Kuersetin

6 min


Kuersetin
Kuersetin

Anti kanser özelliği olan, oldukça güçlü antioksidan bileşimi ile kuersetin günlük olarak gerekli dozlarda alınması gereken bir kaynak olarak karşınıza çıkmaktadır.

Kuersetin Nedir?

"<yoastmark

Kuersetin nedir diye merak ediyorsanız bu kimyasal pigment birçok bitkinin kabuğunda yaygın olarak bulunmakta olup hücre kültüründe yapılan araştırmalar kuersetinin belli tipteki kanser hücrelerine karşı çalışan özellikte bir pigment olduğunu göstermektedir.

Kuersetin Özellikleri

 • Kuersetin soğan, çay, elma kabuğu ve kırmızı şarapta bolca bulunmaktadır.
 • Niteliği itibari ile kimyasal bir pigmenttir.
 • Beslenmede en zengin antioksidanlardan birisi olarak kabul edilmektedir.
 • Başta yaşlanma ve serbest radikal hasarı olmak üzere pek çok konuda hücrelerin ihtiyaç duyduğu antioksidan bileşenini hücrelere sağlar.
 • Belirli tip kanser hücrelerine karşı çalışmaktadır.

Kuersetin Faydaları Nelerdir?

Kuersetin faydaları aşağıdaki gibidir:

Kalp Rahatsızlığı ve Kan Damarı Problemlerine İyi Gelir

Araştırmalar sonucunda kuersetinin başta kalp rahatsızlığının ve kalp rahatsızlığına bağlı olarak meydana gelen kan damarı problemlerine iyi gelen ve iyileştirici etkiye sahip olan bir bileşen olduğunu göstermektedir.

Alerjiyle Mücadele Eder

Özellikle bahar ve sonbahar aylarında hayatınızı kabusa çeviren alerjik krizlerinizin son bulmasını istiyorsanız kuersetin kullanabilirsiniz. Kuersetin alerjik reaksiyonlar ile başa çıkmanız konusunda size yardımcı olan bir bileşendir. Doğal bir antihistaminik ve anti inflamatuar olan kuersetin astım, cilt reaksiyonları, mevsim ve gıda alerjilerinin reaksiyonlarını düşürmede etkili olarak çalışacaktır.

Kronik Yorgunluğa İyi Gelir

İçerdiği yoğun antioksidan içeriği ile kendinizi gün içerisinde sürekli olarak yorgun ve halsiz hissetmemenizi sağlamak kuersetin yararları arasındadır. Kuersetin kendinizi gün içerisinde daha az yorgun ve daha fazla enerjik hissetmenize yardımcı olarak başta okul ve iş performansı olmak üzere pek çok alanda performansınızın ve verimliliğinizin artmasında size yardımcı olacaktır.

Yaşlanmanın İlerlemesini Yavaşlatır

Yaşlanma belirtileri ve yaşlanmanın ilerlemesi herkeste gerçekleşir ancak yetersiz beslenme, kimyasal toksinlere maruz kalma, stres, uyku eksikliği gibi durumlar oksidatif stresi tetiklemektedir. Oksidatif stresin etkilerinin azaltılması yaşlanma sürecinin yavaş bir şekilde ilerlemesini sağlayacaktır. Kuersetin oksidatif stresin etkilerini azaltarak yaşlanmanın ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olmaktadır.

Enflamasyonu Düşürür

Antioksidan gibi davrandıkları için kuersetin zararlı hücre zarlarına, hücre mutasyonlarını arttıracak faaliyetlere, DNA’nın çalışma şeklini değiştirmeye karşı size koruma sağlamaktadır. Bu durumlara neden olarak serbest radikallerin vücutta zararlı parçalanmalarını durdurma konusunda sizlere yardımcı olmaktadır. Enflamasyon başta kalp hastalığı, otoimmün hastalıklar olmak üzere pek çok hastalığın kökünü oluşturduğu için kuersetin sizlerin enflamasyon nedeniyle kaynaklanan rahatsızlıklardan korunmanızı sağlayacaktır.

LDL Artışını Önler ve Kan Basıncını Düzenler

Kuersetin ne işe yarar diye merak ediyorsanız antioksidan özelliği ile vücudun LDL “kötü kolesterol” düzeyinde artışa maruz kalmasını önleyerek kan basıncının düzenlenmesini sağlamaktadır.

Ağrılarla Mücadele Eder

Kuersetinin faydaları arasında otoimmün koşullarla ilişkili ağrılar (artrit gibi) ve bunların yanı sıra solunum yolları ve prostat gibi enfeksiyonları azaltıcı etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bazı çalışmalardan elde edilen veri ve bulguların ışığında enfeksiyon nedeniyle mesane ağrısı yaşan kişilerin kuersetin takviyesi alırken daha az semptoma rastladığını göstermektedir.

Dayanıklılığı Geliştirici Özelliğe Sahiptir

Kuersetin aynı zamanda bazı sporcu takviyelerine de eklenen bir pigmenttir. Kuersetinin bazı sporcu takviyelerine eklenmesinin nedeni kan akışında olumlu etkiye sahip olması nedeniyle dayanıklılık ve atletik performansı arttırma konusunda kullanıcılara fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda egzersize bağlı olarak kas ve eklem dokularına besin ve oksijen taşıyan kan damarlarının sağlığını iyileştirmeye yardımcı olduğu için kuersetin antioksidan özelliği sayesinde fiziksel performansınızı arttırmada sizlere yardımcı olacaktır.

Bağışıklık Fonksiyonunu Arttırır

Kuersetin faydası olarak bağışıklık fonksiyonunu arttırmaya yardımcı olması ve böylelikle yorgunlukla birlikte ortaya çıkabilecek hastalıklara karşı duyarlılığı önlemesi yer almaktadır. Yapılan çalışmalar göstermektedir ki, günde iki kez 500 mg quercetin alanlar ağır egzersiz periyodunun ardından oluşan solunum yolu enfeksiyonlarının gelişmesine karşı koruma sağladığı yönünde bulgular elde edilmiştir.

Kanserle Savaşır

Kuersetin antioksidan içeriği bakımından zengin olduğu için potansiyel bir kanser önleyicidir. Yapılan çalışmalar kuersetinin kanserli hücreler üzerinde benzersiz bir anti proliferatif etkiye sahip olduğunu ve potansiyel bir kanser önleyici olduğunu göstermektedir. Kuersetin tümörlerin büyümesi, hücre mutasyonu veya kemoterapi gibi kanser tedavileri ile ilgili ortaya çıkan semptomların durdurulmasına yardımcı olabilir. Kuersetin kanseri durdurmak için güvenilir bir tedavi yaklaşımı olarak veya doğal bir terapi olarak görülmektedir. Şuan için hayvanların kanserli hücreleri üzerinde yapıldığı için insan kanserli hücreleri üzerindeki etkilerinin spesifik olarak ortaya çıkarılabilmesi için daha fazla bilimsel araştırma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Cilt Sağlığını Koruyucu Özellik Gösterir

Kuersetin kanser üzerindeki etkisinin yanı sıra aynı zamanda cildi foto sensitvite ve cildi dermatit hastalıklarının etkilerinden koruyucu özellik gösteren kimyasal bir pigmenttir. Kuersetin TNF, IL – 8 gibi pek çok pro enflamatuar sitokin salınmasını engelleyici özellik göstererek reçete ve diğer geleneksel tedavilerden fayda sağlayamayan insanlarda bile deri iltihaplanmasına bağlı olarak oluşan semptom ve belirtilerin durdurulmasına yardımcı olmaktadır.

Hangi Durumlarda Kuersetin Kullanımı Teşvik Edilmelidir?

Quercetin kullanımı genel olarak zengin antioksidan içeriği ile pek çok rahatsızlık ve hastalığa karşı koruma sağlamanızı, yaşlanma sürecinizi yavaşlatmanızı ve kronik yorgunlukla baş etmeniz gibi pek çok konuda sizlere fayda sağlayacaktır. Ancak bazı durumlarda kuersetin kullanımı özellikle teşvik edilebilir. Bu teşvik durumları aşağıdaki gibidir:

 • Yüksek kolesterol
 • İnsülin direnci ve diyabet rahatsızlığı
 • Ateroskleroz (Arterlerin sertleşmesi)
 • Dolaşım sorunları
 • Kalp rahatsızlıkları
 • Bilişsel eksiklik
 • Göz ile ilgili sorunlar (Katarakt da dahil olmak üzere)
 • Mide ülseri
 • Saman nezlesi
 • Alerji
 • Astım
 • Viral enfeksiyonlar
 • Gut
 • Kanser
 • Kronik yorgunluk ve halsizlik
 • Yumurtalık, mesane ve prostat iltihabı
 • Cilt rahatsızlıkları
 • Kronik prostat enfeksiyonu
 • Kanser

Bu durumlarda kuersetin kullanımı teşvik edilecektir. Kuersetinin faydaları bu kişiler için öncelik arz edecektir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir