Beta HCG

A VPN is an essential component of IT security, whether you’re just starting a business or are already up and running. Most business interactions and transactions happen online and VPN
Beta HCG

Beta HCG

Beta HCG’yi genellikle gebe kalmaya çalışanlar biliyor. Gebelikte erken teşhis konabilmesi için önemli bir hormon olduğu biliniyor. Bu hormon sağlık kuruluşlarında gebelik testi için ölçülüyor. Bunun yanında sağlık kuruluşları dışında gebelik için kullanılan idrar testi de Beta HCG hormonunu ölçmeye yarıyor. Halk arasında gebelik hormonu olarak biliniyor ancak bazı rahatsızlık durumlarında da yükselişe geçebiliyor.

Beta HCG Hormon Nedir?

İnsanlarda alfa ve beta diye ikiye ayrılan koryonik gonadotropin hormonunun beta olanıdır. Hamileliğin ilk dönemlerinde bile hızla yükselişe geçtiği için gebelik testinde çok sık kullanılıyor. İdrar testine oranla kanda yapılan Beta HCG ölçümü daha erken ve kesin sonuç veriyor. İdrar testleri testin yapıldığı saat, sıvı kaybı ve benzeri birçok sebepten ötürü daha güvenilir oluyor.

Beta HCG Testi Nasıl Yapılır?

Beta HCG hormon testi genellikle kan testi ile yapılıyor. Bu kan testi basit bir test olduğu için laboratuvar şartlarına bağlı olarak genellikle aynı gün içerisinde sonucuna ulaşılıyor. Tek tüp bu kan testi için yeterli oluyor. Bu test öncesi ısrarla yapılması ve ya yapılmaması gereken bir kural bulunmuyor.

Testi yapan kişinin damarlarını daha rahat göre bilmek için sağlık görevlisi kolun üst kısmına sıkı elastik bir bant yerleştiriliyor. Damar seçildikten sonra iğnenin vurulacağı yer alkolle temizleniyor ve iğne yardımıyla kan alınıyor. Daha sonra işlem kan örneğinin laboratuvar gitmesiyle devam ediyor. Sonuçlar çıkınca hasta sonuçlarını doktorundan alabiliyor.

Gebelik Haftasına Göre Beta HCG Hesaplama

Normal Beta HCG aralığı 0-10 mlU/mL diye belirtiliyor. Bu hormonun gebelikteki hafta hafta oranları aşağıdaki gibi oluyor.

  • Hamileliğin 3. Haftasında 5-50 mlU/mL
  • Hamileliğin 4. Haftasında 5-426 mlU/mL
  • Hamileliğin 5. Haftasında 18-7.340 mlU/mL
  • Hamileliğin 6. Haftasında 1.080-56.500 mlU/mL
  • Hamileliğin 7 ve 8. Haftasında 7.650-229.000 mlU/mL
  • Hamileliğin 9 ve 12. Haftasında 25.700-288.000 mlU/mL
  • Hamileliğin 13 ve 16. Haftasında 13.300-254.000 mlU/mL
  • Hamileliğin 17 ve 24. Haftasında 4.060-165.400 mlU/mL
  • Hamileliğin 25 ve 40. Haftasında 3.640-117.000 mlU/mL

Beta HCG Yüksekliği Nedir?

Bu hormonun yüksek çıkmasının en bilindik ve yaygın nedeni gebeliktir. Fakat sağlıklı giden bir hamilelik için hormonun yüksek bulunması yeterli olmuyor. Sağlık bir yöntem için test 48-72 saat sonra tekrarlanıyor. Hamilelik haftasına göre değerlerin yüksek saptanmasının bir nedeni oluyor. Bunların en bilineni yanlış hesaplama oluyor. Moral ve çoğul hamilelik de bu durumlara giriyor.

 

Yorum Yap

İlginizi Çekebilir

E Vitamini

E Vitamini

E Vitamini, sağlık ve wellness dünyasında sıklıkla öne

Takip Et