İlginizi Çekebilir

SAĞLIKLI YAŞAM

Bavim Nedir?

Bavim Nedir?

Türkiye’nin bir hastalık konusunda birçok merkezden oluşan tedavi merkezidir. BAVİM’ in genel açılımı Beyin Anjiyografi ve İnme Merkezi olarak tanımlayabiliriz. Bu inme merkezlerinde 7/24 acil müdahale hizmeti verilmektedir ve BAVİM İnme Merkezi Danışma Hattını arayarak en kısa sürede iletişim sağlanabilir.

Türkiye’de yıl da 200.000’e yakın inme vakası yaşanmaktadır. Ülkemizde ölüm nedenleri arasında üçüncü sırada yer alır. İnme hastalığının en az kalıcı olmayan bir zarar ile atlatılması için bir sürü tedavi yöntemleri araştırması hala devam etmektedir.

İnme Hastalığı Nedir?

İnme hastalığının bir diğer adı felç olan bu hastalık, genellikle beynin bir tarafının oksijen ve şeker ihtiyacını sağlayan kan akışının aniden durması ile ortaya çıkar. Bazen de beyin dokusunun içine kanama ile ortaya çıkar. Bu duruma beyin krizi adı verilmiştir. Daha sonra tedavi edilmediği takdirde ya da erken müdahale teşhisi uygulanmadığın da beyin de geçici ya da kalıcı bir hasar oluşur. Ölüm riski taşımaktadır.

Erken dönem de kalp krizi geçiren hastaların tedavisi için geliştirilmiş yoğun bakım odaları olarak düzenlenmiş merkezleri, inmeye karşı mücadelede sunduğu bakım tedavi hizmetiyle destek çıkmaktadır. İnme hastaları herhangi bir hastane kontrolü altındayken ölüm ve sakatlık riski açısından riskli bir durumdadır. Kalp krizi geçiren hastaların tedavi açısından zamanla yarışan inme hastalarının deneyim sahibi olan doktor ve hemşireler ile hastanenin inme hastaları için ayrılmış ve düzenlenmiş yerinde tedavi edilmeleri gerekmektedir.

Bavim Merkezleri?

Medical Park Florya, Medical Park Pendik, İstinye Üniversite Hastanesi, Hospital Bahçe şehir Hastanesinde hizmet veren merkezleri vardır. İnme konusunda uzmanlaşmış ve tecrübeli tıbbi kadrosu ile ve en iyi teknoloji ekipmanları ile birlikte yeni bir yaklaşım öne koymaya çalışmaktadırlar. Gerekli tedavi yöntemini en erken şekilde uygulamaya geçirerek olumlu bir sonuç elde etmek istemektedirler.

Merkezlerde akut inme hastalığına yönelik beyin damarlarının yırtılmasına bağlı kanamalar da fizyoterapi, konuşma ve dil terapisine kadar oluşan geniş çaplı hizmet sunmaktadırlar. Özel tedavi gerektiren ve toplumda yoğun sıklığı olan hastalıklara yönelik merkezlerine ülkenin bir hastalık konusunda birçok merkezden oluşan ilk tedavi merkezi olan BAVİM hastalığı tedavi merkezleri kurulmuştur.

Diyetisyenler, bireysel ve daha geniş halk sağlığı düzeyinde diyet ve beslenme sorunlarını değerlendiren, teşhis eden ve tedavi eden nitelikli ve düzenlenmiş sağlık uzmanlarıdır. Diyetsiyenler insanların uygun yaşam tarzı ve yiyecek seçimlerini…

Benzer Makaleler