Amino Asit Nedir?

13 min


Amino Asit
Amino Asit Nedir? Amino Asitler Ne İşe Yarar?

Amino Asit

Amino Asit Nedir?

Vücudumuz için bu kadar önemli olan proteinin yapı taşı amino asitlerdir. İnsan yaşamı amino asitlerin varlığı ile mümkün olur. Çünkü vücuttaki  tüm yapısal fonksiyonlarda amino asitler büyük rol oynar. İnsan vücudu diğer tüm canlılar gibi hücrelerden oluşur. İnsan vücudunu oluşturan hücrelerin temel taşı proteindir. Adından da anlaşılacağı gibi insan için en önemli şey proteindir. Hücre içinde çözünmüş halde bulunan proteinler; büyümemizi, gelişmemizi, yaralarımızın iyileşmesini, vücudumuzda kasların oluşmasını, bazı gıdaların sindirimini, hastalıklara karşı korunmamızı, zekamızın gelişmesini ve bizim için hayati önem taşıyan vücudumuzdaki azot dengesini sağlar

Vücudumuza giren proteinler parçalanarak amino asitlere dönüşür ve kolayca kanımıza karışır.

Amino Asit Ne İşe Yarar ?

İnsan vücudundaki her metabolizma işleminde yer alan amino asitler proteinlerin yapı taşıdır ve vücudumuzun ihtiyacı olan proteini üretilmesini sağlayan en önemli unsurdur. Amino asitlerin ürettiği proteinler sayesinde; kaslarımız, derimiz, tırnaklarımız, saçlarımız, hormonlarımız ve bütün enzimlerimiz oluşur. Ayrıca amino asitler hücre yenilenmesini sağlayarak insan yaşamının devam etmesini sağlar. Ruh sağlımızın da dengeli olmasını amino asitlere borçluyuz. Şu ana kadar keşfedilmiş 20 tane doğal amino asit var. Bunların bir kısmını vücudumuz kendisi üretirken bir kısmını da dışarıdan gıdalar sayesinde alırız.

Amino Asit Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Amino Asit Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir? Amino asitlerin en temel görevlerinden olan protein oluşturması olduğu için kas kayına bağlı olarak aşırı kilo kaybı ortaya çıkar. Dolayısıyla kas kaybına bağlı olarak yoğun halsizlik hissedilir. Kasların erimesi sonucu en temel günlük işlevlerden olan yürümek, merdiven çıkmak gibi işler bile aşırı yorgunluk verir. Kasların erimesi sonucu günlük işlevlerimiz olan yürümek, merdiven çıkmak gibi işler bile aşırı yorgunluk verir. Yine tırnaklarımızın da oluşmasında etkin olan amino asitlerin eksikliğine bağlı olarak tırnak kırılmaları ve mantarlar görülür. Aynı tırnak gibi saçların da temeli amino asitlerdir. Amino asitlerin eksikliğine bağlı ciddi saç problemleri oluşur. Deride kuruluk, kızarıklık ve dökülmeler gibi farklı cilt problemleri ortaya çıkar. Amino asitlerin temel görevlerinden olan cilt onarılması işlevi yerine getirilemediği için cilt problemleri kaçınılmaz olur.

Hücrelerin yenilenmesinde çoğalmasında en etkin maddeler olan amino asitlerin eksikliği bir hastalık esnasında iyileşme sürecini uzatır. Eksikliğinde uyku sorunları ve baş ağrısı kendini göstermeye başlar. En ciddi sorunlardan biri de ruh sağlığının bozulmasıdır. Şiddetli depresyonlar kendini gösterir. Hücrelerin yenilenmesinde en etkin maddeler olan amino asitlerin eksikliği bir hastalık esnasında iyileşme sürecini uzatır.

Amino asit eksikliği nasıl gelişir?

Bunlardan ilki gelişi güzel yapılan kontrolsüz diyetlerdir. Ayrıca dengesiz beslenmedir. Özellikle vejetaryen beslenme tarzı en büyük nedendir. Bir diğer nedeni de barsak hastalıklarından kaynaklanır. Ayrıca ileri yaşlarda vücut yeterli amino asit üretemeyebilir.

Amino Asit Faydaları ve Kullanıldığı Alanlar Nelerdir?

 • Amino asitler vücudumuzun temel yapı taşlarıdır ve yaşamı devam ettirmek için şarttır.
 • Amino asitler hücrelerin canlılığını korur ve yenilenmesini sağlar.
 • Organlarımızın düzgün çalışmasını sağlar.
 • Tırnak ve saçlarımızın keratin tabakasının oluşmasını ve sağlıklı olmasını yine amino asitlere borçluyuz.
 • Vücudun ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi de amino asitler üretir.
 • Kas oluşumunun en önemlisidir. Bu yüzden düzenli egzersiz ve spor yapanlar amino asit takviyesine başvurur.
 • Beyin çalışmasında amino asitler çok etkilidir.
 • Psikolojik sağlığımızı da amino asitler dengeler.

