Connect with us

Antioksidanlar

Astaksantin Nedir? Nelerde Bulunur?

Astaksantin, bir antioksidan ve karotenoid olan bir bileşiktir. Bitkiler tarafından üretilir ve besinler aracılığıyla insanlar tarafından alınabilir. Astaksantin, gıdalarda bulunması çok nadir olduğu için, çoğu insan takviyeler yoluyla alır.

Astaksantin

Astaksantin Hakkında

Astaksantin, deniz canlılarının yanı sıra alabalık, mikro alg, maya ve karideslerde oluşan bir karotenoid pigmenttir. En yaygın Pasifik somon balığında bulunur ve balığa pembemsi rengini verende aslında astaksantindir. Bir antioksidan olması sağlık açısından bir çok yararı olduğu söylenmektedir. Daha sağlıklı bir cilt, vücut direnci, kalp sağlığı, eklem ağrısı ve hatta kanser tedavisinde bir geleceği olabileceği düşünülmektedir. Kan akışını iyileştirmek, sigara içenler ve fazla kilolu kişilerde oksidatif stresi azaltmak gibi konularda yapılan karşılaştırma çalışmalarında Astaksantin ve diğer karotenoidler serbest radikallere karşı en yüksek antioksidan aktivitesi gösterdiğini göstermiştir.

Astaksantin, genellikle doğada bulunan en güçlü antioksidanlardan biri olarak ünlenmesi nedeniyle ‘karotenoidlerin kralı’ olarak adlandırılır. Bu madde özel bir öneme sahiptir. Çünkü asla bir oksidan haline dönüşmez . Bu, vücutta hiçbir zaman zararlı oksidasyona neden olamayacağı ve sağlıkla ilgili faydalar ve performans için mükemmel olacağı anlamına gelir.

Astaksantin Nedir?

Astaksantin, bir antioksidan ve karotenoid olan bir bileşiktir. Bitkiler tarafından üretilir ve besinler aracılığıyla insanlar tarafından alınabilir. Astaksantin, güneş ışığına maruz kalan türlerin (örneğin, alabalık, krill, algler) derilerinde bulunur ve bu türlerin beslenmesi sonucu insanlar tarafından alınabilir.

Astaksantin, göz sağlığı, kalp sağlığı, beyin sağlığı ve cildin güneş hasarından korunması gibi birçok faydası olduğu iddia edilir. Ancak, astaksantin hakkındaki araştırmalar henüz tamamlanmamıştır ve daha fazla araştırma gereklidir. Astaksantin, gıdalarda bulunması çok nadir olduğu için, çoğu insan gıda takviyesi olarak alır.

Astaksantin, karotenoidler adı verilen bir kimyasal gruba ait olan kırmızımsı bir pigmenttir. Bazı alglerde doğal olarak oluşur ve somon, alabalık, ıstakoz, karides ve diğer deniz ürünlerinde pembe veya kırmızı renge neden olur. Astaksantin, insanlarda ve hayvanlarda sağlığını iyileştirebilen güçlü ve güvenli bir anti-inflamatuardır. Astaksantin, yaygın anti-enflamatuarların ve ağrı kesicilerin zararlı yan etkileri olmaksızın, kaynağındaki inflamasyonu azalttığı kanıtlanmıştır.

Formülü: C40H52O4
Molar kütlesi: 596,841 g/mol
IUPAC numarası: (6S)-6-Hydroxy-3-[(1E,3E,5E,7E,9E,11E,13E,15E,17E)-18-[(4S)-4-hydroxy-2,6,6-trimethyl-3-oxo-1-cyclohexenyl]-3,7,12,16-tetramethyloctadeca-1,3,5,7,9,11,13,15,17-nonaenyl]-2,4,4-trimethyl-1-cyclohex-2-enone
Erime noktası: 216 °C
Kaynama noktası: 774 °C
Sınıflandırma: Karotenoid

En Güçlü Antioksidan Astaksantin

Astaksantin, dünyadaki en süper antioksidanlardan biridir ve doğamızda bulunan en güçlü karotenoiddir. Dünyanın bilinen en güçlü ikinci antioksidandır. Astaksantin (Astaxanthin) 2.822.200 mol ORAC (anti oksidan gücü) birim değerine sahiptir. Kırmızı bir pigmenttir ve karotenoid ailesine aittir. C Vitamininden 6.000 kat, E Vitamininden 550 kat daha güçlüdür. Bu uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeyi arzu edenlerin vücutlarında yeterli miktarda astaksantin bulunması gerektiği anlamına gelir.

Astaksantin, steroide eşdeğer TNF-α düzeylerinin azaltılması, karaciğer enzimlerinin ve karaciğer histolojik hasarının azaltılması, kolesterol düzeylerinin düşmesi, yüksek trigliseritlerin azaltılması, aterom oluşumunun azalması, enflamatuar aracılı hastalık modellerinde etkinlik göstermiştir. okside-LDL seviyeleri, kanamada artma olmaksızın kan pıhtısı oluşumunda azalma ve deneysel olarak indüklenen miyokard enfarktüsünü takiben miyokardiyal doku hasarında azalma.

Astaksantin (Astaxanthin) 2.822.200 mol ORAC (anti oksidan gücü) birim değerine sahiptir.

Astaxanthin içeren 1.200’den fazla bilimsel makale, önde gelen bilimsel dergilerde yayınlanmıştır.

Güneş yanığına karşı korunmak, kırışıklıkları azaltmak ve diğer kozmetik yararları için doğrudan cilde uygulanır. Yemeklerde somon, yengeç, karides, tavuk ve yumurta üretimi için renklendirme olarak kullanılır.  Tarımda yumurta üreten tavuklar için bir besin takviyesi olarak kullanılır.

Astaksantin Nelerde Bulunur?

Astaksantin, güneş ışığına maruz kalan bitkiler tarafından üretilir ve besinler aracılığıyla insanlar tarafından alınabilir. Astaksantin hangi besinlerde bulunur sorusunun cevabıda aslında basittir. Kırmızı renge sahip pigmentler olan bitki ve hayvanlarda bulunur diyebiliriz. En yüksek astaksantin içeren besinler şunlardır:

  • Alabalık: Alabalık türleri, astaksantin içeren en yüksek besinler arasındadır.
  • Krill: Krill, deniz ürünleri arasında astaksantin içeren en yüksek besinlerden biridir.
  • Algler: Chlorella ve spirulina gibi algler, astaksantin gibi birçok faydalı bileşik içermektedir.
  • Domates: Domates, astaksantin içeren besinler arasındadır ancak miktar çok düşüktür.
  • Tavuk: Tavuk eti, astaksantin içeren besinler arasındadır ancak miktar çok düşüktür.
Astaksantin Nelerde Bulunur?

Astaxanthin Nelerde Bulunur?

Astaksantin’in Sağlığa Faydaları

Astaksantinin Beyin Sağlığına Faydası

Astaksantin, beyin sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu iddia edilen bir antioksidan ve karotenoidtir. Ancak, astaksantin hakkındaki araştırmalar henüz tamamlanmamıştır ve daha fazla araştırma gereklidir.

Astaksantin, beyin fonksiyonlarının düzenlenmesinde rol oynayabilecek ve beyin hasarını önleyebilecek antioksidan özelliği ile beyin sağlığına faydalı olabilir. Ayrıca, astaksantin, beyin hücrelerinin hasar görmesini önleme ve beyin hücrelerinin yaşlanmasını yavaşlatma gibi faydaları da vardır.

Advertisement

Ancak, bu iddiaları destekleyecek yeterli kanıt henüz bulunmamıştır ve astaksantin hakkındaki araştırmalar devam etmektedir. Astaksantin kullanımı hakkında doktorların tavsiyeleri önemlidir ve astaksantin takviyelerinin güvenliği ve etkililiği hakkındaki araştırmalar tamamlanmadan önce kullanılmamalıdır.

