Menemen Nasıl Yapılır ?

Menemen herkes tarafından farklı tekniklerle yapılan bir yemek türüdür daha iyi bir menemen nasıl yapılır ? merak ediyorsanız her şey hazırladığımız menemen nasıl yapılır yazımızda...3 min


Menemen Nasıl Yapılır
Menemen Nasıl Yapılır

Menemen Yemeği Nasıl Yapılır ?

Sebzelerin bir araya gelmesi ve yumurta ile birkaç malzemenin birleşimiyle olan menemen yemeği herkes tarafından oldukça sevilmektedir. Menemen nasıl yapılır sorusu pek çok farklı şekilde cevaplanabilir menemen her yörede ailede farklı tekniklerle yapılmakta ama her haliyle sevilmektedir ama basit bir yöntemle daha iyi menemen nasıl yapılır merak ediyorsanız hazırladığımız menemen nasıl yapılır adlı yazımızda.

Malzemeler

 • 3 Yumurta
 • 3 Tane yeşil sivri biber
 • 1 Domates
 • Yarım fincan süt
 • 1,5 Çorba kaşığı kadar tereyağı
 • Karabiber
 • Tuz

Menemen Tarifi ve Yapılışı

 1. Biberler ince ince kıyılır. Domatesin kabuğu soyulduktan sonra küçük küçük doğranır.
 2. Yağ sahanda eritilir. Önce biberler, sonra da domatesler konup 2 dakika kadar pişirilmesi gerekmektedir.
 3. Üstüne yumurtalar kırılır. Hızlı hızlı karıştırıldıktan sonra süt ilave edilir.
 4. Tuz ve karabiber serpiştirilir.
 5. Yumurtalar katılaşmadan ve dibi tutmadan ateşten alınıp yapılır.

Menemenin Püf Noktaları Nelerdir?

 • Damak zevkinize uyduğunu düşünüyorsanız menemene biraz soğan katabilirsiniz.
 • Daha lezzetli ve doyurucu bir menemen için kaşar, sucuk ekleyebilirsiniz.
 • Menemeni ince doğranmış maydanozlar ekleyerek hazırlayabilirsiniz.
 • Kilo almak gibi bir problemleriniz varsa menemenin içerisine ekleyeceğiniz malzemelere dikkat etmelisiniz alacağınız kaloriyi buna göre ayarlayabilir ve kendinize bir diyet listesi hazırlayabilirsiniz.

Not:  1 Çorba kaşığı kadar menemen toplam 28 kaloridir. İçerisinde protein ve lif bakımından oldukça zengindir

Menemen Nasil Yapilir
Menemen Nasil Yapilir

Çakallı Menemeni Nasıl Yapılır?

Çakallı samsunun Kavak ilçesinin mahallesidir. Çakallı menemeni, İsmini yöresel bir yemeği olan menemenle duyurmuş ve herkes tarafından oldukça beğeni kazanmıştır. Çakallı menemenini diğer menemenlerden daha lezzetli ve daha ayırt eden özelliği domateslerin iyice ezilmiş olması ve menemenin içerisinde kaşar bulunması böylelikle menemen nasıl yapılır sorusuna farklı bir cevap verebilme imkanı sunmaktadır daha lezzetli bir menemen deneyimi yaşamak için Çakallı menemeni deneyebilirsiniz.

 

Kışlık Menemen Nasıl Yapılır?

Kışlık menemen kış aylarında pek lezzetli olmayan domateslerden menemen yapmak yerine yaz aylarında lezzetli olan domatesleri kullanarak yapabileceğiniz menemendir. Yaz aylarında konservelere koyularak yapılan menemenler kış için hazır tutulmaktadır hem pratik hem de lezzetli bir menemendir. Menemen nasıl yapılır? Diye soruyorsanız ikinci bir yöntem olarak kışlık menemen yapma tarifini deneyebilirsiniz.

Menemen Yemeği Tarihçesi

Menemen yemeği Türkiye’nin yöresel bir yemeği olduğu kabul edilmektedir ama bu topraklarda daha öncede var olan bir yemek olan menemen Osmanlı devletinin bu topraklarda olduğu yıllarda yapılmakta ve o zamanın da beğenilen ve lezzetli bir yemeği  olmuştur.

Menemen yemeği Girit Türkleri tarafından keşfedilmiştir tarım faaliyetleriyle geçinimi sağlayan Giritli köylüler elde ettikleri bitkiler ve tarımdan elde edilen malzemelerle yaptıkları menemen yemeği ortaya çıkmıştır. Giritliler topladıkları ot ve bitkileri kullanarak kaynamış su dökerek yumurta ekleyip menemen tarzı bir yemek yapmışlardır. Giritli Türklerin yaptığı menemen yemeği İzmir halkı tarafından öğrenilmiş ve menemen yemeğine farklı bir tarif uygulamışlardır. Menemen yemeğini İzmir halkına öğreten Giritliler menemen halkından da domatesli etli yemekleri öğrenmişlerdir. Bu karşılıklı etkileşim sayesinde ortaya yumurtalı ve domatesli menemen ortaya çıkmış ve günümüze kadar menemenin yapılış tarifi herkes tarafından farklı yöntemler kullanılarak yapılmıştır.

İlginizi Çekebilir: Diyet listeleri, yemek tarifleri, ve sağlıklı yaşam ile ilgili yazılarımızı okumak için kategorileri bakabilirsiniz.

 

 

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir