Connect with us

Spor

Sporcularda Ergojenik Destek Kullanımı

Ergojenik Destek Nedir? Sporcularda Ergojenik Destek

Ergojenik Destek Nedir?

Ergojenik destek, spor performansını artırmak ve sporcuların antrenmanlarını ve yarışmalarını daha iyi hale getirmek için kullanılan besin, takviye ve ilaçları kapsayan bir terimdir. Bu destekler, kas kütlesini artırmak, enerji seviyelerini yükseltmek, dayanıklılığı artırmak ve iyileşmeyi hızlandırmak gibi hedeflere ulaşmak için kullanılabilir.

Ergojenik destekler, sporcuların beslenme planlarına dahil edebilecekleri doğal gıdaları da içerir. Bunlar arasında protein kaynakları, amino asitler, kreatin, kafein, beta-alanin, nitratlar ve antioksidanlar yer alabilir. Ancak, bazı ergojenik destekler yasak olabilir veya yalnızca belirli bir düzeyde kullanılabilir.

Sporcuların ergojenik destekler kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışmaları ve ürünlerin yan etkilerini ve dozajlarını bilmeleri önemlidir. Ayrıca, ergojenik desteklerin hiçbir zaman sağlıklı bir beslenme ve egzersiz programının yerini alamayacağı unutulmamalıdır.

Ergojenik Destek Kullanımı

Tarih boyunca sporcular, içlerinde bulunan başarı arzuları sayesinde performanslarını arttıracağına inandıkları ergojenik destekler aramaya çalışmışlardır. Köpek balığı kıkırdağından, kurutulmuş karaciğere kadar pek çok öge sporcular tarafından performans arttırmak için kullanılmıştır.

Ergojenik desteklerin çoğu fizyolojik etkilerden çok psikolojik etki sağlar. Bazı ergojenik destekler gerçekten performansı arttırırken bazılarının hiçbir etkisi olmaz bazılarının ise sağlık ve performans üzerine olumsuz etkileri görülür. Performansın artırılması için antrenman öncesinde sporcunun vitamin ve mineral dengesinin korunması, glikojen depolarının dolu bir halde olması etkili rol oynamaktadır.

Antrenman öncesinde veya sonrasında alınan takviyeler, farklı fizyolojik etkiler gösterebileceği gibi, sonrasında kullanılan takviyeler de metabolizmada farklılıklar gösterebilir. Yeterli ve dengeli beslenme, antrenman performansının artırılmasında ve bu performansın sürdürülebilir olması açısından oldukça büyük bir rol oynamaktadır.

Gıda takviyeleri yorgunluk etkilerinin azaltılması, glikojen depolarının onarımı, kas hasarının önüne geçilmesi, antrenman sonrası toparlanmanın hızlanması, sonraki antrenmanlar için vücudun kondisyonunun arttırılması ve kas hücrelerinin yenilenmesi amaçlanmaktadır.

1. BCAA

Lösin, izolösin ve valin, vücut tarafından üretilmeyen üç temel dallı zincirli amino asittir ve bu nedenle eksojen olarak tüketilmelidir. Bu üç amino asit karaciğerde metabolizmayı atlar ve iskelet kasında oksitlenir. BCAA ların içerisinde L-Valin, L-Lösin, L-İzolösin bulundurması ve metabolizmadaki etkileri sebebiyle sporcuların da dikkatini çekmiştir.

Son çalışmalar, serbest BCAA ların özellikle lösinin, protein metabolizmasında çok önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Lösin, protein sentezini teşvik eder ve protein yıkımını inhibe eder buda kas hacmi arttırma da oldukça önemlidir. BCAA desteği ile performansın artıp artmayacağı konusunda birçok çalışma yürütülmüş; çalışmaların çoğunluğunda net bir sonuca varılamamıştır.

Buna karşılık, BCAA ların antrenman öncesi ve sonrası alınmasının egzersize bağlı kas hasarının azalması ve kas protein sentezinin artması üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu raporlayan çalışmalar da vardır. Yapılan çalışmalarda, antrenmandan önce BCAA alımının, antrenmandan birkaç gün sonra meydana gelen kas ağrısını ve kas yorgunluğunu azalttığını göstermiştir.

Bu bulgular, BCAA ların antrenman sonrası kas iyileşmesi için yararlı olabileceğini düşündürmektedir. Yüksek dozlarda tüketilmesi diğer amino asitlerin emilimini engelleyebileceği konusunda az da olsa endişeler vardır. Yoğun antrenman yapan bir sporcu değilsek ve günlük protein ihtiyacımızı alabiliyorsak BCAA takviyesi kullanmamıza gerek yoktur. Antrenman seviyesine göre günlük 5 ila 20 g dozları arasında tavsiye edilmektedir.

2. Kreatin

Kreatin takviyesi üzerine yapılan çalışmalar da, kısa süreli maksimum yoğunluklu egzersizlerde, kas gücü yenilenmesi, kas hasarını azaltma ve kas kuvveti ile performans ve kuvvet artışı gösterdiğini bildirmiştir. Literatürde en çok rastlanan bulgulardan biri kreatinin direnç antrenmanları ile beraber kullanılması, maksimal kuvvette ve ağırlık kaldırma performansında ve yağsız kas kitlesinde artışa sebep olmasıdır. Kreatin doğal olarak vücutta üretilen guanidin kaynaklı bir bileşiktir.

Advertisement

Teknik olarak ayrı bir amino asit değildir ve arjinin, glisin ve metionin amino asitlerinden oluşan ve bu amino asitleri kapsayan tepkimeden sentezlenen bir amino asit takviyesidir. Kreatinin sporcunun antrenmanın ardından vücudunun toparlanabilmesine ve vücut ısısı üzerindeki pozitif etkilerinin olduğu düşünülmektedir.

Gündelik olarak tüketebileceğimiz balık eti, kreatin bakımından zengin besinlere örnek olarak gösterilebilir ve günlük bir diyet 1-2 g/gün kreatin içerir ve kas kreatin depoları yaklaşık %60- 80 oranında doyurulur. Kreatin diyet yoluyla taze balık, et ve takviye biçiminde alınabileceği gibi glisin,arjinin, amino asitler ve metiyonin aracılığıyla pankreas, böbrek özellikle de karaciğerde sentez edilir. Kreatinin çoğunlukla iskelet kasında (%95) bir kısmı da beyinde ve testislerde (%5) bulunur. Ortalama boyutlarda bir insan vücudunda 120 g kreatin depolanır ve günlük rutinde yaklaşık olarak 2 g eksojen ve endojen kreatin ihtiyaç duyulmaktadır.

3. Kafein

Kafein doğal olarak kahve,çay,guarana ve az miktarda kakaoda bulunur. Ergojenik olarak genellikle kafeinli tabletler, jeller veya çiğneme şeklindedir. Karaciğer tarafından sindirilerek 15-45 dakikada kandaki konsantrasyonu artmaya başlar; 1 saat sonra maksimum seviyeye ulaşır. Kafein tüketiminden 3-6 saat sonra dolaşımdaki konsantrasyonu %50-75 oranında düşer. Kafein tüketiminin en yaygın formu kahvedir. Bir fincan kahve yaklaşık 100 mg kafein içerir. Kafeinin diğer tüketim formu yumuşak içeceklerdir.

Yumuşak içeceklerin tipi çeşitli seviyelere bağlıdır. Antrenman sonrası tüketilen karbonhidrat içeren jel, bar ya da sporcu içecekleri ile birlikte kafein alımı; boşalan glikojen depolarının yenilenmesini hızlandırarak toparlanma sürecini kısaltacaktır. Bunun dışında kafeine verilen cevapta bireysel farklılıklar, farklı dozların etkileri, yorgunluk ve ağrı hissinde kafein kullanımı sonrası azalma gibi bulgular, eski dönemde de gösterilmiştir. Yakın zamanda yapılan çalışmalarda, kafeinin egzersiz sonrası gecikmiş kas ağrısını azaltmak için etkili bir besin maddesine sahip olduğunu bildirmiştir.

Sporcular Neden Ergojenik Destek Kullanır?

Sporcular, ergojenik performans arttırıcı maddeler veya takviyeler kullanarak performanslarını artırmaya çalışabilirler. Ancak, bu maddelerin yasal ve etik açıdan kabul edilebilir olması gerekmektedir. Bu nedenle, sporcular genellikle ergojenik deteksiyon ürünlerine ihtiyaç duyarlar.

Ergojenik deteksiyon ürünleri, sporcuların kullandıkları takviyelerde yasal veya yasadışı olan herhangi bir maddeyi tespit etmek için kullanılır. Bu tür ürünler, dopingle mücadele eden ulusal ve uluslararası spor kuruluşları tarafından kullanılır. Ergojenik deteksiyon ürünleri, sporcuların takviyelerinin yasal ve etik açıdan kabul edilebilir olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur ve dolayısıyla sporcuların yarışmalara katılmalarına izin verilip verilmeyeceğine karar verilir.

Ergojenik deteksiyon ürünleri, özellikle yüksek performans gerektiren sporlarda kullanılır. Bu tür sporlar, örneğin kuvvet sporları, bisiklet yarışları ve atletizm gibi spor dallarıdır. Bu sporlarda, sporcuların performanslarını artırmak için ergojenik maddeler ve takviyeler kullanmaları yaygındır. Bu nedenle, dopingle mücadele etmek ve sporun temizliğini korumak için ergojenik deteksiyon ürünlerine ihtiyaç duyulur.

Ergojenik destek konusunda daha detaylı bilgi için https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27348226/ adresindeki bilimsel makaleyi inceleyebilirsiniz.

Son Eklenenler

Troid ve Gluten Troid ve Gluten
Beslenme3 ay ago

Troid ve Gluten

Troid bezinin fonksiyonları, metabolik süreçler, protein sentezi, vücut sıcaklığı ve daha fazlası gibi vücuttaki bir dizi önemli işlevi düzenler. Troid...

Cilt Sağlığına Faydalı Besinler Cilt Dostu Besinler Vitamin ve Mineraller Cilt Sağlığına Faydalı Besinler Cilt Dostu Besinler Vitamin ve Mineraller
Sağlıklı Yaşam3 ay ago

Cilt Dostu Besinler

Cilt sağlığınız için gerekenler, her biri özenle seçilmiş ipuçları ve taktiklerle bir tık ötenizde. Şimdi okuyun ve cilt sağlığınızı en...

Obezite Hangi Hastalıklara Neden Olur? Obezite Hangi Hastalıklara Neden Olur?
Sağlıklı Yaşam3 ay ago

Obezite Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Obezite ve Hastalıklar Bir yemek kültürüne sahip olan toplumumuzda, yemek sadece bir ihtiyaç değil, aynı zamanda bir neşe kaynağı, bir...

Glisemik İndeks ve Glisemik Yük Glisemik İndeks ve Glisemik Yük
Beslenme3 ay ago

Glisemik İndeks (GI)

Glisemik indeks (GI), yiyeceklerin kan şekerini yükseltme yeteneğini ölçen bir sistemdir. Bir besinin glisemik indeksi, o besinin içindeki karbonhidratların kan...

MS (Multipl Skleroz) Hastalığı MS (Multipl Skleroz) Hastalığı
Sağlıklı Yaşam3 ay ago

MS (Multipl Skleroz) Hastalığı

Multipl skleroz (MS), merkezi sinir sistemi olan beyin ve omurilikteki sinir liflerini etkileyen kronik bir hastalıktır. Multipl skleroz, bağışıklık sisteminin...

İnflamatuar Bağırsak Hastalığı İnflamatuar Bağırsak Hastalığı
Sağlıklı Yaşam3 ay ago

İnflamatuar Bağırsak Hastalığı

Yaygın olarak görülen İnflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) otoimmün hastalıklar sınıfında yer alan kronik bir sağlık sorunudur. Ülseratif kolit ve crohn...

İltihaplı Romatizma İltihaplı Romatizma
Sağlıklı Yaşam3 ay ago

Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma) Nedir?

Romatoid artrit, bağışıklık sisteminin vücudun kendi hücrelerine saldırması sonucu oluşan kronik bir enflamatuar hastalıktır. Bu durum, özellikle eklemleri etkiler ve...

Cinsel İsteksizlik Cinsel İsteksizlik
Cinsel Sağlık3 ay ago

Cinsel İsteksizlik

Cinsel isteksizlik, cinsel dürtü eksikliği veya libidoda azalma olarak tanımlanır ve birçok erkek ve kadını etkileyebilir. Cinsel isteksizliğin nedeni fiziksel,...

Penis Eğriliği Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? Penis Eğriliği Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?
Cinsel Sağlık3 ay ago

Penis Eğriliği Nedir?

Penis eğriliği, ereksiyon halinde penisin yana, yukarı veya aşağı doğru bükülmesi durumudur. Bu durum, Peyronie hastalığı olarak da bilinir ve...

Kolesterol Nedir Kolesterol Nedir
Sağlıklı Yaşam4 ay ago

Kolesterol

Bu makale, HDL ve LDL olmak üzere iki farklı kolesterol türünü ve bunların diyabetle olan ilişkisini anlatır. Kolesterol seviyelerinin önemini...

Diyabetik Ketoasidoz Diyabetik Ketoasidoz
Sağlıklı Yaşam4 ay ago

Diyabetik Ketoasidoz

Diyabetik Ketoasidoz (DKA), yüksek kan şekeri seviyeleri ve vücutta asidin birikmesi ile karakterize bir durumdur. Genellikle tip 1 diyabetli kişilerde...

Şeker Hastalığı Diyabet Şeker Hastalığı Diyabet
Sağlıklı Yaşam4 ay ago

Şeker Hastalığı (Diyabet)

Şeker hastalığı (diyabet), vücudun kan şekerini (glikoz) düzgün bir şekilde kullanamadığı bir durumdur. Glikoz, vücudun enerji kaynağıdır ve yiyeceklerden elde...

Panik Atak Nedir? Nasıl Teşhis Edilir? Belirtileri ve Tedavisi Panik Atak Nedir? Nasıl Teşhis Edilir? Belirtileri ve Tedavisi
Sağlıklı Yaşam4 ay ago

Panik Atak

Panik ataklar, beklenmedik bir anda yaşanabilen, yüksek seviyede korku ve rahatsızlık hissiyle karakterize durumlardır. Bu durumlar genellikle belirli bir tehlike...

Messi’nin Diyet ve Antrenman Programı Messi’nin Diyet ve Antrenman Programı
Spor4 ay ago

Messi’nin Diyet ve Antrenman Programı

Lionel Messi, dünya futbolunun gelmiş geçmiş en büyük oyuncularından biri olarak kabul edilir. Ancak, Messi'nin üstün yetenekleri sadece doğuştan gelen...

Futbolcular Neler Yememeli Futbolcular Neler Yememeli
Spor4 ay ago

Futbolcular Neler Yememeli?

Futbolcular Neler Yememeli: İdeal performans için hangi gıdalardan kaçınmanız gerektiğini öğrenin. Futbolcuların diyetinden çıkarılması gereken gıdalar hakkında bilgi edinin ve...

Ezekiel Ekmeği Ezekiel Ekmeği
Diyet4 ay ago

Ezekiel Ekmeği

Ezekiel ekmeği, tam tahıl ve baklagillerin birleşimiyle oluşturulan sağlıklı ve besleyici bir ekmek çeşididir. Yüksek lif, protein ve sağlıklı yağlar...

Veganlık ve vejetaryenlik Veganlık ve vejetaryenlik
Sağlıklı Yaşam4 ay ago

Veganlık ve Vejetaryenlik

Veganlık ve vejetaryenlik, sağlık, etik ve çevre konularında bilinçli beslenme tercihleridir. Bu makalede, veganlık ve vejetaryenliğin faydaları, beslenme önerileri ve...

D Vitamini ve Bağışıklık Sistemi D Vitamini ve Bağışıklık Sistemi
Vitaminler4 ay ago

D Vitamini ve Bağışıklık Sistemi

D vitamini, bağışıklık sistemi üzerinde önemli bir etkiye sahip olan güçlü bir vitamindir. Bağışıklık sistemi hücrelerinin aktivasyonunu artırır, aşırı bağışıklık...

Kalp Sağlığını Destekleyen Besinler Kalp Sağlığını Destekleyen Besinler
Sağlıklı Yaşam4 ay ago

Kalp Sağlığını Destekleyen Besinler

Sağlıklı bir kalp için beslenme çok önemlidir. Bu makalede, kalp sağlığını destekleyen en iyi besinleri keşfedin. Omega-3 yağ asitleri içeren...

En İyi Uyku Alışkanlıkları ve Uykunun Önemi En İyi Uyku Alışkanlıkları ve Uykunun Önemi
Sağlıklı Yaşam4 ay ago

En İyi Uyku Alışkanlıkları ve Uykunun Önemi

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek ve gün içinde enerjik olabilmek için kaliteli bir uyku almak önemlidir. Bu makalede, size en iyi...

Etiketler

Zayiflama.Gen.TR editörleri tarafından hazırlanan bu web sitesindeki bilgiler tıbbi tavsiye yerine geçmemesi gereken bilgileri sağlar. Tıbbi tavsiyeler konusunda uzman sağlık hizmeti sağlayan doktor, kayıtlı diyetisyen, eczacı vb. kişiler tarafından verilmelidir. Diyet, zayıflama veya genel sağlık sorunlarınız hakkında tıbbi desteği konusunda uzman kişilerden almalısınız. Ayrıca sitemizde yayınlanan ürün, hizmet veya kuruluşlar zayiflama.gen.tr tarafından onaylanmaktadır anlamına gelmez. Sitemizi ziyaret eden tüm kullanıcılar bu uyarılarımızı dikkate almış olarak kabul edilir.

© 2023 Zayiflama.GEN.TR. Web Tasarımı SEOLOG SEO Ajansı