Astaksantin’in Kalp ve Damar Sağlığına Faydaları

Astaksantin, kalp ve damar sağlığı üzerinde olumlu etkileri olabilecek antioksidan özelliği ile kalp sağlığına faydalı olabilir. Ayrıca, astaksantin, kalp hastalıklarının oluşmasını önleme ve kalp hastalıklarına neden olan faktörleri azaltma gibi faydaları da vardır. Unutmamak gerekiyor ki, sağlıklı bir diyet, düzenli fiziksel aktivite ve sigara içmeme gibi hayat tarzı değişiklikleri kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.

Astaksantin’in Cilt Sağlığına Faydaları

Astaksantin, cildin güneş hasarından korunması ve cildin yaşlanmasını yavaşlatması gibi faydaları vardır. Astaksantin, cildin güneş ışığından kaynaklanan hasarları engelleme ve cildin güneş hasarından korunması gibi faydaları vardır. Ayrıca, astaksantin, cildin nem oranını ve elastikiyetini artırma, cildin görünümünü iyileştirme ve cildin hasar görmesini önleme gibi faydaları da vardır.

Ayrıca, cildin güneş hasarından korunması için güneş koruyucu kullanmak ve güneş ışığından kaçınmak gibi önlemler de alınmalıdır.

Astaksantin’in Saç Sağlığına Faydaları

Astaksantin, saç hücrelerinin hasar görmesini önleme ve saçın dökülmesini yavaşlatma gibi faydaları vardır. Ayrıca, astaksantin, saçın güçlenmesine ve parlak olmasına yardımcı olabilecek antioksidan özelliği ile saç sağlığına faydalı olabilir.

Saç sağlığı için saç bakımı, sağlıklı bir diyet ve düzenli fiziksel aktivite gibi hayat tarzı değişiklikleri de yapmak faydalı olabilir.

Astaksantin’in İltihaplanmaya Karşı Faydaları

Astaksantin, iltihaplanmaya karşı olumlu bir etkisi olduğu iddia edilir. Astaksantin, vücutta iltihaplanma yapıcı serbest radikalleri engelleme ve bu radikallerin zararlı etkilerini azaltma gibi faydaları vardır.

Ayrıca, astaksantin, iltihaplanmaya neden olan faktörleri azaltma ve iltihaplanmaya neden olan hastalıkların tedavisinde destek olabilecek özelliği ile iltihaplanmaya karşı faydalı olabilir.

Enflamasyon’u (İltihabı) azaltır.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30243665

Astaksantin’in Kas Sağlığına Faydaları

Astaksantin, kas sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu iddia edilir. Astaksantin, kas dokularının hasar görmesini önleme ve kas dokularının iyileşmesini hızlandırma gibi faydaları vardır. Ayrıca, astaksantin, kas fonksiyonlarının düzenlenmesinde rol oynayabilecek ve kas ağrılarını azaltabilecek özelliği ile kas sağlığına faydalı olabilir.

Ayrıca, kas sağlığı için düzenli fiziksel aktivite ve sağlıklı bir diyet gibi hayat tarzı değişiklikleri yapmak da faydalı olabilir.

Astaksantin’in Göz Sağlığına Faydaları

Göz sağlığı için lutein gibi astaksantin de çok önemlidir. Astaksantin, göz sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu iddia edilir. Astaksantin, göz hastalıklarının oluşmasını önleme ve göz hasarını azaltma gibi faydaları vardır. Ayrıca, astaksantin, göz fonksiyonlarının düzenlenmesinde rol oynayabilecek ve göz hasarını önleyebilecek antioksidan özelliği ile göz sağlığına faydalı olabilir.

Advertisement

Astaksantin’in Cinsel Sağlığa Faydaları

Astaksantin, cinsel sağlık üzerinde olumlu bir etkisi olduğu iddia edilir. Astaksantin, cinsel performansı ve cinsel fonksiyonları düzenleme gibi faydaları vardır. Ayrıca, astaksantin, testesteron düzeylerini artırma ve cinsel işlev bozukluklarını azaltma gibi faydaları da vardır.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30296601

Astaksantin’in Damar Sağlığına Faydaları

Astaksantin, damar sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu iddia edilir. Astaksantin, damar duvarını güçlendirme ve damar esnekliğini artırma gibi faydaları vardır. Ayrıca, astaksantin, damar tıkanmasını önleme ve damar hastalıklarının oluşmasını engelleme gibi faydaları da vardır.

Astaksantin’in Kansere Karşı Faydaları

Astaksantin, kansere karşı olumlu bir etkisi olduğu iddia edilir. Astaksantin, kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engelleme gibi faydaları vardır. Ayrıca, astaksantin, serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltma ve kansere neden olan faktörleri azaltma gibi faydaları da vardır.

Astaksantin kansere karşı korunmaya yardımcı olur ve onunla mücadele eder. Özellikle göğüs, bağırsak, prostat ve deri kanserleri için bilimsel çalışmalar vardır.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16211266

Astaksantin’in Eklem Sağlığına Faydaları

Astaksantin, eklem sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu iddia edilir. Astaksantin, eklem ağrısı ve şişliğini azaltma, eklem fonksiyonlarını iyileştirme ve eklem hasarını önleme gibi faydaları vardır. Ayrıca, astaksantin, eklem hastalıklarının oluşmasını önleme ve eklem dokusunun iyileşmesini hızlandırma gibi faydaları da vardır.

Astaksantin’in Bağışıklık Sistemine Faydaları

Astaksantin, bağışıklık sistemi üzerinde olumlu bir etkisi olduğu iddia edilir. Astaksantin, bağışıklık sistemini güçlendirme, hastalıklara karşı korunma ve hastalıklardan kurtulma süresini hızlandırma gibi faydaları vardır. Ayrıca, astaksantin, serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltma ve bağışıklık sistemini destekleme gibi faydaları da vardır.

Ayrıca, bağışıklık sistemini güçlendirmek için sağlıklı bir diyet, düzenli fiziksel aktivite, yeterli uyku ve stres yönetimi gibi hayat tarzı değişiklikleri yapmak da faydalı olabilir.

Astaksantin’in Karaciğer Sağlığına Faydaları

Astaksantin, karaciğer sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu iddia edilir. Astaksantin, karaciğer hasarını önleme, karaciğer fonksiyonlarını iyileştirme ve karaciğer hastalıklarının oluşmasını önleme gibi faydaları vardır. Ayrıca, astaksantin, karaciğerde oluşan toksik maddeleri atma ve karaciğer hücrelerinin iyileşmesini hızlandırma gibi faydaları da vardır.

Ayrıca, karaciğer sağlığını korumanın diğer yolları arasında sağlıklı bir diyet, düzenli alkol tüketimini sınırlandırma, sigara içmeme ve madde kullanmamak bulunabilir.

Astaksantin’in Kolesterol Sağlığına Faydaları

Astaksantin, kolesterol sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu iddia edilir. Astaksantin, kötü kolesterol (LDL) düzeylerini azaltma, iyi kolesterol (HDL) düzeylerini artırma ve kalp hastalıkları riskini azaltma gibi faydaları vardır. Ayrıca, astaksantin, damar tıkanıklığını önleme ve damar esnekliğini artırma gibi faydaları da vardır.

Advertisement

Kolesterol sağlığını korumanın diğer yolları arasında sağlıklı bir diyet, düzenli fiziksel aktivite, sigara içmeme ve madde kullanmamak bulunabilir.

Astaksantin’in Şeker Hastalığı ve Diyabete Karşı Faydaları

Astaksantin, şeker hastalığı ve diyabete karşı olumlu bir etkisi olduğu iddia edilir. Astaksantin, şeker düzeylerini düzenleme, insülin direncini azaltma ve diyabetik komplikasyonların oluşmasını önleme gibi faydaları vardır. Ayrıca, astaksantin, kalp hastalıkları, retinopati ve nefropati gibi diyabetik komplikasyonların oluşmasını önleme gibi faydaları da vardır.

Şeker hastalığı ve diyabeti kontrol altında tutmanın diğer yolları arasında sağlıklı bir diyet, düzenli fiziksel aktivite, sigara içmeme ve madde kullanmamak bulunabilir.

Astaksantin’in Miğde Sağlığına Faydaları

Astaksantin, miğde sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu iddia edilir. Astaksantin, miğde hasarını önleme, miğde fonksiyonlarını iyileştirme ve miğde hastalıklarının oluşmasını önleme gibi faydaları vardır. Ayrıca, astaksantin, miğdedeki oluşan toksik maddeleri atma ve miğde hücrelerinin iyileşmesini hızlandırma gibi faydaları da vardır.

Miğde sağlığını korumanın diğer yolları arasında sağlıklı bir diyet, düzenli alkol tüketimini sınırlandırma, sigara içmeme ve madde kullanmamak bulunabilir.

Astaksantin’in Menopoz Dönemindeki Faydaları

Astaksantin, menopoz dönemindeki kadınlarda olumlu bir etkisi olduğu iddia edilir.  İlk araştırmalar, astaksantin, D3 vitamini, likopen ve turunçgil biyoflavonoidlerini içeren bir ürünün günlük olarak sıcak basması, eklem ağrısı, morarma ve mesane problemleri gibi menopoz semptomlarını azalttığını göstermektedir. Ayrıca, astaksantin, cildin nem düzeyini artırma, cildin elastikiyetini koruma ve cildin hasarını önleme gibi faydaları da vardır.

Astaksantin Kırmızı Pigmentler

Astaksantin Kırmızı Pigmentler

 

Astaksantin Yan Etkileri

Astaksantin, gıdada bulunan miktarlarda tüketildiğinde güvenlidir. Ek olarak ağız yoluyla alındığında OLASI GÜVENLİDİR. 12 haftaya kadar günde 4 ila 40 mg veya 6 ay boyunca günde 12 mg dozlarda kendi başına güvenle kullanılmıştır. Diğer karotenoidler, vitaminler ve minerallerle birlikte günde 4 mg’da 12 aya kadar güvenle kullanılır.

Astaxanthin yan etkileri artmış bağırsak hareketlerini ve kırmızı dışkı rengini içerebilir. Yüksek dozda astaxanthin, mide ağrısına neden olabilir. Hamilelik ve emzirme sırasında kullanımı hakkında yeterli bilgi yoktur. Güvenli tarafta kalın ve kullanımından kaçının.

Uygun doz, kullanıcının yaşı, sağlığı ve diğer bazı koşullar gibi birkaç faktöre bağlıdır. Ancak şu an için uygun bir doz aralığını belirlemek için yeterli bilimsel çalışma maalesef yoktur. Doğal ürünlerin her zaman mutlaka güvenli olmadığını ve dozajların önemli olabileceğini unutmamakta fayda vardır.

Ürün etiketlerinde ilgili talimatları takip ettiğinizden emin olun ve kullanmadan önce eczacınıza veya doktorunuza veya diğer sağlık profesyonellerine danışın.

Astaksantin’i Kimler Kullanamaz

Astaksantin, herkes tarafından güvenle kullanılamayabilir. Astaksantin, hamile veya emziren kadınlar, çocuklar, bazı ilaçların etkilerini bozan hastalar veya bazı tıbbi durumları olan hastalar gibi belirli gruplar için uygun olmayabilir.

Astaksantin kullanımı hakkındaki doktorların tavsiyeleri önemlidir ve astaksantin takviyelerinin güvenliği ve etkililiği hakkındaki araştırmalar tamamlanmadan önce kullanılmamalıdır. Hamile veya emziren kadınlar, çocuklar veya bazı tıbbi durumları olan hastalar için astaksantin kullanımı hakkında daha fazla araştırma gereklidir.

Astaksantin’in Tarihi

Astaksantin Bileşen

Astaksantin Bileşen

 

1938 yılında organik kimyacı Richard Kuhn astaksantin’i keşfetti ya da daha doğrusu teşhis etti. Bir ıstakozdan elde ettiği pigmentleri incelerken bulan Kuhn, daha geniş araştırma eğilimlerine yönelmek için neredeyse ilk karotenoidi yaptı. Kuhn, astaksantinin hayvanların sağlığını iyileştirme eğiliminde olduğunu fark etti ve bu onu araştırmalarında daha ileriye gitmesi için itti. Kuhn’un çalışmalarından günümüze binlerce bilimsel araştırma yapıldı ve halen insanlar bu ilginç karotenoid üzerinde çalışmaya devam ediyorlar. Astaksantin, daha geniş araştırma topluluğu tarafından incelenen en eski karotenoidlerden biridir.

Advertisement

Daha önce astaksantin yeyip yemediğinizi merak ediyorsanız eğer kırmızımsı renkli bir su ürünü tükettiyseniz, onu zaten diyetinizin bir parçası haline getirmişsiniz demektir. Ek gıda olarak kullanılmaya başlanması çok olmadı.

Richard Kuhn

Richard Kuhn

 

Richard Kuhn; 3 Aralık 1900 tarihinde Viyana’da doğdu. Babası Richard Clemens Kuhn, bir mühendis ve “Hofrat” idi; annesi Angelika Rodler, ilkokullarda öğretmenlik yaptı. Ggramer okulu eğitim gördü. Viyana Üniversitesinde ve daha sonra R. Willstätter yönetiminde Münih’te kimya eğitimi aldı . 1922 yılında Über Spezifität der Enzyme (Enzimlerin özgüllüğü üzerine) tezini tamamladıktan sonra derecesini (D.Ph.) aldı.

Kuhn, yirmi yıl boyunca, karotenoidlerin kimyasal yapısı ile ilgili olarak büyük ilgi gösterdiği çift bağları içeren bileşikleri araştırdı. Bunların sekiz yeni türünü keşfetti ve analiz edebildi. Aynı zamanda B2 vitamini ve antidermatit B6 vitamini üzerinde önemli çalışmalar yaptı . Bu önemli alandaki çalışmaları için Kuhn, 1938’de Nobel Kimya Ödülü’nü aldı.

 

 

Yapılan bilimsel çalışmalardan bazıları;
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3083660/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5525019/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21984399/
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1063/astaxanthin

1960 doğumlu Dr. Murat TOPOĞLU, 1984 Dokuz Eylül Tıp Fakültesi mezunudur. Günümüzde İstanbul Şişli'de bulunan kliniğinde akupunktur ve alternatif tıp tedavileri uygulamaktadır. Ayrıca Akupunktur Derneği Onursal Başkanı'dır.

Son Eklenenler

Troid ve Gluten Troid ve Gluten
Beslenme5 ay ago

Troid ve Gluten

Troid bezinin fonksiyonları, metabolik süreçler, protein sentezi, vücut sıcaklığı ve daha fazlası gibi vücuttaki bir dizi önemli işlevi düzenler. Troid...

Cilt Sağlığına Faydalı Besinler Cilt Dostu Besinler Vitamin ve Mineraller Cilt Sağlığına Faydalı Besinler Cilt Dostu Besinler Vitamin ve Mineraller
Sağlıklı Yaşam5 ay ago

Cilt Dostu Besinler

Cilt sağlığınız için gerekenler, her biri özenle seçilmiş ipuçları ve taktiklerle bir tık ötenizde. Şimdi okuyun ve cilt sağlığınızı en...

