Corona Virüsü

A VPN is an essential component of IT security, whether you’re just starting a business or are already up and running. Most business interactions and transactions happen online and VPN
Corona Virüsü

Corona Virüsü

Son zamanlarda dünyamızda etkili olan bir virüs var. Bunun için bilim insanları aylardır ilaç araştırmaları ve çalışmaları yapmaya devam etmektedirler. Kimi çalışmalar durdurulmuş kimi çalışmalar kısmen etkili olmuştur. Dünyayı etkisi altına alan ve görünmeyen bu küçük virüsü gelin tanıyalım.

Corona Virüsü Nedir?

Corona virüsü ilk olarak Çin’de ortaya çıkmıştır. Bulaştıktan 14 gün içerisinde belirli belirtilerle kendini göstermeye başlayan yeni bir solunum yolu hastalığıdır. Bu virüs bütün dünyaya yayılmaktadır. Bu yüzden çok kişi bu virüse yakalanmış ve ölmüştür. Bununla birlikte kurtulanlar da vardır. Gelin şimdi corona virüsü nasıl ortaya çıktığına bakalım.

Corona Virüsü Nasıl Ortaya Çıktı?

31 Aralık 2019 tarihinde Çin’in Vuhan eyaletinde insanların halk pazarında yarasa yediği bir yerde çıktığı ve yarasadan bulaştığı iddia ediliyor. İnsandan insana geçme özelliği de olan virüs, fark edilene kadar bir kişi sayesinde birçok insana bulaşıyor. Böylece yavaş yavaş dünyaya dağılımı başlıyor.

Bir anda kendini karantinanın ortasında bulan Çinliler neye uğradığını şaşırıyorlar. Hastaneler yetmemeye başlıyor ve bunun üzerine 1 ay gibi kısa bir sürede hastane yapıyorlar. Ülkemize de 11 Mart 2020 tarihinde giriş yapıyor ve hala etkisini kaybettirmiyor. Aynı zamanda 2. dalganın da geleceği ve virüsün tahmin edilenden daha uzun kalacağı düşünülüyor.

Corona Virüsünden Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

Corona virüsünden korunabilmek için bol bol banyo yapmalı, dışarı gerekmedikçe çıkmamalı eğer çıkıyorsanız da maske takmalısınız. Bunlarla birlikte insanlarla yakın temasta bulunmamalı ve yanınızda yedek maske taşımalısınız.

Maskenizi her 30 dakikada bir değiştirmelisiniz. Eğer yanınızda kolonya yoksa bol bol dezenfektan kullanmalısınız. Sağlığınıza dikkat etmeli düzenli olarak vitamin almalı meyve sebze yemeli ve paketli gıda fazla tüketmemelisiniz. Bağışıklık sistemini etkilediği için bağışıklık sisteminizi güçlü tutmaya çalışmalısınız.

Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Dünyayı etkisi altına alan corona virüs 14 gün içerisinde vücudunuzda yayılmaya ve kendini göstermeye başlıyor.

Virüs kendini göstermeye başladığında anlamanız için başlıca belirtiler şunlardır;

  • Yüksek ateş
  • Hal ve hareketlerde ağırlık
  • Normalde olduğundan daha yorgun ve bitkin hissetmek
  • Öksürük
  • Nefes darlığı
  • Boğaz ağrısı
  • Tat veya koku alamama, duyuları kaybetme
  • Bağırsak problemleri

Bu ve benzeri durumları kendinizde fark ederseniz hemen bir doktora başvurmalısınız. Doktorunuza danışmalı ve corona virüs testi yaptırmalısınız. Eğer hastaneye hemen gidemiyorsanız kimseyle yakın temasta bulunmamalı, aynı bardak ve tabağı kullanmamalı ve sürekli dokunduğunuz yerleri dezenfekte etmelisiniz. Bununla birlikte maske takmalı ve kolonya kullanmalısınız.

Corona Virüsünden Nasıl Kurtulabiliriz?

Corona virüsünden kurtulabilmek için yapacağınız en iyi şey hastaneye başvurmaktır. Eğer doktor ayakta geçirebileceğinizi söyleyip sizi eve gönderiyorsa evde bir odaya girmeli ve oradan 14 gün boyunca belirli ihtiyaçlar dışında çıkmamalısınız. Evde geçiriyorsanız doktorunuzun vermediği ilaçları kafanıza göre kullanmamalısınız. Odanızı düzenli olarak havalandırmalı, yemeğinizi düzenli yemelisiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilir

E Vitamini

E Vitamini

E Vitamini, sağlık ve wellness dünyasında sıklıkla öne

Takip Et