveler.

Omega 3 ve Omega 6 Yağ Asitleri

Omega 3‘ler kalp hastalıkları, felç, artrit, katarakt ve kansere karşı korunmaya yardımcı olur. Omega 6‘lar egzama, sedef hastalığı ve osteoporozun gelişmemesine yardımcı olur. Vücudunuz iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olan bu temel yağ asitlerini yapamaz mutlaka dışardan alınması gerekmektedir.

Nereden alınır: Omega-3: Somon, ton balığı, sardalye, ceviz, Omega 6 : Bitkisel yağlar, fındık, kümes hayvanları

Vücudumuzda üretilen antioksidanlar

  • Superoxide dismutase
  • Katalaz
  • Glutathione peroxidase

Antioksidan Takviyesi Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Öncelikle güvenilir kaynaklardan bilgi alın. Antioksidan takviyelerinin ilaçlarla veya diğer takviyelerle etkileşime girebileceğini unutmayın. Doktorunuz bu konuda tavsiyede bulunabilir.

152 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan 5 / 5. Oy Sayısı: 1

Çok Şanslısın Senden Önce Kimse Bu Makaleye Puan Vermemiş. İlk SEN OL!

Devamını Göster

Popüler Makaleler