Obezite Hangi Hastalıklara Neden Olur? Obezite Hangi Hastalıklara Neden Olur?
Sağlıklı Yaşam5 ay ago

Obezite Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Obezite ve Hastalıklar Bir yemek kültürüne sahip olan toplumumuzda, yemek sadece bir ihtiyaç değil, aynı zamanda bir neşe kaynağı, bir...

Glisemik İndeks ve Glisemik Yük Glisemik İndeks ve Glisemik Yük
Beslenme5 ay ago

Glisemik İndeks (GI)

Glisemik indeks (GI), yiyeceklerin kan şekerini yükseltme yeteneğini ölçen bir sistemdir. Bir besinin glisemik indeksi, o besinin içindeki karbonhidratların kan...

MS (Multipl Skleroz) Hastalığı MS (Multipl Skleroz) Hastalığı
Sağlıklı Yaşam5 ay ago

MS (Multipl Skleroz) Hastalığı

Multipl skleroz (MS), merkezi sinir sistemi olan beyin ve omurilikteki sinir liflerini etkileyen kronik bir hastalıktır. Multipl skleroz, bağışıklık sisteminin...

İnflamatuar Bağırsak Hastalığı İnflamatuar Bağırsak Hastalığı
Sağlıklı Yaşam5 ay ago

İnflamatuar Bağırsak Hastalığı

Yaygın olarak görülen İnflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) otoimmün hastalıklar sınıfında yer alan kronik bir sağlık sorunudur. Ülseratif kolit ve crohn...

İltihaplı Romatizma İltihaplı Romatizma
Sağlıklı Yaşam5 ay ago

Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma) Nedir?

Romatoid artrit, bağışıklık sisteminin vücudun kendi hücrelerine saldırması sonucu oluşan kronik bir enflamatuar hastalıktır. Bu durum, özellikle eklemleri etkiler ve...

Cinsel İsteksizlik Cinsel İsteksizlik
Cinsel Sağlık5 ay ago

Cinsel İsteksizlik

Cinsel isteksizlik, cinsel dürtü eksikliği veya libidoda azalma olarak tanımlanır ve birçok erkek ve kadını etkileyebilir. Cinsel isteksizliğin nedeni fiziksel,...

Penis Eğriliği Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? Penis Eğriliği Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?
Cinsel Sağlık5 ay ago

Penis Eğriliği Nedir?

Penis eğriliği, ereksiyon halinde penisin yana, yukarı veya aşağı doğru bükülmesi durumudur. Bu durum, Peyronie hastalığı olarak da bilinir ve...

Kolesterol Nedir Kolesterol Nedir
Sağlıklı Yaşam6 ay ago

Kolesterol

Bu makale, HDL ve LDL olmak üzere iki farklı kolesterol türünü ve bunların diyabetle olan ilişkisini anlatır. Kolesterol seviyelerinin önemini...

Diyabetik Ketoasidoz Diyabetik Ketoasidoz
Sağlıklı Yaşam6 ay ago

Diyabetik Ketoasidoz

Diyabetik Ketoasidoz (DKA), yüksek kan şekeri seviyeleri ve vücutta asidin birikmesi ile karakterize bir durumdur. Genellikle tip 1 diyabetli kişilerde...

Şeker Hastalığı Diyabet Şeker Hastalığı Diyabet
Sağlıklı Yaşam6 ay ago

Şeker Hastalığı (Diyabet)

Şeker hastalığı (diyabet), vücudun kan şekerini (glikoz) düzgün bir şekilde kullanamadığı bir durumdur. Glikoz, vücudun enerji kaynağıdır ve yiyeceklerden elde...