Amino Asit Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Amino Asit Hangi Hastalıklarda Kullanılır? Obezite (şişmanlık) bilindiği gibi günümüzün en yaygın hastalıklarından. Amino asitler tok tutucu ve yağ parçalayıcı özelliği ile obezite ve kilo kontrolü gereken durumlarda kullanılır. Bunun dışında;

 • Dikkat eksikliği, hiperaktivite, demans, alzheimer, parkinson gibi beyinsel hastalıkların tedavisinde de amino asitler kullanılıyor. Bu hastalıklar aslında tedavisi tam olarak mümkün olmayan hastalıklardır. Fakat amino asit takviyeleri hastalığın kontrol altında tutulmasına yardımcı oluyor.
 • Tip 2 diyabet, metabolik sendrom ve insülin direnci gibi hastalıkların tedavisinde de yapıcı ve onarıcı özelliği ile amino asitler kullanılıyor.
 • Madde ve alkol bağımlılığının tedavisinde amino asitler önemli rol oynar.
 • Madde ve alkol ve kullanılan diğer maddelerin vücutta oluşturduğu tahribatlar amino asitler sayesinde onarılır.
 • Çocukların zihinsel gelişiminde ve özellikle sınavlardan kaynaklı stres kontrolünde de amino asitler kullanılır.
 • Baş ağrısı, gerilim baş ağrısı, migren, uykusuzluk, baş ağrısı hastalıklarının tedavisinde de etkilidir.
 • Yanık ve yara tedavilerinde, ameliyat sonrası iyileşme sürecinde amino asitler etkindir. Dokuların onarılması ve yenilenmesi amino asit takviyesiyle hızlandırılır.
 • Özellikle erkek cinsel hastalıklardan olan sertleşme ve erken boşalma gibi sorunlarda da amino asitlerin yapıcı etkisi biliniyor. Amino asitlerin cinsel isteği arttırır. Tabii sertleşme ve erken boşalma rahatsızlığı tedavisi doktor kontrolünde olmalıdır.
 • Kanser hastalığının tedavisinden kaynaklanan gıda eksikliği, yatalak hastalarda meydana gelen kas kayıpları ve huzursuz bacak sendromu gibi pek çok alanda da amino asitler bakımından zengin beslenme programları ve amino asit takviyeleri oldukça etkilidir.

Birçok piyasada bulunan anti-aging kremlerinde amino asitler vardır.

Amino Asit Çeşitleri

Hepimiz amino asitleri duymuşuzdur fakat tam olarak neye yarar ve diyetlerinizde neden önemlidir? Amino asitler, proteinin yapı taşlarıdır. Bunlar bir amino grubu (-NH2) ve bir karboksi grubu (-COOH) içeren organik bileşiklerdir. İnsan vücudunun yaklaşık yüzde yirmisi proteinden oluştuğundan, amino asitler hücrelerimizin, kaslarımızın ve dokusunun büyük bir kısmını oluşturur. Amino asitler vücudumuzun içinde meydana gelen, organlarını, bezlerini, atardamarlarını ve kaslarımızı oluşturmanın yanı sıra, besinleri taşıma, depolama gibi biyolojik süreçlerin ayrılmaz bir parçasıdır . Ayrıca özellikle kaslarda, deride, kemiklerde ve saçta yaraları iyileştirmek ve dokuları onarmak için gereklidirler.

Amino Asit Çeşitleri; Tıp dünyası amino asitleri 2 ana gurupta sınıflandırır bunlar esansiyel ve esansiyel olmayan amino asitlerdir. Toplamda proteinogenik (protein yapı) 23 amino asidi ve proteinojenik olmayan 100 doğal amino asit vardır. Proteinojenik amino asitlerden 9’u zorunlu değildir, 11’i temel değildir ve 3’ü insan vücudunda bulunmaz.

Esansiyel amino asitler; Esansiyel amino asitler demek vücutta sentezlenmeyen ve dışarıdan mutlak alınması gereken protein yapı taşları demektir. İnsan vücudundaki protein yapılarının temellerini oluşturan 20 çeşit amino asit bulunmaktadır. Bu amino asitler protein yapılarının temelleri olmasıyla birlikte, doğal olarak insan vücudunun da temellerini oluştururlar. Ancak insan vücudu doğumundan büyüme çağına kadar geçen sürede bu 20 amino asitten sadece 10 tanesini kendi kendine üretebilir. Büyüme çağı bitince bu sayı 8’e düşer. Bu amino asitlerin her biri benzersiz özelliklere sahiptir ve bedenlerimizde önemli rol oynarlar.

Esansiyel olmayan amino asitler; insan vücudunda üretilir, bu nedenle diyetlerimiz için gerekli değildir. İnsanlarda bulunmayan üç amino asit (selenosistein, pirolizin ve N-formilmetiyonin) de vardır, fakat bitkilerde ve diğer organizmalarda bulunan standart dışı protein oluşturma amino asitleridir.

Dallı Zincir Amino Asitler (BCAA) üç esansiyel amino aside karşılık gelir: lösin, izolösin ve valin. Bunlar atomik yapısında bir dalı olan alifatik yan zincirlere sahip olan amino asitlerdir. Dallı Zincir Amino Asitler kaslarımızda ki esansiyel amino asitlerin %35’ini oluşturur.

Amino Asit Çeşitleri
Tıp dünyası amino asitleri 2 ana gurupta sınıflandırır bunlar esansiyel ve esansiyel olmayan amino asitlerdir.

 

Öyleyse ihtiyacımız olan amino asitleri nasıl alırız ve tam olarak ne yaparlar? İşte bu güçlü küçük moleküllerin her birine hızlı bir bakış.

ESANSİYEL AMİNO ASİTLER (Vücut tarafından sentezlenmeyen)

Arginin (Büyüme çağına kadar üretilebilen, yetişkinlik döneminde üretilemeyen amino asitlerdir.)
Histidin (Büyüme çağına kadar üretilebilen, yetişkinlik döneminde üretilemeyen amino asitlerdir.)

 • Lösin
 • İzolösin
 • Valin
 • Lizin
 • Metionin/Sistein
 • Fenilalanin/Tirozin
 • Treonin
 • Triptofan

1. Lösin

Lösin (Leucine) kas gücünü ve büyümesini uyarmaya ve diyet yaparken yağsız kasların korunmasına yardımcı olur. Lösin, doğrudan protein sentezini düzenlemekten sorumlu olan mTOR (memeli hedefli rapamisin hedefi) adı verilen kastaki temel bir bileşiğin aktive edilmesinden doğrudan sorumlu ana amino asittir. Lösin, kas için temel yapı taşları sağlar ve daha fazla sentezlenmesine yardımcı olur. Lösin ayrıca egzersiz sırasında ve sonrasında insülinleri vücuda çevirerek kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur ve beyin nörotransmitterler üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Lösin Kaynakları: Su Yosunu, Balkabağı Yaprağı, Su Teresi, Yabanturpu Yaprakları, Yabani Yonca Tohumu, Şalgam Otu, Barbunya Fasulyesi, Susam, Ay çekirdeği, Soya, Yer Fıstığı, Pirinç, Muz, Kayısı, Şeftali, Guava Meyvesi, Avokado, İncir, Trabzon Hurması, Kuru Üzüm, Armut, Hurma, Elma, Kivi, Zeytin, Yabanmersini

2. İzolösin

İzolösin (Isoleucine) vücudun hemoglobin üretmesine yardımcı olan izole bir lösin türüdür. Hemoglobin kanda demir taşır ve egzersiz sırasında kaslarda enerji için yakılan kan şekerini düzenler. Peynir altı suyu proteini izolatı İzolösin doğal olarak yüksektir. İzolösin ayrıca yapısal ve DNA yapımızın büyük bir kısmı olan kas hücreleri içinde azot büyümesine yardımcı olur.

İzolösin kaynakları: soya, et ve balık, süt ve yumurta, kaju, badem, yulaf, mercimek, fasulye, kahverengi pirinç, baklagiller, chia tohum.

3. Valin

Su Yosunu, Su Teresi, Mantar, Yabanturpu Yaprakları, Balkabağı Yaprağı, Taze Bütün Bezelye, Şalgam Otu, Barbunya Fasulyesi, Ispanak, Kokulu Lahana, Brokoli, Ayçiçeği, Susam, Pamuk Çekirdeği, Soya, Yer Fıstığı, Tam Tahıllar, Pirinç, Muz, Şeftali, İncir, Kayısı, Avokado, Guava Meyvesi, Kuru Üzüm, Hurma, Armut, Elma, Trabzon Hurması, Kivi, Kızılcık, Olgun Zeytin, Yabanmersini, Portakal

4. Lizin

Lizin kas onarımı ve büyümesinden sorumlu olan ana amino asitlerden biridir ve ayrıca vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiği gösterilmiştir. Lizin ayrıca vücuttaki diğer minerallerin emilimine yardımcı olur. Vücuttaki bağ dokusu ve kemiklerin oluşumu için gerekli ana element olan kolajenin sentezi için gereklidir.

Lizin Kaynakları: yumurta, et, kümes hayvanları, fasulye, bezelye, peynir, chia çekirdeği, spirulina, maydanoz, avokado, badem, kaju fıstığı, peynir altı suyu proteini .

5. Metiyonin

Metiyonin (Metionin), yeni kan damarları ve kas büyümesi için önemlidir. Doku ve kas sağlığına bütünleşik olan kükürt içerir . Vücutta yeterli sülfür olmaksızın, insanlar artrit, hasarlı dokuya karşı hassas olabilir ve iyileşme konusunda sorun yaşayabilir. Metiyonin ayrıca kas büyümesi ve enerji için ihtiyaç duyulan kreatinin oluşumuna yardımcı olur. Metiyonin ayrıca vücuttaki yağları çözebilir ve karaciğerdeki yağ birikimini azaltır.

Metiyonin kaynakları: Et, balık, peynir, süt, fasulye, tohum, chia çekirdeği, brezilya fıstığı, yulaf, buğday, incir, tam taneli pirinç, fasulye, baklagiller, soğan ve kakao.

6. Fenilalalin

Fenilalanin, epinefrin, L-dopa, norepinefrin ve tiroid hormonları gibi proteinleri ve beyin kimyasallarını yapmak için gerekli olan vücuttaki amino asit tirosine dönüştürülür . Fenilalanin bu nedenle ruh halimiz ve ruhsal sağlığımız üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Fenilalanin kaynakları: süt ve süt, et, balık, tavuk, yumurta, spirulina, deniz yosunu, balkabağı, fasulye, pirinç, avokado, badem, yer fıstığı, kinoa, incir, kuru üzüm, yapraklı yeşillikler, çoğu çilek, zeytin ve tohumlar.

7. Treonin

Treonin (Threonine) bağışıklık sistemi, karaciğer, kalp ve merkezi sinir sisteminin sağlık fonksiyonlarını destekler. Ayrıca elastin, kollajen ve kas dokusu üretmek için gerekli olan glisin ve serin, amino asitlerini yaratmak için de gereklidir. Kasların sağlıklı çalışması için gereklidir. Kasları güçlü ve elastik tutmak için yardımcı olur. Treonin ayrıca güçlü kemikler oluşturmaya yardımcı olur. Yaraların ve doku yaralanmalarının iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Treonine kaynakları: yağsız et, peynir, fındık, tohum, mercimek, su teresi ve spirulina, kabak, yapraklı yeşillikler, kenevir tohumu, chia çekirdeği, soya fasulyesi, badem, avokado, incir, kuru üzüm ve kinoa.

8. Triptofan

Triptofan vücut tarafından emildiği zaman, sonunda serotonin (bizi mutlu etmek için sorumlu olan kimyasal) haline dönüşür. Bir nörotransmitterdir, stres seviyelerini ve depresyonunu azaltmaya yardımcı olur. Triptofan da vücut üzerinde rahatlatıcı bir etki uyandırmak için bilinir. Beyin fonksiyonunu ve sinir sistemi işlevini destekleyen sağlıklı uyku düzenleri teşvik eder.

Triptofan kaynakları: çikolata, süt, peynir, hindi, kırmızı et, yoğurt, yumurta, balık, kümes hayvanları, nohut, badem, ayçiçeği tohumu, pepitas, spirulina, muz ve fıstık.

Amino Asit Kaynakları
Amino Asit Kaynakları Nelerdir?

ESANSİYEL OLMAYAN AMİNO ASİTLER (vücut tarafından sentezlenen)

 • Alanin
 • Asparagin
 • Aspartat
 • Sistein
 • Glutamat
 • Glutamin
 • Glisin
 • Prolin
 • Serin
 • Trozin

En iyi amino asit kaynağı nedir?

Piyasada kimyasal olarak üretilen birçok amino asit vardır. Bu, kimyasal sentez veya protein kaynaklarından ekstraksiyon ile yapılabilir. Sentezlenen amino asitler, genetik olarak yapılandırıldıkları şekle bağlı olarak farklılık gösterir. Sentezlenmiş bir amino asit yerine doğal bir protein kaynağından amino asit alınması her zaman önerilir. Peynir altı suyu proteini, doğal olarak 20 amino asidi ihtiva eden birkaç kaynaktan biridir ve onu tam bir protein haline getirir. Vücudumuzun, kasları geri kazanmak, onarmak ve inşa etmek ve aynı zamanda bağışıklığımızı artırmak için en fonksiyonel proteini sağlarlar.

Kaynaklar;

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27872960
http://www.aminoacid-studies.com/amino-acids/methionine.html


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir