Connect with us
Protelan Zayıflama Ürünü

VİTAMİN

C Vitamini

Published

on

C Vitamini

C Vitamini Nedir?

Askorbik Asit kimyasal ismine sahip olan C vitamini, insan vücudunuza sağladığı pek çok yarar ile biliniyor. Faydaları aşağıda verilmiştir.

C Vitamini Faydaları Neler?

Peki, C vitamini faydaları neler? İnsanların çoğu zaman soğuk algınlığı dendiğinde dahi aklına C vitamini geliyor. Vücudumuz için saymakla bitmeyecek olan faydalar arasında neler var? Vitamin alarak kendimizi ne gibi hastalıklardan koruma şansı elde edebiliriz? Merak ettiğiniz tüm soruların yanıtı veriliyor. Büyük ölçüde sağlayacak olduğu faydaları göz önünde bulundurarak, gün içinde almanız gereken vitamini alabilirsiniz.

Nezle Tedavinizi Destekleyicidir

Vitasmin C Vitamini dışında bilinen tüm vitaminleri de içerir.

Genellikle kış aylarında bol C vitamini alınması gerektiğini duymuşsunuzdur. Vücudunuz için destekleyici olduğundan, yaşadığınız nezle probleminin önüne geçmesi mümkün oluyor. Burnunuzun açılması, bakterilere karşı daha dayanıklı olması gibi özellikleri bulunuyor. Direkt olarak almış olduğunuz C vitamini sayesinde, nezle probleminin ortadan kalkması üzerine destekleniyor olduğunuzu göreceksiniz. Takviye olarak alınan C vitamini için kısa süre içinde nezlenin geçmesi için yardımcı olacağını bilmelisiniz. Belirlenmiş olan miktar dahilinde, yeterli ölçüde C vitaminin doğal şekilde alınmasını sağlayabilirsiniz.

Yüksek Tansiyonun Düşürülmesi

Yüksek tansiyon hastalarının ilaç tedavisi beraberinde, C vitamini alarak tansiyonunu düzenlemesi mümkün olabiliyor. C vitamini faydaları arasında yüksek tansiyon hastalarının tansiyonlarının düzenlenmesi için etki ettiği görülüyor. Bakıldığında, direkt olarak tansiyon düzenleme görevinin olduğunu söyleyebiliriz. Her geçen gün artan yüksek tansiyon probleminin çözümünün olması, kişinin tedavisinin desteklenmesi açısından C vitamini almasının son derece faydalı olacağını söyleyebiliriz.

C Vitamini Eksikliğinde İskorbüt Hastalığı

Evet, yapılan araştırmalar iskorbüt hastalığının C vitamini eksikliği sonucunda görüldüğünü gösteriyor. Bu durumda aldığınız C vitaminin bu hastalığın önlenmesi açısından son derece faydalı olduğu sonucunu çıkarabilirsiniz. Yeterli miktarda alınan C vitamini sonrasında, iskorbüt hastalığının oluşumunun büyük ölçüde azalması söz konusu olacaktır. Dilediğiniz şekilde yeterli miktarda tükettiğiniz vitaminli ürünler sayesinde, bu hastalığın önemli ölçüde azaltılmasını sağlamanız mümkün olacaktır. Verilen bilgiler doğrultusunda hareket etmeniz önemlidir.

Soğuk Algınlığı – Öksürüğe Karşı Koruma

C vitamini faydaları dendiğinde, pek çok kişinin ilk aklına gelen elbette kış aylarında bir kalkan görevi görmesi. Soğuk algınlığı, öksürük, nezle söz konusu olduğunda direkt olarak tedavinizi destekleyici niteliği olan C vitamini tercih edeceksiniz. Yeterli miktarda alınması durumunda, son derece faydalı olan bu vitamin ile vücudunuzun korunmasını ve bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Vücudun koruma altında olması, sizi kış aylarında yakalanabileceğiniz hastalıklardan koruyacak. Bunun için vitamin almak, C vitamini ile vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamak önemlidir. Virüslere karşı mücadele, vitaminin olduğu vücutta çok daha yoğun şekilde olur. Bu sayede kişilerin hastalanmasının gecikmesi, hastalığa karşı dirayetin olması gibi faydalarından yararlanmanız mümkündür.

Damar Yolu Hastalıklarında Tedavilere Yardımcı

Bakıldığında, damar yolu hastalıklarının son zamanda gündemde olduğunu görürsünüz. Peki, damar yolu tedavinizi destekleyecek nitelikte beslenme nasıl olur? C vitamini hangi hastalıkları önler sorusunun yanıtı olarak, damar hastalıklarının önlenmesinde yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Bakıldığında, C vitaminin doğru damar genişlemesini gerçekleştirdiği görülecektir. Damar tıkanıklığı probleminin ortadan kalkması için görmüş olduğunuz tedavinin destekleyicisi olarak, C vitamini alabilirsiniz. Kardiovasküler sağlığın desteklenmesi açısından, aldığınız vitaminlerin kontrollü olması ve sağlığınız için yeterli olan vitaminlerin alınmasına dikkat edebilirsiniz. Damar tıkanıklığı sorununun önüne geçilmesi ve damarlarınızın doğru genişlemesi için aldığınız C vitaminin faydaları önemlidir. Damar hastalıklarının önlenmesi açısından da faydalı olacaktır.

Kurşun Zehirlenmesinde C Vitamini

Genel olarak çocuklarda görülen bir problem olan kurşun zehirlenmesi Pb, ciddi bir sağlık problemi. Kurşuna maruz kalan çocuklarda, yapılan araştırmaya göre anormal şekilde bir büyüme – genişleme olduğu görülmüştür. Bunun için C vitamininin en önemli faydası kapsamındai C vitamini takviyesinin kandaki kurşun miktarının azaltılmasında destekleyici olduğunu söyleyebiliriz. Bu problemi yaşayan çocuklarda zeka gerilmesi, öğrenme ve davranışsal problemler söz konusu olabiliyor. Bu problemlerin önüne geçmek ve tedavinin hızlanması – desteklenmesi açısından direkt olarak C vitamini alınması gerekiyor. Doktorunuzun da bu anlamda önerisi olacaktır. Çocuğunuzun gerektiği kadar vitamin alması ve yaşayabilecek olduğu problemlerin çözümü için desteklenmesi önemlidir.

Astım Kontrolü

Astımı olan hastaların astım semptomlarını azaltması C vitamini ile desteklenecektir. Vücudun kirliliğe karşı savunucu olması, zararlı etkenlerin büyük ölçüde azaltılması astım kontrolünün C vitamini ile sağlanması mümkün oluyor. Çoğu zaman zararlı etkiler astıma benzer semptomların da görülmesine neden oluyor. Bunun önüne geçilmesi, ancak astım kontrolünün C vitamini ile desteklenmesi ile çok daha kolay şekilde ortadan kaldırılabilir. Aldığınız vitaminlerin düzenli alınması durumunda azaltılması söz konusu olacaktır.

Yaraların İyileşmesine Destek

C vitamini aynı zamanda yaraların iyileşmesini de kolaylaştırıyor. C vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi, beyaz kan damarlarının uyarılması gibi özellikleri vücudun daha sağlıklı ve dirençli olması açısından yeterli oluyor. C vitaminin faydaları arasında en önemlileri kapsamında yer alır. Daha çok çocuklarda doku yenilenmesinin hızlı ve kolay şekilde olması vitaminin etkileri olacaktır.

C vitaminin olduğu besinler;

 • Guava,
 • Kırmızıbiber,
 • Kivi,
 • Yeşilbiber,
 • Portakal,
 • Çilek,
 • Papaya,
 • Brokoli,
 • Karalahana,
 • Ananas,
 • Greyfurt,
 • Maydanoz,
 • Brüksel lahanası,
 • Bezelye,
 • Mango,
 • Karnabahar,
 • Domates,
 • Kabak,
 • Bezelye,
 • Ispanak

Yukarıda verilen besinler sayesinde C vitamini ihtiyacınızın karşılanması mümkündür. Aldığınız vitaminler ile kısa süre içinde yukarıda verilen faydaları sağlamanız ve sağlıklı bir vücuda kavuşmanıza yardımcı olunacaktır. Düzenli ve dengeli beslenme ile C vitaminin faydaları elde edilecek, sağlıklı ve dirençli bir vücuda sahip olacaksınız. Özellikle kış aylarında bağışıklık sisteminizin güçlenmesi bu şekilde olacak. Sorun yaşamadan, vücudunuzun korunması için aldığınız vitaminlere dikkat ederek C vitamini tüketiminizi dengeli ve düzenli hale getirmelisiniz. Doğru şekilde aldığınız vitaminler sayesinde elde etmek istediğiniz faydalara ulaşma şansınızın olduğunu söyleyebiliriz. Vitamin almanız önemlidir.

116 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan 0 / 5. Oy Sayısı: 0

Çok Şanslısın Senden Önce Kimse Bu Makaleye Puan Vermemiş. İlk SEN OL!

Okumaya Devam Et
Yorumlar İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

VİTAMİN

B6 Vitamini

B6 vitamini nedir ? Diye merak ediyorsanız Bilinen diğer adı “Piridoksin” olan, vücudun sayısız biyolojik fonksiyonunda çok önemli rol oynayan, B grubu vitaminleri arasında yer alan ve suda çözünen bir organik bileşiktir.

Published

on

B6 Vitamini (Pridoksin)

B6 Vitamini Nedir ?

B6 vitamini nedir ? Diye merak ediyorsanız Bilinen diğer adı “Piridoksin” olan, vücudun sayısız biyolojik fonksiyonunda çok önemli rol oynayan, B grubu vitaminleri arasında yer alan ve suda çözünen bir organik bileşiktir.

Formül: C8H11NO3
IUPAC numarası: 4,5-Bis(hydroxymethyl)-2-methylpyridin-3-ol
Molar kütle: 169,18 g/mol
Erime noktası: 159 °C
İçinde çözündüğü madde: Su
ChEBI Kimliği: 16709

B6 Vitamini Özellikleri

B6 vitamini özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Suda çözünen bir vitamin olduğu için yağda çözülen vitaminlere göre çok daha kısa sürede vücuttan atılır.
 • Vücutta depolanmadan idrar ile birlikte dışarı atılan bir vitamindir.
 • Pridoksal 5 – fosfat, pridoksamin, pridioksal gibi türevlere sahip olan bir vitamindir.
 • Özellikle kan akışı ve hareket gibi vücut fonksiyonlarını düzenleyici etkisi ile ön plana çıkan bir vitamindir.
 • Bu vitamine duyulan ihtiyaç yaşa, cinsiyete, kilo gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Ancak gebelik, emzirme gibi dönemlerde ihtiyaç artacaktır.

B6 Vitamininin Faydaları

 • Kalp ve Damar Hastalıkları Riskini Azaltır
 • Beyin Gelişimini Destekler
 • Mutluluk Hormonu Salgılanmasını Tetikler
 • Kansızlığa Karşı Savaşır
 • Eklem ve İskelet Sistemini Destekler
 • Regl Sancılarını Azaltır
 • Astım Ataklarını Azaltır
 • Mide Bulantısını Azaltır
 • Böbrek Taşı Oluşumunu Önler
 • Uykuyu Düzenlemeye Yardımcı Olur

Kalp Damar Hastalıkları

Kan damarlarını koruyucu özellik gösteren ve böylelikle dolaşım sisteminin düzenlenmesini sağlayan bir organik bileşiktir. B6, Omega 3 gibi tansiyon ve kolesterolü düşürür aynı zamanda kalp ve damar hastalıkları oluşma riskini azaltır.

Beyin Gelişimi

Beyin gelişimini destekleyen ve beynin işlevlerini gerçekleştirmesine yardımcı olan bir vitamindir. Özellikle hafıza ile ilgili problemlerin giderilmesinde aktif olarak rol oynayan B6 Alzheimer tedavisinde de etkilidir.

Mutluluk Hormonu

Ruh halinin iyileştirilmesini, depresif moddan çıkılmasını sağlayan B6 seratonin ve norepinefrin hormonlarının üretilmesini sağlayarak konsantrasyonunuzu arttırmanızı ve stresinizi azaltmakta size yardımcı olmaktadır.

Kansızlık

Hemoglobinin oluşmasında önemli rol oynayan B6 anemi belirtilerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Eklem ve İskelet Sistemi

B6 vitamini romatoid artrit gibi eklem iltihaplanması sonucu oluşan rahatsızlıkların belirtilerinin önlenmesinde ve yine bu rahatsızlıklar sonucu meydana gelen ağrıların azalmasında önemli rol oynamaktadır.

Regl Sancıları

Beyinde ağrı yönetiminden sorumlu plan nörotransmitterler üzerinde oldukça etkili olan B6 adet öncesi semptomların ve adete bağlı olarak gelişen ağrıların azalmasını sağlamaktadır.

Astım Atakları

Astım ataklarını azaltan B6 yine bu ataklar esnasında oluşan hırıltıların oluşmasını önleyerek atakları daha hafif atlatma konusunda astım hastalarına yardımcı olmaktadır.

Mide Bulantısı

Bu vitaminin yararları arasında hamilelik sırasında oluşan mide bulantılarını azaltıcı özellik göstermesi de yer almaktadır. Gebelikte oluşan mide bulantılarının önüne geçmek için B6 kullanabilirsiniz.

Böbrek Taşı Oluşumu

Magnezyum ile birlikte alındığı takdirde böbrek taşı oluşumunu engelleme konusunda sizlere yardımcı olan bir organik bileşiktir.

Uykuyu Düzeni

Uyku düzenlenmesinde melatonin hormonu aktif olarak rol oynayan bir hormondur. B6 bu hormonun sentezlenmesinde görevli olduğu için uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır.

B6 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

B6 tüketilmesi gereken miktarda tüketilmez ya da vücutta yeteri miktarda emilmezse B6 vitamini eksikliği ve buna bağlı olarak vücutta birtakım semptomlar görülebilir. Bu semptomlar aşağıdaki gibidir:

 • Psikolojik Gelgitler Yaşanması
 • Kas Ağrıları, Sürekli Yorgunluk
 • Beyin ve Sinir Sisteminde Görülen Rahatsızlıklar
 • Kilo Kaybı
 • Kalp ve Damar Rahatsızlığı Riskinin Artması
 • Eklem Rahatsızlıkları

Psikolojik Gelgitler Yaşanması

Depresyona yatkınlık, duygu durum bozuklukları, ansiyete ve sinirlilik gibi psikolojik problemlerin yaşanması en sık karşılaşılan semptomlardır.

Kas Ağrıları, Sürekli Yorgunluk

Sürekli yorgunluk, enerji düşüklüğü, kas ağrıları, adet ağrısının artması ve anemi gibi sorunlar görülebilir.

Beyin ve Sinir Sisteminde Görülen Rahatsızlıklar

Migrenin pek çok nedeni olsa da B6 eksikliği de migren ve kronik baş ağrısına neden olabilir. Bu bulguların yanı sıra nöropsikiyatrik bozukluklar da ağrıya eşlik edebilir. Aynı zamanda beyin ve sinir fonksiyonlarının yerine getirilememesinden kaynaklanan hafıza zayıflığı ve uyku düzensizlikleri de gözlemlenebilir.

Kilo Kaybı

B6 eksikliği belirtileri arasında iştahsızlık ve iştahsızlığa bağlı zayıflama da görülmektedir. Kilo kaybına özellikle sürekli yorgun hissetme ve baş ağrısı da eşlik ediyorsa B6 eksikliğinin bu semptomlara neden olması olası olacaktır.

Kalp ve Damar Rahatsızlığı Riskinin Artması

Kalp ve kalp damarlarının fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olan bir vitamin olduğu için eksikliği söz konusu olduğunda kalp hastalığı ve damar rahatsızlıkları görülebilir.

Eklem Rahatsızlıkları

Eklem ve iskelet sistemini destekleyen bir vitamindir ve eksikliği durumunda romatoid artrit rahatsızlığı ve diğer iskelet sistemi rahatsızlıkları gözlemlenebilir.

B6 Vitamini İçeren Besinler

B6 içeren pek çok besin kaynağı bulunmaktadır. Ancak bazı besinler diğer besinlere göre çok daha fazla oranda içermektedir. B6 vitamini içeren besinler aşağıdaki gibidir:

 • Fındık
 • Kepekli tahıllar
 • Balık
 • Kurutulmuş baharatlar
 • Ay çiçeği ve susam
 • Antep fıstığı
 • Ciğer
 • Sarımsak

Günlük B6 Vitamini İhtiyacı

B6 vitaminin günlük olarak ne kadar alınması gerektiği kişinin yaşına, cinsiyetine göre değişim göstermektedir. Aşağıda günlük B6 tüketimi konusunda sizlere yardımcı olacak bilgiler sunuyoruz:

 • 0 – 6 ay arası bebeklerin günlük olarak 0,3 mg B6 alması gerekir.
 • 1 – 8 yaş grubundaki çocukların günlük olarak 0,5 – 0,6 mg B6 alması gerekir.
 • 4-16 yaş grubundaki çocukların günlük olarak 0,6 – 1 mg B6 alması gerekmektedir.
 • 14-18 yaş grubundaki erkek ve kadınlarda günlük olarak 1,2 – 1,3 mg B6 alması gerekmektedir.
 • 19 – 50 yaş grubunda yer alan kadınların ve erkeklerin günlük olarak 1.3 mg B6 alması gerekmektedir.
 • 51 yaş üstü kadınların günlük olarak 1,5 mg B6 alması gerekir.
 • 51 yaş üstü erkeklerin günlük olarak 1,7 mg B6 alması gerekir.
 • Hamile kadınların günlük olarak 1,9 mg B6 alması gerekir.
 • Emziren kadınların günlük olarak 2 mg B6 alması gerekir.

Bu oranlarda B6 vitamini kullanımı gerçekleştirirseniz organizmanız uyum içerisinde ve dengeli bir şekilde çalışacaktır ve B6 vitaminin düzenli olarak alınması sizi bu vitaminin eksikliği halinde görülecek rahatsızlıklardan koruyacaktır.

B Vitaminleri

B vitaminleri, çeşitli metabolik süreçler için gerekli olan ve 8 farklı vitaminden oluşan, suda çözünür vitamin topluluğudur. Bu vitaminlerin çoğu vücut tarafından depolanamaz ve bu sebeple tükettiğimiz gıdalardan veya vitamin takviyelerinden temin etmemiz gereklidir. Tavsiye için doktorunuza veya diyetisyeninize başvurun.

439 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan 5 / 5. Oy Sayısı: 1

Çok Şanslısın Senden Önce Kimse Bu Makaleye Puan Vermemiş. İlk SEN OL!

Devamını Göster

Popüler Makaleler