İlginizi Çekebilir

SAĞLIKLI YAŞAM

Atelektazi Nedir?

Atelektazi Nedir?

Atelektazi, insan vücudunda solunumun ana faktörü olan akciğerlerin, tamamının veya bir kısmının şişmemesi durumudur. Fiziksel nedenlere bağlı olarak bir tıkanma söz konusudur. Bu duruma bağlı olarak akciğere hava gitmez ve solunum esnasında akciğerde şişmeme durumu yaşanır.

Atelektazi Belirtileri Nelerdir?

Atelektazi, gelişme durumuna göre insan vücudunda farklı belirtiler ortaya koyar. İlerlemiş duruma gelen bir atelektazi için belirti mutlaka ortaya çıkar. Ancak yeni başlayan ve henüz ilerlememiş bir akciğer de henüz fark edilecek belirtiler ortaya çıkmayabilir.

Atelektazi bulgusunun kesin olarak oluştuğu bir vücutta;

  • Öksürük
  • Solunum da sıkıntı
  • Balgam
  • Morarma
  • Ateşlenme veya
  • Göğüs Ağrıları meydana gelmektedir.

Atelektazi Tanısı Nasıl Konulur?

Atelektazi belirtilerinin meydana gelmesi ile kesin bulgunun ortaya konulabilmesi için bir takım tetkikler yapılması gereklidir. En kesin sonuçlar için genelde akciğer grafiği çekilerek atelektaziye uğrayan bölge saptanır. Ancak grafi öncesi sadece parmak ucuna takılacak oksimetre ile solunum seviyesi de tespit edilebilir. Hastanın şikayetleri doğrultusunda alanının doktoru yapacağı tetkikler de ne kadar ileri gidileceğini tespit eder. Gerekli görüldüğü takdirde bilgisayarlı tomografi yöntemi ile de detaylı inceleme yapılabilir.

Atelektazi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Atelektazi tedavisinin en doğru şekilde yapılabilmesi için doğru teşhis önemlidir. Tetkikler sonucunda atelektaziye uğrayan bölgede ki tıkanma sebebi ne kadar doğru tespit edilirse, tedavi o kadar kolay olacaktır.

İlk aşamada, nefes egzersizleri oldukça önemli ve doğru bir tedavi yöntemidir. Çeşitli nefes egzersizleri ile solunum kaslarının güçlenmesi sağlanır. Böylece tıkanmanın hava kaybına uğrayarak kapanması mümkün olur. Göğüs fizyoterapisti de çeşitli pozisyonlar uygulayarak, akciğer de tıkalı olan yerlerin açılmasında etkili olur.

Aşırı ileri duruma gelmiş ve gerekli görüldüğü takdirde cerrahi uygulamalar da bir atelektazi tedavisi olmaktadır. Eğer atelektaziye bağlı olarak akciğer tekrar hava ile dolmuyorsa, cerrahi müdahale ile tıkanıklığa neden olan bölge de kesin tedavi sağlanır.

Cerrahi uygulamalar, ileri duruma gelmiş atelektazi durumlarında veya atelektaziye bağlı olarak enfeksiyon vb. sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olmamak için başvurulan bir tedavi yöntemidir.

Diyetisyenler, bireysel ve daha geniş halk sağlığı düzeyinde diyet ve beslenme sorunlarını değerlendiren, teşhis eden ve tedavi eden nitelikli ve düzenlenmiş sağlık uzmanlarıdır. Diyetsiyenler insanların uygun yaşam tarzı ve yiyecek seçimlerini…

Mail Listemize Üye Ol

Mail listemize üye olarak sitemizdeki güncellemelerden herkesten önce haberdar olabilirsiniz.

Üye Ol

Bu İçeriğe Tepki Vermelisin

Benzer Makaleler

Yorum Yap