B8 Vitamini (İnositol)

12 min


B8 Vitamini (İnositol)
B8 Vitamini (İnositol)

B8 Vitamini (İnositol) Nedir?

B8 vitamini olarak adlandırılan İnositol birçok hayvansal üründe ve bitkilerde bulunur. Birçok gıdada bulunan B8 vitamini (Inositol) aynı zamanda miyo-inositol olarak da bilinir. Bazen psödovitaminler olarak adlandırılan bir kategoriye girer. Psödovitaminler bedensel işlevlerde önemli bir rol oynarlar, fakat seviyeleri tükendiğinde sağlık bozukluklarına neden olmazlar. İnositol bazen de B8 vitamini olarak adlandırılır. B8 vitamininin (Inositol) sağlık için birçok yararı vardır. Örnek; depresyonu önleyebilir, saç dökülmesini önceleyebilir, uyku ve yağ kaybını önleyebilir.

B8 Vitamini (İnositol) | 4 Temmuz 2022
Vitasmin İnositol İçeren Vitamin Takviyesi

B8 vitamini (Inositol) kadın infertilitesi sorunlarında kullanıldığından dolayı kadınlar için “sağlık takviyesi” olarak adlandırılır. Kişilerin duygu durum konularının ve anksiyete ile ilişkili semptomların hafifletilmesinde B8 vitamininin (Inositol) faydalı olduğu konusunda güçlü kanıtlar vardır.

B8 Vitamini (Inositol) Faydaları

B8 vitamini (Inositol), çeşitli sağlık sorunlarının tedavisi için yapılan testlerde güzel sonuçlar vererek umut vaat ettiği gibi, bazı durumlarda da reçeteli ilaçlardan daha umut verici olduğu için benzersizdir.

B8 vitamini (Inositol), özellikle Polikistik Over Sendromu (PCOS) ve tip 2 diyabetli kadınlarda insülin seviyelerini destekleyici bir vitamin olarak kendini gösterir. Ayrıca premenstrüel sendrom ve premenstrüel disforik bozukluk semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. B8 vitamini (inositol) enerji içeceklerine eklenen bir maddedir, çünkü besin maddelerinin enerjiye dönüştürülmesinde oldukça etkilidir.

Cilt Sağlığı

B8 vitamini cilt hücrelerinin kendisini yenilemesi ve cilt hücrelerinin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için ihtiyacı olan enerjiyi hücrelere sağlar.

Sindirim Sistemi

B8 vitamini sindirime yardımcı olur; karbonhidrat, yağ ve proteinlerin yapıtaşlarına ayrıştırılması için koenzim olarak görev yapar ve böylelikle vücudun ihtiyacı olan enerjinin meydana çıkmasını sağlar.

İnositol ve Saçlara Faydası

Saçların uzaması, sağlıklı bir yapı elde etmesi için günlük olarak B8 vitamini tüketmeniz gerekmektedir. Günlük tüketmeniz gereken miktarda B8 vitamini tüketemezseniz saç dökülmesi, saçlarınızda mat bir görünüm oluşabilir.

Sinir ve Beyin Fonksiyonlarını Destekler

Diğer B vitaminleri gibi B8 vitamini de sinir sistemi ve beyin fonksiyonları üzerinde direkt etkiye sahip olan bir organik bileşiktir. B8 vitamini yararları arasında hafızayı güçlendirme, sağlıklı ve güçlü bir beyne sahip olmayı sağlama gibi faydalar yer almaktadır.

DNA & RNA Yapımını Destekler

B8 vitamini hücrelerin DNA ve RNA sentezleme sırasında ihtiyaçları olan enerji ve desteği sağlayarak sağlıklı DNA ve RNA üretilmesinde yardımcı olur.

Antioksidan Etkiye Sahiptir

Antioksidanlar günümüzde gerek çevre kirliliğinin artması gerek yiyecek sektöründen tekstile kadar kullanılan ürünlerin daha fazla işlenmiş olması ve zararlı bileşenler içermesi nedeniyle hücrelerin ve vücudun biriken toksini atması için elzem bir bileşendir. Antioksidan bakımından zengin olan B8 vitamini hücrelerinizin yenilenmesi, toksinleri atması için ihtiyacınız olan antioksidanı karşılamanızda size yardımcı olacaktır.

B8 Vitamini Eksikliği

B8 Vitamini (İnositol) | 4 Temmuz 2022

B8 vitamini eksikliği vücutta çok sık gözlemlenmeyen bir durumdur. Ancak B8 vitamini eksikliği yaşıyorsanız bu eksiklik halinde aşağıdaki belirtileri gözlemlersiniz.

İştahsızlık ve Kilo Kaybı

B8 vitamini ve diğer B vitaminleri iştahınızı kontrol etmenizde size yardımcı olan organik bileşenlerdir. B8 vitamini eksikliği halinde genel olarak gün içinde bir iştahsızlık gözlemlemeniz olası olacaktır. Bu iştahsızlıkla birlikte aç ya da tok olduğunuzu kavrayamama halini yaşar ve yiyeceğiniz besin miktarında bir azalma gözlemleneceği için bu duruma bağlı olarak kilo kaybı yaşarsınız. Kilo kaybı sağlıklı bir şekilde verilmediği için çok ciddi sağlıksal sorunlara yol açabileceğinden bu belirtiyi gözlemlemeniz halinde durumu hafife almamanız ve B8 tüketimine özen göstermenizi öneririz.

Yorgunluk

B8 vitamini eksikliği durumunda diğer gözlemlenecek belirti de yorgunluktur. B8 vitamini kendinizi enerjik ve mutlu hissetmenize yardımcı olan bir B grubu vitaminidir. Bu vitaminin eksikliği durumunda kendinizi sürekli olarak yorgun hissetmeniz ve kronik halsizlik durumu yaşamanız muhtemel olacaktır. Eğer gün içinde uyandığınız andan yatağa gireceğiniz zamana kadar sürekli bir yorgunluk içerisindeyseniz B8 vitamini eksikliğinden şüphelenebilirsiniz.

Mide Bulantısı

B8 vitamini mide bulantılarını kontrol altına almayı sağlayan bir vitamindir. B8 vitamini eksikliği belirtileri arasında bu nedenle mide bulantısı da bulunmaktadır. Mide bulantısı sonucu iştahsızlık ve diğer sindirim sistemi rahatsızlıklarını da gözlemlemeniz olası olacaktır.

Güçsüzlük

Enerji kaybı ve yorgunluk haline eşlik edecek şekilde fiziksel olarak kendinizi güçsüz hissetme ve daha önceden gerçekleştirdiğiniz günlük aktivitelerinizi gerçekleştirirken zorlanmanız B8 eksikliğine işaret ediyor olabilir. Özellikle daha önceden rahatlıkla kaldırdığınız, taşıdığınız eşyaları artık taşıyamıyorsanız ve kaslarınızı çok güçsüz hissediyorsanız B8 eksikliği yaşıyor olabilirsiniz.

Cilt Rahatsızlıkları

B8 eksikliği ciltte rahatsızlıklar yaşanmasına neden olabilir. B8 vitaminin eksikliği halinde cilt üzerinde görülen rahatsızlıklar arasında cilt iltihaplanması yer almaktadır. Yine cilt kuruyabilir ve cansız bir görünüm kazanabilir.

Saç Sağlığında Görülen Olumsuzluklar

B8 saçlara etki eden bir vitamindir. B8 vitamini eksikliği ile birlikte ciddi oranda saç dökülmesi, saçların cansızlaşması ve yıpranması ve aynı zamanda saçlarda beyaz tellerin çoğalmaya başlaması gibi semptomlar ortaya çıkabilmektedir.

Duygu Durum Değişiklikleri

B8 eksikliği halinde en sık rastlanan bulgulardan birisi de ani duygu durum değişiklikleridir. Kendinizi sürekli gergin ya da sinirli hissediyorsanız ya da depresyon belirtileri gözlemliyorsanız B8 vitaminini eksik tüketiyor olabilirsiniz.

Uykusuzluk ve İnositol

Geceleri uyuyamamanın en önemli nedenlerinden biri aşırı düşünmektir. Geceleri yatarken beynimizden geçen düşünceler durmuyor ve gelmeye devam ettikçe insanlar uykuya dalamıyor. Buda ister istemez beynimizin dinlenmesine engel oluyor. Beyindeki düşünce süreci bir hormon olan serotonin tarafından yönlendirilir. Serotonin seviyeleri düşük olduğunda, uyumamamız mümkün değildir. Fazla seviyede serotonin salgılanması durumunda ise derin uyku artar. İnositol serotonin ile birlikte çok iyi çalışarak uyku saatlerinde huzurlu hissetmenizi ve yeterli seviyede uyumanızı sağlar. B8 (İnositol), sadece serotonin seviyelerini desteklemek için değil, aynı zamanda beyindeki GABA reseptörleri ile de iletişim kurar. GABA reseptörleri düzgün çalışmasıda sağlar. Stres durumlarında, GABA reseptörleri doğru şekilde çalışmaz, bu da uykusuzluğa sebep olur. B8 (İnositol), GABA reseptörlerinin işleyişini kontrol ederek endişe ve stresi azaltarak sakinlik vermeye yardımcı olur.

B8 Vitamini (İnositol) | 4 Temmuz 2022

Panik Atak, Anksiyete ve İnositol

Yapılan klinik çalışmalar, yüksek dozda inositolün panik ataklarda dahil olmak üzere anksiyete belirtilerini azaltabileceğini göstermiştir. Bazı araştırmalar, inositolün etkilerinin panik atakların tedavisi için kullanılan ilaçlara benzer olduğunu göstermektedir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk ve İnositol

Potansiyel olarak serotoninin daha düşük seviyelerine bağlı olarak ortaya çıkan bir fizyolojik bozukluk olan Obsesif Kompulsif  yine inositol burada devreye giriyor. İnositol, beyine serotonin seviyelerini düzenleyen iki nörotransmiter kimyasalına dönüştürür. Çok sayıda hasta üzerinde yapılan bir çalışma, Inositol ile desteklemenin yavaş yavaş iyileşmeyi sağlayıp, depresyon düzeylerinin de düştüğü gerçeğini ortaya koymuştur. İnositol, tedavisi için doğal bir ilaçtır ancak kolin inositol olarak bilinen bir varyasyon mevcuttur. Kolin inositol reçeteli bir ilaçtır ve sadece uzman bir hekim tarafından kullanılmalıdır. Obsesif Kompulsif Bozukluktan muzdarip insanlar kafein tüketmemelidir. Çünkü kafein beyin aktivitesini arttırır ve inositol seviyelerini azaltır. OKB hastaları için belli doz yoktur. OKB hastalığının tedavisinde B8 (İnositol) dozu için uzman bir doktora danışmalıdır.

Lityum-ilişkili Sedef Hastalığı

İnositol, tüm sedef hastalarının tedavisinde etkili değildir; sadece uzun süreli lityum tedavisinin neden olduğu durumlarda. Lityum doğal inositol düzeylerini azaltabilir, bu nedenle inositol takviyeleri ile eş zamanlı tedavi çok etkilidir.

İnositol ayrıca aşağıdaki durumlar için tamamlayıcı bir tedavi olarak da etkili olabilir:

 • Şizofreni
 • Alzheimer hastalığı
 • Otizm
 • Depresyon
 • Diyabetik Sinir Ağrısı
 • Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)
 • Kanser
 • Saç uzaması
 • Yüksek kolestorol
 • Uykusuzluk hastalığı
 • Yağ metabolizması
 • İnositol kaynakları

Daha önce bahsedildiği gibi, inositol doğal olarak bazı gıdalarda bulunur fakat oldukça düşük seviyelerde bulunur. En yüksek inositol seviyeleri genellikle tam tahıllarda ve turunçgillerde bulunur.

B8 İçeren Gıdalar

 • Portakal
 • Greyfurt
 • Kurutulmuş erik
 • Büyük kuzey fasulyesi
 • Donanma fasulyesi
 • Taş zemin buğdayı
 • Kepek gevreği

B8 Vitamini Hakkında

İnositol bazen B8 olarak pazarlanır – bununla birlikte, AMP (adenosin monofosfat) adı verilen bir maddedir. Özel olarak etiketlenmiş inositol veya miyo-inositol takviyeleri aradığınızdan emin olun.

B8 Vitamini (İnositol) | 4 Temmuz 2022
B8 Vitamini veya İnositol

İnositol Desteği Gerekir mi?

İnositol bir psuedovitamindir ve insan işlevi için kritik değildir. Bununla birlikte, uzun süreli lityum terapisinde görüldüğü gibi, inositol tükenme sedef hastalığına neden olabilir. Klinik çalışmaların doğurganlık sorunları ve metabolik bozukluklardan davranışsal ve nörolojik koşullara kadar değişen koşullar için ümit verici sonuçları göz önüne alındığında, inositol takviyesi bu koşullarla mücadele eden herkes için güçlü bir değerlendirme yapılmalıdır.

Ne Kadar Inositol İhtiyacım Var?

İnositolden maksimum fayda sağlamak için, dozaj, hem takviye amaçlarına hem de alınan inositol tipine bağlı olarak değişecektir. Aşağıdaki önerilen miktarlar toz halinde inositol takviyeleri içindir.

PCOS veya PMDD gibi dişi-özgü koşulların tedavisi için, klinik olarak etkili dozajlar günde 200-4000 mg arasında değişir. Durum ne kadar şiddetli olursa, önerilen inositol dozu o kadar yüksektir.
Davranışsal ve nörolojik durumlar için, terapötik dozlar günlük 6-18g arasında değişir.
İnositol yumuşak jel takviyeleri kullanıldığında, önerilen toz dozajın yaklaşık% 30’u eşdeğer kabul edilir.

B8 Yan Etkileri Nelerdir?

İnositol doğal olarak oluşan bir maddedir ve çok nadir ve minimal yan etkilere sahiptir. Yan etkiler ilk kez kullanıcılara yayılabilir ve kızarıklık ve tahriş şeklinde olabilir. Vücudun kendisi bu sorunları zamanla düzeltir. Hamile ve emziren annelerin inositol tüketmeleri tavsiye edilmez, ancak yan etkileri gösteren hiçbir araştırma yoktur. Bulantı, B-vitamini tüketimiyle ilişkili yaygın bir yan etkidir ve başlangıçta vücudu ona yapmak için daha küçük dozlar uygulayarak sabitlenebilir. Bunların dışında inositol, diğer maddelerle karıştırıldığında yan etkilere sahip olabilir, aksi halde tüketmek için güvenli bir destek olmalıdır. Gövde aşırı tüketimi gereksiz yere atıyordu.

İnositol ile Yapmam Gereken İlaç ve Takviyeler Var mı?

Şu anda inositol takviyelerinin diğer ilaçlar ve takviyelerle negatif etkileşime neden olduğuna dair yeterli kanıt bulunmamaktadır. Bununla birlikte, fitik asit – gıdalarda bulunan inositol formu – minerallerin, özellikle de kalsiyum, çinko ve demirin emilimini engelleyebilir.

İnositol ile takviye edilmeli mi?

PCOS, tip 2 diyabet, depresif ve / veya anksiyete bozukluğu olan bireyler inositol takviyesinden neredeyse kesinlikle faydalanacaktır. Araştırmalar, kadınların sağlık durumları için PMS kadar hafif veya PKOS kadar şiddetli inositol takviyesinden ve ayrıca faydalar bölümünde belirtilen koşullardan yararlandığını göstermiştir. Bununla birlikte, erkekler, yalnızca yardımlar bölümünde belirtilen özel koşullara ek olarak faydaları görebilirler.

İnositolün Bilinen Diğer İsimleri

1,2,3,4,5,6-Sikloheksanheksol, 1,2,5 / 3,4,6-inositol, (1 S) -inositol, (1 S) -1,2,4 / 3,5,6- inositol, Antialopecia Faktörü , (+) – chiroinositol, cis-1,2,3,5-trans-4,6-Sikloheksanheksol, Sikloheksitol, Dambrose, D-chiro-inositol, D-Myo-Inositol, Facteur Anti-alopesi, Heksahidroksisiklohekzan, Inoz, İnosit, İnositol Monofosfat, Lipositol, Meso-Inositol, Méso-Inositol, Monofosfat d’Inositol, Fare Antialopesi Faktörü, Miyo-İnositol, Vitamin B8, Vitamin B8.

B Vitaminleri

B vitaminleri, çeşitli metabolik süreçler için gerekli olan ve 8 farklı vitaminden oluşan, suda çözünür vitamin topluluğudur. Bu vitaminlerin çoğu vücut tarafından depolanamaz ve bu sebeple tükettiğimiz gıdalardan veya vitamin takviyelerinden temin etmemiz gereklidir. Tavsiye için doktorunuza veya diyetisyeninize başvurun.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir