SAĞLIKLI YAŞAM

Laktoz ve Glutensiz Beslenme

Glutensiz ve süt ürünü içermeyen terimleri son zamanlarda her yerde görünüyor. Birçok insan, kronik hastalıkları, gıda hassasiyetlerini ve iltihabı yönetmeye yardımcı olmak için glütensiz ve süt ürünleri tüketir. Hem glüten hem de süt ürünleri yaygın alerjenlerdir .ve birçok insanda sorunlara neden olabilir.

Laktozsuz ve Glutensiz Beslenme

Son yıllarda pek çok farklı platformda karşılaştığımız bir konu; Laktoz ve glutensiz beslenme… Laktoz ve glutensiz beslenme Glutensiz ve süt ürünü içermeyen terimleri son zamanlarda her yerde görünüyor. Birçok insan, kronik hastalıkları, gıda hassasiyetlerini ve iltihabı yönetmeye yardımcı olmak için glütensiz ve süt ürünleri tüketir. Hem glüten hem de süt ürünleri yaygın alerjenlerdir .ve birçok insanda sorunlara neden olabilir.

Gluten

Gluten , buğday arpa ve çavdar gibi bazı tahıllarda doğal olarak bulunan bir proteindir. Gluten; arpa, buğday kepeği, buğday tohumu, bulgur, çavdar, irmik, horasan buğdayı , kuskus, çavdar , tam buğday ve tritikale de bulunur. Yulafta gluten bulunmaz fakat üretim ve hasat aşamasında buğday ve çavdarlı ürünlere temas edebileceği için glutensiz beslenmede yulaf yasaklanır. Gluten intoleransı; gaz , şişkinlik , kabızlık, karı ağrısı , halsizlik ve sürekli yorgunluk hissi, eklem ve kaslarda ağrılar, ciltte kuruluk , pullanma , kızarıklık , baş dönmesi ve baş ağrısı gibi şikayetler görülebilir.

Çölyak ve Gluten Duyarlılığı Arasındaki Fark Nedir ?

Çölyak, kronik ve genetik bir hastalıktır. Gluten duyarlılığı ve çölyak hastalığının ortak nedeni GLUTENDİR. Gluten duyarlılığı ve çölyak hastalığının belirtileri hemen hemen aynıdır. Kişi gluten içeren gıda tükettiğinde karın ağrısı ve ishal gibi durumlar görülür. Fakat çölyak hastası olan kişi gluten içeren bir gıda tükettiğinde sadece bu ağrılar olmaz ince bağırsakta tahribat meydana gelir. Buda ilerleyen zamanlarda oldukça ciddi bir sonuç doğurabilir.

Gluten İntoleransı Olan Kişilerde Laktoz İntoleransı Gelişebilir!

Laktoz

Laktoz, süt şekeridir. Laktoz intoleransı ise sütte bulunan laktozun sindirilmemesine bağlı olarak gelişen bir sindirim sistemi hastalığıdır. Laktoz, süt ve süt ürünleri, peynir, yoğurt, ayran, kefir, krema, kaymak, dondurma gibi ürünlerde bulunur. Laktoz intoleransı ciddi sindirim şikayetlerine yol açar. Şişkinlik, abdominal kramp, ishal ve gaz şikayet belirtileridir. Fakat bazen kişinin laktoza karşı değilde sütün içinde bulunan proteine karşı intoleransı olabilir. Bunun adı KAZEİN‘dir. Bunun için mutlaka gıda intolerans testi veya mikrobiyota testi yaptırmanızda fayda var.

Laktoz İntoleransı ve Süt Alerjisi Arasındaki Fark Nedir?

İnek sütü alerjisi immünolojik mekanizmayla gelişirken laktoz intoleransı laktaz enzim eksikliği ile oluşmaktadır. İki durumun karıştığı durum gaz ağrısı, karın ağrısı ve ishal durumunda olmaktadır. Ancak laktoz intoleransı belirtileri; genelde 1-2 yaşından sonra ortaya çıkarken inek sütü protein alerjisi belirtileri genelde ilk 1 yaşta ortaya çıkmaktadır. İnek sütü protein alerjisinde ailede alerjik hastalıklar daha sık görülür. Bebeğin kakasında mukuslanma ve kan olabilirken laktoz intoleransında ailede alerjik hastalıklar şart olmayıp; bebeğin kakasında mukuslanma veya kan olmayıp kendini ishal olarak göstermekte nadiren kabızlık olarak göstermektedir. Cilt belirtileri yoktur. İki durum klinik belirtilerle genelde birbirinden ayrılabilen durumdur.

Laktoz ve glutensiz beslenme birçok hastalıkların tedavisinde kullanılan bir beslenme metodudur. Örneğin ( zayıflamak isteyenler , fibromiyalji, romatizma hastalıkları , çocuklarda dikkat dağınıklığı, cilt hastalıkları , kronik mide- bağırsak hastalıkları gibi )

Dyt. Çağla Demir Sağlıklı Beslenme ve Diyet makaleleri ile web sitemizde

Mail Listemize Üye Ol

Mail listemize üye olarak sitemizdeki güncellemelerden herkesten önce haberdar olabilirsiniz.

Üye Ol

Bu İçeriğe Tepki Vermelisin

Benzer Makaleler

Yorum Yap