İlginizi Çekebilir

DİYET

Kilo Verme Programı

Kilo Verme Programı Nedir ? Sağlıklı beslenerek zayıflamak için Kilo Verme Programı herkesin ihtiyaç duyacağı bir şey peki sağlıklı Kilo Verme Programı nasıl olur bunu merak ediyorsanız sizler için Kilo Verme Programı listesini hazırladık bakın...

Kilo Verme Programı

Kilo Verme Programı Nedir ? Kilo konusunda problemleriniz mi var?Kilo vermek için etkili programlar mı arıyorsunuz? İnternet üzerinden yazan bir çok bilginin yanlış olduğunu ve bilimsel bir dayanağının olmadığını bilmeniz gerekir. Peki,etkili kilo verme programı nasıl yapılır?

Kilo vermek sadece kalori sayımıve egzersiz anlamına gelmez. Daha az yemek yiyerek, daha çok koşarak kilo probleminize uzun vadeli çözümler bulamayabilirsiniz. Günlük olarak kalori saymak, egzersiz yapmak ve açlıkla baş etmek size büyük bir acı verebilir. Sağlam bir iradeniz bulunmuyorsa, aç kalmak diyet programlarından vazgeçmenize neden olabilir.Kilo vermenin yolları nelerdir?

Kilo vermenin farklı yolları bulunur. Kilonuz hormonal tabanlı bir konudur. Kilo vermek için gerekli olan konulardan bir tanesi vücudunuzun insülin değerini azaltmaktır. Bu uygulama sayesinde evde de kolayca kilo verebilirsiniz.  Sizler için etkili ve pratik bir kilo verme programı hazırladık. Bu program sayesinde;

 • İştahınızı düşmeye başlayacak,
 • Aç kalmadan kilo verebilecek,
 • Genel sağlık sorunlarını azaltabileceksiniz.

Karbonhidrat Tüketimini Kesin

Kilo Verme Programı . Kilo vermek için en önemli kurallardan bir tanesidir karbonhidrat tüketiminin azaltılmasıdır. Bunu yaptığınızda, açlık hissiniz azalmaya başlayacaktır. Bunun yaptığınız zaman vücudunuz enerji için karbonhidrat yerine, yağları yakar. Karbonhidratı kesmenin faydalarından bir tanesi de insülin direnci seviyesinin düşürülerek böbreklerde yer alan gereksiz sodyum ve suyu atılmasına yardımcı olmaktır.

Metabolizmanız, vücudunuzda yer alan şişkinliği ve su ağırlığını azaltmaktadır. Bu şekilde beslenildiği zaman vücut ve su ağırlığınızdan düştüğünü gözlemleyebilirsiniz. Düşük karbonhidrat diyetiaç kalan kişilere göre daha hızlı kilo vermektedir.Karbonhidratı kestiğiniz zaman, otomatik olarak aç kalmadan daha az kalori alacaksınız.

Protein, Yağ ve Sebze Tüketin

Öğünlerinizde protein ve yağ ve düşük karbonhidratlı sebzeler bulunmalıdır. Yemeklerinizi bu şekilde yaparak, günlük aldığınız karbonhidrat oranını 20 ila 50 gram aralığına tutacaksınız.

Protein İçeren Besinler Nelerdir?

 • Et
 • Balık ve Deniz Ürünleri
 • Yumurta

Bol miktarda protein tüketilmesi gerekir.Protein bazlı yiyeceklerin, metabolizmanızın enerji tüketimini arttırmaktadır. Proteinli besinler yemek yeme isteğinizin azaltılmasına yardımcı olur. Böylece diğer yiyeceklere olan takıntınız azalmaya başlar. Özellikle gece atıştırmalıkları düşmeye başlar. Beslemenizi protein bazlı yiyecekleri eklemek, daha düşük kalori almanızı sağlar. Kilo vermek söz konusu olduğu zaman, protein temelli beslenme son derece önemlidir.

Düşük Karbonhidratlı Sebzeler Nelerdir?

 • Brokoli
 • Ispanak
 • Domates
 • Lahana
 • Pazı
 • Marul
 • Salatalık gibi sebzeler düşük karbonhidrat içerir.

Tabağınızı düşük karbonhidratlı sebzelerle doldurabilirsiniz. Gün içinde bu sebzelerden sıklıkla tüketirseniz karbonhidrat tüketiminin önüne geçebilirsiniz. Et ve sebzeye dayalı bir beslenme programı sağlıklı olmanız için gereken vitamin ve mineralleri almanıza yardımcı olur. Diyet sırasında yağlardan da yararlanmanız gerekir. Sağlıklı yağ kaynakları ise;

 • Zeytin Yağı,
 • Tereyağı,
 • Hindistan Cevizi Yağı,
 • Avokado Yağıdır.

Gün içerisinde 2-3 öğün yemek yemeniz tavsiye edilir. Öğleden sonra acıkmaya başlarsanız dördüncü öğünü ekleyebilirsiniz.Yağ tüketmekten çekinmemeniz gerekir. Aynı gün içerisinde düşük karbonhidratlı ve düşük yağlı diyet yapmak başarısız olmanıza neden olabilir. Bu durum mutsuz olmanızı ve diyet programınızı yarıda bırakmanıza sebep olabilir. Öğün programlarınızı nasıl oluşturabileceğinizi görebilmek için, bu düşük karbonhidrat diyeti planlarına göz atmanız gerekir.

Ağırlık Egzersizlerine Önem Verin

Burada yazdığımız kilo verme programlarında egzersiz yapmanız şart değildir. Fakat bir çok uzman ağrılık egzersizlerini tavsiye etmektedir. Etkili bir sonuç almak için haftada 3-4 kez spor salonuna gidebilirsiniz. Egzersize başlamadan önce ısınma hareketleri yapın ve antrenmanlarınıza başlayın. İlk kez bir spor salonuna gidiyorsanız eğitmenlerden destek alabilirsiniz. Ağırlık çalışarak kalori yakımını arttıracak ve metabolizma hızının yavaşlamasını da engelleyebileceksiniz.

Düşük karbonhidrat diyetleri üzerine yapılan çalışmalara göre vücut yağ yakımı esnasında aynı süreçte kas da oluşturulabilmektedir. Ağırlık çalışmaları önünüzde uygun bir seçenek olarak yer almıyorsa yürüyüş, koşu ya da bisiklet egzersizlerinden yararlanabilirsiniz.

Karbonhidrat Geri Beslemesi

Haftada bir gün diyet programınıza ara vererek günlük süreçte aldığınız karbonhidrattan daha fazla karbonhidrat alabilirsiniz. Günümüzde pek çok kişini bu günü Cumartesi olarak belirlenmiştir.Bu günler içerisinde yulaf, pirinç, patates ve meyve gibi sağlıklı karbonhidrat besinlerinden destek alabilirsiniz. Yüksek karbonhidratlı beslenme gününü haftada bir kez yapmaya dikkat edin. Haftada bir günden daha sık uygulamaya başlamanız durumunda, diyet programınızda hedeflediğiniz başarıya ulaşamayabilirsiniz. Hazır yapılmış sağlıksız gıdalar yemek isterseniz bunun da bir günü aşmaması gerekir. Haftada bir kere hazır yemek tüketmenin ya da karbonhidrat ağırlıklı geri beslenmenin zorunlu olmamasını bilmeniz gerekir. Bu uygulama tamamen isteğe bağlı yapılır.

Karbonhidrat geri beslemesi programını uygulayarak vücudunuzda yer alan yağ yakıcı hormonları harekete geçirebilirsiniz. Gün içerisinde yüksek karbonhidrat aldığınız zaman kilo artışı görülebilir.Ancak kilo artışı su bazlı olacağından dolayı heyecanlanmanıza gerek yok. Gün içerisinde alınan kilolar 1-2 gün içinde tekrar geri verilecektir.

Kalori Takibi Yapılması Gerekiyor Mu?

Az oranlarda karbonhidratlı besinler tüketiyor, protein, yağ ve düşük karbonhidratlı sebzeleri diyetinizde uyguluyorsanız kalori saymanıza gerek yoktur. Fakat gün içerisindealmış olduğunuz kalorileri saymak isterseniz kalori hesaplama aracından destek alabilirsiniz. Kilo vermek yapılan bu uygulama da temel amaç, karbonhidrat alımını belirli sınırlar içerisinde tutmak ve kalorilerinizin geri kalanını protein ve yağ üzerinden desteklemektir. Doğru kilo verme programı sayesinde istediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Zayıflama Yöntemleri

Diyetisyenler, bireysel ve daha geniş halk sağlığı düzeyinde diyet ve beslenme sorunlarını değerlendiren, teşhis eden ve tedavi eden nitelikli ve düzenlenmiş sağlık uzmanlarıdır. Diyetsiyenler insanların uygun yaşam tarzı ve yiyecek seçimlerini…

Mail Listemize Üye Ol

Mail listemize üye olarak sitemizdeki güncellemelerden herkesten önce haberdar olabilirsiniz.

Üye Ol

Bu İçeriğe Tepki Vermelisin

Benzer Makaleler

Yorum Yap