Cüzzam

2 min


Cüzzam

Cüzzam

Literatürdeki adıyla lupa olarak bilinen ölümcül ir hastalıktır. Bu hastalık başlangıçta vücudun belirli bir yerinde gözükür daha sonra nerdeyse tüm vücuda yayılır. Kişi başlangıçta bir basit kızarıklık ve aşırı kaşınma hissede ve sonradan yüzüne kadar ilerleyen cilt lekeleri oluşur. İlk etki olarak el, yanak, alın gibi daha hassas ciltlerde tahribat yaparak kendini gösterir.

Cüzzam Nedir?

Deriyi, kemiği cildi etkileyen iltihaba bağlı sinir sistemi bozukluğudur. Bununla birlikte oldukça bulaşıcıdır. Yetişinler çok az rastlansa da çocuklar da bu iltihabın asıl hedefi kitlesi çocuklardır. Ne var ki erken tedaviye başlanılmadığı durumda ölmekten beter sonuçlar doğurur. Kişiyi sakatlık veya felce kadar götüren bir sonuç doğurabilir.

Belirtileri

  • İlk belirti olarak cilt tonunun aksine oluşan lekelenmeler başlar. En önemli fark ise bu leke veya yara benzeri izler durduk yere oluşur ve zamanla gitmez.
  • Derinin aşırı zayıflamasından dolayı saç, sakal ve kirpiklerde dökülmeler görülür.
  • Dökülen kılların yerine yenisi çıkmamaya başlar.
  • Aşırı bir kas ağrısı, kaslarda yorgunluk.
  • Daha ileriye gittiğinde ise kasların vücudu taşıyamayacak kadar zayıflaması, kronik eğrilik ve nereyse tüm vücudu kaplayan yara veya sedef benzeri lekeler oluşur.

Nasıl Bulaşır?

Kökleri orta Avrupa dönemine kadar dayanan bir hastalık olmasına rağmen bilim adamları bu konuda kesin bir bilgiye sahip değillerdir. Bununla birlikte günümüz çalışmalarında sabittir ki cüzam insandan insana bulaşan bir hastalıktır. Şimdiye kadar hayvanlarda görülmemiştir. Bununla birlikte en yağın teori ise bu hastalığın solunum yoluyla bulaştığını söyler. Bununla birlikte temas yoluyla bulacağını iddia edenler de vardır.

Tedavisi Var Mı?

Cüzzam hastalığının tedavi mümkündür. Tedavisi mümkün olmakla birlikte ülkemizde de tedavisi mevcuttur. Ülkemiz konuyu çok ciddiye almakta hatta cüzzam hastalığı için bildirim yükümlülüğü dahi getirilmiştir. Tedavi süreci enfeksiyon öldürücü, bakanlık tarafından onaylı bazı ilaçların kullanımıyla başlar.

Kişide hastalığının ilerleme seyrine göre bu ilaçların kullanım süresi artabilir. Bu ilaçlar oral yolla alınmaktadır. Bazen hastalığın çok ilerlediği durumlarda, hekim kararıyla hasta solunum cihazına bağlanabilir. Unutulmaması gereken en önemli şey cüzzamla vücut tek başına kontrol edemez. Etse bile ciddi sakatlıklar ve sinir sistemi bozukluğu da ortaya çıkarabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir