Connect with us

ANTİOKSİDANLAR

Tarçın ve Tarçın Ekstresi

Published

on

Tarçın Ekstresi

Tarçın ve Tarçın Ekstresi

Bir baharat düşününki 24 ayar altın gibi değerli olsun. Aromatik bir ağaç, kabuklarını toz hale getirilerek kullanılan muhteşem bir baharat. Tıp açısından en çok araştırma yapılan bitkilerin başında gelen tarçın, Çin, Hindistan ve Orta Asya’da Türkiye’de dahil binlerce yıldır hoş kokulu bir baharat olarak kullanılmıştır. Cinnamomum adlı bir ağacın dallarından elde edilir. Milattan 2000 yıl öncesinde eski Mısır’lıların da kullandığı bir baharattır. M.Ö. 2700’de Çin’de kullanıldığına dair kayıtlar vardır. O dönemde öksürük, artrit ve boğaz ağrılarında kullanılmıştır. Amerika ve Avrupa da karabiberden sonra ikinci en popüler baharattır. Osmanlı imparatorluğunda padişahlar ve halk tüm tatlı yiyeceklerin üstüne tarçın koyarlardı. Üstelik pek bilinmese de sadece aromalı bir baharat değil tıbbi özellikleri olan bir baharattır.

Vitasmin Tarçın Ekstresi İçeren Multivitamin Takviyesidir. Sadece Eczanelerde Satılır.Peki bunca uzun zamandır kullanılan tarçın neden bu kadar tercih ediliyordu? Çünkü sumak ve karanfilden sonra dünyanın en güçlü 4. anti oksidanı tarçındır. ORAC değeri 131.420 mikromol TE l/100 dir. Yani hücre arasında oluşan serbest radikalleri bertaraf etme özelliği çok yüksektir.

Bazı Baharatların Antioksidan Güçleri (ORAC value)

Bazı Baharatların Antioksidan Güçleri (ORAC value)

TARÇININ İNSAN SAĞLIĞINA ETKİLERİ

DERİ HASTALIKLARI

2016 yılında Candida denilen bir tür mantar hastalıklarında etkisi kanıtlanmıştır.

ŞEKER HASTALIĞI

Özellikle tip 2 diyabette kan şekerini düşürmesi ile ün yapmış bir baharattır. Yemekten sonra kan şekerini %29 oranında azalttığı tespit edilmiştir. Ayrıca bağırsaklarda karbonhidratların şeker dönüşmesini yavaşlatır. Şeker hastalarında insüline hücrelerin vereceği cevabı artırır. Bu da İnsülin direncinin düşmesini sağlar.

MİDE SAĞLIĞI

Tarçın ve Tarçın ekstresi Obezite de oldukça etkilidir. Kilo vermeyi destekler. Mideden salgılanan Ghrelin salgısını engeller Ghrelin bizim aç olduğumuzu beynimize söyleyen bir hormondur.

BEYİN SAĞLIĞI

Alzheimer ve Parkinson Hastalıklarında tedaviye yardımcıdır. Ayrıca hoş kokusuyla beyinde bir mutluluğa neden olur. Bunamaya karşı bir baharattır.

KOLESTEROL, HDL, LDL

HDL(İyi Kolesterol) seviyesini artırdığı LDL(Kötü kolesterol) ü düşürdüğü görülmüştür. Dolayısıyla Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur.

BAKTERİ ENFEKSİYONUNA KARŞI SAVAŞIR

Tarçın ekstresinin bakterilerin aktivitesini yavaşlattığı önlediği tespit edilmiştir.
Ayrıca anti-fungal dediğimiz mantar üremesini engelleyici özelliği de vardır.
Anti enflamatuvar (İltihap önleyici) 115 gıda arasında yapılan çalışmada Tarçın 1. sıraya oturmuştur. Salmonella,E.Coli gibi bakterilerin üremesini engeller.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Süper baharat grubunda olan Tarçın inflamasyonu azaltıcı özelliği vardır. Akciğer, Mide kanser tedavilerinde yardımcı tamamlayıcı özelliği vardır. Bazı kanser oluşumlarına engeller Bazı kanser türlerinde de tedaviye yardımcı olarak kullanılabilir. Tarçın vücudumuzdaki doğal anti oksidan olan Glutatyon artırır.

Gene AIDS hastalığını yapan HIV-1 virüsünün üremesini engelleyici özelliği vardır.
Tarçının içinde bulunan lif (fiber), kalsiyum ve manganez sayesinde bağırsak hücrelerini safra kesesi tuzlarına karşı korur. Dolayısıyla bağırsak kanserlerini de önler.

Tarçın ekstresi TNF, IL-5, IL-1beta, IL-8, NF-kB, Th-17 gibi vücudumuzda iltihaba neden olan faktörleri engeller. Bunun yanı sıra da IL-10,PPAR Alpha ve Gamma gibi anti enflamatuvar maddeleri artırır. Th-17 yi engellemesi Hashimoto Tiroidi olanlar için de Tarçın ekstresi oldukça etkilidir. Çünkü TH-17 Hashimoto hastalarında yükselir.

KADIN HASTALIKLARI

Özellikle insülin direnci olan Polikistik Over Hastalığında kilo almayı engelleyici özelliği vardır. Fazla adet görenlere ve endometriyoziz hastalığında etkisi vardır.

KEMİK SAĞLIĞI

Kalsiyumun bağırsaklardan emilimini hızlandıran manganezi mineralini içeren Tarçın kemik erimesini engelleyici özelliği vardır. Kemik ağrılarını azaltıcı özelliği vardır. Osteoporozu azaltarak kemik kırılmalarını önler.

DOĞAL SİNEK KOVUCU

Tarçın ekstresine; anason okaliptüs eklenerek yatak odanıza koyarsanız Sivrisinek, sineklerde sizden uzak durur. (2013 yılında Medicinal Entomology Dergisinde yayınlanmıştır.)

MİKROP ÖLDÜRÜCÜ

Özellikle Salmonella neden olduğu hastalıklarda anti mikrobiyal bir özellik gösterir.

KALP VE DAMAR HASTALIKLARI

Özellikle kanın pıhtılaşmasını geciktirir. Bunu içinde bulunan Cinnamaldehyde aracılığıyla yapar. Bu madde vücutta salgılanan ve iltihap oluşturan Arachidonik asidi(trombositler tarafından salgılanan) ve tromboksan A2 yi engelleyerek yapar. Yüksek tansiyonun düşmesini de sağlar.

ANKSİYETE VE DEPRESYONU AZALTIR

Tarçın ekstresi içinde bulunan fitosteroler ve diğer maddeler insanların stresini azaltır.
Doğan bir afrodizyaktır. Kronik yorgunluğa iyi geldiği gibi baş ağrılarına da çok iyi gelir.

Tarçın Çayı

Tarçın Çayı

TARÇIN ÇAYI TARİFLERİ

1. TARİF

• 1 PARMAK KABUK TARÇIN VEYA 1 TATLI KAŞIĞI TOZ TARÇIN
• 1 BARDAK KAYNAMIŞ SICAK SU
İçinde 3-5 dakika bekledikten sonra ılık bir şekilde içilir. Özellikle yemekten sonra içilmesi tavsiye edilir. Öğle ve akşam yemeklerinden sonra 1 bardak tercih edilmeli 2-3 hafta bu şekilde kullanılabilir.
Şeker hastaları en fazla 6 hafta süreyle kullanabilirler. Günlük 6 gramı da geçmemek gerekir.

2. TARİF (KAN ŞEKERİ İÇİN)

• 1 BARDAK SU
• 1 TATLI KAŞIĞI TOZ TARÇIN
• 1 YEMEK KAŞIĞI ELMA SİRKESİ

Yemeklerden sonra içilir.

190 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan / 5. Oy Sayısı:

Çok Şanslısın Senden Önce Kimse Bu Makaleye Puan Vermemiş. İlk SEN OL!

Okumaya Devam Et
Advertisement
Yorumlar İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANTİOKSİDANLAR

Astaksantin Nedir? Nelerde Bulunur?

Astaksantin, deniz canlılarının yanı sıra alabalık, mikro alg, maya ve karideslerde oluşan bir karotenoid pigmenttir. Bir antioksidan olması sağlık açısından bir çok yararı olduğu söylenmektedir.

Published

on

Astaksantin

Astaksantin Hakkında

[lwptoc]

Astaksantin, deniz canlılarının yanı sıra alabalık, mikro alg, maya ve karideslerde oluşan bir karotenoid pigmenttir. En yaygın olarak Pasifik somon balığında bulunur ve balığa pembemsi rengini veren şeydir. Bir antioksidan olması sağlık açısından bir çok yararı olduğu söylenmektedir. Daha sağlıklı bir cilt, vücut direnci, kalp sağlığı, eklem ağrısı ve hatta kanser tedavisinde bir geleceği olabileceği düşünülmektedir. Kan akışını iyileştirmek, sigara içenler ve fazla kilolu kişilerde oksidatif stresi azaltmak gibi konularda yapılan karşılaştırma çalışmalarında Astaksantin ve diğer karotenoidler serbest radikallere karşı en yüksek antioksidan aktivitesi gösterdiğini göstermiştir. (Kaynak)

Astaksantin, genellikle doğada bulunan en güçlü antioksidanlardan biri olarak ünlenmesi nedeniyle ‘karotenoidlerin kralı’ olarak adlandırılır. Bu madde özel bir öneme sahiptir çünkü asla bir oksidan haline dönüşmez . Bu, vücutta hiçbir zaman zararlı oksidasyona neden olamayacağı ve sağlıkla ilgili faydalar ve performans için mükemmel olacağı anlamına gelir.

Astaksantin Nedir?

Astaksantin, karotenoidler adı verilen bir kimyasal gruba ait olan kırmızımsı bir pigmenttir. Bazı alglerde doğal olarak oluşur ve somon, alabalık, ıstakoz, karides ve diğer deniz ürünlerinde pembe veya kırmızı renge neden olur. Astaksantin, insanlarda ve hayvanlarda sağlığını iyileştirebilen güçlü ve güvenli bir anti-inflamatuardır. Astaksantin, yaygın anti-enflamatuarların ve ağrı kesicilerin zararlı yan etkileri olmaksızın, kaynağındaki inflamasyonu azalttığı kanıtlanmıştır.

Formülü: C40H52O4
Molar kütlesi: 596,841 g/mol
IUPAC numarası: (6S)-6-Hydroxy-3-[(1E,3E,5E,7E,9E,11E,13E,15E,17E)-18-[(4S)-4-hydroxy-2,6,6-trimethyl-3-oxo-1-cyclohexenyl]-3,7,12,16-tetramethyloctadeca-1,3,5,7,9,11,13,15,17-nonaenyl]-2,4,4-trimethyl-1-cyclohex-2-enone
Erime noktası: 216 °C
Kaynama noktası: 774 °C
Sınıflandırma: Karotenoid

En Güçlü Antioksidan

Astaksantin, dünyadaki en süper antioksidanlardan biridir ve doğamızda bulunan en güçlü karotenoiddir. Dünyanın bilinen en güçlü ikinci antioksidandır. Astaksantin (Astaxanthin) 2.822.200 mol ORAC (anti oksidan gücü) birim değerine sahiptir. Kırmızı bir pigmenttir ve karotenoid ailesine aittir. Avantajı Vit C’den 6.000 kat daha güçlüdür ve Vit E’den 550 kat daha güçlüdür. Bu uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeyi arzu edenlerin vücutlarında yeterli miktarda astaksantin bulunması gerektiği anlamına gelir. Astaksantin, steroide eşdeğer TNF-α düzeylerinin azaltılması, karaciğer enzimlerinin ve karaciğer histolojik hasarının azaltılması, kolesterol düzeylerinin düşmesi, yüksek trigliseritlerin azaltılması, aterom oluşumunun azalması, enflamatuar aracılı hastalık modellerinde etkinlik göstermiştir. okside-LDL seviyeleri, kanamada artma olmaksızın kan pıhtısı oluşumunda azalma ve deneysel olarak indüklenen miyokard enfarktüsünü takiben miyokardiyal doku hasarında azalma.

Astaksantin içeren 1,200’den fazla akran gözden geçirilmiş makale, önde gelen bilimsel dergilerde yayınlanmıştır.

Güneş yanığına karşı korunmak, kırışıklıkları azaltmak ve diğer kozmetik yararları için doğrudan cilde uygulanır. Yemeklerde somon, yengeç, karides, tavuk ve yumurta üretimi için renklendirme olarak kullanılır.  Tarımda yumurta üreten tavuklar için bir besin takviyesi olarak kullanılır.

Astaksantin Nelerde Bulunur?

Astaksantin hangi besinlerde bulunur sorusunun cevabı aslında basittir. Kırmızı renge sahip pigmentler olan;

Astaksantin Nelerde Bulunur?

Astaksantin Nelerde Bulunur?

  1. Yosun
  2. Kırmızı Alabalık
  3. Istakoz
  4. Yengeç
  5. Karides
  6. Yumurta Sarısı
  7. Mikroskobik algler

Astaksantin’in 17 Faydası

1- Beyin Sağlığı

Beyin sağlığına yardımcı olup hafızayı artırır. Beyin felci dediğimiz inmelere engel olur. Beyin toksinlerini azaltır. Alzheimer ve bunama karşıtıdır. Parkinson hastalığının belirtilerini azaltır.

2- Kalp ve Damar

Kalp ve damar hastalıklarına karşı korur. Özellikle kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

3- Cilt Sağlığı

Cilt sağlığına yardımcı olur. Özellikle cildin elastikiyetin artmasında etkisi büyüktür. Astaksantin kolejinin azalmasına ve deri kalınlaşmasına engel olması güneş ultraviyole ışınlarına maruz kalan cildimizi koruyarak kırışıklıkları önler. Astaksantin güneşin neden olduğu deri hasarını azaltabilir. 9 hafta boyunca ağız yoluyla astaksantin almak, “UV” ışınları denilen güneş ışınlarının neden olduğu kızarıklık ve cildin nem kaybını azaltır.  İlk araştırmalar, ağız yoluyla astaksantin almanın cildin ne kadar hızlı geri döndüğünü (elastikiyet) artırdığını ve orta yaşlı kadınlarda ve erkeklerde ince çizgileri ve kırışıklıkları azalttığını göstermektedir. Aynı zamanda ciltte nem içeriğini iyileştirir gibi görünüyor. Diğer araştırmalar, astaksantinin ağız yoluyla alınmasının, günde iki kez yüze astaksantin krem ​​sürülmesiyle birlikte, cilt kırışıklıklarının görünümünü iyileştirdiğini göstermektedir.

4- Saç Sağlığı

Saç diplerini güçlendirerek saçların dökülmesini önlemeye yardımcı olur.

5- İltihaplanma

Enflamasyon’u (İltihabı) azaltır
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30243665

6- Kas Sağlığı

Vücut kaslarının gelişmesine yardımcı olur. Özellikle spor yapanlarda kas yorgunluğunun ve ağrılarının azalmasına yardımcı olur.

7- Göz Sağlığı

Göz sağlığı için lutein gibi astaksantin de çok önemlidir. Gözün bakteri iltihaplarına karşı koruyucudur. Özelliklede keskin görmeyi sağlayan gözün makula bölümünü ayrıca retina kısmını korur. Retina bir kısmı zarar gördüğünde AMD oluşur. Erken yapılan araştırmalar, ağız yoluyla astaksantin, lutein, zeaksantin, E vitamini, C vitamini, çinko ve bakır içeren bir ürünün, AMD’li kişilerde retinanın merkezinde hasarı arttırdığını göstermektedir. Retina dış bölgelerinde hasarı artırmaz.

8- Cinsel Sağlık

Astaksantinin sperm sayısını etkilediği bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30296601

9- Damar Sağlığı

Kan akışını hızlandırır, dolayısıyla damar içinde kollesterol plaklarının oluşmasını engellemeye yardımcıdır.

10- Kanser

Kansere karşı korur ve onunla mücadele eder. Özellikle göğüs, bağırsak, prostat ve deri kanserleri için bilimsel çalışmalar vardır.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16211266

11- Eklem Sağlığı

Eklem sağlığına çok iyi gelir. Kıkırdakların yıpranmasını önlemeye yardımcı olur.

12- Bağışıklık Sistemi

Bağışıklığın en güçlü yardımcılarındandır. Çünkü Astaksantin bilinen dünyanın 2. en güçlü antioksidanı dır. Hücre arasında oluşan toksinlerin atımını hızlandırır.

13- Karaciğer Sağlığı

Karaciğerin en önemli yardımcılarındandır. Karaciğer yağlanmasını azaltıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca alkole bağlı olmayan karaciğer iltihaplanmasını azaltır.

14- Kolestrol

LDL, kolesterol ve Trigliseridlerin düşmesine yardımcı olur.

15- Şeker Hastalığı

Pankreasta insülin üreten hücreleri koruyarak şeker hastalığında (Tip2 diyabet) çok yardımcıdır.

16- Mide Sağlığı

Astaksantin mide ülserine karşı koruyucu etki sağlar.

17- Menopoz Dönemi

İlk araştırmalar, astaksantin, D3 vitamini, likopen ve turunçgil biyoflavonoidlerini içeren bir ürünün günlük olarak sıcak basması, eklem ağrısı, morarma ve mesane problemleri gibi menopoz semptomlarını azalttığını göstermektedir.

Astaksantin Kırmızı Pigmentler

Astaksantin Kırmızı Pigmentler

 

Astaksantin Yan Etkileri

Astaksantin, gıdada bulunan miktarlarda tüketildiğinde güvenlidir. Ek olarak ağız yoluyla alındığında OLASI GÜVENLİDİR. 12 haftaya kadar günde 4 ila 40 mg veya 6 ay boyunca günde 12 mg dozlarda kendi başına güvenle kullanılmıştır. Diğer karotenoidler, vitaminler ve minerallerle birlikte günde 4 mg’da 12 aya kadar güvenle kullanılır. Astaxanthin yan etkileri artmış bağırsak hareketlerini ve kırmızı dışkı rengini içerebilir. Yüksek dozda astaxanthin, mide ağrısına neden olabilir. Hamilelik ve emzirme sırasında kullanımı hakkında yeterli bilgi yoktur. Güvenli tarafta kalın ve kullanımından kaçının.

Uygun doz, kullanıcının yaşı, sağlığı ve diğer bazı koşullar gibi birkaç faktöre bağlıdır. Ancak şu an için uygun bir doz aralığını belirlemek için yeterli bilimsel çalışma maalesef yoktur. Doğal ürünlerin her zaman mutlaka güvenli olmadığını ve dozajların önemli olabileceğini unutmamakta fayda vardır. Ürün etiketlerinde ilgili talimatları takip ettiğinizden emin olun ve kullanmadan önce eczacınıza veya doktorunuza veya diğer sağlık profesyonellerine danışın.

Astaksantin’in Tarihi

Astaksantin Bileşen

Astaksantin Bileşen

1938 yılında organik kimyacı Richard Kuhn astaksantin’i keşfetti ya da daha doğrusu teşhis etti. Bir ıstakozdan elde ettiği pigmentleri incelerken bulan Kuhn, daha geniş araştırma eğilimlerine yönelmek için neredeyse ilk karotenoidi yaptı. Kuhn, astaksantinin hayvanların sağlığını iyileştirme eğiliminde olduğunu fark etti ve bu onu araştırmalarında daha ileriye gitmesi için itti. Kuhn’un çalışmalarından günümüze binlerce bilimsel araştırma yapıldı ve halen insanlar bu ilginç karotenoid üzerinde çalışmaya devam ediyorlar. Astaksantin, daha geniş araştırma topluluğu tarafından incelenen en eski karotenoidlerden biridir.

Daha önce astaksantin yeyip yemediğinizi merak ediyorsanız eğer kırmızımsı renkli bir su ürünü tükettiyseniz, onu zaten diyetinizin bir parçası haline getirmişsiniz demektir. Ek gıda olarak kullanılmaya başlanması çok olmadı.

Richard Kuhn

Richard Kuhn

Richard Kuhn; 3 Aralık 1900 tarihinde Viyana’da doğdu 1900. Babası Richard Clemens Kuhn, bir mühendis ve “Hofrat” idi; annesi Angelika Rodler, ilkokullarda öğretmenlik yaptı. “Gymnasium” da (gramer okulu) eğitim gördü. Viyana Üniversitesinde ve daha sonra R. Willstätter yönetiminde Münih’te kimya eğitimi aldı . 1922 yılında Über Spezifität der Enzyme (enzimlerin özgüllüğü üzerine) tezini tamamladıktan sonra derecesini (D.Ph.) aldı. Kuhn, yirmi yıl boyunca, karotenoidlerin kimyasal yapısı ile ilgili olarak büyük ilgi gösterdiği çift bağları içeren bileşikleri araştırdı. Bunların sekiz yeni türünü keşfetti ve analiz edebildi. Aynı zamanda B2 vitamini ve antidermatit B6 vitamini üzerinde önemli çalışmalar yaptı . Bu önemli alandaki çalışmaları için Kuhn, 1938’de Nobel Kimya Ödülü’nü aldı.

 

Yapılan bilimsel çalışmalardan bazıları;
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3083660/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5525019/
http://www.nutritionaloutlook.com/herbs-botanicals/science-behind-astaxanthin
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21984399

285 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan 5 / 5. Oy Sayısı: 2

Devamını Göster

Popüler Makaleler