Detoks Diyeti ile Zayıflama

Detoks diyeti, vücudu arındırmak ve kilo vermek isteyenler için popüler bir seçenek haline geldi. Bu yazıda, detoks diyetiyle zayıflamanın temellerini, bu diyetin nasıl etkili bir şekilde uygulanabileceğini ve sağlığınıza sağladığı faydaları keşfedeceğiz. Vücudunuzu doğal yollarla arındırarak sağlıklı kilo kaybına ulaşmanın yollarını öğrenin.
Detoks Diyeti

Detoks Diyeti

Detoks diyeti, son yıllarda ciddi bir akıma neden olmuştur. Çünkü detoks kampları gibi oluşumlar insanların sağlıklı kilo vermesine yardımcı olmaktadır. 

Ülkemizde de popüler olmaya başlayan detoks diyeti vücudun toksinlerden arınmasını kolaylaştırdığı için tercih edilir. Ülkemizde birçok yerde bulunan detoks kampları sayesinde insanlar sağlıklı beslenme düzenine geçiş yapmak için ihtiyaç duydukları bedensel ve ruhsal hazırlığı gerçekleştirmektedir.

3 günden başlayarak 7 güne kadar değişen zamanlarda sürdürülen diyetler, toksinlerin temizlenmesini sağlar. Aynı zamanda antioksidan özellikleri de bulunur. Bazı kişilerin detoks yapmaya ihtiyaçları vardır. Sağlıklı insanların haftada 1 kere yapması gereken detoks diyetleri, toksinlerden arınmayı kolaylaştırır.

 • Sabah zor uyananlar
 • Kendini halsiz hissedenler
 • Stresli olanlar
 • Sebze ve meyve tüketmeyenler
 • Su içmeyenler
 • Sürekli ödemi ve gazı olanlar detoks yapması gereken kişilerdir.

Hamileler ve emzikli anneler, bağırsakları bozuk olanlar, 18 yaşından küçük olanlar detoks diyetleri yapmamalıdır.

Detoks Diyeti Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sıvı tüketiminin yoğun olması gereken detoks sürecinde, yeşil çay ve su en temel içecekler arasındadır. Bununla birlikte koyu yeşil çay içilmemesi gerekir. Sağlıklı bir süreç için toksinlerin atılmasını hızlandıran diyet, cilt sorunları, stres ve kilo vermek isteyenler için önemlidir.

Ağır yiyecekler tüketildiği için zor sindirilen bu diyet için bol su içilmesi önemlidir. Rahat bir uyku ve dinginlik de önemli olduğu için detoks kampları harika bir seçenektir. Detoks diyetleri yapılan kamplarda çok iyi bir program uygulanır. Yoga, sağlıklı beslenme ve detoks diyeti birleştiğinde sorunsuz bir şekilde kilo verme tamamlanır. Aynı zamanda sindirimi hızlandıran bu süreç, sağlıklı ve dengeli beslenme düzenine geçiş sürecinde son derece önemlidir.

Ayrıca detoks yaparken yürüyüş ve yoga mükemmel bir eşlikçidir. C vitamini ve B vitamini açısından zengin olan besinlerin ağırlıklı olarak tercih edilmesi, süt grubu ürünlerden, kafein, alkol ve işlenmiş ürünlerden uzak durulması son derece önemlidir. Taze mevsim sebzelerinin yer aldığı detoks sürecinde, limonlu ılık su sabah uyanınca ilk içilmesi gereken içecek oluyor. Detoks günü için aslında mümkün olduğunca sıvı tüketilmesi gerekir. Koyu yeşil ağırlıklı sebzelerin sularını taze olarak C vitaminiyle birlikte tüketmeniz gerekir.

Detoksla Geçen 1 Günde Neler Tüketilir?

 • Sabah erken kalkıp ılık bir su bardağı limonlu su için
 • Kahvaltıda domates, salatalık, yeşillik ve zeytin sınırsız tüketilir. Yanında bir fincan yeşil çay içilir
 • Kuşluk vaktinde bir bardak taze olarak hazırlanmış meyve ve sebze suyu karışımı içilir
 • Öğle yemeğinden önce, nane ya da rezene çayı, ya da limonlu ılık su tüketebilirsiniz
 • Izgara ya da buğulama balık, haşlanmış sebzeler, bol yeşil salata öğle yemeği olarak tercih edilebilir.
 • İkindi zamanında yeşil elma
 • Akşam yemeğinden önce limon suyu
 • Akşam yemeği olarak meyve ve sebze suları karışımı tercih edilir.
 • Yatış öncesi de ılık bir limonlu su yeterli olacaktır.

Detoks Sıvı Mı Yapılmalı?

Detoks yaparken sıvının tercih edilmesi, toksinlerin daha hızlı arınmasını sağlar. Birçok kişinin şikayet ettiği sıvı dışkı, detoksla atılan toksinlerin bir sonucudur. Koyu renk olan ve demir ilaçları kullananlarda görülen koyu renk dışkı da son derece önemlidir. Bu durum toksinlerin yok olduğunun bir işareti olarak görülür. Ancak uzun süren dışkı nedeniyle sıvılaşan dışkı daha kötü bir sonuç alınmasına neden olur.

Detoks sadece sıvı olan yiyeceklerden yapılmaz. Sebzeler ve meyvelerin haşlanmış ya da çiğ formları tercih edilir. Pilav, karbonhidrat çeşitleri, kızartmalar, abur cubur türü işlenmiş her türlü gıda, dondurulmuş gıdalar hiçbir suretle tüketilmez. Detoks içecekleri sebze ve meyvelerin karışımından yapılır ve tok tutma özellikleri vardır. Ancak her seferinde taze olarak yapılmaları gerekir.

Detoks Diyeti Yapanların Yorumları

Detoks diyeti yapanların yorumları son derece olumludur. Tabi doğru bir detoks yapılırsa! Uyku düzeninin yerine gelmesi, insanın kendini daha zinde ve enerjik hissetmesi kişinin hareket kabiliyetinin artması hep detoks sonrası görülen olumlu etkiler arasındadır.

Son dönemde moda haline gelen detoks menüleri, başlangıç ve ileri seviye detoks içeceklerinin tüketilmesiyle mümkün olur. Özellikle sıvı detokslardan olan sebze ve meyve suları, çorbalar son derece önemlidir. Kilo vermek için tercih edilen yiyecekler yerine ev yapımı sıvılar tercih edilir. Her iki saatte bir sıvı tüketimi gerçekleştirilen diyetle hem kilo verilir hem de vücut toksinlerden arınmış olur.

Detoks Diyetinin Zararları

Detoks diyetinin zararları süreç boyunca kullanılan gıdalara intoleransı olanların olumsuz etkilenmesi sonucu olabilir. Birçok metabolik hastalığın tedavi edilmesinde de kullanılan detoks; çilek, böğürtlen, ahududu, koyu yeşil sebzeler, ev yapımı çorbalar, vücudu temizleyen maddeler birleştirilerek oluşturulur. Egzersizlerle desteklense de ağır spor hareketlerinden kaçınılması gerekir. Yürüyüş ve yogayla birlikte yapıldığında son derece etkili olan bu sistem, şeker hastalarına tavsiye edilmez.

Aslında birçok araştırma hala devam etmektedir. Ancak sonuçlar açıklanacak kadar fazla değildir. 21 günlük kürlerle tam bir detoks yapılması mümkün olur. Temiz vücutta toksinler yok olur, cilt parlak ve canlı hale gelir, insanın bedensel sağlığı yerine gelir. Fakat 21 gün sıvı beslenmek mümkün değildir ve zararlıdır. En fazla 7 gün uygulanan sıvı beslenmeler idealdir. 21 gün yapılması gereken detokslarda ilk hafta sonunda katı doğru pişmiş besinler haşlama, fırında, ızgara et sebze gibi devreye girmelidir.

Sonuç olarak yılda bir iki kere 21 gün yapılacak detokslar, mükemmel bir etki yaratır. Ancak bu kadar zamanınız yoksa, bir haftalık detoks kamplarına katılmanız da yeterli olacaktır. Detoks kampları ya da bireysel uygulamalar taze meyve ve sebzelerin kullanılmasıyla gerçekleşir.

İlginizi Çekebilir: Maydanoz Suyu Diyeti

Yorum Yap

İlginizi Çekebilir

Çölyak Nedir? Çölyak hastalığı belirtileri ve tedavisi

Çölyak

Çölyak hastalığı olan kişiler, gluten tükettiklerinde bağırsaklarındaki villus

Ganglion

Ganglion El ve el bileğinde gelişip büyüyen yapılara

Ekinezya

Ekinezya

Ekinezya Amerika’da çok popüler bir bitkidir. Ekinezya, kızıl derililer

Diyet Zayiflama

Diyet Zayıflama

Beslenme yanlışları nedeniyle diyet zayıflama kelimeleri insanların kafasını

Takip Et