Panik Atak Nedir? Nasıl Teşhis Edilir? Belirtileri ve Tedavisi Panik Atak Nedir? Nasıl Teşhis Edilir? Belirtileri ve Tedavisi
Sağlıklı Yaşam6 ay ago

Panik Atak

Panik ataklar, beklenmedik bir anda yaşanabilen, yüksek seviyede korku ve rahatsızlık hissiyle karakterize durumlardır. Bu durumlar genellikle belirli bir tehlike...

Messi’nin Diyet ve Antrenman Programı Messi’nin Diyet ve Antrenman Programı
Spor6 ay ago

Messi’nin Diyet ve Antrenman Programı

Lionel Messi, dünya futbolunun gelmiş geçmiş en büyük oyuncularından biri olarak kabul edilir. Ancak, Messi'nin üstün yetenekleri sadece doğuştan gelen...

Futbolcular Neler Yememeli Futbolcular Neler Yememeli
Spor6 ay ago

Futbolcular Neler Yememeli?

Futbolcular Neler Yememeli: İdeal performans için hangi gıdalardan kaçınmanız gerektiğini öğrenin. Futbolcuların diyetinden çıkarılması gereken gıdalar hakkında bilgi edinin ve...

Ezekiel Ekmeği Ezekiel Ekmeği
Diyet6 ay ago

Ezekiel Ekmeği

Ezekiel ekmeği, tam tahıl ve baklagillerin birleşimiyle oluşturulan sağlıklı ve besleyici bir ekmek çeşididir. Yüksek lif, protein ve sağlıklı yağlar...

Veganlık ve vejetaryenlik Veganlık ve vejetaryenlik
Sağlıklı Yaşam6 ay ago

Veganlık ve Vejetaryenlik

Veganlık ve vejetaryenlik, sağlık, etik ve çevre konularında bilinçli beslenme tercihleridir. Bu makalede, veganlık ve vejetaryenliğin faydaları, beslenme önerileri ve...

D Vitamini ve Bağışıklık Sistemi D Vitamini ve Bağışıklık Sistemi
Vitaminler6 ay ago

D Vitamini ve Bağışıklık Sistemi

D vitamini, bağışıklık sistemi üzerinde önemli bir etkiye sahip olan güçlü bir vitamindir. Bağışıklık sistemi hücrelerinin aktivasyonunu artırır, aşırı bağışıklık...

Kalp Sağlığını Destekleyen Besinler Kalp Sağlığını Destekleyen Besinler
Sağlıklı Yaşam6 ay ago

Kalp Sağlığını Destekleyen Besinler

Sağlıklı bir kalp için beslenme çok önemlidir. Bu makalede, kalp sağlığını destekleyen en iyi besinleri keşfedin. Omega-3 yağ asitleri içeren...

En İyi Uyku Alışkanlıkları ve Uykunun Önemi En İyi Uyku Alışkanlıkları ve Uykunun Önemi
Sağlıklı Yaşam6 ay ago

En İyi Uyku Alışkanlıkları ve Uykunun Önemi

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek ve gün içinde enerjik olabilmek için kaliteli bir uyku almak önemlidir. Bu makalede, size en iyi...

Etiketler

Zayiflama.Gen.TR editörleri tarafından hazırlanan bu web sitesindeki bilgiler tıbbi tavsiye yerine geçmemesi gereken bilgileri sağlar. Tıbbi tavsiyeler konusunda uzman sağlık hizmeti sağlayan doktor, kayıtlı diyetisyen, eczacı vb. kişiler tarafından verilmelidir. Diyet, zayıflama veya genel sağlık sorunlarınız hakkında tıbbi desteği konusunda uzman kişilerden almalısınız. Ayrıca sitemizde yayınlanan ürün, hizmet veya kuruluşlar zayiflama.gen.tr tarafından onaylanmaktadır anlamına gelmez. Sitemizi ziyaret eden tüm kullanıcılar bu uyarılarımızı dikkate almış olarak kabul edilir.

© 2023 Zayiflama.GEN.TR. Web Tasarımı SEOLOG SEO Ajansı