Besin Mayası ve Besin Mayasının 5 Faydası

Besin mayası sağlıklı bir yaşam için oldukça ideal bir alternatifidir besin mayası nedir ve faydaları nelerdir merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz4 min


Besin Mayası
Besin Mayası

Besin Mayası Hakkında Bilinmeyenler

Yıllardır bitki temelli tabakların üzerinde popüler olan besin mayası, herkes tarafından artık şüpheyle bakılmıyor.

Besin mayası pek fazla beğenilmemektedir çünkü eklendiği besinlere sevimsiz bir lezzet vermenin yanı sıra, sağlam bir protein ve lif kaynağıdır ve çoğu zaman vücuda fayda sağlayan bir dizi mikro besin ile güçlendirilir .

Makarna, çorba, güveç ve daha fazlasını bitirmek için ideal olan beslenme mayası, herkesin yararlanabileceği çok yönlü bir besin kaynağıdır. Sağlık koçu Melissa Kuman’a göre, ‘doğal olarak sodyum ve kalorinin yanı sıra yağsız, şekersiz, glutensiz ve veganlar içinde uygundur.

Besin Mayası Nedir ?

Besin Mayası Nedir?

Besin mayası, ortaya çıktığı gibi mayadır. Kuman, “ Peynirli, lezzetli bir tadı olduğu için vegan yemeklerinde genellikle peynir yerine kullanılır ” diyor.

Kesin olmak gerekirse, beslenme uzmanı Jenna Hope’a göre , Saccharomyces cerevisiae türlerinden bir tür inaktif (fermente olmayacak) besin mayası, bu arada, taze pişmiş somununuza da uygulayabilirsiniz.

Kumana göre besin mayası oldukça önemlidir besin mayası sağlıklı yaşam için doğru bir tercih olabilir.

Besin mayası içerisinde B-vitaminleri ( B12 vitamini dahil ), demir ve çinko dahil olmak üzere çeşitli mikro besinler ile güçlendirilmiştir .

Besin Mayası
Besin Mayası

Besin Mayasının Faydaları Nelerdir ?

Besin mayasının ne olduğu ve neden önemli olduğu hakkında yukarıda bahsettik. besin mayası her yemekte ve her türlü sos ile uygulanabilir besin mayasının faydaları oldukça fazla ancak besin mayası tadı herkes tarafından sevilmeyebilir yemeklerinize besin mayası eklerken miktarına dikkat etmeye özen gösterin ve besin mayası kullanmadan önce sağlık uzmanlarına ve doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz.

Besin Mayası Tam Bir Protein Kaynağı

Bitki bazlı veya tamamen vegan bir diyete destek vermek için beslenme mayası  uygulamak isteyenler için , günlük hedeflerinize ulaşmak için ihtiyacınız olan proteini sağlamak besin mayası sayesinde özellikle yararlı olabilir .

Kuman, “Et gibi tam bir protein kaynağı olduğu için bitki bazlı yiyiciler iyi kalitede proteine ​​sahip olabilir” diyor. Bu, bazı bitki bazlı kaynakların sadece birkaçını sağladığı yiyeceklerimizden ihtiyaç duyduğumuz dokuz temel amino asidin tamamını besin mayası içerdiği anlamına gelir.

Besin Mayası lif Sağlar

Protein ile paketlenmesinin yanı sıra, besin mayası da içerisinde lif kaynağı bulunur. 5 g’lık bir porsiyon 1.1 g’lık lif sağlıyor, diyor Hope. Bu, sindirim sisteminizin doğru ve sağlıklı çalışmasına yardımcı olabilir bununla birlikte protein içeriği sayesinde sizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayabilir.

Besin Mayası Kolesterolü Düşürmeye Yardımcı Olabilir

Kuman’a göre, besin mayası, kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı olabilecek yulafta da içerisinde bulunan beta-glukan içerir. Gerçekten de, Silla Üniversitesi tarafından yapılan 2017 yılında besin mayası üzerine yapılan bir çalışmada , sekiz hafta boyunca 15 g maya türevi beta-glukan tüketen yüksek kolesterolü olan erkekler, toplam kolesterol seviyelerinin deney sonunda% 6 düştüğünü bulmuşlardır.

Besin Mayası B Vitamini Deposudur

Hope, “Besin mayası güçlendirilmiş versiyonları, bitki bazlı diyetlerde elde etmek için mücadele eden besinleri dahil etmenin harika bir yoludur” diyor. ‘Örneğin, 5 g’lık bir B12 takviyeli besin mayası 2.2 recommendationsg sağlar ve günlük önerilerin% 88’ini oluşturur.’

Süpermarketlerde bulacağınız çeşitlerin çoğu bir dizi B vitamini ile takviye edildi, ancak B12, veganların düzenli diyetlerinin dışında takviye etmeye dikkat ediyor – sadece doğal olarak hayvan bazlı ürünlerde ortaya çıkıyor ve bir eksiklik yol açabilir anemiye.

Besin Mayası Antioksidanlar İçerir

Son olarak, beslenme mayası, antioksidanlar glutatyon ve selenometiyonin içerir. Kuman’a göre, bunlar hücreleri serbest bakterilerin neden olduğu hasarlardan koruyabilir ve toksinlerin salınmasına yardımcı olabilir.

Ne İçin Besin Mayası Kullanmayı Düşünüyorsunuz

Besin mayası, süt ürünlerine eklemeyi düşümüyorsanız veya sadece alternatif bir tarif denemek istiyorsanız, Parmesan tarzı zengin bir lezzet sağlar . Kuman, “Beslenme mayası çok fazla yemekle uyumlu çok yönlüdür” diye ekliyor. ‘Makarna ve risottoların üzerine serpilebilir ve peynir aroması eklemek için çorbalara ve beyaz soslara karıştırılabilir. Ayrıca sosların kalınlaşmasına yardımcı olabilir. Hatta smoothies ve sebze sularına karıştırabilirsiniz. ‘

Deneyin:

  • Sevimsiz bir lezzet için soslara ekleyebilirsiniz
  • Vegan yemeklerinde ve peynirde kullanabilirsiniz
  • Ekmek tariflerinde, uyguluyabilirsiniz
  • Bir risotto üzerine
  • Bir salata üzerine besin mayası serpebilirsiniz
  • Çorbaya besin mayası ekleyebilirsiniz
  • Çok lezzetli bir yemek istiyorsanız besin mayası buna yardımcı olabilir

İlginizi Çekebilir: Demi Lovato Diyeti 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir