Kar Yağışları Mikropları Kırar Mı?

2 min


Kar Yağışları Mikropları Kırar Mı?

Kar Yağışları Mikropları Kırar Mı?

Kış aylarında hava sıcaklıkları sıfır derecenin altına düşmesiyle kar yağışı görülür. Kar yağarken havada bulunan kirli hava da kar taneleriyle birlikte yeryüzüne iner. Böylece daha temiz bir havayı solumaya başlarız. Bunun yanında gribal enfeksiyonlara sebep olan mikroplar soğuk havalarda yaşayamaz.

Yani kar yağışları gribal mikropları kırar. Diğer bir deyişle kış aylarında gribal enfeksiyonların daha az görülmesi beklenir. Ancak beklentinin tersine sonuçlar gözlemlenir. Çünkü beklentimiz açık havada bulunduğumuz sürece geçerlidir. Bilindiği üzere kış aylarında ısınabilmek için daha çok kapalı yerlerde bulunuyoruz.

Bu yüzden de mevcut hava kapalı alanda sürekli dolandığı için gribal enfeksiyonlara sebep olan mikroplar da kırılmamış olur. Yani her ne kadar soğuk hava gribal mikropları kırsa da kışın kapalı alanlarda bulunduğumuz için daha fazla grip olmaktayız. İşte bu yüzden de kış aylarında hastanelerdeki gribal enfeksiyon vakalarındaki artış gözlemlenir. Gözlemlenen bu artış da tıp çevrelerince normal olarak karşılanır.

Kış Aylarında Gribal Enfeksiyonlara Yakalanmamak İçin Neler Yapmalıyız?

  • Bol bol su tüketmeliyiz.
  • Odaları sık sık havalandırmalıyız.
  • Sebze ve meyve tüketimine önem vermeliyiz.
  • Ellerimizi sık sık yıkamalıyız.
  • Grip olan bireylerle tokalaşma vb. fiziksel temaslarda bulunmamalıyız.
  • Kendimizi stresten korumalıyız.
  • Uyku düzenimize dikkat etmeliyiz.
  • Sigara tüketiminden uzak durmalıyız.

Kış Aylarında Gribal Enfeksiyonlara Yakalandıktan Sonra Neler Yapmalıyız?

Gribal enfeksiyonlara yakalanmamak için yukarıda belirtilen maddeler grip olduktan sonrası için de geçerlidir. Bu yüzden grip olduktan sonra da bol bol su içip, bol sebze meyve tüketmeliyiz, odaları sık sık havalandırmalıyız, diğer bireylere gribi bulaştırmamalıyız, sigara tüketiminden uzak durup, uyku düzenimize dikkat etmeliyiz.

Tüm bunları yaptıktan sonra uzun süre geçmeyen grip vakalarında doktora başvurmalıyız. Yani tıbbi desteği ihmal etmemeliyiz. En yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıyız.

Gribal Enfeksiyonlara Yakalandığımızda Hangi Birimlerde Çalışan Doktorlara Başvurmalıyız?

Gribal enfeksiyonlarda evimize yakın olan aile sağlığı merkezlerine giderek aile hekimlerine başvurabiliriz. Ayrıca hastanelerdeki kulak burun boğaz (KBB) veya dahiliye (İç Hastalıkları) hekimlerine de başvurabiliriz. Doktorun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmalıyız ve verdiği tavsiyelere uymalıyız.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir