İlginizi Çekebilir

VİTAMİN

C Vitamini

C Vitamini Nedir?

Askorbik Asit kimyasal ismine sahip olan C vitamini, insan vücudunuza sağladığı pek çok yarar ile biliniyor. Faydaları aşağıda verilmiştir.

C Vitamini Faydaları Neler?

Peki, C vitamini faydaları neler? İnsanların çoğu zaman soğuk algınlığı dendiğinde dahi aklına C vitamini geliyor. Vücudumuz için saymakla bitmeyecek olan faydalar arasında neler var? Vitamin alarak kendimizi ne gibi hastalıklardan koruma şansı elde edebiliriz? Merak ettiğiniz tüm soruların yanıtı veriliyor. Büyük ölçüde sağlayacak olduğu faydaları göz önünde bulundurarak, gün içinde almanız gereken vitamini alabilirsiniz.

Nezle Tedavinizi Destekleyicidir

C Vitamini | 9 Aralık 2022
Vitasmin C Vitamini dışında bilinen tüm vitaminleri de içerir.

Genellikle kış aylarında bol C vitamini alınması gerektiğini duymuşsunuzdur. Vücudunuz için destekleyici olduğundan, yaşadığınız nezle probleminin önüne geçmesi mümkün oluyor. Burnunuzun açılması, bakterilere karşı daha dayanıklı olması gibi özellikleri bulunuyor. Direkt olarak almış olduğunuz C vitamini sayesinde, nezle probleminin ortadan kalkması üzerine destekleniyor olduğunuzu göreceksiniz. Takviye olarak alınan C vitamini için kısa süre içinde nezlenin geçmesi için yardımcı olacağını bilmelisiniz. Belirlenmiş olan miktar dahilinde, yeterli ölçüde C vitaminin doğal şekilde alınmasını sağlayabilirsiniz.

Yüksek Tansiyonun Düşürülmesi

Yüksek tansiyon hastalarının ilaç tedavisi beraberinde, C vitamini alarak tansiyonunu düzenlemesi mümkün olabiliyor. C vitamini faydaları arasında yüksek tansiyon hastalarının tansiyonlarının düzenlenmesi için etki ettiği görülüyor. Bakıldığında, direkt olarak tansiyon düzenleme görevinin olduğunu söyleyebiliriz. Her geçen gün artan yüksek tansiyon probleminin çözümünün olması, kişinin tedavisinin desteklenmesi açısından C vitamini almasının son derece faydalı olacağını söyleyebiliriz.

C Vitamini Eksikliğinde İskorbüt Hastalığı

Evet, yapılan araştırmalar iskorbüt hastalığının C vitamini eksikliği sonucunda görüldüğünü gösteriyor. Bu durumda aldığınız C vitaminin bu hastalığın önlenmesi açısından son derece faydalı olduğu sonucunu çıkarabilirsiniz. Yeterli miktarda alınan C vitamini sonrasında, iskorbüt hastalığının oluşumunun büyük ölçüde azalması söz konusu olacaktır. Dilediğiniz şekilde yeterli miktarda tükettiğiniz vitaminli ürünler sayesinde, bu hastalığın önemli ölçüde azaltılmasını sağlamanız mümkün olacaktır. Verilen bilgiler doğrultusunda hareket etmeniz önemlidir.

Soğuk Algınlığı – Öksürüğe Karşı Koruma

C vitamini faydaları dendiğinde, pek çok kişinin ilk aklına gelen elbette kış aylarında bir kalkan görevi görmesi. Soğuk algınlığı, öksürük, nezle söz konusu olduğunda direkt olarak tedavinizi destekleyici niteliği olan C vitamini tercih edeceksiniz. Yeterli miktarda alınması durumunda, son derece faydalı olan bu vitamin ile vücudunuzun korunmasını ve bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Vücudun koruma altında olması, sizi kış aylarında yakalanabileceğiniz hastalıklardan koruyacak. Bunun için vitamin almak, C vitamini ile vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamak önemlidir. Virüslere karşı mücadele, vitaminin olduğu vücutta çok daha yoğun şekilde olur. Bu sayede kişilerin hastalanmasının gecikmesi, hastalığa karşı dirayetin olması gibi faydalarından yararlanmanız mümkündür.

Damar Yolu Hastalıklarında Tedavilere Yardımcı

Bakıldığında, damar yolu hastalıklarının son zamanda gündemde olduğunu görürsünüz. Peki, damar yolu tedavinizi destekleyecek nitelikte beslenme nasıl olur? C vitamini hangi hastalıkları önler sorusunun yanıtı olarak, damar hastalıklarının önlenmesinde yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Bakıldığında, C vitaminin doğru damar genişlemesini gerçekleştirdiği görülecektir. Damar tıkanıklığı probleminin ortadan kalkması için görmüş olduğunuz tedavinin destekleyicisi olarak, C vitamini alabilirsiniz. Kardiovasküler sağlığın desteklenmesi açısından, aldığınız vitaminlerin kontrollü olması ve sağlığınız için yeterli olan vitaminlerin alınmasına dikkat edebilirsiniz. Damar tıkanıklığı sorununun önüne geçilmesi ve damarlarınızın doğru genişlemesi için aldığınız C vitaminin faydaları önemlidir. Damar hastalıklarının önlenmesi açısından da faydalı olacaktır.

Kurşun Zehirlenmesinde C Vitamini

Genel olarak çocuklarda görülen bir problem olan kurşun zehirlenmesi Pb, ciddi bir sağlık problemi. Kurşuna maruz kalan çocuklarda, yapılan araştırmaya göre anormal şekilde bir büyüme – genişleme olduğu görülmüştür. Bunun için C vitamininin en önemli faydası kapsamındai C vitamini takviyesinin kandaki kurşun miktarının azaltılmasında destekleyici olduğunu söyleyebiliriz. Bu problemi yaşayan çocuklarda zeka gerilmesi, öğrenme ve davranışsal problemler söz konusu olabiliyor. Bu problemlerin önüne geçmek ve tedavinin hızlanması – desteklenmesi açısından direkt olarak C vitamini alınması gerekiyor. Doktorunuzun da bu anlamda önerisi olacaktır. Çocuğunuzun gerektiği kadar vitamin alması ve yaşayabilecek olduğu problemlerin çözümü için desteklenmesi önemlidir.

Astım Kontrolü

Astımı olan hastaların astım semptomlarını azaltması C vitamini ile desteklenecektir. Vücudun kirliliğe karşı savunucu olması, zararlı etkenlerin büyük ölçüde azaltılması astım kontrolünün C vitamini ile sağlanması mümkün oluyor. Çoğu zaman zararlı etkiler astıma benzer semptomların da görülmesine neden oluyor. Bunun önüne geçilmesi, ancak astım kontrolünün C vitamini ile desteklenmesi ile çok daha kolay şekilde ortadan kaldırılabilir. Aldığınız vitaminlerin düzenli alınması durumunda azaltılması söz konusu olacaktır.

Yaraların İyileşmesine Destek

C vitamini aynı zamanda yaraların iyileşmesini de kolaylaştırıyor. C vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi, beyaz kan damarlarının uyarılması gibi özellikleri vücudun daha sağlıklı ve dirençli olması açısından yeterli oluyor. C vitaminin faydaları arasında en önemlileri kapsamında yer alır. Daha çok çocuklarda doku yenilenmesinin hızlı ve kolay şekilde olması vitaminin etkileri olacaktır.

C Vitamini | 9 Aralık 2022C vitaminin olduğu besinler;

 • Guava,
 • Kırmızıbiber,
 • Kivi,
 • Yeşilbiber,
 • Portakal,
 • Çilek,
 • Papaya,
 • Brokoli,
 • Karalahana,
 • Ananas,
 • Greyfurt,
 • Maydanoz,
 • Brüksel lahanası,
 • Bezelye,
 • Mango,
 • Karnabahar,
 • Domates,
 • Kabak,
 • Bezelye,
 • Ispanak

Yukarıda verilen besinler sayesinde C vitamini ihtiyacınızın karşılanması mümkündür. Aldığınız vitaminler ile kısa süre içinde yukarıda verilen faydaları sağlamanız ve sağlıklı bir vücuda kavuşmanıza yardımcı olunacaktır. Düzenli ve dengeli beslenme ile C vitaminin faydaları elde edilecek, sağlıklı ve dirençli bir vücuda sahip olacaksınız. Özellikle kış aylarında bağışıklık sisteminizin güçlenmesi bu şekilde olacak. Sorun yaşamadan, vücudunuzun korunması için aldığınız vitaminlere dikkat ederek C vitamini tüketiminizi dengeli ve düzenli hale getirmelisiniz. Doğru şekilde aldığınız vitaminler sayesinde elde etmek istediğiniz faydalara ulaşma şansınızın olduğunu söyleyebiliriz. Vitamin almanız önemlidir.

Diyetisyenler, bireysel ve daha geniş halk sağlığı düzeyinde diyet ve beslenme sorunlarını değerlendiren, teşhis eden ve tedavi eden nitelikli ve düzenlenmiş sağlık uzmanlarıdır. Diyetsiyenler insanların uygun yaşam tarzı ve yiyecek seçimlerini…

Mail Listemize Üye Ol

Mail listemize üye olarak sitemizdeki güncellemelerden herkesten önce haberdar olabilirsiniz.

Üye Ol

Bu İçeriğe Tepki Vermelisin

Benzer Makaleler

Yorum Yap