Goji Berry Çayı

Kapsülü ve çayı yaygın şekilde kullanılan goji berry (Kurt Üzümü) bitkisi özellikle antioksidanlar açısından zengindir. Peki, goji berry çayının faydaları nelerdir?6 min


Goji Berry Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır? Bitkisel Çay Tarifi
Goji Berry Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır? Bitkisel Çay Tarifi

Goji Berry Çayının Faydaları

Yakın zamanda Türkiye’de popüler olmayı başaran goji berry faydaları nedeniyle de uzmanlar tarafından da önerilen bitkiler arasında yerini aldı. Kapsülü ve çayı yaygın şekilde kullanılan goji berry (Kurt Üzümü) bitkisi özellikle antioksidanlar açısından zengindir. Peki, goji berry çayının faydaları nelerdir?

Eski dönemde Çin’deki yetiştirilmeye başlanan goji berry, Türkiye’de de yoğun bir ilgi görüyor. Farklı renklere sahip olan ve antioksidan etkileriyle bilinen kartenoid bileşiği goji berry bitkisinde bolca yer alıyor.

Tibet, Moğolistan ve Çin’deki, Himalaya vadilerinde yetişen Goji berry ağaçsı ve çalılık türünde yer alır. Bu iki türde çekirdeksiz üzümüne benzer. Küçük taneli meyveleri son derece hassastır. Bu nedenle el yerine ağacı sallayarak toplanır. Hafif tatlı kokusu bulunan meyvenin çilek-ahududu arası kokusu bulunur. Yakın döneme kadar goji berry Batı’da çok az biliniyordu. Günümüzde ise kurutulmuş meyve ve kapsüllerine kadar goji berry sağlıklı yaşam raflarındaki yerini almayı başarmıştır.

Goji Berry Nasıl Kullanılır?

Goji berry gıda ve ilaç olarak Çin ve Tibet’te uzun yıllardır kullanılıyor. Genç yapraklar ve filizleri ayrıca sebze olarak tüketiliyor. Sebze olarak tüketim daha çok bitkinin yetiştirildiği yerlerde yaygındır. Kurutulmuş meyveleri ise pirinç yemeklerinde kullanılır. Meyvelerin kaynatılarak hazırlanan çayı da yaygın kullanım şekillerinden bir tanesidir. Geleneksel tıp yöntemlerinde Goji berry iltihap, deri tahrişi ve eklem ağrılarında yatıştırıcı özelliği bulunur. Geleneksel Çin tıbbında kurt üzümü kansızlık ve öksürük tedavisine yardımcı olur. Goji berry hücrelere zarar veren ve kansere neden olan kimyasallara karşı etkin olan antioksidanlar bulundurur.

Goji Berry – Kurt Üzümü

Goji berry, ya da kurt üzümü, cinsine onlarca tür yer almaktadır. Amerika’da satılan Goji berry L.barbarum ve L.chinense türleridir. Kuzey Amerika ve Güney Amerika kıtasında elliden fazla türü vardır. Çin’de ise yedi tane türü bulunur. Kırmızı kuru üzüme benzeyen Goji berry pek çok kişi tarafından sağlık amaçlı tüketilmektedir. Antioksidan açısından zengin oluşu laboratuvar testleriyle kanıtlanmıştır. Goji berry bitkisinin meyveleri beta-sitosterol ve polisakkaritleri bolca bulundurmaktadır. Kurt üzümü öz suyu da günümüzde satışa çıkarılmıştır. Meyvenin antioksidan etkisini araştırma için yapılan çalışmalar deneklere 1 ay boyunca günde 2 defa Goji berry özsuyu içirildi. Antioksidan seviyesini karşılaştırmak için plasebo alanlarda deneye katıldı. Çalışma sonrasında Goji berry kullananların kanındaki antioksidan oranlarının plasebo alanlara göre daha yüksek olduğu görülmüştür.

Araştırma içerisinde Goji berry bitkisini tüketenlerin zihinsel sağlık üzerine etkisine de bakılmıştır. Yine bu grup plasebo içen gruba göre daha dingin ve daha sağlıklı uyuduğu görülmüştür.

Goji Berry Kullanımı

Taze ve olgun Goji berry meyvelerinden yapılan özsuyu buzdolabında saklayarak kullanabilirsiniz. Çin geleneksel tıbbında öz suyundan sıklıkla yararlanılmaktadır.

Goji berry bitkisini çay olarakta kullanabilirsiniz. ÇAy için yapılan karışım yüksek tansiyona yardımcı olur.

Goji Berry Çayı

Eviniz içerisinde goji berry çayı hazırlamak isterseniz taze goji berry kullanmanız tavsiye edilir. Fakat taze Goji berry çok sık bulunmadığından dolayı daha çok kurutulmuş goji berry’den yararlanılır.

Kurutulmuş olarak satın aldığınız goji berry’i kullanarak çay hazırlayabilmek için;

  • Demlik içerisine 1 yemek kaşığı kadar kurutulmuş goji berry ekleyin,
  • Çay için suyu başka bir yerde kaynatın,
  • Sıcak suyu goji berrynin üzerine ekleyin,
  • Karışımı 3-4 dakika, demlenmeye bırakın,
  • Çayı süzün ve sıcak şekilde servis edin.

Goji Berry Çayı Zararları

Goji berry çayının pek çok yararı olsa da bazen farklı komplikasyonlarda ortaya çıkarabilir. Goji berry kullanırken diğer ilaçlarla olan etkileşimine dikkat edilmesi gerekir. Bu nedenle doktorunuza danışarak kullanınız. Diğer ilaçlarla etkileşime girebilen Goji berry sindirim sorunlarına ve hamilelikte problemlere neden olabilir. Özellikle Tansiyon ya da kan şekeri ilacı kullanıyorsanız, çayın da bu ilaçlarla benzer özelliklere sahip olduğunu bilmeniz gerekir. Goji berry bitkisi hamilelikte düşüğe neden olabilen betain adında bir kimyasal içerisinden dolayı hamile bayanların tüketmemesi tavsiye edilir.

Goji Berry Çayı Faydaları

Enerji Deposudur; Goji berry çayının vücut üzerinde canlandırıcı etkisi bulunur. Goji berry içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde metabolizmayı hızlandırarak enerji almanıza yardımcı olur.

Psikolojik Etkisin Bulunur; Goji berry çayı içerisinde bulunan maddeler vücudun hormon dengesine etki eder. Böylece anksiyeteyi önlenmesine yardımcı olur. Doğal bir antidepresan özelliği gösterir.

Antioksidan Konusunda Zengindir; Goji berry çayında bulunan flavonoid ve fitokimyasalların hücre mutasyonunu ve kanserin önlenmesine yardımcı olur. Kronik enflamasyonu problemini azaltılmasına ve cilde sağlıklı bir görüntü ortaya çıkmasına yardımcı olur.

Bağışıklık Sisteminin Güçlenmesine Yardımcı Olur; Yüksek oranlarda A, C ve E vitamini içeren Goji berry çayı bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve akyuvar üretimini arttırmaya destek olur.

Diyabetle Savaşır; Yapılan araştırmalara göre Goji berry çayının, vücudun glukoz ve insülin kontrolüne yardımcı olduğunu gözlemlenmiştir.

Zayıflamaya Etkisi; Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan goji berry çayı pasif yağ ve kalori yakımını artırarak kilo verme konusunda destek olabilir.

Goji Berry Hakkında Uyarılar

Goji berry bir sağlık uzmanından onay alınmadıkça kullanılmaması gerekir. Ayrıca kemoterapi ya da ışın tedavisi alanlar da bu bitkiyi kullanmamalıdır. Goji berry bitkisinin tansiyon ve glikoz düşürücü etkisi olmasından dolayı bu çayı kullanırken yüksek tansiyon ve diabet rahatsızlığı bulunanların dikkatli olması gerekir. Goji berry varfarin gibi kan incelme özelliği bulunan ilaçların etkinliğini arttırmaktadır. Bu nedenle hastaların dikkat etmesi tavsiye edilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir