Aloe Vera Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir ? Aloe Vera Zayıflatır mı ?

Aloe Vera herkesçe bilinen sağlığa faydaları olan bitkidir Aloe vera faydaları yan etkileri ve aloe vera zayıflatır mı bu gibi soruların cevapları yazımızda5 min


Aloe Vera Faydaları
Aloe Vera Faydaları

Aloe Vera Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir ?

Aloe vera, tıbbi özellikleri ile iyi bilinen etli bir bitkidir. En yaygın olarak yanıkları iyileştirmek ve cilt sağlığını geliştirmek için topikal olarak kullanılmasına rağmen, çeşitli diğer durumları tedavi etmek için de kullanılmıştır. Son yıllarda, meyve suları, bitkisel takviyeler ve kilo kaybına yönelik diyet içeceklerinde bile önemli bir bileşen haline gelmiştir. Bu yazımız da aloe veranın kilo kaybı için faydalarını ve yan etkilerinin neler olduğunu açıklayacağız…

Aloe Vera Faydaları

Aloe veranın kilo kaybına yardımcı olmasının iki yolu vardır.

Metabolizmayı hızlandırabilir

Aloe vera faydaları üzerine yapılan araştırmalar metabolizmanızı artırabildiğini ve gün boyunca yaktığınız kalori miktarını artırarak kilo kaybını teşvik ettiğini gösteriyor. 90 günlük bir çalışmada, yüksek yağlı diyette sıçanlara kurutulmuş aloe vera jeli uygulanmıştır bu durum harcanan kalori miktarını arttırmış ve yağ yakımını hızlandırmıştır.

Aloe Vera’nın faydaları üzerine yapılan diğer hayvan araştırmaları, aloe vera karın yağının birikmesini önlerken vücuttaki yağ ve şekerin metabolizmasını etkileyebileceğini göstermiştir. Yine de, aloe vera insanlarda benzer sağlık yararları sağlayıp sağlayamayacağını belirlemek için aloe vera faydaları üzerine  daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Kan şekeri kontrolünü destekleyebilir

Aloe vera faydaları, kilo kaybını artırmaya yardımcı olabilecek kan şekeri kontrolünü geliştirmeye yardımcı olabilir.

Aloe vera faydaları üzerine yapılan bir çalışmada, günde iki kez 300-500 mg aloe vera içeren kapsül tüketmenin, prediyabetli 72 kişide kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde azalttığı sonucuna varılmıştır. Aloe vera faydaları üzerine 136 kişiyle yapılan bir başka çalışmada, 8 hafta boyunca bir aloe vera jel kompleksi almanın, vücut ağırlığını ve vücut yağını azaltmanın yanı sıra vücudun kan şekeri kontrolünde yer alan bir hormon olan insülin kullanma yeteneğini geliştirdiği bulunmuştur.

Kan şekeri kontrolünün iyileştirilmesi, kan şekeri seviyelerindeki ani yükseliş ve düşüşleri önleyebilir, bu da artan açlık gibi semptomları önleyebilir. Aloe vera, metabolizmanızı hızlandırarak ve daha iyi kan şekeri kontrolünü destekleyerek kilo kaybına yardımcı olabilir.

Gargaraya bir alternatif

Aloe vera faydaları üzerine çalışmalar yapan Etiyopya Sağlık Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan çalışmada, aloe vera özütünün kimyasal bazlı ağız gargaralarına güvenli ve etkili bir alternatif olduğunu bulmuşlardır. Bitkinin sağlıklı bir C vitamini dozu içeren doğal bileşenleri plakları bloke edebilir. Ayrıca kanama veya şişmiş diş etlerinde rahatlama sağlayabilir.

Mide ekşimesine İyi Gelir

Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) sıklıkla mide ekşimesi ile sonuçlanan bir sindirim bozukluğudur. 2010’da yapılan bir incelemede; yemek zamanında 1 ila 3 ons aloe jeli tüketmenin reflü şiddetini azaltabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca sindirim ile ilgili diğer problemleri de hafifletebilir. Aleo veranın düşük toksisitesi onu mide ekşimesi için güvenli ve yumuşak bir ilaç haline getirir.

Yazımızda yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

Aloe Vera Yan Etkileri

Aloe vera tüketmek çeşitli olumsuz sağlık etkileri ile ilişkilendirilmiştir. En yaygın yan etkilerden bazıları, ishal ve mide kramplarıdır.

Aloe vera, düzenliliği artırmaya yardımcı olmak için müshil olarak işlev görürken; aşırı kullanım, dehidrasyon ve elektrolit dengesizlikleri gibi yan etki riskini artırabilir. Müshil etkilerinin su tutulmasını azaltabileceğini, ancak ortaya çıkan su ağırlığının kaybının sadece geçici olduğunu ve sürdürülebilir bir kilo verme stratejisi olmadığını belirtmek önemlidir.

Dahası, bu etli bazı ilaçların emilimini azaltabileceğinden, altta yatan herhangi bir sağlık sorununuz varsa veya herhangi bir ilaç alıyorsanız, kullanmadan önce sağlık uzmanınıza danışmanız önemlidir.

Ayrıca, renklendirilmemiş, tam yapraklı aloe ekstresinde bulunan bir bileşik olan aloinin kansere neden olan etkileri hakkında endişe vardır. Bununla birlikte, çoğu aloin işleme sırasında çıkarılır, bu nedenle ticari aloe vera ürünlerinin de zararlı olup olmadığı belirsizdir. Ayrıca, aloe vera cilt jellerini ve ürünlerini yemekten kaçınmak önemlidir, çünkü yutulmaması gereken bileşenler ve katkı maddeleri içerebilir. Son olarak, aloe vera bitkisinin yapraklarında bulunan bir madde olan aloe vera lateks içeren ürünler, güvenlik endişeleri nedeniyle Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından yasaklanmıştır.

Aloe vera alımı çeşitli yan etkilere neden olabilir ve bazı ilaçların emilimini azaltabilir. İşlenmemiş ve rafine edilmemiş ekstreler ayrıca kanserojen bir bileşik olan aloin içerebilir.

Yazımızda yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlginizi Çekebilir: Kan Şekerini Düşürmenin Yolları


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir